Het werken met en op een ladder Dragen Plaatsen Beklimmen/ afdalen Gereedschap Verkeerd plaatsen Zijwaats reiken 10 VEILIGHEID LOONT! IN ons land gebeuren er nog vrij veel ongevallen met ladders die, indien de nodige voorzorgen waren genomen, in vele gevallen voorkomen had den kunnen worden. Het tijdschrift „Veiligheid", een uitgave van de „Stich ting Veiligheidsinstituut" te Amsterdam, gaf onlangs aan de hand van een aantal plaatjes praktische wenken hoe men wel en niet met ladders moet omgaan. Wanneer deze voornaamste punten in acht genomen worden, werkt men mee het aantal ladderongevallen te beperken. En dat moet toch ons aller doel zijn! Het horizontaal op de schouder dragen van een ladder is gevaar lijk. Komt er toevallig iemand de hoek om dan kan zijn hoofd gewond worden. Om dit te voor komen dient het voor ste deel van de ladder boven hoofdlengte te worden gedragen en wel zo, dat dit deel minstens 2 m van de vloer blijft. De ladder staat het veiligst onder een hoek van ca. 75° en moet 1 m boven het object uit steken. Afb. 2 geeft duidelijk aan dat de instelhoek V* is van de lengte van de ladder tot het object. Gebruik hiervoor de 4 1 regel en Uw lad der staat goed. Afb. la- Afb. lb. Afb. 2. Op afb. 5 kunt U zien hoe U bij het beklim men of afdalen van een ladder Uw gereedschap veilig in een transport kistje of een gereed schaptas kunt vervoe ren waarbij U beide handen vrij hebt. Bij het beklimmen/ afdalen van een ladder dient men niet de bo men beet te pakken maar de sporten. Zou men de bomen vasthou den en glijdt men van een sport dan kan men zich aan de bomen niet goed vasthouden en Afc loopt men het gevaar te vallen. Wie een ladder beklimt of afdaalt dient beide handen vrij te houden. Daalt men de ladder af met de rug naar de ladder gekeerd dan bestaat de kans op een sport uit te glijden en te vallen. Dus altijd gezicht naar de ladder gekeerd. Plaats een ladder niet op een kist en niet op een plank waarbij de ladderbomen niet op de vloer steunen. Zet verder de ladder niet tegen een ronde of smalle zuil, mast, stang of tegen een hoek van een gebouw met de kans, dat de ladder kantelt. Plaats de ladder zodanig, dat beide bomen goed steunen. y - Afb. 5. Afb. 8. Dit ziet men nog al eens veel doen door glazenwassers. Wie op een ladder sterk zijwaarts reikt waardoor het zwaartepunt wordt verplaatst zal zeker vallen. Doe dit dus nimmer! V

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 10