AS F korrels ALBATROS Provinciale Sportdag munten uit door betrouwbaarheid Een nat vroeg-voorjaar! Geen gelegenheid voor een tijdige graslandbemesting! Mest best met ASF ZWITSERLAND Zorg dus nu, na de eerste snede of na het weiden, voor een voedzaam grasbestand. Bemest volledig met ASF KORRELS SUPERFOSFAATFABRIEKEN N.V. 13 De jaarlijkse Provinciale Sportdag, die dit jaar wordt georganiseerd door de Streek Schouwen-Duiveland, zal gehouden worden op ZATERDAG 11 JUNI A.S. op het sportterrein te Nieuwerkerk. Er kan worden deelgenomen aan de vol gende onderdelen: voetbal korfbal volleybal touwtrekken voor groepen van vijf dames of heren 4 x 100 meter estafette 100 meter hardlopen voor dames en heren hoogspringen voor dames en heren verspringen voor dames en heren balwerpen voor dames kogelstoten voor heren veldloop De ploegen voor de teamsporten zijn reeds door de streken opgegeven. Voor de individuele nummers, die om 13.30 uur beginnen, kan men zich tot 12.30 uur op geven bij het wedstrijdsekretariaat op het sportveld. 's Avonds om 20 uur prijsuitreiking en een groot sporthal in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Muzikale medewerking van „The Moonlight Stars". WE brachten een bezoek aan een P. J. G.-lid, Corry Koopman, die net teruggekeerd was uit Zwitserland. Ze is daar met een korte onderbreking een half jaar geweest en heeft op een boerderij ge werkt in Sariswil, een plaatsje dat ongeveer 7 km van de hoofdstad Bern ligt. Het leven op 'n boerderij in Zwitserland is wel verschillend van dat van hier, zo vertelde Corry ons. Het bedrijf waar Corry werkzaam was, was ongeveer 20 ha groot en gemengd. De weidegrond besloeg 1/5 deel van 't totaal. In de stallen waren 20 stuks vee ondergebracht, die slechts éénmaal per jaar de buitenlucht zien, omdat de ervaring heeft geleerd dat veel beweging de melkopbrengst vermindert. Het gras werd dan ook iedere dag ge maaid en aangevoeld, wat nogal bewerkelijk was. Eén man was de hele morgen met 't verzorgen van de dieren bezig. Het voeren geschiedt wel machi naal, evenals 't melken. Erg primitief doet 't wel aan, wanneer we horen dat bij 'n mond- en klauw- zeerepidemie, zelfs de mensen de boerderij niet mogen verlaten. Over het algemeen zijn de methoden om het land te bewerken in onze ogen ouderwets. Toch is de eigenaar van dit middelgrote bedrijf de gelukkige bezitters van twee paarden, een tractor en zelfs een kleine combine en dit is heus niet overal het geval. PORRY'S dagprogramma zag er als volgt uit: Om kwart over zes stond ze op en ging ze de bedden van het (inwonend)personeel en van de boer en boerin opmaken. Daarna haalde ze hout voor de centrale verwarming. Hout is er zeer goed koop, omdat vele boeren hun eigen bossen hebben. Om zeven uur werd er gegeten, en wel gebakken aardappelen en groenten! Na het eten werd er weer hout gehaald en het erf geveegd. Tussendoor hielp ze de kinderen die later opstonden. Om elf uur moest er weer voor het eten gezorgd worden, omdat om half twaalf iedereen weer aan tafel kwam voor de warme maaltijd, 's Middags na van twaalf tot één vrij te zijn geweest hielp Corry op het land, wat trouwens de hele familie deed. Om vier uur werd de broodmaaltijd genuttigd en om zeven uur at men weer warm. De Zwitsers houden schijnbaar van stevige kost. Vrijdags en zaterdags deed Corry meer huishoudelijk werk dan de rest van de week, dan kregen alle kamers een goede beurt. De vrije zaterdag is voor de boeren daar nog een luxe. Het personeel bestaat voor het overgrote deel uit buitenlanders: Italianen. Spanjaarden, Portuge zen en Yoegoslaven, tesamen ongeveer V'z miljoen, wat in vergelijking met de Zwitserse bevolking (5 miljoen) een groot aantal is. DEN andere bijzonderheid is, dat de huizen, meu- ff beien, wanden, vloeren etc., allemaal van hout zijn. Zeer goedkoop in aanschaf, daar Zwitserland rijk is aan bossen. Zo op het eerste gezicht moet dat gezellig zijn, maar Corry vertelde, dat wanneer de complete inrichting van hout is, je daar gauw op uitgekeken raakt. De familieband is zeer sterk; iedereen is pete kind van de een of andere peet. Kennissen heeft men niet veel; aan de bezoeken van de familie heeft men blijkbaar genoeg. Voordat de jonge boerenzoons toegelaten worden tot een landbouwschool, moeten ze eerst enkele ja ren praktijkervaring opdoen, waarvan één jaar als volontair. Uit ons gesprek met Corry is weer eens gebleken, dat het vaak zeer nuttig is om eens over de gren zen te kijken. UIT DE ROMMELHOEK Met de schoonmaak uit de rommelhoek geko men. Er is beslist iets voor u bij. Waarom?????? 1. Waarom legt u zonder meer de hoorn op de haak, als u iemand opbelt, deze zijn naam zegt en u dan tot de ontdekking komt dat u ver* kcerd gedraaid hebt? 2. Waarom gaan er zo weinig jongeren en ook ouderen naar de Volkshogeschoolcursussen? 3. Waarom zijn er nog geen P.J.G.ers, ZXJM.ers of Plattelandsvrouwen, die met een uitwisse ling stad-platteland, 14 dagen 3-hoog in een flat vertoefd hebben? 4. Waarom moppert u op uw medeweggebruiker, als u met uw auto gesneden wordt, terwijl u zelf veel te kort achter uw voorganger rijdt? 5. Waarom organiseert de P.J.G.Z. zelf geen dansavond na afloop van een kontaktdag? 6. Waarom ztfn er bestuursleden die denken alles alleen te moeten organiseren? 7. Waarom zdjn de ene dag de kappers gesloten, de andere dag de kruideniers, de derde dag de slagers en dan nog van stad tot stad ver schillend? 8. Waarom komt het nog voor, dat meewerkende zoons of dochters een heel geringe beloning krijgen voor hun verrichte arbeid? 9. Waarom moet men bij het kiezen van een hu welijkspartner rekening houden met de me ning van anderen, of waarom niet? 10. Waarom reageren de besturen van organisa ties niet wat feller? Men krijgt de indruk van: Waar vrede is, vrede laten? 11. Waarom moet er naar aanleiding van het oen of ander voorval direct een actie-comité ge vormd worden? 12. Waarom betalen wij als schiereiland-bewoners nog steeds de volle prik aan bruggen en boot? Omdat we niet tegen België liggen of omdat we het betalen gewoon zijn? Zeeuws-Vlamin gen krijgen toch ook reductie op Westerschei- (Adv.) de-veren? 17 11+22 15+ 5 20 23 10+11 15+11+ 8 4% MgO MALIEBAAN 81 TEL.(030) 26951 UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 22