Rapporten, Publikaties, Jaarverslagen BANDEN VOOR ELK DOEL EN ELK Hei Speciaal Cover BEDRIJF maaikneuzer Gehl Fa. Gijsel Zonen G. TOPPER - GRONINGEN 17 if Llndeteves Jacoberg N.V. zond ons een catalogus 1966 toe waarin een beknopt overzicht wordt ge geven van de leveringsmogelijkheden van machi nes en werktuigen voor de land- en tuinbouw, de fruitteelt en veeteelt. Op overzichtelijke wijze worden de technische gegevens in het kort ver meld met de prijzen in standaarduitvoering. Voor belangstellenden aan te vragen te Amsterdam, J. W. Brouwersplein 20. if 25 jaar vereniging van Coöperatieve Grasdroge rijen in Nederland Verslag 1965. if Voedernormen en voederwaarde veevoeders. Ver korte tabel uitgave 1965 Centraal Veevoe derbureau in Nederland. Aan te vragen Bornse- steeg 45, Wageningen. if Organisatorische en foktechnische aspecten van de Rundveeteelt in Nederland. Rapport van de organisatiecommissie rundveeteelt februari '66 waarin besproken worden: „De organisa ties en instellingen op het gebied van de rundvee teelt, enkele aangelegenheden betreffende het exterieur van het rundvee en de foktechnische bevordering van de rundvleesproduktie. Het Rapport kan door belangstellenden aangevraagd worden bij de directie Veeteelt en Zuivel, le v. d. Boschstraat 4 te 's-Gravenhage. if Jaarverslag 1965 Onderling Boerenverzekerings- fonds te Leeuwarden. Zowel groei als financiële resultaten over 1965 zijn buitengewoon bevredi gend. Op de rekening „Winstaandelen leden" kon ruim 1.549.000,worden toegevoegd. Deze bij schrijving maakt het mogelijk bij de in 1966 tot uitkeringkomende verzekeringen een extra uit kering te voegen van 10,6 Met de bijschrijving op grond van de tariefsverlaging van 1961 be tekent dit dat de leden maximaal 21,66 extra kunnen ontvangenTijdens de onlangs gehouden ledenvergadering wees de directeur er o.m. cp het besluit van het bestuur althans voorlopig niet tot invoering van z.g. fractieverzekeringen over te gaan. Niet alleen wordt bij deze verzekerings- vorm het koersrisico volledig op de schouders van de verzekerden gelegd, maar bovendien blijkt uit vergelijkende cijfers over een aantal jaren, dat verzekeringen met winstuitkering en dat zijn bij het O. B. F. alle verzekeringen nauwelijks achterblijven bij de fractieverzekeringen. In de serie „De Kern" Thieme Cie Zutphen Bijzondere Plantenteelt Landbouw door J. K. Voogd. 3e druk prijs 7,50. Aan deze druk, die met zorg is herzien, heeft de heer J. Kodde, Bedrijfsvoorlichter R.L.V.D., Goes, zijn medewerking verleend. In de illustraties is dit duidelijk terug te vinden Bemestingsleer Tuinbouw door J. K. Voogd. 4e druk prijs 4,75. if Jaarverslag 1965 NIBEM. Vroeger opgenomen in het Jaarboekje, verschijnt het jaarverslag van de NIBEM thans voor het eerst als afzonderlijke publikatie. Uit dit jaarverslag blijkt, dat de zomer- excursie naar Zuid-Limburg, met bezoek aan proefvelden, een landbouwbedrijf en aan brouwe rijen, goed werd bezocht. Ook de Brouwersdag 1965 en een regionale bijeenkomst in Zuid-Lim burg mochten zich in een goede belangstelling verheugen. Zoals dit thans ook bij andere organi saties het geval is, bestaan er zowel aan de land- bouwzijde van de brouwgerst als aan de indus triële kant veelvuldige internationale contacten. In een 20-tal bladzijden worden de resultaten van de proefvelden van de Afdeling Brouwgerst van het instituut kort besproken. Een uitvoerige be spreking vond reeds in het 30e N.I.B.E.M. Jaar boekje plaats. De chemische kant van de brouwgerst, die in de volgende 16 pagina's wordt behandeld, geeft de landbouwkundige lezer een goede indruk van het hoe en waarom van de eisen, welke de industrie aan brouwgerst stelt. Alles bijeen een interessan te publikatie van de oudste objectassociatie, welke wij in Nederland kennen. FINANCIERINGSPROBLEMEN Recent L.E.I.-onderzoek toont dat in het Zuid- Hollands glasdistrict, het totale geïnvesteerde ver mogen per bedrijf tussen 1959 en 1966 is verdub beld. De schulden stegen sterker dan het eigen ver mogen. Het percentage eigen vermogen per bedrijf daalde in de genoemde periode van 71 */e tot 60 terwijl bij één kwart van het aantal bedrijven slechts 20 9/o eigen vermogen aanwezig was. In de laatste tien jaar is dan ook gebleken, dat het beroep op de kredietverlenende instanties zó groot werd, dat hier alleen geholpen kon worden doordat de overheid mede borg stond. De Centrale Boerenleen banken doen wat redelijkerwijs van hen verwacht mag worden, terwijl het Borgstellingsfonds daar inspringt, waar de banken het risico zelf niet meer kunnen dragen en waar toch het vertrouwen in de rentabiliteit van de desbetreffende investering van een persoonlijke onderneming met een relatief te gering eigen vermogen niet ongevaarlijke tegemoet komingen van derden vraagt. Erkend moet worden, dat naarmate het in een bedrijf geïnvesteerde ver mogen voor driekwart of zelfs voor meer, eigendom van vreemden is, toch redelijkerwijs niet meer in breng van buiten mogelijk is. Een geringe druk op de marge tussen prijs en kosten kan de ballon doen barsten. Als gevolg van allerlei opeenvolgende technische vindingen verouderen produktiemiddelen sneller. Op het ogenblik moet de helft van alle glasopstanden ten opzichte van het doel waarvoor zij worden ge bruikt, als verouderd worden beschouwd. Eén derde van de boomgaarden is economisch versleten. Mid dels een subsidie in de gebouwensektor wordt voor- beeldmatig enige hulp geboden door het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. Het aantal tuinders van zwakke bedrijven, dat gebruik maakt van de saneringsregelingen van het Fonds, is nog gering. DE NEDERLANDSE LANDBOUW IN EEN GROEIENDE ECONOMIE Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, heeft het Landbouw Economisch Instituut een boek het licht doen zien dat de titel draagt: De Nederlandse landbouw in een groeiende economie. Dit 137 pagina's tellende in linnen gebonden boek, behandelt op uitvoerige en heldere wijze vrij wel alle problemen waarmede de Nederlandse land en tuinbouw momenteel te kampen hebben. Het boek geeft allereerst een schat van infor maties over de ontwikkeling van de Nederlandse land- en tuinbouw in de naoorlogse jaren, welke ontwikkeling in vele tabellen en grafieken duide lijk geïllustreerd wordt. Voorts wordt de problematiek van de Neder landse landbouw uitvoerig uit de doeken gedaan, maar tevens geven de schrijvers de weg aan, die tot een oplossing van de vraagstukken kan leiden. Bovendien worden de toekomstige afzetmoge lijkheden van land- en tuinbouwprodukten aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Bestelling door overschrijving van 9,50 op post rekening no. 41.22.35 t.n.v. het L.E.I. onder vermel ding "jubileum-uitgave.'' ONKRUIDBESTRIJDING TUSSEN DE RIJEN TE LIEMPDE De land- en tuinbouw maakt in toenemende mate gebruik van chemische middelen om het on kruid in de gewassen te bestrijden. De mechanische onkruidbestrijding is de laatste jaren steeds duur der geworden en de uitkomsten van recente onder zoekingen wijzen er steeds meer op dat de optre dende wortelbeschadiging bij het schoffelen een opbrengstverlaging kan geven. De huidige onkruidbestrijdingsmiddelen kan men verdelen in kontaktmiddelen en selectieve middelen. Daar de kontaktmiddelen niet tevens selectief zijn, worden ze bij voorkeur gebruikt vóór opkomst van een gewas. Enige jaren geleden was het moeilijk kontaktmiddelen na opkomst tussen de gewassen te spuiten. Zelfs zonder het blad te raken, was er nog kans op dampschade. „Gramoxone" echter heeft als onkruidbestrijdingsmiddel belangwekkende eigen schappen: geen dampwerking, snelle doding, brede werking, geen nawerking in de grond. Vooral omdat „Gramoxone" veilig is voor de grond is het gebruik van dit middel aantrekkelijk. Aldus schrijft ons I.C.I. (Holland) N.V. Het is ge bleken, dat er om deze reden in de praktijk behoefte bestaat „Gramoxone" tussen bepaalde gewassen toe te passen. „Gramoxone" is echter een kontaktherbi- cide, zodat bij onkruidbestrijding tussen de ge wassen, ook bij dit middel voorzieningen nodig zijn. Verschillende firma's hebben machines ontworpen om dit „tussen de rijen spuiten" mogelijk te maken en tijdens de tentoonstelling in Liempde zal op een speciaal terrein met de reeds beschikbare appara tuur gedemonstreerd worden. Daar kunnen deze machines onder praktijkomstandigheden beoordeeld worden. INSTITUUT VOOR LANDBOUWBEDRIJFS- GEBOUWEN Publikatie no. 28, waarin een zestal overdrukken van gepubliceerde artikelen zijn genomen van zeer gevarieerde aard. Onder meer zijn er de artikelen over de grupstal- doorloopmelkstal en veeroosters in plaats van landhekken. Verkrijgbaar door storting van 1,— op giro 947476 I.L.B. te Wageningen. PRIJSCOURANT 1966, O. DE LEEUW N.V. TE ZWOLLE Deze geïllustreerde prijskrant geeft een beknopt overzicht van de door O. de Leeuw n.v. geïmpor teerde landbouwwerktuigen en traktoren met de nu geldende prijzen. Aan te vragen: Postbus 18, Zwolle. VERSLAGGEVING GRONINGER LANDBOUW COÖPERATIES Het Instituut voor Landbouwcoöperatie in Gro ningen geeft in deze publikatie richtlijnen betref fende de eisen en normen, waaraan een goed jaar verslag van een coöperatieve vereniging dient te voldoen, zowel voor wat betreft de direkt be langhebbende coöperatieve leden als andere ge ïnteresseerden. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het I.L.G., Postbus 196 te Groningen. PEULVRUCHTEN-ACTUALITEITEN NO. 4 Van de Peulvruchten Studie Combinatie te Wage ningen, met een groot aantal gegevens over de peul- vruchten-veredeling en rassen-keuze, de teelt, oogst, verwerking en afzet enz. Leden van het P.S.C. krij gen deze en andere publicaties gratis toegezonden. De contributie bedraagt slechts ƒ3,50 per jaar. Opgave hiervoor: P.S.C., Wageningen, Postbus 9. DALENDE RENTABILITEIT IN DE TUINBOUW Ir. A. de Zeeuw, direkteur van de tuinbouw, (min. van Landbouw en Visserij), wees in zijn openingswoord tijdens de "Tuinbouwdagen 1966" te Amsterdam, op de dalende rentabiliteit in de tuinbouw. In verband hiermee krijgt het structuurbeleid een hoge prioriteit. Wat de resultaten in 1965 betreft, er werd op gewezen dat de produktiewaarde van het totale tuinbouwpakket met 250 miljoen gulden steeg 15°/o) tot een bedrag van ruim 13A miljard gul den. Daartegenover stonden echter sterk gestegen kosten en een belangrijke uitbreiding van het areaal. Gunstig was de rentabiliteit nog bij de bloemen teelt, de boomkwekerij en de teelt van champignons. Daarentegen ging het bij de bloembollen opnieuw verder achteruit, waardoor de teelt nauwelijks meer winst oplevert. In de fruitteeltsektor was het beter dan voor gaande jaren, waarbij de uitkomsten bij de peren gunstiger waren dan bij de appels. De uitkomsten met de bessenteelt waren weer onbevredigend. Wat de groenten in de open grond betreft, werd opgemerkt dat het hier beter ging dan in de voor gaande jaren. De vooruitzichten blijven echter on-> zeker en weinig hoopvol. Bij de groenteteelt onder glas was er eveneens een verbetering o.a. door gunstige uitkomsten van de onverwarmde tomaten en de komkommerteelt. Bij de verwarmde tomatenteelt ging het echter niet naar wens. (Adv.)] H.H. LANDBOUWERS Wij staan vanaf heden ter uwer beschikking met do nieuwste vinding Deze machine zuigt geen grond of vuile resten op van het land, zodat er een zuiver kuilvoer kan ver kregen worden. Wij graven en dekken ook uw kuilen met een Atlas- grijper. Beleefd aanbevelend, LOONBEDRIJF BINNENPAD 5 - KOEWACHT - TEL. 01146-312 WINSCHOTERDIEP 30-34 Telefoon 05900—23674—30300 Ook met velgen voor rijencultuur of dubbele montering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17