Nieuwe mogelijkheden in West Zeeuwsch-Vlaanderen Op de keper beschouwd Wie springt mee in het onbekende? P. J. G. Jongerenaktivïteiten 16 Hieronder treft U enkele artikelen aan, die in het kader van de „afdelings- pagina's" zijn geleverd door de afdeling Groede. Het valt niet te ontkennen, dat de drie artikelen nogal kritisch zijn, hoewel het meestal zelf-kritïek betreft. Wij hopen dat de artikelen zullen stimuleren tot een nadere be schouwing van bestaande en nieuwe mogelijkheden. En als steeds: kritiek van anderen op het gepubliceerde is van harte welkom. Red. gRAAG hebben wij voldaan aan het verzoek om als afdeling een bijdrage te leveren voor de „Platte- landsjeugd". Daar de afdeling Groede op het ogenblik met moeilijkheden kampt is dit een, zeer geschikt moment om onze problemen uit de doeken te doen en tevens eens de visie van onze afdeling op de toekomst van de P.J.G. in West Zeeuwsch-Vlaanderen te geven. Twee jaar geleden is er een praktisch geheel nieuw bestuur gekozen, dat voor een groot deel bestond uit vrij jonge P.J.G.-ers. Daar er in de twee jaar vóór ons wel veel op touw was gezet, maar de werking van dit programma zijn doel miste, meenden wij als nieuw bestuur het eens over een andere boeg te moeten gooien. We hebben in het begin van ons zittingsjaar de leden hun wensen kenbaar laten maken. Als bestuur hebben wij daar de volgende conclusies uit getrokken. jQE landbouw-technische zijde moest volgens ons meer naar b.v. de oudleerling-vereniging van een landbouwschool overgeheveld worden, omdat de P.J.G. steeds meer een algemene vereniging wordt en dus de meeste leden niet zoveel interesse in dit aspect van de vereniging hebben. Dit blijkt ook wel, omdat de P.J.G. dit jaar een technische wedstrijd gaat organiseren met de R.K.J.B. en C.J.B.T.B. daar men vreest anders niet over genoeg deelnemers te zullen beschikken. De afdeling Groede heeft dan ook gemeend het méér op het culturele- en amuse- mentsvlalc te moeten brengen dan op het zojuist genoemde. Dit is het eerste jaar van het nieuwe bestuur goed gelukt. Het lopende seizoen hebben wij gepro beerd de leden zelf actiever te maken, dit heeft tot heden echter geen succes gehad. De lezingen wer den over het algemeen goed bezocht. Wanneer er echter op de convocatie stond dat op een avond b.v. een bestuursverkiezing of een andere activiteit van de leden werd verwacht, kwam bijna niemand. "^OLGENS ons is er dan ook maar één goede op lossing: de 4 afdelingen van West-Zeeuws- Vlaanderen samen bundelen tot één grote afdeling. Wij willen hierbij niet zeggen dat dit de meest ideale oplossing is. De echte kern van de dorpsgemeen schap zal waarschijnlijk moeten wijken, maar dit weegt geloven wij niet op tegen de voordelen van zo'n samenbundeling o.a. meer middelen, de moge lijkheid om de uitvoering van het organiseerde beter te maken, enz. Wij hebben hier ook al eens in een streekraads- vergadering over gepraat, waarna een commissie is gekozen, maar deze heeft tot nu toe niet veel van zich laten horen. Dit is in hoofdzaak te wijten aan het feit dat enkele afdelingen er tegen zijn om samen te gaan. Maar nu is het tijd om zoiets aan te pakken. Indien men nog langer wacht is de levens vatbaarheid van een vereniging van 40 leden waarvan vaak de helft of minder actief is, onvol doende. ^MDAT het platteland sterk aan het veranderen is dient de P.J.G. van een vooruitstrevende streek hiermee mee te gaan en geen afwachtende houding aan te nemen. Doordat er steeds meer jon geren wegtrekken naar de stad, dient er wanneer deze jongeren in de weekends of andere dagen thuis komen, een dermate goed georganiseerde vereniging te bestaan, dat deze jongeren ook werkelijk nog met plezier aan de plattelandsactiviteiten deelnemen. Dit is tevens ook in het belang van die jongeren die nog op het platteland blijven. U moet dit niet zien als een noodsprong van de afdeling Groede, maar het is in het belang van de toekomst van de gehele P.J.G. van West-Zeeuws-Vlaanderen. Secr. afd. Groede. J. RISSEEUW IJAAR wij onderling afgesproken hebben allemaal een stukje te schrijven, ben ook ik in mijn pen geklommen. Het kostte 'n heleboel moeite daar Jo en Johan al zo hoog geklommen waren dat ik er bijna niet meer bij kon. Maar aangezien we nu toch bezig zijn over de P.J.G. in West-Zeeuws-Vlaan deren zal ook ik nog een duit in het zakje doen. Ik hoop van harte dat er niet teveel op teentjes ge trapt wordt want dat is helemaal de bedoeling niet. We wilden alleen eens zeggen hoe wij over de P.J.G. denken en wel speciaal van West-Zeeuws-Vlaan deren. Dit is dan een opinie die velen van ons delen ^EN eerste, waarom moet een club die toch een vrij groot aantal leden telt langzaam doodbloeien? Wij dachten het te weten. Voornamelijk omdat een vereniging niet meer IN is. Melk is IN maar zelfs daar kun je de leden nog niet mee paaien. Het wordt echt tijd dat er eens een frisse wind door de P.J.G. waait waardoor alle vastgeroeste gewoontes los komen te zitten. Neem nu een klein voorbeeld: als er door de streek een dansavond georganiseerd wordt mag dit tot twaalf uur duren, dit vinden velen te vroeg, waarom kan dit niet één uur worden? weten het, met kritiek alleen komt men niet verder, de beste stuurlui staan nu eenmaal aan de wal en het ligt beslist niet alleen aan het be stuur maar ook aan de leden. Toch geloven wij dat het voornamelijk de taak is van een bestuur om een zodanige instelling te hebben dat het de leden aan trekt. Aangezien van ons bewezen is dat wij dit blijkbaar niet hebben willen wij graag een fusie aan gaan met andere clubs. Wij zien dit ook als een eis van deze tijd. Helaas zijn er altijd personen die het bij het oude vertrouwde willen laten. Dat wij dit werkelijk jammer vinden spreekt vanzelf. Maar wie weet, misschien komen dezen ook spoedig tot de ontdekking dat ze mensen van deze tijd wille» zijn en eens iets willen wagen wat ze van te voren niet kunnen overzien. Wat Groede betreft, deze af deling heeft geen enkele tegenzin om de sprong in het duister te wagen. Wie springt er mee Voorzitster N. MAAS. j|K wil maar eens weer de nadruk leggen op de matige gang van zaken in het verenigingsleven, in het bijzonder in de Streek West Zeeuwsch-Vlaanderen van de P.J.G.Z. Over dit onderwerp is reeds veel geschreven en gesproken. Ik geloof dan ook dat de redenen waarom het niet zo goed meer gaat aan ieder bekend zijn. Twee soorten P.J.G.-ers zou men kunnen onderscheiden: Ten eerste diegenen die terug willen naar de oude tijd, met ploeg- en zaaiwedstrijden, sprekers en films die het liefst „leerzaam" zijn. De tweede categorie zoekt het m.i. meer in het ontspanningsvlak. Dit trekt de mensen toch wel meer aan dan het bezadigde en degelijke van de eerste groep. Hoewel ze denkelijk allebei niet zullen slagen om van de vereniging een werkelijk levende vereniging te maken. De eersten niet, omdat ze achter de tijd aanlopen en niet beseffen dat dit niet meer verlangd wordt door het merendeel. De tweede denkwijze is wel goed, maar ze stuit op te veel weerstand om er iets van te kunnen maken. De mensen die dit voorstaan, zullen daarom hun heil ergens anders gaan zoeken en daar hun denkbeelden verwezenlijken. Het begin is hiervan reeds te zien. Komt het dan nog voor, zoals hier in de Streek, dat er eerst allerlei commissies benoemd worden, maar waarbij het bestuur of een ge deelte hiervan toch beslissingen neemt achter hun rug om. Nog wel bij de meest geslaagde evenementen dan doet dit uiteraard geen goed aan de zaak. De kwestie van het samengaan van de vier afdelingen komt ook maar niet van de grond af. De per sonen, die dit steeds maar weer uitstellen, beseffen zeker niet, dat wanneer hun eigen vereniging in het slop zit, hun leden ook niet meer de behoefte zuilen hebben een andere nieuw leven in te blazen. Om met iets positiefs te eindigen, voor de uitwisselingsprogramma's alle lof. J LANDBOUWKUNDIGEN VOOR ONTWIKKELINGSLANDEN JJE Europese Werkgroep (EWG) is een organisatie die teams van vakbekwame vrijwilligers uit verschillende landen uitzendt naar de ontwikkelingslanden. Naast bouwkundigen, huishoudkundigen, verpleegsters, e.d. hebben deze landen vooral behoefte aan landbouwkundigen. De landbouwkundigen die door de EWG worden uitgezonden worden in het algemeen tewerk gesteld in het kader van een door het ontvangende land opge zette programma. Zij vormen een onmisbare schakel tussen de expert en de boeren. Zij leven en werken in het dorp waar ze geplaatst zijn. Zij zullen de boeren nieuwe methoden moeten leren om de landbouwproduktie op te voeren. Om dit te bereiken moeten zij de dorpelingen overtuigen van het praktische nut van hun werk, daar de medewerking van de plaatselijke boeren onont beerlijk is. Degenen die voor het werk van de EWG-teams belangstelling hebben kun nen nadere inlichtingen vragen bij de Europese Werkgroep, Honthorststraat 16. Amsterdam, tel. 020-732023. DANSAVOND WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Op zaterdag 21 mei zal de P.J.G. West-Zeeuws-Vlaanderen een groot baf organiseren in Hotel-Café Victory, Markt te Oostburg. Medewerking wordt verleend door The Concords. Kom vooral, het wordt heel gezellig, PROVINCIALE QUIZWEDSTRIJD U komt toch ook als supporter van Uw eigen streek naar de provinciale quizwedstryd op zaterdag 21 meiDe wedstrijd wordt gehouden in „De Land bouw", Grote Markt 38 te Goes, en begint om 13.45 uur. GONGSLAG 5e RONDE Het trainen van de elftallen is in volle gang. Ze hebben zo net nog in mijn oor gefluisterd dat er in sommige gebieden na het trainen verschijnselen zijn waargenomen, dat er sportlieden waren die last hadden van het niet naar behoren functioneren van de spieren, zodat het geleid heeft tot ongecontroleerde bewegingen. De oorzaak is tot heden onbekend. Daarom is er opdracht gegeven aan de P.J.G.-Z. (Pro-jeugdlg-gezéllige-zuiderlingen) om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak hiervan. Men veronderstelt reeds dat er doping in het spel is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 18