■■■■III** VRIJDAG 10 JUNI 1906 54e Jaargang No. Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland DAGELIJKS BESTUUR Z. L. M. VERGADERDE O' D WÈêÊÊêÊê zjSiii D Franks-ring by abonnementTerneuzen IP maandag 6 juni j.l. kwam onder voorzitterschap van Ir. J. Prins het Dagelijks Bestuur van de Zeeuw- Landbouw Maatschappij weer in vergadering bijeen. In zijn openingswoord stond de voorzitter uitvoerig stil bij de calamiteiten, die de land- en tuinbouw in verschillende delen van onze provincie hebben getroffen. Hij wees erop dat de miljoenenschade, die in Oost Zuid- Beveland door hagel en wind aan de gewassen is veroor zaakt, de ondernemers in dit gebied voor ernstige konse- kwenties plaatst, terwijl de gevolgen van een en ander ook een terugslag mee zullen brengen voor andere agrarische en niet-agrarische sektoren. De vergadering nam met instemming nader kennis van de stappen, die door de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in samenwerking met andere organisaties in deze zijn onder nomen, teneinde te bezien wat voor de getroffen onder nemers mogelijk is. Men wenste de resultaten van het over leg dat nog gaande is af te wachten. Ten aanzien van de ernstige water- en luchtverontreini ging die zich in de kanaalzone heeft voorgedaan stond het bestuur^ van de Z. L. M. op het standpunt, dat hier sprake is van een zeer ernstige waarschuwing bij de verdere in dustriële ontwikkeling van onze provincie. De noodzaak van de door de Z. L. M. enige tijd geleden bepleite stappen wordt hierdoor nogmaals onderstreept. Het bestuur drong aan op spoedig overleg in deze zaak. Naar aanleiding van de door de regering afgekondigde loonstop sprak de vergadering er haar verontrusting over uit, dat nu ook dit ;3ar de aanpassing van de lonen in de agrarische sector waarschijnlijk niet gerealiseerd zal kun nen worden. Hoewel de aangekondigde maatregelen ten aanzien van de prijzen nog met overzien kunnen worden wees men erop, dat het gevaar groot is dat de gevolgen van dergelijke maatrecol afgewenteld worden op de eerste schakels in het produktieproces, in dit geval op de boer- producent. AKKERBOUW E heer J. B. Becu deelde mede, dat de bijdrage van ƒ500,per hectare voor koolzaadverbouw alleen toegekend zal worden voor die gevallen, waar het een nor male exploitatie betreft. De uitzaai van vlas bedraagt mo menteel in Frankrijk 50.000 ha, wat vergeleken bij vorig jaar een sterke inkrimping betekent. In Nederland is het sui kerbietenareaal dit jaar 93.000 ha, bij 90.500 ha vorig jaar. Aangezien echter de late uitzaai dit jaar waarschijnlijk een nadelige invloed zal hebben op de totale produktie zijn de verwachtingen dat er dit jaar een suikeroverschot van be tekenis zal zijn, voorzover dat nu te ramen is, aanzienlijk gedaald. Van de tarweoogst van vorig jaar hangt nog 40.000 ton boven de markt. Naar een oplossing hiervoor wordt ge zocht. Ten aanzien van de nieuwe oogst onderstreepte het bestuur de mening van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap, dat er al aan het begin van de nieuwe oogst gelegenheid dient te zijn om in zodanige hoeveelheden te exporteren, dat do markt in evenwicht blijft. Daardoor kan voorkomen worden, dat later overschotten tegen interven tieprijs moeten worden afgezet. E. E. G. J. F. G. SCHLINGEMANN deed mededeling over lv* de stand van zaken betreffende het landbouwbeleid in de E. E. G. In de raad van ministers worden, momenteel enkele belangrijke kwesties besproken, waarbij-zoveel mo gelijk getracht wordt de geschilpunten uit de weg te ruimen. Ten aanzien van de melkprijs kan verwacht worden, dat deze zal gaan liggen omstreeks de 38 pfennig; aangezien deze regeling eerst van kracht zal worden op 4 maart 1968 kan verwacht worden, dat een herzieningsclausule zal wor den opgenomen teneinde de prijs op de genoemde datum te kunnen aanpassen aan het dan geldende prijspeil. De vergadering stond op het standpunt dat bij deze herzienings clausules ook gesproken moet worden over de toepassing en toepasbaarheid van deze clausules. Met onzekerheid t.a.v. het realiseren van herzieningen komt de landbouw niet veel verder. Ten aanzien van de suikerbieten is in Brussel nog onvoldoende gesproken, zodat de standpunten van de desbetreffende landen nog onduidelijk zijn. De vergadering vatte haar bezwaren (ook t.a.v. het basiskwantum i.v.m. Flevoland en de suiker uit overzeese Franse gebieden) nog In toenemende mate wordt de glastuinbouw in Tholen verder uitgebreid. Bijzonder heden hierover zijn op pag. 8 en 9 opgenomen. Op de foto de heer Roggeband Jr te Tholen lie de fijne kneepjes van het „komkommervak" op een bedrijf bij Am sterdam leerde en het geleerde al enkele jaren in praktijk brengt. eens samen. Voorts wees men op het belang van een gecoördineerd overleg over deze voor het Zuidwesten zeer belangrijke rege ling. De aanvullende regeling voor groenten en fruit geldt voor een achttal tuinbouwpro- dukten, waarvan voor ons land de belang rijkste zijn Je appels, peren, tomaten en de bloemkool. In ieder land zullen, voorzover ze er nog niet zijn, producentenorganisaties opgericht kunnen worden, die in grote lijnen kunnen worden vergeleken met onze veilingen. De stichting van deze veilingen zal worden gesubsidieerd. Deze producentenorganisaties zullen zelf mogen interveniëren, terwijl slechts in uiterste gevallen de E.E.G. zelf zal ingrijpen. De vergadering was van mening, dat deze regeling voor Nederland een aantal verbete ringen ten opzichte van vorige voorstellen inhoudt. Ten aanzien van het mededingings beleid dat nog niet in de E.E.G.-ministerraad is behandeld, merkte dc vergadering op, dat het zaak is, dat Nederland een zelfde po sitie komt als het buitenland voor wat betreft het subsidiebeleid van haar regering. Zij meende dat dit in eerste instantie een natio nale zaak is, die bij onze minister van land bouw en visserij dient aanhangig gemaakt te worden, daar van E. E. G.-zijde weinig initia tieven zijn te verwachten. Men wees erop, dat vooral de langlopende rentesubsidies. zoals die in het buitenland gegeven worden, voor ons een groot gevaar betekenen. TUINBOUW E heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat het verloop van de afzet van groenten omstreeks Pinksteren teleurstel lend was. Nadien is echter een verbetering ingetreden, zodat thans gesproken kan wor den van een goede vraag. De komkommer- prijs stond door een groot aanbod onder druk, terwijl do tomaten aanhoudend goed in de markt liggen. De prijs voor sla is redelijk. Vooral in het rivierkleigebied en de N.O.- polder zijn nog flinke hoeveelheden appels. De vraag ernaar is niet sterk, mede omdat er veel concurrentie is van verse appels, die van het zuidelijk halfrond tegen veel lagere prijzen worden aangeboden dan voorgaande jaren. De vooruitzichten voor de nieuwe fruit oogst in het zuiden van ons land zijn niet erg gunstig. De peren ruien sterk en bij de ap pels is er vooral bij de Golden Delicious veel schade door de te lage temperatuur. Boven de rivieren is de situatie voorlopig beter. Overigens is het nog te vroeg voor een juiste beoordeling; hiermede moet ge wacht worden tot de rui is afgelopen. Aldus de hear Dekker. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1