UIT DE PRAKTIJK Komende Thoolse dagen in St. Annaland Enkel buitje regen nodig De gewassenschade in Oost-Zuid-Beveland Tijdige ziektebestrijding in de gewassen noodzakelijk Denk bij spuiten aan drift Walcherse demonstratie hooi- en schudwerktuigen I\E gewassen op THOLEN en ST. PHILIPSLAND groeien goed. Weliswaar heeft de straffe noordelijke en noord-westelijke wind vorige week nogal wat windbeschadiging veroorzaakt, maar thans na enige dagen mooi warm weer hebben de gewassen zich weer enigszins hersteld. Vooral de aardappelen doen het goed, de bieten minder. Daarin komt nogal wat be schadiging voor. De onkruidbestrijding is uitstekend maar ook is er o.i. dui delijk sprake van een vrij ernstige groeiremming. Deze groeiremming zien we ook optreden op uienpercelen die zijn voorbehandeld. Ook hier geldt dat daar waar de onkruiddoding het allerbeste is, de groeiremming helaas ook het sterkst optreedt. De uienvlieg is weer present, op die percelen die niet met een voorbehoe dend middel zijn bespoten, is reeds aanzienlijke schade geconstateerd. De eerste indruk is dat er opTholen 25 minder uien zijn uitgezaaid. De ontwikkeling is nog matig, zodat we t.a.v. de opbrengst een aanzienlijke teruggang verwachten, hetgeen mede voor de veilingen een tegenvaller zal zijn. Het areaal vroege aardappels is groter dan vorige jaren, zodat de afzet van deze aardappels enige compensatie kan betekenen voor de achter uitgang van de uienafzet. Het vlas doet het matig, de ontwikkeling is zeer onregelmatig, behalve het vroeg gezaaide vlas, dat hier heel weinig voorkomt. Ook de ontwikkeling van de erwten blijft sterk bij andere jaren ten achter. De eerste erwten- bloempjes zijn er reeds, o.i. komt er weinig stro op de erwten. De onkruidbestrijding is dank zij het droge weertype met veel wind, moei lijk uitvoerbaar en is daardoor weinig succesvol. De werking van de bodem herbiciden is doorgaans beter. In de tuinbouwrubriek van deze week lazen we dat de Floratho dit jaar op Stavenisse wordt ge houden, de Thoolse dagen worden ditmaal op St. Annaland georganiseerd op het bedrijf van de heer J. C. Kooyman aldaar. We vernamen dat de Scherpenisser gemeenteraad niet in kon stemmen met het houden van deze belangrijke dagen in het centrum van het eiland, n.l. in de Pluimpot. Wij betreuren dit ten zeerste. Wanneer de organisa toren kasten noch moeite sparen om van deze da gen iets goeds en verantwoords te maken, dan is het wat wrang als men deze dagen die vooral voor de Thoolse agrarische wereld van groot be lang zijn, vergelijkt met een inhoudloze kermis, en op grond daarvan meent deze Thoolse mani festatie de voet dwars te moeten zetten. Het aantal ingeschrevén stuks rundvee en scha pen is beduidend groter dan andere jaren. Het zaterdag-programma heeft een meer ont spannend karakter kleiduiven schieten, boogschie ten, ruitersport, ponniekeuringen, trampolinesprin gen, muziek en tot traditioneel slot een oriëntatie- rit voor auto's, motoren en brommers. Het terrein bij de heer Kooyman lijkt ons zeker geschikt en vermoedelijk zal de bevolking van St. Annaland tonen dat zij het op prijs stelt dat de Thoolse dagen dit jaar aldaar worden gehou- i den. AP SCHOUWEN-DUIVELAND is er in de maand mei en de eerste week van juni wat betreft de verzorging van de gewassen zeer veel werk verzet kunnen worden. Het weer gaf daartoe mede aanleiding. In genoemde tijd is er echter maar 20 mm regen gevallen, zodat bij de late zaai de werking van de chemische onkruidbestrijdings middelen onvoldoende is geweest. Dit gaf in vele gevallen bij de korte vruchten zeer veel extra werk en geeft dit nog. Vooral is dat het geval bij de bieten en uien. Bovendien waren er door de droogte en de daarbij nog te koude temperatuur plaatselijk moeilijkheden t.a.v. o.a. opkomst, dun nen, groei en 't maken van goede aardappelrug gen. Tot en met de Pinksteren liet de groei over het algemeen te wensen over. Daarna kwam er ver betering, hoewel de structuur hierbij wel zijn in vloed deed gelden. Dit vooral ten aanzien van de laat gezaaide vruchten. In vele opzichten was 't nodig geweest dat er enkele regendagen geteld hadden kunnen worden, hoewel dan wellicht ver schillende percelen graan te zwaar geworden wa ren. Momenteel staat van de granen de Manella er prachtig voor. Vlas is veelal onregelmatig en heeft nog geen lengte. Het is te hopen, ook voor de andere laat gezaaide vruchten dat er spoedig wat regen valt. De zaaiuien hebben 't ook moeilijk. Warmte en vocht is ook 't enige wat hier nodig is. Dit voorjaar komen vrij veel zwarte bonen luizen voor en mangaan gebrek. De kleine bieten plantjes kunnen er behoorlijk onder lijden. Een bespuiting is dan ook gauw rendabel. Voorheen was 't zo, dat men moest spuiten tegen de larven van de bietenvlieg en uit voorzorg deed men er dan gelijk mangaan bij. Terwijl het nu veelal nodig is mangaan te spuiten en het een vraag is of een bespuiting tegen bietenvlieglarven rendabel is! Er wordt momenteel (en is al) veel gemaaid voor hooi. Ook hier zal de boer moeten letten op kwaliteit. In 't begin van de bloei is het een ge schikt tijdstip om te maaien. Dit geeft vele voor delen t.a.v. laat maaien. De kwaliteit, de droog- snelheid en de nagroei is beter bij vroeger maaien. Voor ruiteren is weinig tijd meer en toch is deze methode één van de veiligste om goed hooi te win nen. Bij drogen op 't veld zal intensief geschud moeten worden om een vlotte en egale droging te verkrijgen. HORIGE maal kon nog niet veel vermeld wor den over de schade die de landbouwers in Waarde en Krabbendijke getroffen heeft. Nu 14 dagen later is wat meer te zeggen over de wer kelijke schade. Sommige gewassen vallen nog wat mee, weer andere gewassen vallen veel tegen. Hoe erg het is geweest was wel het beste te consta teren aan enkele percelen vlas waar slechts en kele, zo ongeveer 2 tot 5 van de planten onge schonden kunnen verder groeien. Percelen karwij, toen in volle bloei laten nu geen enkel bloempje meer zien. Perceelsgedeelten wintertarwe waar misschien nog 5 van alle halmen in aar zal komen, de rest van de stengels is op een hoogte van 15 a 20 cm radikaal afgehageld en begint nu wit te verkleuren. Van de erwten zijn de stengels geheel beschadigd, het gewas moet het nu hebben van de adventiefknoppen. Wanneer of deze zullen bloeien en een oogst zullen geven is moeilijk te zeggen. Velen hebben weinig verwachting meer van dit gewas. De vroegst gezaaide suikerbieten hebben wat minder geleden. De later gezaaide laten wel een zeer bedroevende stand zien. Het herstel van deze bieten komt slechts langzaam op gang. Ook van de uien is het nog moeilijk om de juiste schade te taxeren. In ieder geval staan er vele percelen nu reeds erg dun, terwijl er nog steeds plantjes wegvallen. De zomergranen heb ben weinig schade geleden, de stand is nu wat schraler door het bladverlies. Bij de aardappelen valt de schade veel mee, alleen de allervroegste zijn hun eerste blad kwyt en moeten zodoende opnieuw beginnen. De stand van alle gewassen buiten dit zwaar gehavende gebied is dit jaar wel iets minder als in voorgaande jaren. Toch wordt het voor velen die éénmaal in dit gebied zijn geweest als een weelde gezien. Alleen op de stand van één gewas valt hier en daar nog al wat aan te merken. Vooral van de later gezaaide vallen er nu nog al wat weg. Op meerdere percelen is de stand nu reeds aan de dunne kant. Daarnaast is het reeds weer al nodig gebleken om op verschillende percelen een be strijding tegen de zwarte bonenluis uit te voeren. Een andere plaag die onze graangewassen be dreigt is de tarwestengelgalmug. Reeds zijn de eerste mugjes gevangen en de eerste eitjes ge vonden. Gelukkig is de verbreiding slechts van geringe omvang en zal nog slechts plaatselijk een bestrijding noodzakelijk zijn. IEDER die oog heeft voor de groei der gewas- sen kan in deze tijd dagelijks veranderingen zien. Gelukkig maar, want de eigenlijke groei periode is vrij kort en dan zien we graag een snelle ontwikkeling. De stand van de NOORD- BEVELANDSE gewassen vertoont vrij grote ver schillen. Toch hebben we gemiddeld niet te kla gen. Granen, erwten en de meeste vroege bieten (Zie verder pag. 13) WE schrijven 5 juni in OOST ZEEUWS-VLAAN- DEREN. Een zomerse dag, waarin onze kre ken met bomen omzoomd liggen te spiegelen, met op de achtergrond van dit landschappelijk schoon, de torens en pijpen en opstijgende rook van de chemische bedrijven die onze kanaalzone bevol ken. Bedrijven die dikwijls onze landbouw ten dienste staan (kunstmest, plantenziekten- en on kruidbestrijdingsmiddelen etc.). Toch is ons gewest de laatste weken opgeschrikt door het gebeurde rondom Sluiskil. En hoewel de schade die is toegebracht, mogelijk toch wel zal meevallen, het had allemaal evengoed veel erger kunnen zijn, er hadden mensenlevens mee gemoeid kunnen zijn. Zodoende is het een harde ruk aan de bel, voor een regeling ter bestrijding of voor koming van de luchtvervuiling die ons bedreigt. Wanneer we de situatie van luizen en galmug- gen etc. bekijken zijn er veel verschillen. De bie ten zullen dan ook in veel gevallen aan een be strijding van de zwarte bonenluis en/of groene perzik bladluis toe zijn. Vele aardappelen die bespoten zijn met een on kruidbestrijdingsmiddel vertonen aan één zijde een goede bestrijding, terwijl de andere kant van het bed de bespuiting onvoldoende is. Zelfs een geringe wind blijkt al van invloed te zijn op het spuitresultaat. Een zaak dus, die de aandacht voor de volgende maal zeker waard is. f^NDANKS een redelijke groei van de gewassen op WALCHEREN was voor sommige, zoals uien en vlas toch wel een buitje regen nodig. Aan dit verlangen werd op zondag 5 juni voldaan. Dan hopen we weer op wat zonnige dagen, want voor veel kollega's staat de hooioogst voor de deur. In vele hooiweiden ligt een zwaar ,^wad" gras. Niet te lang [vachten met maaien lijkt gewenst. Het gras begint van onderen al geel te worden, zodat de kwaliteit snel achteruit gaat. Op vele bedrijven zal indien enigszins mogelijk uit het zwad. worden geperst. Wil men voorkomen dat geen schimmel in de balen optreedt, dan zal pas geperst mogen worden wanneer het hooi zeer goed gewonnen is. Een goede winning wordt ook bevorderd door intensief schudden met goede schudwerktuigen. Het ligt in de bedoeling een demonstratie met hooi- en schudwerktuigen te houden op DONDERDAG 16 JUNI 's middags om half twee op enkele percelen hooiland in de Pekelinge aan de weg van Grijpskerke naar Aagtekerke. Op bedrijven waar nog voldoende arbeid aanwezig is, is het ruiteren nog de meest aanbevelens waardige manier omdat het weerrisiko dan minder groot is. De veldperiode kan dan kort zijn en hooi in de ruiter is half binnen. De werking van de bodemherbiciden, welke na de regen in bieten, erwten en uien zijn toegepast, is in de praktijk hier en daar erg tegengevallen. Hieruit blijkt weer dat voor een goede werking van deze middelen een flinke portie regen noodzakelijk is. Nu is het wel zo dat in een droge periode de mechanische onkruidbestrijding veel vlotter ver loopt. Anderzijds houdt dit toch een waarschuwing in, dat we ons (nog) niet voor 100 op de chemi sche onkruidbestrijding mogen verlaten. In de bieten is kolonievorming van zwarte luis waar te nemen. Deskundigen verwachten een zodanige ontwikkeling dat algemeen een bestrijding zal moeten worden uitgevoerd, ter voor koming van zuigschade. Enkele kollega's hebben reeds gespoten. Wat de ontwikkeling van de luizen betreft: veel zal afhangen van de weersomstandigheden in de komende we(e)k(en). Wanneer 20% of meer van de bietenplanten met kleine kolonies zwarte luis zijn bezet dient onverwijld te worden gespoten. Belangrijk is dat ieder zijn gewas geregeld kontroleert. In ons gebied is het rekreatiebedrijf weer in volle gang gekomen. Hopelijk kan ook de agrarische sektor weer een graantje meepikken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4