MECHANISATIENIEUWS Nieuwe werkplaats voor veredelingsbedrijf CEBECO te Eloofddorp Tien zware tractoren voor IJselmeerooJders Operatie „buigen of barsten" 9 Rij een gloednieuwe Ford 5000 trekker van de montagelijn. Bevestig ongeveer 800 kg ballast op de hydraulische hefarmen van de trekker. Hobbel en vlieg ver ivolgens met een vaartje van 7 km/uur over een rij stalen obstakels en u maakt deel uit van de operatie „buigen of barsten'*. De bedoeling van deze operatie is een trekker te testen tot het uiterste. Deze meedogenloze test geschiedt 24 uur per dag en zeven dagen per week. De stalen obstakels maken deel uit van de verschillende testfasen, die trekkers op Ford's Engelse testcentrum te Basildon moeten doorlopen. Zij zijn 4, 8, 13 en 14 cm hoog en oefenen een vernielender uitwerking op de trekker uit, dan ooit in de praktijk zal voorkomen. Men rijdt zowel zig-zag als in acht-figuren om de trekker zo variërend mogelijk te belasten. Alleen de 14 cm obstakels worden in rechte lijn genomen. Wanneer de testperiode voor een trekker is geëindigd, wordt deze door test ingenieurs volledig gedemonteerd. Elk van de duizenden gemartelde onderdelen wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Bij Ford is men van mening, dat testbanen niet alleen voor automobielen maar ook voor trekkers van essentieel belang zijn voor de constructie en produktie. Een zwaar belaste Ford trekker op één van de test „straten" van het trekker centrum te Basildon. plaatst naar Hoofddorp, waar CEBECO aan de Hoofdweg een bedrijf ter beschikking kreeg met voor het veredelingswerk zeer geschikte grond. In 1957 werden de mogelijkheden uitgebreid door aankooo van de hoeve Mentz aan de Kruisweg. Hierdoor is in Hoofddorp thans 65 ha bouwland voor veredeling en vermeerdering beschikbaar. In 1964 werd het bedrijf „Plantage Willem III" te Eist (U.) verworven, dat 100 ha groot is en waar veredelings- en vermeerderingswerkzaam heden plaatsvinden. Een tweede vermeerderingsbedrijf, gelegen in Emmeloord en 45 ha groot, vormt eveneens een geheel met de Hoofd- dorpse nederzetting van CEBECO. De activiteiten van dit Veredelings bedrijf zijn in de loop der jaren zeer veelzijdig geworden. Granen, vlas, aardappelen, peulvruchten, grassen, klavers, bieten en stoppel knollen zijn onderwerp van studie en proefneming. Het resultaat van al deze werkzaamheden is, dat meer dan veertig CEBECO-rassen in de officiële Nederlandse rassenlijst zijn opgenomen terwijl ook in buitenlandse rassenlijsten diverse CEBECO-rassen voorkomen. Het nu in gebruik genomen nieuwe gebouw bevat kamers voor de weten schappelijke medewerkers, een bibliotheek, een ontvangstzaal (van belang voor de vele excursies die naar Hoofddorp worden gemaakt), laboratoria voor onderzoek van kwaliteitseigenschappen, schotresis tentie, kiemkracht, poly- en triploïdie. Ook is, nu aansluiting op een cellenkas (90 cellen van 1 m2 grondoppervlak) een stuifmeelzeef- installatie geplaatst, die het mogelijk maakt de cellen kunstmatig te ventileren met lucht die van stuifmeel is gezuiverd; vrij in de lucht voorkomend stuifmeel zou immers kruisingsproeven kunnen verstoren* Bij de plantenwereld gaat het in de eerste plaats om verhoging van de opbrengst. Getracht wordt deze te bereiken door verhoging van zowel het produktievermogen van de plant als van haar weerstands vermogen tegen ziekten, plagen en ongunstige weersomstandigheden. Vanzelfsprekend brengt dit werk de noodzaak van een vrij omvang rijke administratie mee. Gedurende groei, bloei en oogst worden ge gevens verzameld. Deze worden eventueel wiskundig verwerkt. Pas nadat een stam in eigen proefveld gedurende enkele jaren heeft uit geblonken, volgt aanmelding bij het Centraal Rassenregister en be proeving door I. V. R. O. en P. A. W. Daarna volgt eventueel opname in de Rassenlijst. Het Veredelingsbedrijf voor landbouwgewassen van CEBECO te Hoofddorp heeft de beschikking gekregen over een nieuw bedrijfs gebouw, dat ruimere mogelijkheden biedt om het veredelingswerk wetenschappelijk en administratief te begeleiden. Het Veredelingsbedrijf werd in 1922 te Zierikzee door ir. C. Koop man gesticht. Het werd in 1938 door CEBECO overgenomen en ver vangen. De directie van de IJselmeerpolder is eerst na een jaar van experimen teren tot de aankoop overgegaan. De keus is toen gevallen op de wieltrekkers van John Deere. Foto toont het moment waarop de trekkers de brug bij Harderwijk over het Veluwemeer passeren om de polder in te rijden met als bestemming Dronten De trekkers hebben elk een vermogen van 106 pk. De tocht die dwars over de Veluwe liep duurde 5V4 uur. Woensdag vond een spectaculair vervoer plaats van tien zeer zware tractoren die op eigen kracht 25 km per uur van Arnhem naar Dronten re Jen om aldaar door de directeur van de fabriek N. V. Louis Nagel Co. ir. P. M. van den Hoek te worden overgedragen aan de directeur van de Rijksdienst IJselmeerpolder prof. dr. ir R. A. A. van Duin. De overdracht vond plaats op het complex van de cen trale magazijnen, centrale werkplaats en opleidingscentrum rijksdienst IJselmeer polder te Dronten. De trekkers die elk 34.000,per stuk kosten gaan de z.g. rups-trekkers ver

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9