Pluk van glasaardbeien loopt af Fruit werd opnieuw iets goedkoper Wenken voor gladiolentelers TUINBOUW HINGEN VAN BE WEEK 7 f|Ë oogst van glasaardbeien is over het hoogtepunt heen. Het gaat nu snel naar het einde, wat ook nodig is omdat binnenkort de eerste vruchten van de volle grond kunnen worden verwacht. Verscheidene telers moesten de laatste tijd op topcapaciteit werken om de vruchten op tijd aan de vei ling te krijgen. Enkelen begonnen 's nachts om half twee bij kunstlicht, omdat ze anders niet klaar kwamen. De uitkomsten liepen nogal uiteen. Vooral in de verwarmde kassen kwam de oogst moeizaam op gang als gevolg van het donkere weer en veel „groenbloeiers". Het beschot bleef daardoor ook dikwijls enigs zins onder de verwachtingen. De onverwarmde kassen kwamen dooreen genomen beter voor de dag wat kg-opbrengst betreft. De prijs schommelde sterk en het was erg moeilijk om te berekenen welke dagen men het beste zou zitten. Soms was de maandag een slechte dag, dan weer zat het op dinsdag of woensdag fout. Al met al is de stemming gematigd. Men had graag betere prijzen gehad, maar gezien de sterke uitbreiding had het ook nog slechter kunnen aflopen. We hopen dat de tomaten nog voor een redelijke aanvulling van het in komen zullen zorgen. ZALTBOMMEL STERK DOMINEREND Dat de prijzen lager zouden zijn dan vorig jaar was wel enigszins te verwachten, omdat de produktie wel erg snel en sterk toegenomen is. Vooral in de Bom- melerwaard ging het nogal hard, als men ziet hoe het verloop daar de laatste 3 jaar was. De aanvoer op de veiling te Zaltbommel was tot 11 mei namelijk als volgt: 1964: 110 ton; 1965: 225 ton; 1966: 320 ton. Men vraagt zich thans af of het niet kalmer aan moet met de vergroting van het areaal, ook al omdat het zo erg eenzijdig wordt. Alles staat of valt met de resultaten van de glasaardbeien. In vergelijking met dit gebied neemt Kapelle nog een bescheiden plaats in. Zo was de aanvoer van glas aardbeien op de belangrijkste veilingen b.v. op 20 mei j.l. als volgt* Zaltbommel 323.000; Grubbenvorst (Venlo) 78.000; Huissen 62.000; Breda 50.000; Nijmegen 26.000; Ka pelle 22.000; Resteren 19.000; Bergen op Zoom 14.000. Een belangrijk punt is, dat Kapelle goed mee kan met zijn prijzen, wat vooral ook te danken is aan de goede kwaliteit van het produkt en de gunstige lig ging ten opzichte van België. Het is daarom begrijpe lijk dat er weer al plannen zijn voor uitbreiding. Tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat de laat ste weken door het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen een goed opgezette reclamecampagne is gevoerd voor het verbruik van glasaardbeien. De advertenties met in kleur afgedrukte aardbeien wa ren opvallend en hebben ongetwijfeld succes gehad. De Glasa is best, zegt Ko Verhulst Verschillende fruithandelaren zijn thans afgestapt van het fruit van de oogst 1965. Dagelijks zijn er au flinke hoeveelheden aardbeien uit de kassen te koop en er worden ook reeds grote hoeveelheden buitenlandse appelen van de nieuwe oogst aangeboden. Als gevolg hiervan liep de vraag naar appels van de oude oogst op de fruitveilingen verder terug en de prijzen daalden. De daling was het grootst voor het ras Golden Delicious. De beste partijen van dit ras kwamen nog slechts met moeite aan 80 cent per kg. Degenen die hun fruit dit jaar zo lang mogelijk hebben bewaard, moesten ervaren dat het niet op gaat, dat ze dan ook de hoogste prijzen krijgen. De aanvoeren op de Zeeuwse fruitveilingen waren deze week reeds minder en in de komende week zullen er helemaal niet veel appels meer te koop zijn. We hebben begrepen dat het elders in de Nederlandse fruitcentra soms wel anders is. Daar komen nog grote aanvoeren van appels en daar komt de klap van de prijsdaling veel harder aan. Er worden in ver schillende gevallen zelfs grote stroppen geleden, met name bij het ras Goudreinette. De kleine maten hier van werden verkocht voor 15-20 cent per kg. Jonathan blijft vrij stabiel in prijs maar dat betekent dat de prijs te laag blijft. Beter gaat het met de Winston, die er overigens vrijwel niet meer is. De aanvoer van kasaardbeien, zoals bekend worden deze voor wat Zuid-Beveland en Walcheren ge concentreerd aangeboden in Kapelle-Biezelinge, was in de afgelopen periode groot. Dagelijks waren er bij deze veiling rond 25.000 doosjes aardbeien te koop. Tegen het eind van de week liep de prijs weer op en kwamen de beste partijen even boven een gulden per doosje. Klasse II deed rond 75 cent per doosje. Maandag werd voor de klasse I rond 90 cent per doosje van 200 gram betaald en voor de klasse II rond 70 cent per doosje. De prijzen liggen, gezien de gemaakte kosten voor de aardbeien uit de koude kassen beter dan eerder voor de aardbeien uit de gestookte kassen, maar toch hadden de meeste telers ze liever nog wat hoger gezien om het goed te doen zijn. Beneden een gulden per doosje mag de eerste kwaliteit eigenlijk niet komen. BOTRYTISBESTRIJDING (VUUR) Het resultaat van een goede gladiolenoogst hangt niet alleen af van de grondsoort, bemesting, weers omstandigheden enz., maar ook van een goede ziektebestrijding (Botrytis). Om een aantasting van Botrytis te voorkomen is het noodzakelijk dat u al vroeg begint met regelmatig het gewas te controleren en daarbij zo nodig: a. Alle zieke en afwijkende planten met knol en al verwijderen en zodanig vernietigen, dat ze geen be smetting meer veroorzaken. b. Regelmatig spuiten, om de 7 a 8 dagen, met een zink-mangaancarbamaat. c. Lees voordat u gaat spuiten eerst de voorschriften die op de verpakking staan. d. Als het veel regent of er vaak zware dauwnachten voorkomen, spuit dan een keer meer, e. Spuit ook door in drukke tijden, zoals het oogsten van aardappelen, tulpen, enz. Het resultaat hangt niet af van de hoeveelheid die u per keer spuit, maar vooral van het regelmatig blijven spuiten tot aan de rooitijd toe. Rij kstuinbouwconsulentschap „Goes", A. E. STIENSTRA (Assistent Bloembollenteelt). „Opnieuw beraad over lonen en prijzen." „Hei kabinet Cals in grote moeilijkheden." Deze en an dere krantenkoppen vertellen ons, dat er druk wordt geconfereerd in Den Haag en dat het allemaal niet zo best zit. Hoe het zal aflopen weten we wellicht reeds wanneer dit blad verschijnt. Op het ogenblik dat we deze regels op papier zetten is er nog veel onduidelijk. Laten we hopen dat de verantwoordelijke be windslieden tot een compromis zullen komen, dat voor de volksvertegenwoordiging acceptabel is. Voor de tweede keer dit jaar mogen we de vol gende week naar de stembus en we dachten dat ons volk er geen behoefte aan heeft nog een derde keer te gaan stemmen dit jaar, dan voor een volks vertegenwoordiging en dat zit er in wanneer er een regeringscrisis zou ontstaan. Met belangstelling wachten we de loop der ge beurtenissen af. Jammer is het dat de economische ontwikkeling in ons land niet schijnt te verlopen zoals het zou moeten gaan. Onze handelsbalans vertoont, geheel tegen de prognoses in, een ongun stige ontwikkeling. De tering zal naar de nering gezet moeten worden en het woord „temporisering'* valt in deze weken in velerlei toonaarden. Voor ons als tuinders is het niet zulk een vreemd woord. We zyn er al vele jaren aan gewoon. We doen niet anders dan de tering naar de nering zetten en na een minder goed jaar beperken we onze uitgaven en gaan we ze niet verhogen. We weten maar al te goed dat wanneer we meer uitgeven dan we verdienen, we onherroepelijk een keer fout uit komen. Van lands economie hebben we geen verstand, dat willen we ruiterlijk erkennen en we willen heus niet pretenderen daar een verstandig woord over te kunnen zeggen maar dat het niet door kan blij ven gaan met het stijgen van de overheidsuitgaven, van de prijzen en van lonen, dat staat toch wel vast. Genoeg hierover. Laten we hopen dat zij er die er wel verstand van hebben, er uit zullen komen. Zelf gaan we dan volgende week woensdag graag een van onze democratische rechten - wat een groot woord - uitoefenen en de mensen kiezen die in de komende vier jaar het beleid in onze gemeen ten mede zullen bepalen. We kunnen daar over zeggen wat we willen maar het is toch een voorrecht dat dit kan. Voorheen hebben we dan de Pinksterdagen ge had. Een regenbui op zijn tijd kunnen we als tuin ders maar al te goed gebruiken maar we zullen toch maar hopen dat het mooi weer is met die dagen. Velen kunnen eri zullen er dan immers op uit trekken en we twijfelen er niet aan of het zal weer vol zijn op de Zeeuwse wegen en in het bijzonder op E 58. Wanneer we niet al teveel moeilijkheden krij gen met moeder de vrouw en de kinderen blijven we zelf maar het liefst thuis op deze dagen. Het is een mooie gelegenheid om de boomgaard in te gaan en rustig en op het gemak alles te bekijken of met buurman eens rustig te praten over de pro blemen en moeilijkheden die er zijn rondom de bedrijfsvoering. Wat dat bekijken van de boomgaard betreft, dat gebeurt op grote schaal in deze weken. Hoe staat het met de vruchtzetting? We horen er ver schillende berichten over en met name dan over de appels. Er zijn telers die zeer somber zijn omdat de Golden Delicious zo uitermate teleurstelt, er zyn anderen die er alle vertrouwen in hebben. We zou den nog een week willen wachten met het uitspre ken van een gedachte over de appels. In het alge meen zijn we niet pessimistisch, dat willen we wel zeggen maar misschien dat we daar nog op terug moeten komen. Met de peren zit het vrijwel overal goed en we zeggen niet teveel wanneer we beweren dat in Zeeland een goede pereoogst tegemoet mag zien. Ten aanzien van de pruimen zijn we minder optimistisch. De steenzetting heeft op het ogenblik plaats en we dachten dat er wel eens veel uit konden gaan waardoor er niet die grote oogst van pruimen zal komen die er aanvankelijk verwacht mocht worden. Voor de zure morellen is het ook nog te vroeg om er wat over te zeggen. Wat de werkzaamheden op het tuindersbedrijf betreft, mogen we er op wijzen dat het nu de tijd is voor het planten van knolselderij. By voorkeur moet dat gebeuren bij donker en regenachtig weer, maar dat hebben we nu juist niet voor het zeggen. Wanneer u by droog weer moet planten is het een eerste vereiste dat de grond goed klaar gemaakt en dat de planten zoveel mogelijk in de koele grond worden gezet. De ervaring heeft geleerd dat knol selderij planten heel wat kunnen verdragen in een droge tyd, maar uiteraard zien we toch maar het liefst dat ze direct na het planten gaan groeien. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7