Ook in Amerika stijgen de grondprijzen Het schip van Staat vaart te wel Niets voor niets (I) Niets voor niets (il) W isl dat 3 (Vervolg van pag. 1) van Landbouw, die deel uitmaakt van een regering, landbouwprijzen weer een evenwicht hoopt terug die de kosten zo weinig in de hand heeft gehouden te vinden. Het is el in flagrante tegenspraak met en die nog geen voldoende blijken heeft gegeven de uitspraak, dat ook voor deze Regering de ver- de kostenstijgingen in de naaste toekomst te kun- betering van de positie van de landbouwende be nen tegengaen, in Brussel de voorgestelde prijzen volking een zaak is, die zeer hoog op de urgentie voor de melk, het rundvlees en de suikerbieten aan lijst staat. Of zou deze lijst door de harde wind en de hoge kant vindt. de moeilijke bestuurbaarheid van het „schip van Hieruit blijkt, dat deze Regering weer naar het Staat" over boord gespoeld zijn? oude middel grijpt en in de eerste plaats via de Ir. M. A. GEUZE IN de vorige eeuw werden via de Amerikaanse Spoorwegmaatschappijen daar gronden uitgegeven voor een appel en een ei ofwel een paar dollar per acre (gemet). Volgens „Time" van 29 april j.l. is ook in het land van de onbegrensde mogelijkheden en het land van naar wij in Europa meenden de onbegrensde ruimte dit alles volledig veranderd en beginnen allerlei grenzen zich ook daar reeds af te tekenen. Waar veel ontwikkelingen van de overzijde van de oceaan zich met enkele tientallen jaren vertraging naar Europa plegen over te planten, is er nu wat de landprijzen betreft een omgekeerd verschijnsel aan de gang. De landprijzen in de Ver. Staten kruipen al sinds 25 jaren omhoog en de laatste tijd is er zelfs meer sprake van een sprint met een stijging van 6 per jaar. Op sommige plaatsen, zoals in het hart van het maïsdistrict (Iowa) of een zuidvruchten centrum (Florida) bedroeg die stijging in één jaar tijds 10 Een boerderij in Indiana die een jaar geleden voor een kleine ƒ3.000,— per ha werd verkocht, bracht nu doorverkocht reeds 4.500,— per ha op. Weiland 40 km ten noorden van Houston in Texas liep op van een dergelyke prijs tot 9.000,— per ha. Doch dit lag dicht bij een olieveld! '«WANNEER een buurman bü zijn collega komt om even een wagen te lenen, zal hem dat zelden geweigerd worden, tenzij de collega de wagen moei lijk kan missen of deze ongeschikt is voor het be doelde transport. De instelling van hulpvaardigheid siert de mens en is bovendien in een groot aantal gevallen kosten besparend. De landbouw wordt door de gedachte van elkaar even helpen gesterkt, de samenleving wint aan kracht door deze transacties met gesloten beurzen. Aldus Ir. F. Coolman in „Landbouwmecha nisatie" van juni 1966. Anders wordt het, wanneer deze hulpvaardig heid overgaat in een al of niet tevoren doelbewust afgesproken vorm van samenwerking bij bepaalde karweien of in een geregeld uitlenen van duurdere dingen, kortom bij zaken waar meer tijd mee is gemoeid en/of waarmee grotere investeringen ge paard gaan. Om te voorkomen dat de hulpvaardig heid dan als een last wordt gevoeld, is het goed dat er een van geval tot geval variërende tegen prestatie wordt geleverd en wel in de eenvoudigste vorm hiervan: betalen Vooral wanneer het gaat om het tijdelijk gebruik van werktuigen die vele hon derden, ja vaak meerdere duizenden guldens hebben gekost, is betalen beslist nodig. Zoals een garage houder bij de verhuur van een auto niet alleen ben zine en olie rekent, maar ook rente, verzekering, afschrijving e.d. incalculeert, zo zal bij een betaalde samenwerking tussen twee of enkele boeren ook naar een betaling van alle kosten moeten worden gestreefd. Tot een berekening van enige winst zal men meestal niet willen en moeten gaan. De vraag blijft echter, hoeveel men precies zal kunnen rekenen, bijv. t.a.v. afschrijving, onderhoud, etc. De vergoeding moet derhalve de kosten ook een zeker risico dekken, bijv. voor extra reparatie kosten als gevolg van breuk. Immers door geld te accepteren aanvaardt men het „verhuurdersrisico". Men wil anderzijds voor deze wat moeilijk te be rekenen zaken ook weer niet teveel vragen: het to taal bedrag moet binnen de perken der redelijkheid blijven. Om aan het probleem van het wat onsympathieke loven en bieden bij hulpverlening tegemoet te komen, stelde de Stichting Onderzoek-Centrum voor tie Landbouw in de IJsselmeerpolders een boekje samen met de vele tarieven (kostprijsnormen), die ais een richtlijn kunnen dienen voor de landbouwers In de nieuwe periode voor de verrekening van over Mi weer geleverde hulp met machines en arbeids kracht. Een lofwaardig initiatief, dat in alle land bouwgebieden zou moeten worden nagevolgd. Het vroegere helpen voor niets zal dan in beide beteke nissen „gewaardeerd" worden. Een suggestie van Ir. Coolman, die wij gaarne onderschrijven Dezelfde hierboven omschreven moeilijkheden voor verrekening van kosten kunnen eveneens ge constateerd worden bij het onderling uitlenen van arbeidskrachten van het ene aan het andere bedrijf. Geregeld wordt ons gevraagd hoe hoog in feite de kosten zijn die boven het betaalde loon doorbe rekend moeten worden om de sociale en andere lasten op het loon te dekken die de werkgever in elk geval in één of andere vorm dient te betalen. Onderstaand geven w\j ter informatie een over zichtje van de verschillende premiepercentages van de Sociale Verzekering (in °/o van het premieplichtig inkomen). Tevens is daarin verwerkt de te ver wachten premiepercentages tot 1970, indien aan het voornemen van de regering tot het invoeren van de arbeidsongeschiktheidsverzekering, de volksverzeke ring zware geneeskundige risico's en de wijziging Ziekenfonds Wet gevolg wordt gegeven. Daaruit blijkt dat deze lasten in de komende jaren nog belangrijk zullen sty gen. Tevens willen wij er op wijzen dat nog geen rekening is gehouden met enkele andere lasten die de werkgever be taald, zoals vakantietoeslag, verletdagen, onwerk baar weer en andere tegenvallers. Het is, behoudens de vakantietoeslag die 6 n/e bedraagt, bijzonder moei lijk de kosten hiervan in een percentage van het loon uit te drukken, daar e.e.a. afhankelijk is van omstandigheden die van bedrijf tot bedrijf kunnen verschillen. VOLKSVERZEKERING 1966 1967 1970 Alg. Ouderdoms Wet 8,7 9,2 9,2 Alg. Weduwen-Wezen Wet 1,5 1,5 1,5 Alg. Kinderbijslag Wet 2,1 Verz. Zware Geneesk. risico's 1,6 2,- 12,3 12,3 12,7 WERKNEMERSVERZEKERINGEN (premie door werkgevers op te brengen) Arbeidsongeschiktheidsverz.l) 3,7 3,8 Werkloosheid verz. 1,- 1,- 1,- Ziekte Wet2) 6,- 7,- 7,- Ziekenfonds x) 5,8 5,8 6,- Interim Wet Invaliditeit 2.4 Ongevallen Wet 1,3 Kinderbijslagwet loontrekkenden 3,- 3,- 3,- 19,5 20,5 20,8 Helft van de premie op te brengen door werk nemers. Voor de land- en tuinbouw wordt hiervan 1 van de premie door de werknemers betaald. BL IIET gaat veel te snel, zeggen de experts. We verkopen eigenlijk niet eens, we noteren al leen maar orders. En een makelaarsfirma, die in 30 jaar tijds 7500 boerderijen verhandelde, ver klaarde: „De voorraad goede boerderijen loopt hard terug". De oorzaak van dit effekt blijkt gezocht te moe ten worden in een hoek, die ook wij kennen: de noodzaak tot schaalvergroting. Vaak komt de druk op de prijzen van boeren die grotere bedrijven nodig hebben om hun steeds duurdere inventaris sen te kunnen financieren. Dit bracht echter mee, dat in de laatste 10 jaren de prijzen van agrarische grond 60 sneller gestegen zijn dan het boeren- inkomen zelf. Daarmee is de oude economische theorie omvergeworpen dat de waarde van grond afhankelijk is van de rentabiliteit. Wel is ook het winstvermogen, het inkomen in 1965 groter ge weest dan ooit tevoren. Het totale agrarische in komen passeerde voor 't eerst de 15 billioen dol lar. Ook verwacht men daar iets van het pro gramma „Voedsel voor Vrijheid" voor de ontwik kelingslanden en dat jaagt de expansie op. IN de omgeving van grote steden wordt veel land opgekocht uit speculatieve overwegin gen. Men mikt op stadsuitbreiding en wegenaan leg en dergelijke. Ook in Amerika speelt de infla tie verder een rol, zij het niet als hier. Maar som mige beleggers laten zich toch door dit argument bewegen land te kopen. Er komen gevallen voor van verviervoudiging van de prijs in luttele ja ren tijds en een en ander heeft op sommige plaat sen zo'n omvang aangenomen dat toch maar wei nige gelukkige eigenaars ooit van de beoogde voor delen zullen profiteren. Er is nog wel zoveel ruimte in Amerika dat de boereneigenaren, die met hun boerderij aan een stadsrand liggen en deze duur kunnen verkopen, rustig elders in een minder duur gebied een nieuw bedrijf kunnen aankopen. In Californië, schrijft „Time", zijn de landprij zen sinds 1957 met 60 omhoog geschoten en boeren die juist ten zuiden van de wereldstad Los Angeles wonen vertrekken op de zo even be schreven wijze van daar naar de 800 km noorde lijker gelegen vruchtbare Sacramento Valley. Het gevolg is echter dat daar de landprijzen inmiddels behoorlijk omhoog zijn gelopen. Wanneer wij zien wat zich in ons land af speelt en b.v. de invloed van de onteigeningen in de omgeving van Rotterdam en Antwerpen in dit opzicht nagaan en voorts kennis ge nomen hebben van het artikel van Ir. Knott- nerus vorige week dan geeft dit de mede delingen van het Amerikaanse weekblad be paald een apart en ook voor ons zeer interes sant reliëf. L^R vorige week een zeer belangrijke bijeenkomst is geweest in de Prins van Oranje, Goes? Het Landbouw Coöperatie Centrum Z. W. Nederland, meer bekend als het L.C.C., heeft een z.g. bankendag voor het Deltagebied, georganiseerd. Speciaal voor onze Boerenleenbanken was het dus een wel zeer belangrijke dag, maar eveneens voor ieder die belang stelt in de problemen van de agrarische sector. Het punt dat aan de orde is gesteld was de problematiek van de BEDRIJFSOVERDRACHT en be grijpelijkerwijs was de belangstelling hiervoor groot. Een drietal sprekers heeft, elk op eigen wijze, hun licht laten schijnen op dit moeilijke probleem, of liever op de vele problemen die zich bij de be drijf soverdracht voordoen. Hieraan wordt, elders in dit nummer ruime aandacht besteed. rr/E mogen gerust stellen dat het vraagstuk van de bedrijfsoverdracht zeer veelzijdig is belicht. Natuurlijk konden de sprekers, hoe deskundig ieder op eigen deelterrein ook, de problemen niet voor ons oplossen. Dit hadden we ook niet verwacht. Wat wel plaatsvond was het stellen van een goede diagnose van het geval en dit is bijzonder nuttig. Nog maar al te dikwijls hoort men theorieën verkondigen en zien we praktische toepassing die aller lei gevaren in zich bergen. Hiertegen is door de drie sprekers gewaarschuwd en op deze wijze heeft het L. C. C. de agrariërs in ons gebied gewaarschuwd en daarmee een dam helpen opwerpen tegen allerlei verkeerde en on doordachte praktijken. Uit de zeer grote reeks van vragen die werden ingediend en die door een forum, bestaande uit de drie sprekers en onder leiding van de secretaris van het L. C. C. de heer Dijkgraaf, werden be antwoord bleek duidelijk dat de behandelde stof zeer in de belangstelling staat. ll/l EN heeft het het forum niet gemakkelijk gemaakt, terwijl bovendien de forumleden onder- ling ook nog diverse moeilijkheden naar voren brachten. De conclusie inzake het behandelde zouden we zo willen stellen, dat de sprekers van een gematigd optimisme blijk gaven, maar ander zijds over zoveel werkelijkheidszin beschikten, dat niet alle pessimistische geluiden werden geban nen. Het probleem is moeilijk en er zijn zeer vele moeilijkheden te overwinnen, maar in het alge meen achtte men het niet onoplosbaar. Natuurlijk kunnen er zich gevallen voordoen, waarvoor geen goede oplossing is te vinden, maar dit is bepaald niets nieuws. Nog zeer goed herinner ik mij hoe een halve eeuw terug zich ook bij de bedrijfsoverdracht allerlei moeilijkheden voordeden, ook al kenden we toen de begrippen inflatie en wanverhouding tussen verkoopwaarde van de grond en de rentabiliteitswaarde (gebruikswaarde) daarvan niet of in veel mindere mate. Al met al een mooie dag voor het L.C.C. en daarmee voor agrarisch Z.W.Nederland. We wa ren het geheel met de voorzitter Ir. Luytjens eens, dat op deze wijze wordt medegewerkt aan een goede begripsvorming waardoor de foutenkans bij de bedrijfsoverdracht kan worden verkleind MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 3