Ue Zeeuws Vlaamse fruitteelt in opmars TUINBOUW DE volgende cijfers geven een indruk van de stormachtige ontwikkeling van de fruitteelt in dit gewest Kwaliteitsmeter voor tuinbouwprodukten DINGEN VAN DE HEEK DE nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de bewaring zijn in het hypermoderne koelhuis verwerkt door het Amerikaanse ingenieursbureau Food Industries Research Engineering. 17 K/1JFTIEN jaar geleden was de fruitteelt in Zeeuws- Vlaanderen nog van zeer be perkte betekenis. Het fruit kwam in die tfld in hoofdzaak van de boereboomgaardjes, die verspreid in het gebied te vin den waren als krenten in een krentebrood. Thans is de situatie vol komen gewijzigd. Er is meer dan 800 ha fruitteelt, over wegend te vinden op spillebe- dryven met een modern sorti ment, terwijl de boereboom gaardjes bijna alle zijn ver dwenen. Zeeuws-Vlaanderen telt nu terdege mee op fruitteeltge bied. Niet alleen om de hoe veelheid fruit die er wordt geteeld, maar vooral ook in verband met de kwaliteit, de goede rassen en de gunstige bedrijfsgrootte. In vergelijking met de meeste andere fruitcen- tra in ons land steekt Zeeuws- Vlaanderen zeer gunstig af omdat de bedrijven jong, flink van omvang en modern van opzet zyn. VOORAL UITBREIDING OP AKKERBOUVVBEDRIJVEN gespecialiseerde fruitteelt boereboomgaarden 1950 127 ha 281 ha 1960 367 ha 104 ha 1965 770 ha 22 ha 1969 1216 ha ha Het cijfer voor 1969 berust vanzelfsprekend op een raming, doch deze is aan de voorzichtige kant. De uitbreiding vond vooral plaats op landbouw bedrijven. Zeer vaak komt het voor dat een zóón het ouderlijk akkerbouwbedrijf overneemt, doch dat er dan een perceel van 8-12 ha wordt afgesplitst voor fruitteelt om ook een tweede zoon gelegenheid te bieden voor een levenskrachtig bedrijf. Deze gang van zaken ziet men ook elders in ons land, doch nergens zoveel als in Zeeuws-Vlaanderen. PRODUKTIE STIJGT SNEL JEDER zal begrijpen dat door dit alles ook de pro- duktie snel toe neemt. Als alles normaal ver loopt wordt dit jaar al een opbrengst van Vh mil joen kg fruit verwacht, terwijl men rekent dat de produktie in 1970 al ruim verdubbeld zal zijn tot 16 miljoen kg en in 1975 zelfs zal zijn gestegen tot 23 miljoen kg. Deze snelle stijging vraagt extra voorzieningen van de zijde van de veiling. Er is een krachtig en vooruitstrevend beleid nodig om alles tijdig op te vangen. Dit krachtige beleid wordt echter door het bestuur gevoerd, onder leiding van de nieuwe voor- WETENSCHAPPELIJKE onderzoekers van het U. S. Agricultural Department hebben een „Dif ference Meter" ontwikkeld, waarmee de inwendige kwaliteit van vruchten en groenten door middel van een lichtstraal kan worden vastgesteld. Zoals door het Department wordt medegedeeld, kunnen met dit apparaat inwendige aantastingen worden ontdekt zonder opensnijding van de vrucht. Commercieel zouden deze meters bijvoorbeeld kun nen worden gebruikt op de veilingen waar de produk- ten worden verpakt, zodat gezorgd kan worden, dat de konsument alleen gaaf fruit ontvangt. Behalve ziekten, die het inwendige van appels, ker sen, aardappelen en tomaten verkleuren, kan de me ter ook de mate van rijpheid van de vruchten of groenten vaststellen. De „Difference Meter" werkt door middel van een lichtstraal. Het instrument meet het lichtkwantum, dat door de vrucht wordt gestraald, en dit geeft de aanwijzing voor de kwaliteit Verwacht wordt, dat deze meter een belangrijk hulpmiddel wordt om kwaliteitsprodukten te kunnen leveren. Deze opgaaf is niet zo moeilijk als het schijnt daar de landbouw-wetenschap ervoor heeft gezorgd, dat de kweker vele nieuwe middelen en apparaten ter be schikking staan om de gewassen ziektevrij te houden. 8.000.000 kg Golden Delicious in Zeeuws-Vlaanderen? zitter, de heer J. van Dijke en secretaris dr. ir. J. P. M. van der Wolf. VEILINGJASJE WERD TE KLEIN De huidige veiling, nog slechts 15 jaar oud, is te klein geworden en men gaat nu binnenkort een nieuwe veiling bouwen, die vooral wat het bijbe horende koelhuis betreft zo modem van opzet is, dat het uniek voor Europa genoemd kan worden. Men heeft hiervoor een terrein van 5 ha, met optie voor nog 5 ha. Door zeer compacte bouw nemen de gebouwen zelf echter slechts een beperkte ruimte in beslag, namelijk 62 are. De opslagcapaci teit van het koelhuis wordt 5 miljoen kg, waarvan 3l/a miljoen kg gasbewaring en lVa miljoen mecha nische koeling. De afzonderlijke cellen van het koelhuis zijn zeer groot, namelijk voor 500.000 en 1.000.000 kg fruit. Vy. Er zijn nu reeds plannen om in de toekomst de hoeveelheid koelruimte te verdubbelen tot 10 mil joen kg. Regeren is vooruitzien! NIEUWSTE ONTWIKKELINGEN We noemen: De gascellen kunnen naar willekeur worden ge opend, als gewone mechanische cellen. Binnen een tijdsbestek van twee dagen kan in de cellen een atmosfeer met 3°/e zuurstof en 1.5 koolzuurgas worden gevormd. Directe ammoniakverdamping, wat goedkoper is dan freon als koelmedium. Moleculair#^l&Sftibbers, die naar men beweert diverse voorttelen Rieden ten opzichte van kalk- en loogscrubbers, eh geen nadelen. MET GROTE KISTEN AAN DE SLAG! REVOLUTIONAIR voor Nederland is verder voor het feit, dat men wil overschakelen op grote kisten, met een inhoud van 320 350 kg appels, In het buitenland worden de „stapelkisten" al veel gebruikt, maar in ons land was men er nog huiverig van. Dat vooral, omdat men hier vaak kleine bomen heeft, waarbij direct in de kist wordt geplukt. Tevens heeft men in onze beplantingen minder ruimte dan in de struikepercelen die men overwegend in het buitenland kent. Toch heeft men het er in Zeeuws-Vlaanderen op gewaagd. Men meent dat het in die richting moet. De leden zijn echter vrij of ze grote kisten willen gebruiken, want er blijven ook gewone 18 kg kisten in omloop. Die zijn trouwens nodig om het fruit later te verhandelen als het gesorteerd is. AANPASSING OP BEDRIJF "^ELE telers hebben echter al toegezegd met de grote kisten te willen werken. Dat heeft tame lijk verstrekkende gevolgen, want men moet er voor ingespannen zijn. De grote kisten kan men niet vlot weg oppakken en voor de buik een eindje weg dragen. Men heeft er apparatuur voor nodig, in de vorm van vorktrucs, hefmasten, e.d. Een teler in het gebied heeft al een eenvoudig apparaat ont- (Zie verder pag. 8) In de boomgaarden worden op het ogenblik by de eerste rassen de resultaten van de vruchtzetting zichtbaar. Er zijn verschillende pererassen waarin menige fruitteler vertrouwen meent te kunnen heb ben en dat geldt ook voor sommige pruimen, al moeten we bü deze fluitsoort nimmer vergeten dat de grote klap hier kan komen bü de steenzetting. Van vele pererassen en van de meeste appels kan op het ogenblik echter nog niets worden gezegd. In de Mededelingen van het Produktschap voor Groenten en Fruit lazen we over de schade die de vorst van half april heeft veroorzaakt in de Bel gische fruitteelt. Dit blijkt niet gering te zyn. Voor de verschillende scktoren werd de schade in België als volgt samengevat: Aardbeien: de basis van het kleinfruitassortimcnt kreeg een zware klap. Zelfs nog volledig gesloten bloemknoppen van de aard beien zyn voor een groot percentage waardeloos, terwyl de lichtbeschadigde bloemknoppen bescha digde vruchten zullen leveren. Op bepaalde percelen mag de schade op 60*/» worden geraamd. Perziken: deze zo bedreigde fruitsoort kreeg hier mede een flinke klap, waardoor de laatste enthou siaste perzikteler er de moed by zou verliezen. De toestand in deze fruitsektor is beslist het slechts te noemen. Men staat namelijk voor een totale oogst- mislukking waartegen men gewoonweg niets ver mag. Pruimen, kersen en noordkrieken: bij deze fruit- soorten moet een onderscheid worden gemaakt tus sen de laag- en hoogstammenteelt. De schade is opmerkelijk groter op de laagstampercelen, terwyl op de meer extensieve hoogstampercelen de oogst slechts voor een deel is mislukt. De toestand van de zure kersen voor de industrie (noordkrieken enz.) is zeer slecht te noemen. Peren: wanneer we weten dat een bloemknop het meest gevoelig is, wanneer deze in volle bloei is, zullen we onmiddellijk begrijpen dat het voor de Conférence, de belangrijkste variëteit uit het laag stamsortiment een katastrofaal verloop heeft ge kregen. Ook de variëteit Durondeau waarvan de bloemen by de eerste vorstperiode reeds schade op liepen, kreeg nu de zware klap. Triomphe de Vienne en Beurré Alexandre Lucas, hoewel slechts in het witte knopstadium, liepen schade op, terwyl zelfs Doyenné du Cornice, welke nog in het groeneknopstadium was, zeer erg be schadigd werd. Zo werden de peren samen met de perziken de twee fruitsoorten waar we van een enorm verlies mogen spreken. Over de appelen lazen we: Hier waren de meeste variëteiten nog in het roseknopstadiuni tot zelfs nog byna volledig gesloten bloemknoppen en toch zou ook hier de kwade hand toeslaan. Ongeveer 30-35 van de bloembotten is volledig vernietigd, terwyl b# de overige bloemdelen ook duidelijke schade waar te nemen is. Indien we hier echter op een goede bloei zouden mogen rekenen kan hier nog een behoorlijke oogst gered worden. Krjjgen we echter een zeer natte en koude bloeiperiode zodat ook hier de bestuivingskansen niet normaal kunnen spelen, dan wordt dit voor de appelen een zware oogstderving. Tot zover dit Belgische oogstbericht waaraan weinig valt toe te voegen. Er zyn ook in ons land (Limburg en Brabant) streken waar het niet beter is. Nog altijd is het echter te vroeg om een definitief oordeel uit te spreken over de omvang van de schade die er is gekomen door deze onverwachte temperatuur daling. In hetzelfde oogstbericht van het Produktschap lazen we dat het met groenten beteelde areaal in West-Duitsland voor dit jaar wordt geraamd op 59.000 ha tegen het vorig jaar 56.616 ha. Het areaal witte kool nam toe met 700 ha en dat van rode kool met 500 ha. Het areaal selder# nam iets af en in sterke mate was dat het geval met de plantuien en met de ge wone zaaiuien. Het areaal aardbeien nam toe met 200 ha (van 4423 ha tot 4614 ha). Vooral uit de cijfers van de uien en de kool blijkt dat in West-Duitsland de toestand ook al niet anders is dan in ons land, name lijk dat er achter de markt aan wordt gezaaid by de vollegronds tuinbouw. Ook wy kennen dat ver schijnsel maar al te goed. We twijfelen er niet aan of wanneer straks de areaalctffers van b.v. uien in ons land bekend zyn, het areaal nog al wat kleiner zal zyn dan het vorig jaar. Behalve de slechte ervaring met de uienteelt in 1965 zal by de uitzaai in ons land dit voorjaar bovendien ook hebben gespeeld de invloed van het bijzonder slechte weer waardoor het in vele gevallen niet mogelijk was om te zaaien. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7