Rapporten - Publikaties - Jaarverslagen De Gouden H Ister wedstrijd MECHANISATIENIEUWS 15 GEBRUIKSMOGELIJKHEDEN VAN STENGELKNEUZERS HE verkorting van de veldperiode speelt bij de hooiwinning nog steeds een belangrijke rol. Hoewel reeds door een goed en regelmatig gebruik van schudder en hark een aanzienlijke verkorting van de veldperiode is te verkrijgen, vergeleken met de huidige praktijk, is dit nog niet voldoende om onder onze omstandigheden tot een werkelijk korte veldperiode te komen. Een bepaalde kneuzing kan hierin een gunstige invloed hebben. In deze publikatie wordt het onderzoek beschreven dat is uitgevoerd met de stengelkneuzers. Deze, zowel in de U.S.A. als in Engeland, veel toege paste kneuzers zijn onder Nederlandse omstandigheden en in het hier aan wezige gras, zowel blijvend grasland als kunstweide, onderzocht. Gebleken is, dat er vooral in kunstweide een redelijk resultaat te bereiken is; in blij vend grasland vielen de resultaten wat tegen. De publikatie omvat een be schrijving van de machine en van de wijze waarop daarmee moet worden gewerkt. De resultaten van de proeven zijn in een afzonderlijk hoofdstuk samengevat, gesplitst naar weidegras, kunstweide en luzerne. Het laatste hoofdstuk omvat de beschrijving van de genomen proeven. Deze publikatie no. 98 is bij het I.L.R. verkrijgbaar door storting of overschrijving van 2,25 op gironummer 880018 t.n.v. I.L.R. Wageningen. GROEPSBEPROEVING LAGEDRUKPERSEN IN de loop der jaren heeft de lagedrukpers zich naast de hogedrukpers duidelijk een eigen toepassingsgebied veroverd, waarbij naast de door gaans matige prijs een aantal specifieke eigenschappen een rol spelen. De belangrijkste hiervan is ongetwijfeld een goede geschiktheid voor het persen van hooi. Door de beperkte vormvastheid van de halen wordt een nauwe aan eensluiting in de berging gewaarborgd, waardoor toepassing van hooiventila- tie zonder meer mogelijk is. Hoewel het gewicht per m3 van het in deze pakjes geperste materiaal ongeveer de helft is van dat van hogedrukpakjes, wordt toch een belangrijke ruimtebesparing verkregen, vooral als het mate riaal wordt opgetast in lage ruimten, bijv. op zolders. Ook bij het voederen in de winter bieden de pakjes gemakkelijk hanteerbare eenheden. De lagedrukpers heeft ook een goede universele bruikbaarheid. Naast geschiktheid voor het persen van hooi en stro kan in dit verband het laden van kuilgras worden genoemd, waarvoor door een aantal fabrikanten inte ressante hulpapparatuur is ontwikkeld. Het rapport van de groepsbeproeving bevat naast de zeven bulletins van de met goed resultaat beproefde persen, een overzicht van diverse aspecten van het gebruik van lagedrukpersen, wenken voor het bepalen van de keuze bij aanschaffing, richtlijnen voor het bepalen van de exploitatiekosten en een lijst met technische gegevens van alle thans leverbare lagedrukpersen. De publikatie no. 97 is verkrijgbaar bij het I.L.R. te Wageningen door stor ting of overschrijving van 2,75 op gironummer 880018 t.n.v. I.L.R.Wage ningen. IN de komende zomer en in het najaar zal de door U. T.-DELFIA uitgeschreven Gouden Halster Wedstrijd worden gehouden. Deze wedstrijd werd reeds in ons blad begin februari van dit jaar aan gekondigd. De N.V. Mengvoeder U. T.-DELFIA heeft dit initiatief genomen met het idee, dat mede op deze wijze de jongveekeuringen, een vitaal on derdeel van het werk van de fok- en controlever enigingen, gestimuleerd kan worden. De fok- en controleverenigingen dragen zeer veel bij tot ver betering van de Nederlandse melkveestapel. Het bijhouden van melklijsten, het voeren van de vaak omvangrijke administratie, de samenwerking met de K. I.-verenigingen, het organiseren van fok- veedagen, het inscnrijven van koeien in het re gister, dat alles is bijzonder nuttig werk. Het brengt de veestape! op hoger peil, hetgeen de bedrijfs resultaten gunstig kan beïnvloeden. Dit idee is zoals wij destijds reeds meldden in zee gegaan als de „Gouden Halster Wedstrijd". Ge combineerd met een landelijke propaganda-aktie voor de U.T.D.-kalvermelk voor fokkalveren, kon den belangstellende melkveehouders o.a. het recht verkrijgen op deelname aan deze „Gouden Halster Wedstrijd". Het resultaat is, dat bijna 10.000 melk veehouders zich hiervoor opgaven. In elk van de vier wedstrijd-distrikten, waarin het land is verdeeld, wordt zo'n „Gouden Halster Wedstrijd" georganiseerd, waarin ais vierde distrikt de provincies Zeeland. Noord-Brabant en Limburg zijn opgenomen. Het gaat om: a.) welke veehouders winnen straks prijzen met hun kalveren op een jongveekeuring, en b.) welke van deze veehouders verkrijgt de meeste „punten", d.w.z. wiens aantal punten, dat wordt berekend uit de behaalde prijzen, is het hoogste. In ieder distrikt komt een winnaar van de hoofd prijs naar voren. Deze hoofdprijs is een bijzonder fraai, geheel massief gouden handgesmeed broche voor de winnende veehouder. De deelnemers aan deze wedstrijd moeten de prijzen invullen die zij op de jongveekeuring win nen op de deelnemerskaart. Deze kaart dient be halve door de deelnemer, mede te worden onder tekend door een lid van het bestuui van de fok- en controlevereniging of een lid van de organiserende commissie of van de jury. Besturen, commissies en anderen, die meer willen weten over deze „Gouden Halster Wedstrijden", worden gaarne nadere inlich tingen verstrekt door N. V. Mengvoeder U. T.- DELFIA te Maarssen. AUTOMATISCHE EINDVERDELER VOOR HOOIBERGING TEBECO introduceert een volautomatische eindverdeler, die een belang- rijke schakel vormt bij de hooiberging met behulp van opraapwagen en hooiblazer of hooikanon. Het bijzondere van deze verdeler is, dat hij wordt aangedreven door de luchtstroom van de blazer. Hierdoor vervalt een dure en zware zogenaamde vertragingsmotor (electromotor met vertragingskast). De verdeler is dan ook licht, goedkoop en gemakkelijk te verplaatsen, ter wijl electrische kabels naar de nok van tasruimte of hooiberg niet meer nodig zijn. HOGEDRUK OPRAAPPERS RIVIERRE-CASALIS URH INDETEVES-JACOBERG N.V. Amsterdam, technische import-export en k groothandel, brengt op de markt een hogedruk pers die samenperst zonder te snijden. Een brede opraper neemt de grootste zwaden op van de moderne maaidorsers en beweegt het te persen gewas zonder beschadiging naar binnen. In rechte lijn wordt het gewas van de opraper door de machine gevoerd en stevig samengeperst door een persblok dat slingerbewegingen maakt. De balen zijn handelbaar van afmeting en gewicht en het samengeperste voer, dat in de pers niet ontbladerd, noch gesneden is, behoudt ook ge durende de opslag zijn hoge voedingswaarde. Het bindtouw ligt stevig in de balen en glijdt er tijdens het verplaatsen niet af. De hogedrukbalen ver gen minder opslagruimte en bevorderen een goedkoper transport. Enkele technische gegevens zijn: Het aftakasvermogen van de trekker dient 3033 pk te zijn; de capaciteit is afhankelijk van het te persen gewas 8 tot 12 ton per uur; lengte 4.30 m, breedte 2.40, hoogte 1.80; gewicht 1830 kg. De lengte van de balen is instelbaar van 0.50 m tot 1 m bij een breedte van 0.50 m en 0.36 m hoog. FORD ORGANISEERT WEDSTRIJD Ontwerp toekomsttrekker De N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fa briek presenteerde op de onlangs gehouden R.A.I.- tentoonstelling een schaalmodel van een „toe komsttrekker". Deze trekker, de Typhoon II, die een toekomstvisie van Ford voor het jaar 2000 is, trok grote aandacht. Uit de vele reacties, die men mocht ontvangen, is gebleken, dat men alom in Nederland bijzonder grote interesse toont voor de moderne landbouwmechanisatie. Vooral veel jon geren gaven hun eigen visie op de trekker van de toekomst. Dit deed Ford Nederland besluiten een teken- en ontwerpwedstrijd uit te schrijven met als onderwerp de „trekker-van-de-toekomst". De wedstrijd is verdeeld in twee groepen. In de eerste groep dingen die ontwerpen mee van een trekker, die aan bruikbaarheidseisen voldoet. De motor hoeft niet te worden getekend, maar wel maten zoals wielbasis, spoorbreedte, lengte, breedte en hoogte moeten worden aangegeven. In groep twee wordt bij de trekkerontwerpen gelet op originaliteit en fantasie. De bruikbaar heid speelt daarbij geen rol terwijl humor ook op prijs wordt gesteld. Tot 31 augustus 1966 kan men zijn ontwerp(en) inzenden. Deze zullen dan door een internationale jury worden beoordeeld en voor 30 september zul len de beste vijf ontwerpen van elke groep wor den bekend gemaakt. Aantrekkelijke prijzen, zo als een aantal buitenlandse reizen, worden uitge loofd. Na afloop van de wedstrijd zal een expo sitie van de ingezonden werkstukken gehouden worden. COUNTY SUPER-SIX OOGST GOUD IN MOSKOU Eén van de eerste twee gouden medailles, die ooit door Rusland op een Russische tentoonstel ling aan Engeland zijn uitgereikt, is gewonnen door een Engelse trekker. De trekker is de County Super-Six, de 95 PK uitvoering met vierwiel-aandrijving van de be kende Ford 5000 trekker. De medaille werd door de Russen aan de County Super-Six toegekend op de onlangs te Moskou gehouden Internationale Tentoonstelling voor Landbouw Machines. De Rus sen verleenden de onderscheiding op grond van „hoge graad van technische voortreffelijkheid" van de trekker. FORD ROBOT TREKKER Robot trekkers zijn g^en toekomstdromen. Drie, in praktijk te gebruiken, robottrekkers bestaan reeds nu. Onlangs werden zij gepresenteerd. Zij waren het resultaat van tien jaren ontwikkelings werk door Ford Tractor Operations in Engeland, in samenwerking met een drietal eveneens Engel se firma's op het gebied van elektronika. De robot trekker is een, radiografisch op afstand te bedienen, Ford 3000 met Select-O-Speed trans missie. Het controlesysteem, waarmee de trekker kan worden gedirigeerd, heeft 28 kanalen. Velen van deze kanalen kunnen gelijkmatig opereren. Het systeem, dat vanuit een centrale wordt be diend, bevat bovendien 550 diodes, 750 weerstan den, 250 transistors en 250 condensators! Deze trekker is o.a. ontworpen voor gebruik onder omstandigheden, die te gevaarlijk zijn voor een bestuurder „aan boord". Men denkt hier bij voorbeeld aan met radio-activiteit besmette ge bieden of aan bijzonder riskant terrein. Maar voor een ver doorgevoerde mechanisering van het landbouwbedrijf opent de robot trekker ook ongekende mogelijkheden. Eén man zou van uit de centrale een groot aantal trekkers gelijk tijdig kunnen bedienen. Het nu geïntroduceerde model biedt goede commerciële mogelijkheden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 15