OP HET EILAND THOLEN DINGEN VAN DE WEEK 9 De stemming is wel eens wisselend, mede afhankelijk van de prij zen. Maar over het geheel genomen is men toch niet ontevreden. En men wil beslist niet meer terug naar het oude van vroeger. Er is thans meer hoop en vertrouwen in de toekomst. GOEDE SAMENWERKING Goed beschouwd was het een hele onderneming om zonder veel ken nis en ervaring zo maar als landbouwer of vollegrondstuinder over te schakelen op glastuinbouw. De meesten hadden voorheen een klein bedrijf, waarop landbouwgewas sen (o.a. natuurlijk uien!) werden geteeld. Om dan zo maar met staand glas te beginnen is ingrijpend. Dat dit goed gelukt is, zonder dat grote brokken zijn gemaakt, js vooral te danken aan de heer Bayense, die eerst als assistent voor de streekverbe- tering en later als hoofdassistent bij het Rijkstuinbouwconsulentschap, de zaak op gang heeft geholpen en verder heeft gestimuleerd. Door zijn „bege leiding" van de beginnende tuinders liep alles prima. Daarnaast moet ook de studieclub voor de glastuinbouw worden genoemd. Allen zijn hiervan lid. Er wordt vaak vergaderd, men gaat bovendien bij elkaar op excursie en gaat gezamenlijk ook kijken naar andere gebieden. Wat de afzet betreft, die met medewerking van de Thoolse veilingen door de veiling te Bergen op Zoom wordt verzorgd, is men eveneens zeer actief. Er wordt openhartig en daardoor soms scherp gediscussieerd, want men neemt geen blad voor de mond. Maar voorzitter K. J. Drooger heeft de touwtjes stevig in handen en juist door die openhartigheid weet ieder waar hij aan toe is en loopt alles goed. Als men zo door gaat en bij elkaar blijft, kan men samen nog veel bereiken in de toe komst. Verder speelt de Land- en Tuinbouwschool te Scherpenisse een belangrijke rol. De heer Van Heusden is als directeur niet alleen bij de tuinbouw betrokken doordat hij jonge tuinders opleidt, doch ook in andere opzichten doet hij alles om te stimuleren waar dit gewenst is, o.a. via de organisaties. SLA EN TOMATEN HOOFDPRODUKTEN In Tholen legt men zich toe op de teelt van twee hoofdprodukten: sla en tomaten. Dat is goed gezien, want het gebied is te klein van omvang om te versnipperen. Nu kan men van die twee produkten flinke hoeveelheden aanbieden. Op kleine schaal worden ook komkommers gekweekt. De heer Rogge band te Tholen is hiermee al enkele jaren bezig en is er goed over te sjpre- ken. Zijn zoon heeft op een bedrijf bij Amsterdam de knepen van het kom kommervak eerst geleerd en daar worden nu letterlijk en figuurlijk de vruch ten van geplukt. Enke andere telers proberen het nu ook op kleine schaal met komkommers. De produkten worden op de bedrijven opgehaald en naar de veiling ge bracht. Op dit punt is alles goed geregeld. Intussen is de oogst van de slag weer al lang achter de rug en binnen kort zal de tomatenpluk beginnen. Het seizoen is wat de sla betreft rede lijk begonnen. De prijs schommelde zeer sterk, zodat er bij het veilen enig geluk aan te pas moest komen. Vooral de aanvoerders uit de koude kassen troffen het soms zeer go'ed omdat ze met hun produkt kwamen op een mo ment dat er weinig aanbod was. Daartegen zat het met de prijs van de vroeger aangevoerde sla uit de licht verwarmde kassen voor een deel min der gunstig. De gemiddelde uitkomsten varieerden daardoor bij de sla van tamelijk tot zeer goed. We hopen vanzelfsprekend op een gunstig prijspeil gedurende het verdere seizoen, speciaal wat de tomaten betreft. Goede uitkomsten zijn nodig voor een verdere gezonde en voorspoedige groei van de glastuinbouw op Tholen. Want de groei moet doorgaan, stilstand is achteruitgang. A. v. O. De heer Roggeband teelt al enkele jaren komkommers Steeds meer wordt gebruik gemaakt van plastic waterbassins De telers van hard fruit zitten op het ogenblik even in een wat rustiger periode. Grondbewerkin gen moeten er niet meer worden uitgevoerd en er dient wel regelmatig gespoten te worden maar wan neer men daar goede machines voor heeft is dat ook geen probleem. Velen zouden graag hun vruchten gaan dunnen maar dat is op de meeste bedrijven niet nodig. De peren die men nog onder handen wou nemen doen het op het ogenblik uit zichzelf. Kortom, de teler heeft nu even de tijd om het wat kalmer aan te doen en we kennen verschillende die er een weekje of langer tussen uit zijn getrok ken, met moeder de vrouw en soms met de kin deren naar een ander deel van het land of naar het buitenland. Vanzelfsprekend wordt dan getracht het nuttige met het aangename te verenen en vanzelfsprekend proberen we elders in het land of in het buiten land met fruittelers aan de praat te komen. We be kijken daar graag de oogst die aan de bomen hangt en we praten over de problemen van de streek. Er zyn in deze tijd vele mogelijkheden om zich op de hoogte te stellen van het leven en werk van col lega's in andere delen van het land en in andere landen en het is verstandig die mogelijkheden te benutten. Het is goed om er op uit te trekken in een rustige periode. Er is een tijd geweest dat men daar vrijwel nimmer toe kon komen, maar op het moderne fruitbedrijf dat goed georganiseerd is, kan dat in deze tijd. Wanneer men een dergelijke va kantietrip goed benut, zal men er altijd wat van kunnen opsteken. Vanzelfsprekend gaan we op deze plaats geen opsomming geven van het hoe en waar om van vakantie houden, maar we constateren enkel het gelukkige feit dat de fruitteler er ook steeds meer toe overgaat, of beter gezegd, toe over kan gaan. De laatste appels van de oogst '65 zijn nu geveild op de Zeeuwse veilingen. Wat is het een lang sei zoen geworden. Een seizoen dat ook weer een les heeft geleerd en wel de les van het verkopen wanneer er vraag is. We hopen dat degenen die leiding geven aan de afzet van onze produkten zich vooral op dat vraagstuk terdege zullen bezinnen en trachten te voldoen aan de wensen die bij de handel te dien aanzien leven. Wanneer we lezen wat handelaren van naam hierover schrijven in eigen vakblad, dan kunnen we als buitenstaander niet anders zeggen dan dat er een grote kern van waarheid in schuilt en er is alles voor en weinig tegen te zeggen om dat afzetvraag- stuk terdege serieus te nemen. We denken daarbij in het bijzonder ook aan James Grieve, voor veel telers een uiterst belang rijk ras. Op de werktuigendag van de N.F.O. deze week donderdag in Bunnik gehouden, is gedemon streerd hoe James Grieve goed verpakt kan worden in speciale dozen waardoor het fruit in prima con ditie bij de consument in binnen- en buitenland kan arriveren. We hebben begrepen dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de proeven op dit terrein die het vorig jaar begonnen, op groter schaal gaat herhalen. We kunnen enkel maar hopen dat er iets goeds uit naar voren zal komen want het is zonder meer noodzakelijk dat we een markt op bouwen voor onze James Grieve en daarbij zal de verpakking een allesbeheersende rol spelen. We ge loven daarbij bovendien dat ook voor de binnen landse markt meer aandacht aan de verpakking ge schonken zal moeten worden. Wanneer we zien hoe dat op het ogenblik nog dikwijls gebeurt dan zou den we ons meer dan eens moeten schamen. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat het buitenland ons, wat de verpakking van het fruit betreft, een heel eind vooruit is en dat is jam mer want het is niet nodig. We kunnen hier een kwaliteitsprodukt telen. We zullen het toch ook in een geëigende goede vorm moeten kunnen pre senteren. Een stap in de goede richting was het gebruik van eenmalig fust bü export. Het was echter be slist ook niet meer. Nog altijd blijven we het een verschrikking vinden dat ons goede fruit, waar we als telers zoveel zorg aan hebben besteed, in het meermalige veilingfust op de veiling moet komen en daarna, wanneer het wordt geëxporteerd, over gelegd moet worden in de Holland kratten. Dat kost in de eerste plaats geld maar niet minder be langrijk is het kwaliteitsverlies dat ontstaat door het overleggen. Nog altijd vragen we ons af waar om we toch voor produkten die voor een belang rijk deel worden geëxporteerd en waarvan grote aanvoeren zijn, niet op monster verkocht kan wor den. Dat vraagt organisatie maar we zjjn nog altijd van mening dat het de kwaliteit en hierdoor uit eindelijk de prys ten goede zal komen en we zullen op de kleintjes moeten letten, ook in 1966. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9