PLATTELANDSJEUGD TOEN - NU - STRAKS Schouwen-Duiveland P. J. G. Dit Schouvven-Duiveland-nummer is tot stand gekomen met medewerking van Joke van Schelven, Adrie Boleijn, Jaap Schoof, Co van der Valk, Con- stand van Schelven, Jan Gaanderse. Stadsescholieren op Schouwen-Duiveland 12 Deze week kunt u kennis maken met de afdeling Schouwen-Duiveland; de volgende week bent u onze gast op de jaarlijkse sportdag te Nieuwerkerk, waar velen de sportieve prestaties van de P. J. G. tot uiting zullen doen komen. Op deze manier komt u iets te weten over het schier-eiland waar u dan de gast bent. TOEN SCHOUWEN-DUIVELAND is ontstaan rond het begin van onze jaartelling. Achter de strand wallen ontstonden uitgestrekte veengebieden. Bij storm zijn hier grote gaten in geslagen. Het hierdoor binnenstromende water zorgde er voor dat het land langzamerhand met een laagje slib bedekt werd. De stroomgaten werden groter en zorgden voor de afscheidingen tussen de verschillende delen. Al in de tweede en derde eeuw was er bij Haamstede een Romeinse vesting die de Scheldemond beheerste. Er moet in die tijd al een levendige handel geweest zijn met Engeland. Waren er toen alleen nog maar nederzettingen op de hoger gelegen delen, later gaat men grote delen bedijken. Er komen vele plaat sen, waarvan er weer verschillende verdwijnen, bij de vele overstromingen of stormrampen die het eiland teisteren. Voorbeelden hiervan zijn Borrendamme en het bekende Westenschouwen, in de Han- zetijd een machtige stad, die leefde van handel en visserij. De vissers vingen een zeemeermin. Haar echtgenoot ontstak in woede en sprak het overbekende: „Westenschouwen! 't Zal u rouwen, Het ontroven mijner vrouwe; Westenschouwen zal vergaan Slechts de toren zal blijven staan". EN inderdaad is de haven verzand, de toren is tot 1845 blijven staan en toen gesloopt. Niet alleen deze plaatsen verdwenen in zee, talloze andere plaatsen volgden. Zierikzee kwam op als centrum. Gesticht in 849 door Zierik kreeg het in 1248 stadsrechten van graaf Willem II. Zoutwin ning, meekrapteelt, handel en visserij brachten haar tot ongekende bloei. In de 15e eeuw begon men met de bouw van de St. Lievens-monster tor en met de kerk. De toren moest 200 meter hoog wor den, maar pest, branden, dijkbreuken en zeerovers luidden de teruggang in en de toren werd nooit af&emaakt. In een brief uit 976 is er sprake van schapen die ten (noord) oosten van Zierikzee gra zen. Later wordt deze streek het verbanningsoord van Karei de Grote. Hij stuurde er Saksen naar toe. Door de vele koortsen en de ongezonde toe stand kreeg het de naam Duivel-land. Vele overstromingen en veldtochten teisterden het eiland. Stukken land gingen verloren, op an dere plaatsen werd land aangewonnen. De Gouwe slibde dicht. Langzamerhand vormde zich het eiland zoals we het nu kennen. In 1944 werd het eiland geïnundeerd. Vele plaatsen werden zwaar gehavend in het laatste oorlogsjaar, toen Schou wen-Duiveland nog bezet was en overig Zeeland al bevrijd. Na de oorlog werd met de opbouw be gonnen. Deze opbouw vorderde gestaag, tot op 1 februari 1953 ook Schouwen-Duiveland getrof fen werd door de watersnoodramp. 531 slachtoffers werden geteld, bijna 1/3 van het totaal aantal slachtoffers. De schade was zeer groot. Het lande lijke verwoestings-percentage lag op 1,8 Voor gemeenten als Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Kerk- werve resp. 58,3 59,3 en 59,4 Ondanks de verslagenheid werd de opbouw krachtig ter hand genomen. Schouwen-Duiveland werd een ruil- en herverkavelingsgebied. En toen op 6 november 1953 om vier minuten vóór twaalf 's avonds het laatste gat bij Ouwerkerk gesloten werd, ging het leven opnieuw verder op weg naar een toekomst achter de dijken van de Deltawerken. NU SCHOUWEN-DUIVELAND is nu een modern eiland. Na de ramp zijn er nieuwe wegen ge komen, die op vele plaatsen beplant zijn. Het land GONGSLAG 7e RONDE De schrijver dezer stukjes hoopt u allen volgen de week te Nieuwerkerk te vinden. Hopelijk dat u evenals hem gefascineerd wordt door het vele beenwerk, waar ongetwijfeld een ruime kollektie van te zien zal zijn, en gekluisterd langs het lijntje staande, hevig kauwgom kauwend de verrichtin gen van zijn favo;rieten' en „rietjes" te volgen. Mag de verzinner van deze verhaaltjes u een goede suggestie aan de hand doen? Vergeet u vooral niet uw spieren na afloop van de sportdag soepel te houden Beste remedie: bezoek „The Moonlight Stars". Speciaal adres: het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Zitting vanaf 20 uur. S. is geëgaliseerd en verkaveld. Vele boerderijen zijn gesaneerd en in de polder geplaatst. Zodat men nu langs de rechte polderwegen vele nieuwe boer derijen ziet staan. De uitvoering van de Deltawer ken is in volle gang. De Grevelingendam verbindt ons eiland met Goeree-Overflakkee, en de werk zaamheden aan het Brouwershavense Gat zijn al begonnen. Het eiland ontwikkelt zich tot toeristische trek pleister. In de tijd dat het nog alleen per boot be reikbaar was, hadden velen het er voor over om zeven of acht uur voor de boot bij Zijpe te wach ten. Nu kan men uit Holland ons eiland via de Grevelingendam bereiken. Uit het zuiden komt men er via de Oosterscheldebrug. Reeds nu is de toenemende drukte goed merkbaar. Niet alleen op de Schouwse stranden, zelfs de meest afgelegen polderwegen worden door de toeristen of door de vele sportvissers ontdekt. De toerist kan verder zijn hart ophalen aan de 600 gebouwen, die de Zie- rikzeese monumentenlijst telt, waaronder de pas gerestaureerde poorten. Ook Brouwershaven stelt zijn oudheid in dienst van de toerist. Jacob Cats ziet er op toe dat alles rustig verloopt. Vlak bij Renesse staat slot Moermond, vroeger een kasteel, nu vestiging van de Outward Bound School, een „hardingskamp" voor jongens. Wie door Schouwen rijdt ziet ongetwijfeld de delingsdijk, bedoeld om bij een nieuwe dijkdoorbraak er voor te zorgen dat niet de hele polder Schouwen onderloopt. Op vele plaatsen zullen de houten huizen opvallen, meren deels geschonken na de ramp door het buitenland. Vele dorpen kregen geschenken in de vorm van gebouwen e.d. Het grootste en mooiste is ongetwij feld het Rode-Kruisziekenhuis bij Zierikzee, ge schonken door Zweden. Het eiland leeft hoofdzakelijk van de landbouw. Er zijn maar twee industrieën vai? betekenis, bei de te Zierikzee. Vele mensen, afgevloeid uit de landbouw, pendelen naar Rotterdam. Te Brou wershaven, Zierikzee en Bruinisse heeft men een vissersvloot die op garnalen en misselen vist. Jaar lijks terugkerende festijnen zijn de mosselfeesten te „Bru" en in „de stad", waar men mee mag varen. De Schelphoek en de caissons van Ouwerkerk zijn nu toeristische trekpleisters, evenals de reusach tige kreken die hier in het land gespoeld zijn. Vele van deze punten kan men vinden door straks de uit te zetten A.N.W.B.-route te volgen. STRAKS O CHOUWEN-DUIVELAND zal in de toekomst omringd zijn door grote zoetwaterbekkens, ideale plaatsen voor rekreatie, voornamelijk zei len. Planologen hebben voorspeld dat Zierik zee in het jaar 2.000 vijftigduizend inwoners zal hebben. Het zal dan liggen aan de noord-zuid spoorlijn, die Rotterdam verbindt met de tunnel onder het kanaal naar Engeland. Het eiland zal zich dan waarschijnlijk nog meer gaan instellen op toeristen. Het eiland zal zijn rustig karakter verliezen. Vele plaatsen zullen uitgroeien tot een soort villadorpen, waar de hogere ambte naar woont, die dus naar zijn werk gaat foren sen. Duiveland maakt een kans om tot tuin bouwgebied uit te groeien, terwijl Schouwen zich nog meer op de toeristen zal specialiseren. Verder zullen er misschien langs de kusten hier en daar jachthavens verrijzen. In het landschap zal weinig veranderen, omdac ons eiland een buffer moet blijven tussen het geïndustriali seerde Waterweggebied en het gebied rond de Westerschelrie, dat dan waarschijnlijk ook sterk geïndustrialiseerd zal zijn, Wat de toekomst zal brengen weet niemand, maar men zal mee moe ten gaan, niet te hard vooruit lopen, en ook niet achteraan komen, maar vooral niet stil blijven staan. QNLANGS is er een groep scholieren van het O. Huijgens Lyceum uit Voorburg een week op ons eiland geweest. Het kontakt tussen de Z. L. M. en dit lyceum bestaat al verscheidene jaren. Dit jaar bestond de groep uit 22 scholieren van 15 t/m 19 jaar, die bij landbouwers waren onder gebracht. Graag willen wij op deze pagina aandacht aan dit bezoek besteden. We zijn nog steeds van mening dat er vanuit de landbouw veel meer kan en moet worden gedaan, om meer begrip en inzicht te verschaffen aan mensen die niets of weinig van de agrarische sektor weten. Er zijn genoeg mogelijkheden om dit te verwezenlijken, bijv. zoals hier gebeurd is, door adop tie van een schoolklas, verder door kontakten te leggen met verenigingen in een stad, in het zomer seizoen het rondleiden van toeristen met een landbouw excursie in samenwerking met de V.V.V. enz. Zelf hebben we met een zestal enthousiaste scholieren een aardig gesprek gehad. We hebben eens naar hun mening gevraagd over een aantal dingen waarvan er hier een paar volgen. Een vraag was: wat heeft tot heden op jullie de meeste indruk gemaakt of wat is jullie het meest opgevallen? Daar bij kwam toch unaniem en heel duidelijk naar voren: 1. Ze stonden versteld van de boeren waarmee ze in kontakt kwamen, ze vonden ze zeer ruim den kend. 0 2. De verhouding boer-personeel was heel anders dan ze gedacht hadden. 3. Ze vonden de landbouw erg gemechaniseerd. 4. De boeren rijden hard met de auto (waarschijnlijk door de zaaidrukte)De vrouwen kunnen het stuur ook goed hanteren. 5. De families waar ze verbleven waren bijzonder vriendelijk en gastvrij. 6'. Naar iedereen die men onderweg tegenkomt steekt men zijn hand op. QOK een vraag naar hun mening over de leefwijze van het boerengezin. Ze vonden het een beetje moeilijke vraag, maar na wat heen en weer gepraat kwamen er de volgende antwoorden: 1. Het gezin vormt een grotere eenheid dan in de stad. 2. Als de boer in huis is heeft hij direkt aandacht voor de kinderen en het is niet zo, zoals enkelen ge dacht hadden, dat hij zich nergens wat van aantrekt. 3. Het is een onregelmatig leven als gevolg van arbeidspieken. 4. Er wordt erg veel naar televisie gekeken, maar men gaat toch vroeg naar bed. 5. Er wordt weinig gerookt en ook niet veel gesnoept, maar wel veel koffie gedronkeai. 6. Ze hadden de indruk dat er nog vrij intensief aan het verenigingsleven wordt deelgenomen. HAiV als slotvraag: Wat hebben jullie voor je zelfwaan deze week gehad? Er werd direkt op ge- reageerd met te zeggen dat wanneer ze thuis waren en de term „boer zonder kop" zou worden gebruikt ze die meteen zouden veranderen in „boer mèt kop" omdat ze toch wel hadden ingezien, vooral door de groepdiscussie, dat er toch heel wat in dat hoofd van die boer zit. Er was er één die meer naar het weerbericht ging luisteren. Ook vonden ze dat een week eigenlijk te kort was om een goed inzicht van de landbouw te krijgen. En dat ze er voortaan niet vanuitgaan dat iedere boer lid is van een politieke partij die genoemd is naar een vogel die je in mei hoort roepen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 21