UIT DE PRAKTIJK Walcheren hangt „de hak de wilgen aan Controleer zelf vóór er gespoten wordt! Bezoek het proefbedrjjf „Zeeland" Zo uit de zak poten op Noord-Beveland KORTE WENKEN rr MET het lengen der dagen en meer zonneschijn is de groei van de gewas- sen op WALCHEREN gunstig te noemen. Van de tijdig gezaaide bieten is het merendeel op één gezet. Op sommige percelen zijn een aantal planten weggevallen, vermoedelijk door beschadiging door een bodemherbicide. In veel percelen erwten zijn bodemherbiciden toegepast. De resultaten zijn zeer gunstig. Daar waar dit niet gebeurd is zal een bespuiting met D.N.B.P.-middelen kunnen plaatsvinden wanneer de erwten 5 cm groot zijn en het onkruid nog klein. Veel schoffelen en eggen lijkt niet juist meer. We hebben hier al meerdere malen op gewezen. De wintertarwe groeit zeer hard. Op enkele percelen is een C.C.C.-hespui- tine uitgevoerd omdat een te geile groei verwacht werd. Sommige percelen gerst zagen er enkele dagen zeer beroerd uit vanwege een D.N.O.C.-bespuiting. Het merendeel van de bespuitingen voor on kruidbestrijding is nu wel uitgevoerd. Alleen de bestrijding van de akkerdistel in granen vraagt nog de aandacht voordat de aar tevooi'schijn komt. Juist in deze tijd zijn de distels in het bloeiknop- stadium en dus het meest gevoelig voor groeistof fen. We hebben de indruk dat er in ons gebied nog nooit zoveel chemische onkruidbestrijdingsmidde len zijn toegepast als dit jaar. Kennelijk streven verschillende kollega's er naar om hun „hak" aan de wilgen te hangen. Dezer dagen vernamen we ook weer enkele kri tische geluiden over de kwaliteit van het spuit werk. Daar er steeds meer ha op de bedrijven worden bespoten, zijn er verschillende landbou wers die overwegen een spuitwerktuig aan te schaffen om de resultaten weer zelf in de hand 1e hebben. Hierbij dient te worden bedacht dat aankoop van een spuitmachine vlug gebeurd is, doch dat men de technische kennis zichzelf ver werven moet. Nu willen we niet beweren dat ver schillende Walcherche landbouwers niet bekwaam zijn zelf te spuiten, maar het vraagt toch wel de nodige studie en aandacht. Andere landbouwers willen daarentegen deze „zorg" juist overlaten aan de loonspuiter. Hiertegen is geen bezwaar, maar dan moet het werk ook goed en op de juiste tijd uitgevoerd kunnen worden. Onze overheid heeft het deze dagen erg moei lijk. De ekonomie van ons land is behoorlijk uit het roer gelopen. Om het schip weer in de juiste koers te krijgen moet er veel gerekend worden voor een goede navigatie. Met andere woorden er moet bezuinigd worden. Vele sektoren van het bedrijfsleven zullen een veer moeten laten. Hier om ontstaat een flinke touwtrekkerij. Volgens de berichten wil het consumentencontactorgaan lage re prijzen voor de voedingsmiddelen. Met andere woorden nog lager inkomen voor de boer. Moet hij weer de eerste klappen opvangen? JVE ontwikkeling van de gewassen op THOLEN en ST. PHILIPSLAND gaat snel. Alles groeit goed en hierdoor halen we nog wat van onze ach terstand in, want in vergelijking met andere ge bieden in onze provincie liggen we beduidend ach ter. De meeste boeren zijn na Hemelvaartsdag begonnen met het bieten op één zetten. Over het algemeen is men redelijk tevreden over de op komst, alleen op de zwaardere gronden ligt er wel wat bietenzaad droog. Hierbij spelen ook de gril- g voorkomende buien een belangrijke rol die zelfs op een betrekkelijk klein eiland als b.v. Tho- len grote verschillen in neerslag kunnen bewerk stelligen. De structuur van het land laat nogal te wensen ©ver en dat is vooral bij het bietendunnen van belang. Het betrekkelijk kleine aantal bietendun- ners dat op Tholen en St. Philipsland aanwezig is, blijft voorlopig in de schuur want men durft het eenvoudig nog niet aan om er mee aan het werk ie gaan. Op Tholen zou ook een electro-magnetische dunner komen, doch bij geruchte hoorden wij dat dit helaas niet doorgaat, hetgeen wel jammer is. De bietendunperiode betekent op vele bedrijven nog steeds een arbeidstop, en een goed werkende dunner die handwerk zo dicht mogelijk benadert zou o.i. beslist belangrijk zijn. Vooral het vlas verlangt op vele plaatsen nog een lekker mals buitje. Als dit niet gauw komt dan verwachten wij dat het vlas aan de lichte kant zal blijven. De aardappels komen er mooi op, alleen het land ligt overal kluiterig. Alom in de provincie en ook in West-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden zien we de rijen fraisen a.h.w. „uit de grond bar sten" om de aardappelruggen te vormen. Ze wer ken goed doch ook op de zwaardere percelen heb ben zij moeite om een kluitvrij bed te maken. Het is een duur werktuig dat veel onderhoud en veel kracht vergt, hetgeen mogelijk wel verantwoord zal zijn bij de huidige mechanisatie van de aard appelteelt. Verschillende collega's hebben hun aardappels gespoten met een langwerkend onkruidbestrij dingsmiddel, maar niet allen zijn over de werking tevreden. De vochthoudendheid van de grond zal hierbij een voorname rol spelen. Dit geldt even zeer bij de onkruidbestrijdingsmiddelen die vóór opkomst van de bieten worden gespoten. Door de plaatselijke stortbuien is hier en daar wel eens wat middel te diep in de grond gedrongen waar door schade is ontstaan. De chemische onkruidbestrijding is reeds een heel eind gevorderd en men kan, mits men geen onvoorziene natuurlijke factoren tegen zich heeft, vrijwel alle gewassen onkruidvrij telen, maar het vergt veel van het inzicht van de boer in deze moeilijke en toch nog steeds door de veelheid van de middels, wat onoverzichtelijke werkwijze. Ieder jaar opnieuw worden er fouten gemaakt, *ok nu zijn ons weer een paar gevallen bekend VOORAL voor de laat gezaaide gewassen en de na half april gespoten bodemherbiciden zou een bui regen de NOORDBEVELANDSE BOER weer al welkom zijn. Overigens is in de laatste twee weken het werk flink gevorderd terwijl vooral de tijdig gezaaide gewassen een goede groei te zien geven. Bij de bieten horen we nogal eens teleurstellende opmerkingen over het percen tage alleenstaande planten. Inderdaad lijkt dit jaar het aantal dubbelen vrij hoog. Al moeten we niet vergeten dat bij een percentage alleenstaande planten van rond de 70 reeds aan de minimum-eis die aan het zaaizaad mag worden gesteld is vol daan. Wij zijn overigens wel van mening dat naast een sluitende chemische onkruidbestrijding het vooral de éénkiemigheid en de veldopkomst zijn die de mogelijkheden van een verdere machinale verzorging bepalen. Voldoen deze aan hoge eisen dan kan men ook zonder handwerk een goed ge was overhouden. De eerste aardappelen komen ook boven de grond. Soms binnen de drie weken na het poten. We zien de laatste jaren dat in ons gebied steeds meer aardappelen zo uit de zak m.b.v. een vol automatische pootmachine worden gepoot. De ge ringe arbeidsbehoefte van deze methode is hier aan niet vreemd. Netjes voorkiemen in bakjes en halfautomatisch poten geeft een gewas dat enkele dagen vroeger is. Dit is van meer belang naar mate men vroeger wil oogsten en ook naarmate de grond zwaarder is. Toch blijkt voor onze con sumptieteelt ook de methode van zo uit de zak poten goed uitvoerbaar. Het is dan wel gewenst dat er al wat groei in de poter zit maar liever nog geen lange kiemen omdat die er toch weer afgaan. Voor de luzernedrogerijen is het oogstseizoen inmiddels begonnen. Bij de drogerij te Kortgene hoopt men volgende week de deze winter ge bouwde tweede droger in gebruik te nemen. Hier mee wordt de droogcapaciteit meer dan verdub beld. De capaciteitsvergroting en de uitbetaling over vorig jaar (die 4 cent per kg eiwit hoger lag dan het jaar ervoor) zijn beide /.aken die bestuur en leden reden tot voldoening kunnen geven. r\P dit moment is er ook op ZUID-BEVELAND nog een duidelijk verschil te zien tussen de vroeg- w en laat gezaaide suikerbieten. Vorige maal is de opmerking gemaakt dat er hier en daar door de toepassing van pyramin wat schade veroorzaakt was. De totale schade blijkt achteraf gelukkig van geringe betekenis te zijn. Door de warmte op de eerste dagen in mei blijkt in enkele gevallen de pyramin-oplossing in de bovenlaag in de grond te straf te zijn geweest. Waardoor in enige mate bieten zijn afgestorven. Dit beeld was ook op het Proefbedrijf Zeelandte konstateren. Op die perceelsgedeelten waar een te straffe koncentratie is gebruikt, alsmede daar waar de om standigheden van de grond, bijv. zeer lichte, veel grof zand bevattende plekken, toch al minder goed waren, kunnen wat dunnere plekken gekonstateerd worden. Steeds wordt gezocht naar betere middelen voor de chemische onkruidbestrijding in de bie ten. Toch is op het proefbedrijf weer duidelijk te zien dat pyramin op dit moment het beste middel is. Het beetje risiko dat bij dit middel dit jaar voor de dag komt, is gezien tegenover de belangrijkheid van de suikerbietenteelt zeer zeker aanvaardbaar. Voorgaande week een bezoek gebracht aan het proefbedrijf „Zeeland". Voor het bekijken van de proeven met chemische-onkruidbestrijdingsmiddellen was het de juiste tijd om dit te doen. Een be zoek hieraan is dan ook alleszins de moeite waard. De vroegst gezaaide bieten staan grotendeels reeds op één. In de laatst gezaaide is men druk doende, hoewel hier en daar dit door de wat minder vlotte opkomst vanwege de droogte wat vertraagd wordt. De opkomst van de bieten is echter niet zodanig dat er van de bietendunner volop gebruik kan worden gemaakt. In de meeste zomergranen is reeds een onkruidbestrijding met DNOC uitgevoerd. Waar nog wortel onkruiden voorkomen zal nog een bestrijding met groeistoffen moeten volgen. Het valt wel op, dat hoewel de aardappelen laat geplant zijn, deze zeer snel opkomen. Op vele per celen is direkt getracht een volledig aardappelbed te vormen. Deze werkwijze is op vele percelen goed geslaagd. Ook is er een sterke toeneming te konstateren in het gebruik van chemische onkruidbestrij ding in dit gewas. Zondagmiddag is in een vrij groot gebied tussen Waarde, Krabbendijke en het station van Rilland een zware hagelbui gevallen. De schade aan de akkerbouwgewassen is vrij groot. Karwij en vlas zijn vrijwel geheel vernietigd. Hierna volgen plantuien, erwten, de meest ontwikkelde wintertarwe en lucerne. Het totale gebied omvat ongeveer 1250 ha aan akkerbouwgewassen. van een onjuist osering, van een onjuiste afstel ling van het spuitmechanisme en van het toepas sen van een verkeerd middel. Steeds weer moet er op gehamerd worden dat de boer zelf in ieder geval controleert of alles wel in orde is. A LLERLEI sinjeur en trekken de boer op om te proberen zonder werken aan de kost te komen. In de omliggende dorpen parasiteerde de zer dagen iemand, die cursisten zocht voor een cur sus in Wageningen. Er moest direct een behoor lijk bedrag betaald worden, maar het is zeer de vraag of men er ooit nog iets van hoort. Vroeg men naar het instituut waarvan het uitging, dan kwam er een vaag antwoord en als men naar legi timatie-papieren vroeg, waren de „Heren" zo ver trokken. Ook op het gebied van tuinaanleg en onderhoud b.v. komt zo iets voor. Men betaalt di rect een flink bedrager wordt iets aan de tuin gedaan maar verder ziet U niemand meer. Laat U dus niet beetnemen. f\E ZORG VOOR HET GRASLAND. Vrijwel iedere boer is gewend, na afweiden of maaien van een perceel, weer stikstof te strooien. Voor de meststoffen kali en fosfaat geldt dit niet. Meestal worden deze in het voorjaar, door een gift ineens, voor het hele jaar verstrekt. Meestal, behalve in het jaar 1966. Door de nattigheid is de basisbemesting danig in het nauw gekomen. Volgens het voorgenomen plan kon niet worden gewerkt. De eerste snede is hierdoor veelal min der goed gegroeid, een verlies dat we moeten ne men. Het is nu de tijd het achterstallige werk in te halen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4