<*Uoor de<"l^rouw Goed bed - Goed rusten „In" zijn! VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN ME/ROUW L N. HUIJSMAN - GRIEP ALS wij het jachtige leven van onze dagen eens een keer rustig gadeslaan is het haast onbegrijpelijk, dat de gemiddelde leeftijd van de wester lingen in het algemeen en van de Nederlanders in het bijzonder steeds stijgende is. Immers een groot aantal mensen leeft verschrikkelijk ongezond. 'Een gemotoriseerd voertuig is niet alleen een statussymbool geworden, maar honderdduizenden hebben dit vervoermiddel nodig om zich zo snel mogelijk te kunnen verplaatsen, daar zij anders geen kans zien hun overvolle agenda af te werken. Dit verplaatsen gebeurt met een minimum aan lichaams beweging, waardoor een gezonde ontspanning achterwege blijft. Niemand verdraagt een voortdurend gespannen leven straffeloos, vandaar, dat vele mensen klagen over vermoeidheid en het woord „overspanning" wordt dan ook vaak in de spreekkamer van de dokter gehoord. 17 Misschien zullen de lezeressen van deze pagina mij tegenwerpen: „Boven staand geschetst beeld geldt in hoofdzaak voor de mannen," maar dan slaan zij de plank toch wel een beetje mis, want ook bij talloze vrouwen komt er van een gezonde ontspanning maar weinig terecht. Door gebrek aan huis houdelijke hulp zijn velen onzer overbelast, niet alleen door de noodzake lijke dingen, die gedaan moeten worden, doch ook door de bijkomstigheden. Ik zie het als een schaduwzijde van de welvaart, waarin wij leven, dat er zoveel werk wordt gemaakt van verjaardagen en zelfs van gewone visites. Alle beslommeringen, daaraan verbonden komen in hoofdzaak op de huisvrouw neer. Beschikt zij over voldoende geld dan kan zij alles kant en klaar thuis laten bezorgen of desnoods met haar gasten buitenshuis gaan eten. Het merendeel der huisvrouwen kan zich deze luxe niet veroorloven, dus wordt het koken, bakken, braden in eigen keuken met de nodige afwas daar aan verbonden. Gevolg, dat na zo'n hoogtijdag de vrouw des huizes moeizaam het huis weer op orde brengt en doodmoe is. Meerdere malen heb ik de laatste jaren vrouwen horen verzuchten: „We zijn slavinnen van de wel vaart." Intussen zijn er maar betrekkelijk weinigen, die durven breken met de heersende gewoonte verjaardagen en dergelijke tot ware festijnen te maken. Deze overdaad (op zichzelf heel ongezond) is evengoed als „de auto" een statussymbool geworden en bijna iedereen wil nu eenmaal voor „vol" worden aangezien. Misschien worden we op den duur een beetje wijzer of dwingt de econo mische toestand ons eenvoudiger en hopelijk daardoor gezonder te gaan leven. Maar momenteel zitten we met die massa vermoeide mensen voor wie een vaak kilometers vretende vakantie geen uitkomst brengt. Gelukkig blijft er nog nachtrust over en de eerste vereiste om zo goed mogelijk te slapen is: "EEN GOED BED, WANT OP EEN GOED BED KAN MEN GOED RUSTEN". LEDIKANTEN Vele jonge echtparen, die hun huis gaan inrichten geven de voorkeur aan een compleet slaapkamerameublement, dat uit een goedkoper of dure houtsoort kan bestaan. Diverse houtsoorten worden afgewerkt met beits, was, lak of verf, waarbij staaldraadmatrassen worden geleverd. Er dient bij het kopen van een staaldraadmatras speciaal gelet te worden op de stevig heid. Goedkope matrassen zakken spoedig door en mogen zeker niet worden gebruikt door mensen, die rugklachten hebben. Patiënten met rugklachten doen er beter aan een ledikant te kopen met een geperforeerde plaat van hardboard of hout, die op een houten geraamte rust. Stalen ledikanten liggen lager in prijs dan de houten. Zij vergen een minimum aan onderhoud. Eén en tweepersoonsdivanbedden (onderschuif bedden) ziet men dikwijls in een zit-slaapkamer. Ook hier geldt de waar schuwing: „Let op de deugdelijkheid van de staaldraadmatras en voor kin deren in de groei jaren kan het geen kwaad hierover een stevige geper foreerde plaat te leggen, daar rugklachten beter voorkomen kunnen worden dan genezen. MATRASSEN Matrassen uitzoeken is geen eenvoudige zaak, want we zien alleen de buitenkant. Het kopen is dan ook bij uitstek een zaak van vertrouwen. Het verdient dus aanbeveling een matras van een goed bekend staand merk te kopen in een goed bekend staande zaak. De prijzen tussen de matrassen verschillen nogal veel en dit ligt aan: 1. soort vulling. 2. hoeveelheid vulling. 3. soort tijk. 4. een- twee- of driedelig matras. KAPOKMATRASSEN klimaat veel warmte maar hebben een beperkte levensduur en moeten nogal eens worden bijgevuld. Een goede tweepersoonskapokmatras kost momenteel ongeveer 180, BINNENVERINGMATRASSEN Meestal zijn zij zwaarder dan kapokmatrassen en minder warm. Ze wor den geleverd met een zomer- en een winterkant. Voor de vulling van de winterkant is een sterker isolerend materiaal gebruikt. De kwaliteit van de matras wordt voor een groot deel bepaald door de kwaliteit van de staaldraad(vering). Voor een goede tweepersoonsmatras ligt de prijs om en bij 180, SCHUIMRUBBERMATRASSEN Deze zeer veerkrachtige matrassen mogen niet in de zon worden gelegd. Dit is ook niet nodig, want de matras lucht zichzelf tijdens het gebruik. Het is beter geen warme kruik in bed te leggen, maar er is geen bezwaar tegen het gebruik van een elektrische deken op een schuimrubbermatras. Daar deze matrassen geen stof veroorzaken, zijn ze bijzonder geschikt voor lijders aan ziekten van de ademhalingsorganen. Om een goede uitwaseming van de matras niet te belemmeren is het aan te raden een stijve staaldraadmatras te nemen inplaats van een ondergrond van gaatjesboard. De prijs van een tweepersoonsschuimrubbermatras ligt rond de f 250, SCHUIMPLASTIC (POLYETHER) MATRASSEN Deze zijn over het algemeen minder veerkrachtig dan schuimrubber matrassen. Schuimplastic verweert niet onder invloed van licht. Een stevige onderlaag is voor deze matrassen eveneens zeer gewenst. Ze veroorzaken ook weinig stof, maar men beschikt nog niet over een jarenlange ervaring van de schuimplasticmatrassen. Behalve dikte en kwaliteit is het soortelijk gewicht belangrijk voor de prijsbepaling. De prijzen variëren van onge veer f 70,190,(2-persoons). KUSSENS Kussens kunnen worden geleverd met dezelfde vulling als die van de matras. Kapok- en schuimrubber kussens kosten minder dan 15,ter wijl we voor een kussen met schuimplasticvulling minstens een biljet van 25,moeten neerleggen. DEKENS De Nederlandse Consumentenbond heeft vorig jaar eens nagegaan of er voorkeur bestond voor wollen- of kunstvezeldekens. Er bleek niet veel voor keur te bestaan. De prijzen liggen ongeveer gelijk en de ene soort is niet warmer of duurzamer dan de andere. Wel zijn de kunstvezeldekens beter bestand tegen een reinigingsbeurt, maar aan de andere kant zijn ze wat gauwer vuil. Voorts laat wol gemakkelijker vocht door dan kunstvezel. De kwaliteit van beide soorten was over het algemeen goed en het onderling verschil zeer gering. WOLLEN DEKENS Deze raken de laatste jaren op de achtergrond. Ze geven ons in ons kille Wij willen er u op wijzen, dat er alleen gesproken mag worden van een geheel wollen deken, een zuiver wollen deken of een 100% wollen deken, wanneer deze geheel uit wol vervaardigd is. Krijgt u een deken in handen, waarop het etiket „WOLLEN DEKEN" staat, dan bevat deze minstens 50 wol. Bevat de deken meer dan 15 en minder dan 50% wol, dan moet worden gesproken van een gemengde wollen deken, daarbij vermeldend het percentage wol. Beneden de 15 wol mag de benaming „wol" niet meer gebruikt worden. Let dus op. de vermelding op de etiketten. De kwaliteit van een wollen 'deken1 is behalve vah de dikte afhankelijk van de zwaarte t.o.z. van een andere deken. Op de etiketten treft men vaak het woord „scheerwol" aan. Dit wil zeggen, dat er wol is gebruikt, afkomstig van het levende schaap. De eigenschappen van de natuurlijke vezel zijn nog aanwezig: (vochtopnemend, licht, vuilaf- stotend, warm en elastisch). De naam SCHEURWOL lijkt bedrieglijk veel op die van SCHEERWOL, doch in werkelijkheid is scheurwol eerder voor andere doeleinden gebruikt. Prijzen van wollen- en synthetische dekens variëren van ongeveer 60, tot 125,—. Kijk dus goed uit uw ogen voor u tot het aanschaffen van ledikanten, matrassen en dekens over gaat. Wanneer we iets goeds willen hebben, is er toch altijd nog een behoorlijk bedrag mee gemoeid. Bovendien behoren zelfs de meest gezonde mensen een derde deel van hun leven in bed door te brengen. Deze bedrust is broodnodig om het jachtige leven van alle dag aan te kunnen en het is dus zaak, dat wij bedden kiezen, waarop wij ze ontspannen mogelijk kunnen rusten. Onlangs las ik in een van onze grote dagbladen, dat een Engelsman juist had verklaard: „Er is een nieuw afgodje ontstaan en wel het woord (in het Nederlands vertaald) IN. Afgodje „In" heeft langzamerhand behalve een troep jongeren ook meer bedaagde aanhangers om zich heen vergaard. Vooral de niet meer jongeren zijn doodsbang om „oud" te worden omdat ze vrezen, dat zij dan „Out" (er uit) zullen raken. Het is een beetje stakkerig, want die houding is met geen mo gelijkheid vol te houden. Als ouder wordend mens kun je het echt niet meer bijbenen wat „IN" is en wat niet. „Op-Art" is geweldig „In" juicht de vrouwelijke jeugd en men gaat zich zozeer aan deze „IN" te buiten, dat sommige Op-Art gevallen meer succes als vogelverschrikker in de steeds schaarser wor dende kersenbongerds zouden hebben dan er toe bij dragen de lieftalligheid van een tiener te verhogen. Maar je loopt achter als je niet aan die rage mee doet, dus vrolijk voorwaarts in de zotste Op-Art creaties. Of je aardig gevormde- dan wel knotsknieën be zit, je bent „In" als je rokje een decimeter boven die knieën valt. Je bent „In" als je je haar in een bepaalde kleur laat verven ook al past die kleur niet in het minst bij je gezicht. Je bent „In" als je precies kunt zeggen wie de rozen van Montreux heeft gewonnen of hoe de maag van Toon Hermans zich houdt. „IN" heeft zoveel facetten, dat je in een mum van tijd de tel kwijt raakt en ontdekt, dat je eigenlijk „OUT" bent. Helemaal niet erg als we tenminste niet gaan rennen om „IN" in te halen, want dan zijn we verloren. Daarom rustig „IN" „IN" lateiw want straks wordt er wel weer iets anders ver zonnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17