De Centrale Stierenkeuring te Etten Mond- en klauwzeer teruggedrongen Voor midden- en Zuid-West Nederland VEEHOUDERIJ EEN eervolle 2e prijs in rubriek 11 was bestemd voor Riek Wouter van Duboishoeve door W. L. den Hamer te Axel, gefokt uit de Rotterda Sikkema 89-dochter Rika (P.S.M.). Het is een grote en diepe, niet te luxe stier. Betjes Juweel van L. C. Bolijn te Zierikzee mist iets in bouw en afwerking, waar door hij met een 3e prijs genoegen moest nemen. De hoogste plaatsen in deze rubriek werden bezet door goed ontwikkelde stieren, afstammende van beste produktiekoeien n.l. Mar Keizer (v. Flip) van J. Th. van Leeuwen te Langbroek en de Blitsaerd Keimpe-zoon Meeldijker 69 van de K.I.-Vereniging te Gilze. DE kalvermarkt heeft zijn dieptepunt gehad. De export is geheel vrij gegeven en de prijzen variëren van 3 tot 3,50 gulden per kg levend ge wicht. De aanvoeren zijn krap en door de grote ver liezen van de afgelopen winter zijn er zoveel minder kalveren opgezet, dat betwijfeld moet worden of men straks wel voldoende aanbod heeft om de traditionele markt te bedienen. Een logisch gevolg van een crisissituatie. 9 ^/RIJDAG 29 april werd te Etten de centrale keuring van zwartbonte stieren gehouden voor de provincies Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Zeeland deed voor de 2e maal mee. Op een totaal van 272 werden 16 stieren uit Zeeland ingeschreven. De kwaliteit van de Zeeuwse stieren liep nogal uiteen. Van de 14 voorgebrachte stieren behaalden er 6 een eerste prjjs, 2 een tweede en 6 een derde prijs. Twee Zeeuwse stieren be zetten de kopplaats uit hun rubriek. In van de voorgebrachte stieren per provincie werden behaald door: totaal la prijzen le prijzen 2e prijzen 3e prijzen Utrecht 11 49 35 16 Zuid-Holland 7 46 39 15 Noord-Brabant 6 24 50 26 Zeeland 14 43 14 43 Hieruit blijkt, dat de Zeeuwse inzending voor wat betreft de eerste prijzen goed kon meekomen, maar bedenkelijk is, dat tevens het hoogste percentage 3e prijzen werd genoteerd. In dit keuringsverslag zijn naast de Zeeuwse inzendingen enige stieren uit de andere provincies genoemd. Dat zijn meest stieren, waarop wij op grond van ontwikkeling, bouw en vooral afstamming, de aandacht willen vestigen. JN de 4 rubrieken jongere stieren werden geen stieren uit Zeeland voorgebracht. Van de maart 1965 geboren Südhoekster Willem Adema Pref. 2- zoon Zonnestein 24 van J. Groeneveld te Heerjans- dam (lb prijs) kunnen op grond van zijn bouw en ontwikkeling, maar vooral zijn afstamming goede verwachtingen worden gekoesterd. In rubriek 5 maakten een 2-tal Zeeuwse stieren een slechts matige indruk. Gerard 2 van Gebr. van Tilburgh, Oud-Vossemeer en de soortige, doch te kleine Jan 84 van E. Verburg, Noordgouwe moesten met 3e prijzen genoegen nemen. De eerste plaats in deze rubriek was voor Anna's Hille (v. Hille 52792) van C. G. de Kruif te Woudenberg. Een typische en vastgebouwde stier met beste afstamming. In rubriek 6 merkten we geen bijzonder opval lende stieren op. In rubriek 7 werd de la-plaats be zet door Mieneke's Adema 4 (v. Adema 469 Pref. 2), geb. ll-12-'64 van L. P. Brasser te Vrouwenpolder. Deze iets gespannen stier met voldoende ontwikke ling, die even sterker in de achterbenen kon zijn, kreeg concurrentie van lb Suzanne's Sjonny (v. Südhoekster Willem Adema Pref. 2) van Gebr. War nar te Dubbeldam. Het is een sterk gebouwde en best ontwikkelde stier, die op een zeer goede pro- duktie-afstamming kan bogen. JBLASCHAERT Adema 19 (v. Jelsumer Jan Wouter Pref. 2), geb. 9-8-1964 van M. van Ast te Tholen werd ld in rubriek 8. Deze soortige, malse, goed ontwikkelde stier, uit een jonge Adema 441 Pref. 1-dochter kan in deze stal ongetwijfeld goed werk verrichten. De stier Kees (v. Haskera Diamant Gerard) uit een moeder met beste produktie en zeer hoog vet- en eiwitgehalte moest met een derde prijs genoegen nemen. Niettemin mag verwacht worden, dat van deze stier in de Stierenvereniging Aagte- kerke een nuttig gebruik kan worden gemaakt. In de beide volgende rubrieken waren geen Zeeuwse inzendingen. Van de K.I.-Vereniging Etten noemen we echter Villeneuve 101 (v. Blitsaerd Keimpe pref. 2) (lb), een vastgebouwde stier met iets kale onderbouw, die ook via moederszijde op een prima produktie-afstamming kan bogen. De lb-prijs in rubriek 10 werd behaald door Marijke's Adema van de K.I. te Wouw. Een vlot goede stier, gefokt door L. P. Brasser te Vrouwenpolder. De fokkerscombinatie F. du Bois, Zuidzande, G. Tas, Waterlandkerkje en A. E. de Milliano, Oost burg oogstte in rubriek 12 succes met de Jelsumer Rudolf 1-zoon Zijlster Ralph, (la prijs). Deze in februari '64 geboren stier heeft voldoende ontwikke ling en vertoont een sterke bovenbouw en fraai zij aanzicht. Hij komt uit een produktiemoeder met hoog vet- en eiwitgehalte. De bij L. P. Brasser voornoemd geboren Miene ke's Adema 2 (v. Adema 469 pref. 2) werd lc in ru briek 13. Deze sterk gebouwde stier met niet te fraaie kop doet dienst in de K.I.-Vereniging Etten. In rubriek 14, stieren in 1963 geboren, verkreeg Anna's Rudolf (v. Jelsumer Rudolf Jan 43, pref. B) van J. van Hal te St. Kruis een eerste (E) prijs. Dit is een soortige, voldoende ontwikkelde zoon van de P.S.M.-koe Anna 29. JN de volgende rubriek kwam de 3-jarige Bonne van de K.I. Bunnink-Vleuten-Maartensdijk op de eerste plaats. Deze fraai gebouwde, typische stier vertoont een zeer goede afstamming. Vooral de vet en eiwitgehalten van de moeder zijn bijzonder goed. In deze rubriek viel de plaatsing van Wouter Dirk van Duboishoeve (v. Zijlster Aukje 126 Wouter) uit de P.S.M.-koe Kuyk Dirkje van W. L. den Hamer te Axel tegen. Deze stier van H. Begheyn te Koe wacht kreeg slechts een 3e prijs. In rubriek 16 kwamen weer enige waardevolle stieren voor. Voorop de typische, sterk gebouwde en goed ontwikkelde zoon van Adema 441 pref. 1 Wil lem Adema 2 van de K.I.-Vereniging Hoogland- Hamersveld. Zijn stalgenoot Eelke 2 (v. Blitsaerd Keimpe) werd ld. Op de lc-plaats kwam de zware en diepe stier Mieneke's Rudolf Jan van L. P. Bras- IETS MILDERE STEMMING HET openstellen van de Italiaanse markt voor levend vee en alle soorten vlees veroorzaakte een enigszins mildere stemming in de vergadering omtrent de toekomstige prijsontwikkeling. De door voer van vlees naar Italië kan zowel via Duitsland als Zwitserland plaatsvinden echter de doorvoer van levend vee wordt alleen toegestaan door West- Duitsland. Daarnaast is wederom de invriesregeling van kracht geworden, waarbij uit het L.E.F. een toeslag wordt gegeven van 40 cent per kg vlees en 35 cent per kg buikspek bij invriezing. In tegenstelling tot vele persberichten blijken de vrieshuizen nog een opslagcapaciteit të ftfebben van rond 20.000 varkens. Echter de capaciteit van voor- vriezen is onvoldoende, waardoor deze ruimte slechts langzaam benut kan worden. Bovendien wordt de financiering een groot probleem bij de huidige grote voorraden. Beide bovengenoemde ontwikkelingen en de onregelmatige levering van varkens door de boer hebben de markt zodanig beïnvloed dat de vorige week de varkensprijs steeg met 12 cent tot 2,42 gul den per kg geslacht gewicht. De export van levende slachtvarkens naar West-Duitsland is nog niet op gang gekomen, terwijl enkele leden er aan twijfelden of dit op korte termijn wel zal gebeuren. De export van levende varkens naar onze oosterburen heeft nooit veel betekenis gehad. ONZEKERHEID BLIJFT J1ROGNOSES over de toekomstige prijsontwikke ling op de varkensmarkt zijn uiterst moeilijk. Italië is een van onze kleinere afnemers van var kensvlees, zodat de exportbelangen nog niet zijn op gelost. Men hoopt echter dat het Italiaanse besluit spoedig tot navolging zal leiden. De Minister doet alle pogingen de Franse grens open te krijgen, ter wijl de Duitsers thans het invoerverbod van vlees uit Nederland moeilijk meer kunnen argumenteren. Nadat vorige week in Overijssel nog een nieuw ge val van mond- en klauwzeer gemeld werd, heeft zich begin mei geen enkele nieuwe besmetting voor gedaan. Met de grote voorraden in de vrieshuizen, die in het binnenland verwerkt en geconsumeerd moeten worden, is de crisis nog niet geweken. Ge lukkig wordt sinds begin mei alle ingevroren vlees ser, gefokt uit zijn P.S.M.koe Mieneke S met J^r- sumer Dubbel Rudolf Jan 48 als vader. Piet 56 van Haakswold (v. Adema 540) een iets weinig edele stier van J. de Lange, Ritthem kon het in deze rubriek niet verder brengen dan een derde prijs. JN rubriek 17, hoewel met enige goede exterieur- stieren, vielen wat produktie en melkbaarheids- af stamming geen dieren bijzonder op. Uit rubriek 18 willen we de la prijs noemen n.l. Tittenser us Earste een in 1961 geboren zoon van Adema 561 en een P.S.M.-moeder van de K.I.-Vereniging Hoornaar. Deze rijkelijk witte, niet bijzonder grote stier is zeer typisch en vast van bouw. Ook zijn halfbroer van de K.I.-Vereniging Nieuw-Helvoet-Spylman fan it Roekefeest is typisch, sterk van bovenbouw en bovendien goed ontwikkeld. Mieneke's Wytsturt (v. Wytsturt Anna's Adema pref. 2) gefokt door L. P. Brasser voornoemd uit de reeds genoemde P.S.M.-koe Mieneke 3 behaalde de la prijs in rubriek 19. Deze fraaie, diepe stier mist iets in hoogtemaat. Wargaster Combinator van de Zeeuwse K.I. werd met een 2e prijs gehonoreerd. Deze Adema 561-zoon, die nog moet tonen, dat hij ook de beste melkbaarheid, die zijn vader vererft, aan zijn dochters overdraagt, mist iets in adel. In de laatste rubriek, stieren met bekende ver erving, kreeg Lytse Rudolf van de K.I. in Zeeland de ld-prijs. De jury noemde hem „een ruime en sterke stier met bemerking op de achterbenen". In feite heeft de keuring op exterieur van de oude stieren weinig zin meer. Immers veel belangrijker is de vererving. Welnu, de vererving van Lytse Rudolf is goed, getuige zijn index voor melk van 11,62 en voor vet van 3,82. De melkbaarheid van zijn dochters is goed. De nakomelingen zijn voldoende evenredig gebouwd en behoorlijk ontwikkeld. Uit deze rubriek willen we als goede verervende stieren nog noemen Roorda Lode wijk van de K.I.-Vereni- ging Hoogland-Hamers veld en Jenne 327 van de K.I.-Vereniging Roosendaal-Oud-Gastel. Keuringen als deze zijn beslist waardevol. Uit dit verslag moge evenwel blijken, dat het exterieur alléén niet doorslaggevend is. Getracht is de meest waardevolle fokstieren naar voren te halen. Reeds thans willen we de aandacht vestigen op de centrale keuring van vrouwelijk fokvee uit het Hol-U-Bra (Ze)-gebied. Op deze keuring, die op 30 september te Etten wordt gehouden, zullen dit jaar de bedrijfsgroepen de hoofdschotel vormen. C. DEN ENGELSEN. weer van een E.E.G.-stempel voorzien, zodat afzet daarvan in de E.E.G.-landen mogelijk is. Tevens hoopt men dat het wantrouwen buiten de E.E.G. Vermindert nu Italië de grenzen opengesteld heeft, zodat er ruimere exportmogelijkheden naar derde landen zullen ontstaan. Echter wil het prijs herstel definitief zijn en verder doorgaan, dan zullen onze grote afnemers de grenzen moeten openen. Het produktschapsbestuur vraagt alle mogelijke activi teiten van onze minister en zal nauwlettend de prijs ontwikkeling blijven volgen. BINNENLANDSE CONSUMPTIE HET produktschapsbestuur heeft de Stichting Vleespropaganda voor enkele weken een weke lijks bedrag van 20.000 gulden toegezegd voor het voeren van reclame voor de consumptie van var kensvlees. De slagersbonden hebben reeds met suc ces de vleesconsumptie gestimuleerd en tot deze reclamecampagne is besloten op voorstel van de slagersvertegenwoordiger in het P.V.V. Wij zijn hierover verheugd en hopen dat de consumptie nog sterker zal stijgen. De binnenlandse consumptie geeft daadwerkelijk ruimte op de markt. EXPORT VAN SCHAPENVLEES HET handelsverkeer van schapenvlees naar Frank rijk is vrij gegeven voor de provincies Zeeland, Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Groningen. De betreffende schapen moeten geslacht worden in drie slachthuizen te Nieuwerkerk a/d IJssel, Ter Aar en Breukelen. Naar verluidt schijnt er in Frankrijk nogal wat vraag te zijn naar schapevlees, zodat wij een redelijke prijsontwikkeling ver wachten. DE KALVERMARKT HET mond- en klauwzeer is thans geheel teruggedrongen en de Nederlandse markt kan geen besmette markt meer genoemd worden.' stöat dllë''invoer van vee en vlees uit Nederland weer toe, terwijl Frankrijk zijn schapenmarkt heeft opengesteld voor Nederlandse schapevlees. Hiermee is een verdere opening in het gesloten front van de E.E.G.-partners een feit geworden, aldus de voorzitter van het Produktschap Vee en Vlees in de vergadering van woensdag 4 mei j.l. te Utrecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9