Ifll Vergadering Dagelijks Bestuur der Z. L.M. VRIJDAG 6 MEI 1966 54e Jaargang No. 282& Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering vanland enïuinbouw enVéeteelt in Zeeland De nieuwe concept C. A. O.'s Land- en Tuinbouw 1966-1967 Frank' ring bij abonnement Teraeuzeitt NDER voorzitterschap van Ir. J. Prins vergaderde maan- dag 2 mei j.l. het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Goes. Behalve aan de alge meen-agrarische problemen besteedde de vergadering bij zondere aandacht aan de steeds toenemende schade, aan veldgewassen, die door houtduiven wordt toegebracht. Voorts betuigde de vergadering haar instemming met de regeling inzake de aansluiting op het provinciaal elektrici teitsnet van de zgn. „onrendabele percelen", zoals die door de PZEM is voorgesteld. Hierdoor wordt voor nagenoeg alle gevallen een aanvaardbare oplossing gevonden. Tevens nam de vergadering met genoegen kennis van de mededeling, dat de voorbereidingswerkzaamheden met betrekking tot de ruilverkaveling „de Poel" in versneld tempo ter hand kunnen worden genomen. Er zal naar ge streefd worden voor het einde van het lopende jaar de voorbereidende werkzaamheden te voltooien. AKKERBOUW Medegedeeld werd dat ten aanzien van het koolzaad een toeslag van 500,per hectare zal gelden. Dit be drag is gebaseerd op het verschil tussen de wereldmarkt prijs en vastgestelde richtprijs. Hoewel het we re ld overschot voor tarwe is teruggelopen, is toch niet te verwachten, dat zich op korte termijn een tekort zal voordoen. Bij de huidige Nederlandse afzet is de export moeilijk, terwijl de prijs boven de richtprijs De aardappélhandel werd geconfronteerd met een ex port-heffing van f 10,per 100 kg, terwijl de import vrij bleef. Hoewel deze overheidsmaatregel nu vrijwel niet rechtstreeks de telers treft meende de vergadering toch haar verontrusting te moeten uitspreken over een ingrijpen van de regering ij een stijging van de prijzen. De verga dering was van oordeel, dat door een dergelijke overheids maatregel de handelspositie van ons land benadeeld wordt. De vergadering was voorts van mening, dat de voorgestel de E. E. G.-regeling voor suikerbieten nog steeds onbevre digend geacht moet worden. Zoals bekend voorziet de re geling in een voorlopige contingentering per land geba seerd op de productiecijfers van de afgelopen vijf jaren. Aangezien de toedeling aan Nederland zich ongunstig laat aanzien, sprak de vergadering de hoop uit, dat van Nederlandse zijde te Brussel stappen zullen worden onder nomen om het aan ons land gegarandeerde contingent ten minste op 100% van de Nederlandse consumptie te bren gen. Voorts merkt d 3 vergadering op dat bij de toedeling geen rekening was gehouden met de uitbreiding van de produk- tie in Flevoland, terwijl daar in vorige jaren wél rekening meegehouden is. Ook hierom zou een vergrote toedeling op zijn plaats zijn. Ten aanzien van het prijsbeleid in E. E. G.-verband in het algemeen, merkte de vergadering op dat de prijzen veelal bepaald worden als politieke prijzen, zonder dat daarbij voldoende aandacht besteed wordt aan de sociaal- economische positie van de producent. TUINBOUW Naar aanleiding van de onlangs opgetreden nachtvorst, merkt de vergadering op, dat de daardoor opgetreden schade aan fruitopstanden over het algemeen matig moet worden geacht. Op enkele plaatsen evenwel met name op Tholen is wel aanzienlijke schade geleden. Afgewacht moet worden, in hoeverre de omslag van het weer van de laatste dagen dat in het algemeen voor de vruchtzetting gunstig is een en ander nog goed kan maken. De afzet van de winterprodukten loopt af bij goede prij zen. Bij de hoofdprodukten neemt de produktie van kom kommers toe, waardoor de aanvoer groter wordt. De prijs is vrij stabiel. Bij de tomaten kan verwacht wordei, dat de prijs iets omlaag zal gaan. In heel Europa is de hoe veelheid sla vrij beperkt, wat zijn weerslag vindt in goede prijzen. Over de gehele linie genomen is de afzet rede lijk en de positie bevredigend. (Zie verder paf. 3) CBché's: Vakblad Groothandel. De Propagandastichtlng Consumptieaardappelen en de Stichting voor Pootaardappelenpropa- ganda in het Buitenland hebben enige jaren geleden een drietal prenten laten vervaardigen die als Kerstgroet gebruikt konden worden voor de buitenlandse afnemers van Nederlandse poot- en consumptie-aardappelen. Deze drie geestige prenten vormden een serie van: het aard- appelpoffend boertje, het aardappelschiilend vrouwtje en.beider ontmoeting. Ook na een herdruk waren deze prenten al enige tijd geheel uitverkocht. Op aandringen van de groot handel is nu een derde druk tot stand gekomen. De complete set van drie stuks fgroot formaat), kost 4,50, en kan besteld worden door storting of overschrijving van dit bedrag op post rekening No. 606492 t.n.v. Stichting Uitvoering Onpersoonlijke Agrarische Propaganda te Den Haag. f. De situatie omtrent de nieuwe lonen en arbeidsvoorwaarden in land- en tuinbouw is, op het moment at wij dit schrijven, bljzoner verwarrend. Zoals bekend is in de H. A. Sociale Zaken na langdurig onderhandelen overeenstemming bereikt over het aan partijen in de pro vincies te verstrekken loon advies C. A. O. landbouw '66'67. Van arbeiderszijde werd 12 loonsverhoging gevraagd, waarvan 5 om de bestaande loonachterstand in de agrarische sektor in te halen. Na moeizaam overleg werd tussen werkgevers en werknemers een akkoord bereikt op een 9l/2 loonsverhoging. Een dienovereenkomstig loonadvies werd verstrekt. Hier van uitgaande is door de Sociaie Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland onderhan deld en werd maandagmiddag 2 mei overeenstemming bereikt over de lonen en arbeidsvoor waarden voor land- en tuinbouw contractjarr '66'67. In kort bestek zijn de nieuwe lonen en de veranderingen die ten aan/ien van de bijkomende arbeidsvoorwaarden overeengekomen zijn op de middenpagina's van dit blad opgenomen. Wij willen er met nadruk op wijzen, dat leze voorstellen nog door de bevoegde instanties moeten worden goedgekeurd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft reeds naar aanleiding van het door het Landbouwschap ingediende loonadvies aan de Stichting van de Arbeid mede gedeeld, dat zij Minister Veldkamp geadviseerd heeft dit loonadvies onverbindend te ver klaren. Dit omdat de 9l/2 loonsverhoging uitgaat boven de door de regering gestelde grens van 7 Er bestaat dus de mogelijkheid dat de nu voorgestelde lonen teruggebracht zullen moeten worden binnen de door de regering aanvaardbaar geachte grens. Dit geldt zowel voor de lonen in land- als tuinbouw. Het ziet er echter naar uit dat een definitieve beslissing over wat er gaat gebeuren, nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Ook dienen in geval van het achteraf terugbrengen van de voorgestelde lonen partijen, zowel landelijk als provinciaal, opnieuw om de tafel te gaan zitten, om zich omtrent t\e.a. te beraden. Ook dit kost de nodige tijd. Boer en tuinder moeten echter wekelijks de lonen aan hun medewerkers betalen. Ons ad vies, dat u ook op de middenpagina's terugvindt, is om rekening houdend met een verhoging,, voorlopig wekelijks een netto-voorschot te verstrekken. Dit ter nadere verrekening, zodra» zekerheid bestaat of van overheidszijde voldoende begrip bestaat voor de moeilijke loon situa tie waarin de land- en tuinbouw verkeert. BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1