oir et ft or**;* l4j ÜLlv V fcA* WEEKOVERZICHT NOTERINGEN De buitenlandse aardappelmarkten >1\weckboek vam n StSfiKHÜnt au verstrekt door Nobeco Kortgene TARWE. De molens hebben hun standpunt ten aanzien van prijzen en condities ongewijzigd gehand haafd. Er waren al fabrieken die voor de maand mei geen aankopen meer wensten te verrichten. Per 30 april is de officiële staffel beëindigd. Ook de industrie heeft voor de termijnen na deze datum iedere prijsverhoging nagelaten, zodat zelfs de geringe rentevergoeding die de laatste tijd gold niet meer in de prijs te vinden is. Omdat de laatste maanden ook geen bewaarloonvergoeding in de notering was opge nomen lijkt verder bewaren nu geen enkele zin meer te hebben, omdat voor export geen aanwijsbare perspectieven voorhanden zijn. PEULVRUCHTEN. Groene erwten hebben mede als gevolg van de mei-aandieningen die niet vlot konden worden opgenomen, in de afgelopen week een veer moeten laten waardoor de markt in een vrij flauwe stemming eindigde. De handel was on betekenend. Wel leken de houders weinig bereid om op de weer verlaagde prijzen te offreren. Schokkers bleven beter op peil, zonder dat daarover echter bijzonderheden te melden waren. De termijnmarkt sloot vrijdag 29 april j.l. met de volgende verreken- prijzen 3°/« groene erwten: mei: 54,25, nov.: ƒ54,75, dec.: 55, 3°/eschokkers: mei: 59,50, juni: ƒ62,25, nov.: 62,75, dec.: juni: okt.: ƒ60,okt.: ZADEN. Bij karwijzaad hebben de prijzen voor oude en nieuwe oogst elkaar langzamerhand dicht benaderd. De handel had weinig om het lijf. Blauw maanzaad had vrijwel geen omzetten, en de note ringen hadden daarmede alleen waarde als indica tie van de vermoedelijke prijzen. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS «Ld. 2 mei 1966 Tarwe: mei-aflading, 38,75, nieuwe condities, franco fabrieken. Brouwgerst faq. kwaliteit: nieuwe oogst, juli-aug., 33,basis boordvrij. Groene erwten op monster: tot 41,uitgez. partijen iets hoger, franco R'dam. Groene erwten 3 kwaliteit: mei 51,nieuwe oogst, sept-okt., 53,50, franco R'dam. Groene erwten 6 kwaliteit: mei 48, franco R'dam. Schokkers op monster: tot 46, uitgez. partijen iets hoger, franco R'dam. Schokkers 3 kwaliteit: 59,mei, nieuwe oogst, 61, sept.-okt., franco R'dam. Schokkers 5 kwaliteit: 57,laten, mei, franco R'dam. Termijnmarkt- maandagochtendcall: geen zaken, stemming nauwe- 75,laten, sept-okt., franco R'dam. Bruinebonen doorsneekwaliteit: nieuwe oogst 87,50, laten, fran co R'dam. Maanzaad exportkwaliteit: 190,—, loco, franco R'dam. Karwpzaad exportkwaliteit: 138, mei, nieuwe oogst, aug.-sept., 140,laten, franco R'dam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs te Rotterdam waren de noteringen gisteren als volgt: kleiaardappelen. voor het binnenland: Bintjes 35 tot 50 mm opwaarts 35,37,—. Bintjes 40 mm opwaarts 39, 40,50. Furores 50 mm opwaarts 43,47, Voeraardappelen 3,50-6,25. Import aardappelen: Poolse 27,50-29,inclusief zak. Noorse Pimper nel 40 mm opwaarts 39,inclusief baal. De prijzen zijn berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. NOTERINGEN PEULVRUCHTEN - Rotterdam Bruine bonen boerensehoon volgens monsters tot 132,50, prima droge geschoonde kwaliteit tot 145,prima doorsnee nieuwe oogst sept.-okt. 87,50 nom, okt.-nov. 85,bieden-87,50 gedaan en laten. Capucijners volgens monster van 40,52 extra kwaliteit tot 60,5 °/o nieuwe oogst sept.- okt. 70,nom, okt.-nóv. 67,50 bieden-/' 70,la ten. Groene erwten volgens monster van 33, 36,prima grove kwaliteit tot ƒ47,50-/" 48,3. mei ƒ51,laten, juni ƒ51,50 laten, 6°/o mei 47,— bieden - 47,50 laten, juni 48,gedaan en bieden 48,50 laten. Nieuwe oogst 3 sept.-okt. 53,50 bieden^ 54,laten, okt.-nov. 53,50 bieden-} 54, gedaan en laten, nov.-dec. 54,50 laten. Schokkers volgens monster van 35,47, prima kwaliteit tot 51,3°/o mei 59,laten, juni 59,50 laten, 5% mei 56,50 laten, juni 57,laten. Nieüwe oogst 3®/o sept.-okt. 62, laten, okt.-nov. 62,laten, nov.-dec. .62,laten. PEULVRUCHTEN-TERMIJNMARKT ROTTER - DAM, 2 mei (laten-bieden en in per 100 kg) Sehokkererwten 3-*/« mei v(59, juni (59,50) okt. 62,75 61,— (61,75) nov. 64,— (62,25) omzet stemm: nauw. prïjsh. gedane zaken geen Groene erwten 3-V« mei 51,50 J juli 52,— sept.-okt 54,25 52,75 okt. 54,75 53,— nov. 55.25 53,— dec. 55,75 53,50 omzet stemm: gedane zaken (54,—) (54,25) (54,50) nauw. prijsh. geen VEILING IMPORT AARDAPPELEN EN UIEN - Rotterdam Tijdens de maandag gehouden veiling in de Rot terdam Fruit Exchange werden 3000 balen Malta aardappelen springs verkocht voor 13,tot 13,75 per 25-kg baal. 800 balen Egyptische uien brachten op voor de smalls 11,50, voor de mediums 13,25 en voor de large 14,25. Tijdens de maandag gehouden veiling door de La Bella en Co. N.V. werden Malta-aardappelen springs verkocht voor 13,50, Italiaanse grenailles werden verkocht voor 12,per 20 kg bruto ge wicht. Malta-aardappelen winters werden verkocht tegen 11,Een partij Egyptische uien bracht voor de smalls op 11,50 per 25 kg baal. Vorige week zijn op de Franse aardappel markt nagenoeg geen consumptie-aardappelen meer aan geboden. Het seizoen-is afgelopen. Er werden en kele partijen Poolse Voran en Ackersegen aange boden tegen 31,00 fr. per 100 kg for. Er wei-den veel nieuwe aardappelen ingevoerd. De vraag naar nieuwe aardappelen werd goed genoemd. De prijzen waren stabiel. Verwacht wordt dat omstreeks 9 mei de eerste nieuwe aardappelen uit Bretanje op de markt zullen komen. Verwacht wordt, dat de oogst 80.000 a 90.000 ton zal opbrengen tegen 60.000 k 70.000 ton in 1965. Vorige week zijn weinig consumptieaardappelen ingevoerd in Italië. De aanvoer van nieuwe aard appelen uit de binnenlandse teeltgebieden werd groter. Aardappelen uit Apulië en Sicilië werden vrij ruim aangevoerd. Verwacht wordt, dat de aan-r voer van aardappelen uit Campanic over enkele dagen zal beginnen. Er werden veel nieuwe aardappelen uitgevoerd. De afzet op de binnenlandse markt loopt vrij goed. De prijzen luidden (in lire per kilo for): Nieuwe aardappelen uit: Giarra 74-75, Syracuse 93-95, Ga- latina 85-88, Napels 60-61. DE BRITSE PEULVRUCHTENMARKT In de afgelopen week was de stemming op de markten voor ingevoerde en binnenlandse erwten en bonen opnieuw lusteloos. In Amerikaanse Alas ka green peas no. 1 is nog wel iets omgegaan, maar niet veel, daar het prijspeil op het ogenblik te hoog wordt geacht. De exporteurs vragen 56 10 s voor prompt en levering mei-juni; nieuwe oogst. Okto- ber-november, wordt ook aangeboden tegen deze prijs, die eerst omstreeks 58 cif bedroeg. Nieuw- zeelandse rozijnerwten no. 1, april-mei en mei-juni zijn in prijs gedaald en wel met 20 s per ton tot 42 10 s, zonder dat daardoor overigens in het VK belangstelling voor deze erwten werd gewekt. Nederlandse schokkers deden, prompt, fob Rotter dam, 59, grove groene erwten 60 en groene erw ten 53 per ton, zo schrijft de „Public Ledger". CRISISKARTEL DUITSE VROEGE-AARDAPPEL TELERS AFGEWEZEN De pogingen van de telers van vroege aardap pelen in de gebieden van Nederrijn en Nedersaksen om vergunning te krijgen voor de vorming van een crisiskartel zijn mislukt. Plet Westduitse Ministerie van economische za ken heeft het verzoek vrijdag afgewezen. De voorzitter van het Rheinische Landwirt- schaftsverband, dr. M. Frey, heeft hierop de telers van vroege aardappelen in het Rijnland opgeroepen de huidige leveringsorganisatie nog voor het begin van de nieuwe campagne te veranderen in een zui vere producentenorganisatie, die volgens Frey tot taak zal hebben het aanbod aan te passen aan de vraag door middel van beperking van het rooien, contracten te sluiten met handel en coöperaties en door middel van dagelijkse prijsnoteringen de basis voor een goede prijsvorming te leggen. NU, de laatste dag van april heeft nog gepro beerd om de zaak te redden; wat een prachtig zomerweer was het zaterdag toen we de jaardag van H. M. Koningin Juliana mochten herdenken. We zagen het prachtige zonnige feest daar in Soest- dijk, waar grote aanhankelijkheid aan ons vorsten huis betuigd werd uit alle provincies. Mei is prachtig begonnen, het was gisteren al 25° C in de schaduw, dat is wel wat hoog voor mei. Gelukkig heeft de boer nu volop gelegenheid om zijn voorjaarswerk eindelijk eens klaar te doen. Ja, er is wel veel verschil dit voorjaar; we zagen gisteren een precisiezaaimachine bieten zaaien en een 500 meter verder waren ze in de bieten begon nen met het doorslaan. Het ging mooi, de grond is op plaatsen wat stug geworden maar op andere plaatsen ging het prima. Dus eerst maar de zachte grond opgezocht. De gezaaide pyramin heeft op de vroeggezaaide bieten weer prima gewerkt; vocht genoeg dit voorjaar, het is alleen jammer dat ze de kweek niet aankan. Men moet deze er wel eerst uithalen of vorig jaar bespuiten, wil men er bieten zaaien het andere jaar. Bij buurman was de slag om de bieten ook be gonnen. „Ja, jon, we zatten der gewoonweg op te wachten hé, eest mie de dunner er deur en dan kieken of 't nog nodig is en dan even naelopen. Ze staên der goed voe, het was vroeg zeker, maer noe bin ik toch blieë dat 'k kan begunnen." Wat is het verkeer toch toegenomen sinds vorig jaar nog, gezien zaterdag en zondag. Honderden auto's reden over ons eiland, ze kwamen een bloe- semrit maken, maar velen reden te hard en zullen er 's avonds wel niet veel van kunnen over vertel len. Sommige perensoorten zijn al uitgebloeid, de appels staan aan het begin of zijn bezig. Mooi is het nu om al deze schoonheid in de natuur te be wonderen. Onbegrijpelijk, drie weken terug nog onder de sneeuw en nu alles in volle tooi. We zijn de boomgaarden ingewandeld, zagen de vele bijen (waar komen ze zo gauw vandaan?) de bloemtros sen even bevliegen en dan weer al naar een an dere bloemtros; zeer zeker nog niet de helft der bloempjes te hebben aangeraakt. Het is er ook al net mee als met de mensen, altijd maar haast en geen tijd genoeg. Mooi waren de kersenbomen, die overdadig bloeiden; wat is de natuur toch overdadig, één bloempje op de twintig en er is nog een grote oogst. De appelbomen die deze week op z'n mooist zullen zijn, waren o.i. het mooist; de mooie don kere rode knopjes met wit erdoor schijnend. Ze doen het nog beter dan als ze open zijn. Stil is het in zo'n grote boomgaard, alleen hoort men veraf een merel zijn lentelied fluiten en geeft van een andere kant een merel weer zijn weder woord. Trek er nu uit mens, wanneer u een uur vrij hebt. Geniet van het wondermooie dat u nu Gods natuur biedt, waaraan wij mensen, die heel wat kunnen zo denken we tenminste niet tippen kunnen. FLINKE AANVOER VAN APPELS Op de fruitveilingen waren in de afgelopen periode grote aanvoeren van appels, in het bijzonder van Gol den Delicious maar toch ook van Winston. Vooral in Krabbendijke waren van dit ras prachtige partijen te koop en daarvoor werd dan algemeen rond een gulden per kg betaald voor de grote maten. Op zichzelf is dat een beste prijs maar in februari hebben we voor dit ras nog wel hogere prijzen gezien. Lang bewaren be hoeft niet altijd de beste resultaten te geven Dat zien ook de bewaarders van Jonathan. De prijs hiervan ligt vrijwel niet hoger dan het afgelopen na jaar en rond de jaarwisseling lag ze zelfs heel wat hoger dan op het ogenblik. Toen was er een grote vraag naar deze appel van de zijde van de grootwinkelbedrijven die echter niet aan hun trekken konden komen op de veilingen, omdat er te weinig aanbod was. Het vraagstuk van de afzet ligt heel moeilijk maar zoals we reeds eerder schreven: enige regeling op dit terrein zal beslist nodig worden. De prijsontwikkeling van Golden Delicious stemt tot tevredenheid. Goede partijen uit de gascellen deden voor de grote en middelmaat klasse 1 tussen ƒ0,90 en iets boven een gulden per kg. De kleine maat tussen 65 en 70 cent per kg. Klasse II kwaliteit was voor de grotere maten gemiddeld ongeveer 10 cent per kg goedkoper dan klasse I en voor de kleine maat 5 cent per kg. Er was een flinke vraag voor Franse rekening, vooral voor de betere kwaliteiten, die dan verpakt in aantrekkelijk uitziende kratten naar dit landen werden verladen. We noemden reeds de prijs van een gulden per kg voor de goede kwaliteiten Winston grote maat. De kleine maat deed rond 40 cent per kg. Met Il-d kwa liteit moet men in deze tijd niet meer aankomen. Il-d Winston noteerde rond 15 cent per kg; Il-d Jonathan rond 18 cent; Il-d Golden Delicious hield het op 30— 40 cent. Grote maat Jonathan klasse I tussen 55 en 60 cent; middelmaat eenzelfde prijs en de kleine ma# rond 40 cent. Jonathan met weinig kleur deed var tol 35 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 21