Zelfspuiten of laten spuiten Verzekeren tegen wegglijden Bovenste sport 11 Cliché's Veiligheids- Instituut Amsterdam Tegen het wegglijden van de ladder voor al op gladde vloeren doet men er verstandig aan de ladder vast te zetten. Laat een collega de ladder vasthouden als U de ladder beklimt om vast te zetten. Het vastzetten zoals afb. 6 aangeeft komt in aanmerking als het touw niet in de na bijheid van het bovenste deel van de ladder bevestigd kan worden. Verder kan men tegen het uitglijden vei ligheidsmaatregelen nemen zoals de afbeel dingen laten zien. Werk nooit op de bovenste sport daar dan het zwaartepunt te veel :;aar achteren wordt verplaatst waardoor de bewegingsvrijheid wordt beperkt. Afb. 6. zo niet zo wel Afb. 7. JJAAR aanleiding van vragen uit de praktijk, wat beter en/of voordeliger is zelf spui ten of laten spuiten geeft R. L. C. - Dordrecht in „Bedrijfsvoorlichting" Zuid-Holland hierover nadere bijzonderheden aan de hand van een aantal gegevens over de kosten. Benadrukt wordt dat niet alleen deze kosten doorslaggevend zijn maar dat „spuitvakkennis" van overwegend belang is. DE KOSTEN BIJ 60 HA ZELF SPUITEN Hiervoor wordt een machine gekocht voor 2500,De kosten hiervan bestaan uit afschrijving, rente en onderhoud. We stellen dat op de machine wordt afgeschreven 10% per jaar. Voor rente wordt gerekend 6%, over 60 van de nieuwwaarde is 3,6 per jaar. Voor onderhoud en reparatie wordt 6,4 aangenomen, zodat de jaarkos- ten bedragen 10 3,6 6,4 20 van 2500,is 500,per jaar. Daar bij komen de toegerekende trekkerkosten die wij op ƒ4,per ha stellen; dit is voor 60 ha 240,Dit geeft een totaal van 500,240,- 740,- voor 60 ha, of afgerond 12,30 per ha. In deze kosten is geen arbeid begrepen. De beloning voor de arbeid volgt uit een vergelijking tussen de kosten van zelf spuiten of laten spuiten. Stellen wij laatstgenoemde kosten op gemiddeld 16,per ha, dan wordt de eigen arbeid met ƒ3,70 per ha beloond. Voor het spuiten van 1 ha is lVa uur nodig, zodat uitsluitend afgaande op deze berekende kosten zelf spui ten in dit geval niet aantrekkelijk is. DE KOSTEN BIJ 150 HA ZELF SPUITEN Een dergelijke oppervlakte is aanwezig op een bedrijf of combinatie van 45 a 50 ha. In dit geval gaan we uit van een machine van 3500,en we stellen de jaarkosten op 25%. Dit maakt dan een bedrag van 875,Daar bij komen de toegerekende trekkerkosten 150 x ƒ4,ƒ600,Dit geeft een totaal van 1475,voor 50 ha, of afgerond 9,80 per ha. In dit geval wordt de eigen arbeid met 6,20 per ha beloond en is zelf spuiten uitsluitend op de kosten afgaande wel aantrekkelijk. DE KOSTEN ALLEEN ZIJN NIET BESLISSEND In de eerste plaats moeten de kosten niet absoluut worden gelezen. Afhan kelijk van de periode van afschrijven en de werkelijke onderhoudskosten kunnen deze hoger of lager zijn. De verschillen tussen zelf spuiten of laten spuiten zijn hier bekeken tegen de factor arbeid. De eerste vraag die men zich dan ook moet stellen is of de benodigde arbeid al of niet aanwezig is. Het kan zijn dat er bij 60 ha vol doende tijd is om zelf te spuiten en bij 150 ha niet of maar gedeeltelijk, maar het kan evengoed omgekeerd. Doorslaggevend is dat er op het juiste moment wordt gespoten. Is de ar beid krap, dan wordt bij laten spuiten een „losse kracht" aangetrokken, waarvan de kosten in het gestelde bedrag van 16,per ha zijn opgenomen. Naast de beschikbare arbeid speelt de vakbekwaamheid en de interesse voor dit werk een zeer belangrijke rol (de keuze van het juiste middel en hoeveelheid). Een goed uitgevoerde bespuiting kost evenveel als een minder goed of slecht uitgevoerde bespuiting, doch de resultaten kunnen zeer sterk verschillen. Ons inziens is de niet te berekenen opbrengst veel belang rijker dan de kosten. Bij het nemen van een beslissing gaat het er dus om of zelf spuiten wat de arbeidsorganisatie betreft in de bedrijfs voering past en of men over de benodigde kennis beschikt. Zo ja, dan is er bij een behoorlijke te spuiten oppervlakte beslist meer te verdie nen, doch twijfelt men hieraan, dan kan men beter laten spuiten. Goed spuiten is vakwerk en dit vereist een vakman. Men moet dus zelf beslissen wie voor zijn omstandigheden de meest geschikte vakman ia.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11