<-Deor de *"Z BOEIEND EN SFEERVOL VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L N. HUIJSMAN-GRIEP Voorjaarsvergadering van de Zeeuwse Plattelandsvrouwen 17 De Concertzaal te Zierikzee, waarin ongeveer 450 plaatsen beschikbaar zijnwas op 27 april vrijwel geheel bezet door leden van de afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, die daar hun provin ciale voorjaarsvergadering hielden De afdeling Schouwen had de organisatie in handen en de leden hiervan hadden hun best gedaan de zaal zo aan te kleden, dat de be zoeksters zich dadelijk in een lentesfeer voelden opge nomen. OPENINGSREDE VAN DE PROVINCIALE PRESIDENTE, MEVROUW D. KUGEL-SWART {JEACHTE VERGADERING, Als onderwerp voor mijn inleiding heb ik gekozen het kaderwerk in deze provincie. Op verzoek van het Hoofdbestuur werd onderzocht of en zo ja welk kaderwerk het beste in de provincie had doorgewerkt. Aan de hand van een overzicht der onderwerpen van de laatste vijf jaren kwam onze secretaresse tot de conclusie, dat het moeilijk is na te gaan in hoeverre dit kaderwerk doordringt in de afdelingen. In deze provincie is het gebruikelijk, dat in het voorjaar een kaderdag wordt gehouden voor alle bestuurs leden uit de afdelingen en de provinciale commissieleden, waarop een bepaald onderwerp wordt ingeleid door een spreker of spreekster, zoals verleden jaar „Plattelandsvrouwen zoeken nieuwe wegen" door mej. Geertzema. Sinds 1964 worden in het najaar bovendien zogenaamde werkvergaderingen in vijf regionale gebieden verzorgd door mej. v. d. Leeden, waarop de belangrijkste punten worden besproken van de vergaderingen van Hoofdbestuur met de Provinciale bestuursleden. Op deze H.B.-P.B. vergaderingen vindt een uitwisse ling plaats van gegevens en ervaringen van boven naar beneden en omgekeerd. Ondanks dit overleg dreigt er een kloof te ontstaan tussen Hoofdbestuur en afdelingsbestuur, die door een provinciaal bestuur niet meer te overbruggen is. Vandaar het ingestelde onderzoek, hiervoren genoemd. Het grootste probleem ondanks de uitbreiding van het kaderwerk is nog steeds het antwoord op de vraag: „Op welke wijze kunnen nieuwe bestuursleden in de kortst mogelijke tijd vertrouwd worden gemaakt met hun taak en met het werk van de Bond in het bijzonder?" Reeds het benoemen van nieuwe bestuursleden is voor menige vrouwenvereniging een probleem aan het worden, omdat het voor vele jonge vrouwen en moeders vrijwel onmogelijk is geworden bij gebrek aan huishoudelijke hulp een bestuursfunctie te aanvaarden. De oudere leden durven een functie vaak niet aan, omdat zij vroeger alleen de lagere school hebben bezocht. Toch streeft elk bestuur naar een samenstelling, die een afschaduwing is van de plaatselijke opbouw van de bevolking. In hoeverre in de toekomst een verdere doorvoering van de gemeentelijke herindeling een rol gaat spelen in de afdelingsbesturen zal ook in Zeeland binnenkort merkbaar worden. In ieder geval zullen wij plattelandsvrouwen onze burgemeestersvrouwen node kunnen missen bij het organiseren van ontelbare plaatselijke activiteiten. Nog meer dan tot nu toe het geval is geweest zal het kaderen van bestuursleden ter hand genomen moeten worden en zal het wenselijk zijn daartoe twee dagen uit te trekken, zodat er meer tijd is om o.a. vergadertechnieken te bespreken; meer gelegenheid om te komen tot een persoonlijk contact; tot een snellere ontplooiing van sluimerende eigenschappen, die aan het Bondswerk ten dienste kunnen worden gemaakt. Van een dergelijke tweedaagse kadercursus zal een afdelingsbestuur sneller profijt trekken dan van een bestuurslid, dat volleerd is op het moment, dat zij haar functie neerlegt, omdat ze reglementair niet meer herkiesbaar is. Ik sprak zoëven van een kloof, die niet meer te overbruggen zou zijn. Het moet toch in een provincie als Zeeland, die kan bogen de grootste brug van Europa te bezitten, mogelijk zijn het Bondswerk in de afdelingen zo hecht te grondvesten als de pijlers van deze brug. Een brug van hier naar de overkant, een brug naar de toekomst onze toekomst van plattelandsvrouwen. Na deze woorden verklaarde de presidente de vergadering voor geopend en werd gezamenlijk het Bondslied gezongen. GUNSTIG JAAR 1965 UIT het jaarverslag bleek, dat de afdeling Zeeland een in alle opzichten gunstig jaar achter de rug heeft. Naast de gewone activiteiten, zoals voor- en najaarsvergaderingen en de kaderdagen voor be stuursleden werden tal van cursussen georganiseerd. Om maar enkele te noemen: autoreparatie en veilig verkeer, beter bewegen, bloemenschikken, hoeden- maken, ziekenverpleging thuis. Ook de financiële aspecten van het landbouwbedrijf werden terdege bestudeerd en toegelicht. Deze cursus werd ge noemd: „Wat gaat uit en komt in, in het bedrijf en het gezin". Er werd een nieuwe afdeling opgericht en wel de afdeling Kattendijke-Wilhelminadorp. Het ledental in Zeeland nam toe met 32. Financieel heeft de penningmeesteresse ook niet verder gesprongen dan haar stok lang was. Zij kwam echt niet met hakken over de sloot, want er was over 1965 een batig saldo van 857,72. De financiële positie maakt dus een gezonde indruk. Het koor van de afdeling Schouwen bracht op verdienstelijke wijze een aantal liederen ten gehore, wat door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Vooral Frühlingszeit van Franz Abt en Nobody knows the troubles I have seen, vroegen bijzondere aandacht. Met de bestuursverkiezing ging het van een leien dakje. Alle dames-kandidaten werden gekozen of herkozen. DE HANDWERKWEDSTRIJD ^/ERVOLGENS deelde mevrouw Goemans-van Langraad, presidente van de provinciale hand- werkcommissie, een en ander mede over de keuring van de ingezonden handwerken. De beoordeling ge schiedde op 7 april en wel voor Zeeland, Noord- Brabant en Overijssel. Zeeland kwam goed voor de dag. De kwaliteit van het handwerk is vooruitgegaan. Van de 48 ingezonden werkstukken verwierven er 9 een eerste prijs, 5 een tweede, 8 een derde prijs en 5 een eervolle vermelding. Een extra applaus was er voor de tachtigjarige mevrouw Dieleman-Dees, die in de afdeling kant klossen met een bordekleedje een tweede prijs be haalde. Verder viel het op, dat de afdeling Zuidzande over knappe enthousiaste hand werksters schijnt te beschikken, want in Zuidzande ging men met de meeste prijzen schuiven. De dames Wigmond-Jansen en Luteyn-van Cruyningen behaalden een eerste prijs in de rubriek applicatie en vrij borduren, voor een tafelkleed met open naaiwerk en voor een schortje werden laatst genoemde ook eerste prijzen toegekend, terwijl ze nog voor een werkstuk een tweede prijs ontving. Mevrouw Wigmond-Jansen kreeg voor haar lapjes- werk een tweede prijs. Om nu nog even bij Zuid zande te blijven: mevrouw Luteyn-Luteyn kreeg een derde prijs voor ajourwerk en een eervolle ver melding voor kruissteekborduurwerk. In de klasse C waren er eerste prijzen weggelegd voor de werkstukken van de dames Kools-Luteyn, de Neeve en Krone-Quirijn, een tweede prijs voor mevr. A. de Doelder en een eervolle vermelding voor mevrouw Buyze-Verstrate. Deze laatste be haalde ook een eervolle vermelding in de rubriek doorstopwerk. Mevrouw Kronen kreeg een eerste prijs voor een schortje en mevrouw Buyze-Verstrate kreeg nog een eervolle vermelding voor lapjeswerk. De trouwe mededingster mevrouw Vogelaar-de Zeeuw uit Kruiningen mocht het genoegen smaken twee derde prijzen te verwerven en wel voor lapjes- werk en kruissteekborduurwerk. In Groede vielen twee eerste prijzen voor door stopwerk. De dames Cysouw-van Cruyningen en J. de Touw-van Laren hielden hier de eer van de afdeling op. Verder kwam de afdeling Noordwelle met enkele prijzen uit de bus. Mevrouw Gilliamse-Meyers ver wierf een tweede prijs in de rubriek ajourwerk, mej. J. L. Steur een derde prijs voor bandopnaaien (schoenentas), mevrouw Krijnse-Locker een eervolle vermelding voor een tafelkleed met doorstopwerk. Mevrouw Kik-Elenbaas behaalde met een tas, die met open naaiwerk was versierd, een derde prijs. In de rubriek „haakwerk" behaalde mevrouw J. B. Steur-Prins uit Noordwelle een derde prijs, evenals mevrouw de Moor-Proyoost uit Brouwers haven voor een kraagje met manchetten. De mo tieven van het haakwerk waren zeer verschillend. Mevrouw Steur had zich meer bij het ouderwetse gehouden, terwijl het werk van mevrouw de Moor meer aan de eisen van onze tijd was aangepast. Zo werden de werkstukken dan ook door de jury naar eigen waarde beoordeeld en werd een gelijkwaar- dige prijs toegekend. Nu wij onze lijst nog even nakijken zien we tot onze schrik, dat wij Zuidzande nog een ietsje tekort hebben gedaan, want wij ontdekken nog een lid van deze afdeling, die een eervolle vermelding in de wacht sleepte en wel mevrouw de Grootte-le Roque, die een kapstokkleed met kruissteekborduurwerk inzond. Wij hopen van harte, dat meer Zeeuwse af delingen handwerkclubjes zullen vormen en er vol gend jaar no veel meer werkstukken zullen wor den ingezonden. Handwerk is en blijft een prachtig bezit en een waardevolle vrijetijdsbesteding. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag wees Ir. Prins, algemeen voorzitter van de Z.L.M., op de wederzijdse aan vulling op sociaal-cultureel en sociaal-economisch gebied, die tussen de Bond en de Z.L.M. bestaat. Hij tekende de samenwerking met mevrouw Kugel- Swart als uitstekend en bood haar een geschenk aan. AFSCHEID PRESIDENTE Mevrouw van Oeveren-de Rijke viel als vice- presidente de eer te beurt de scheidende presidente, mevrouw Kugel-Swart, te mogen toespreken. Zij deed dit op bijzonder hartelijke wijze en beschreef de voorzitster als een zonnige, vrolijke figuur, waar door de door haar geleide vergaderingen steeds in een prettige sfeer verliepen. Zij noemde enkele bij zondere activiteiten zoals het vele werk, dat verzet moest worden bij de viering van het dertigjarig bestaan van de afdeling Zeeland, dat kort na haar verkiezing al.-: presidente viel. Verder had zij onze afdeling met nog 9 andere dames vertegenwoordigd in Scarborough. Ondanks haar veel omvattende taak zag zij nog kans een actief lid te blijven van haar eigen afdeling Poortvliet, waar zij na haar aftreden de functie van secretaresse gaat vervullen. In alle bescheidenheid verklaarde mevrouw Kugel, dat zij er vast van overtuigd is, dat uit de leden vrouwen naar voren zullen komen, die haar taak met hetzelfde elan zullen aanpakken. Het Zeeuwse volkslied besloot het officiële ge deelte van deze voorjaarsvergadering. VROUWENSPEL Na een gezellige middagpauze konden de aan wezigen volop genieten van de talenten, die de jonge actrice Nel Kars bezit. Zij vulde de middag met een aantal fragmenten uit heden en verleden, sa mengevat onder de naam: „Vrouwenspel". Na haar eindexamen aan de Amsterdamse Toneelschool, een verbintenis van drie jaar bij het gezelschap Ensemble en een jaar Nederlandse Comedie, voelde zij, dat dit werk haar geen voldoening schonk en maakte zij zich los van de toneelgroep. Zij wilde een zelfstandig programma brengen en stelde daar toe twee afzonderlijke programma's samen en wel „Toneel door de eeuwen heen" en „Vrouwenspel"* Een gedeelte van dit „Vrouwenspel", dat in hoofd zaak de vrouw tot onderwerp heeft, bracht zij op uitstekende wijze voor het voetlicht, zodat de hon derden aanwezigen zeer voldaan en met een mooie herinnering aan deze geslaagde voorjaarsvergade ring huiswaarts gingen. EEN NIEUW SOORT NAAIGAREN De doe-het-zelvers onder u en hiermee bedoel ik dan de dames, die kleren voor zichzelf en de kinderen maken, hebben meestal in een afdeling van hun naaidoos een sortering rolletjes of klosjes zijde in allerlei kleur. Immers als wij een lap stof iaa:i kopen proberen wy naaizyde in dezelfde tint te bemachtigen. Het ziet er naar uit, dat wy daar over niet langer ons hoofd behoeven te breken, want er schynt een ware revolutie in het naaigaren aan de gang te zijn. Volgens insiders is „Kleinfex In- visiblethread" een opzienbarende ontdekking. Bedoeld garen is slechts in twee tinten te ver krijgen, naturel voor lichte stoffen en „smoke" voor donkere. Het rekbare nylongaren is zo gemaakt, dat het by elke stof en elk dessin onzichtbaar lijkt. Wanneer u het op de machine wilt gebruiken moet u wel even informeren hoe u dit doen moet. Wij lazen namelijk, dat alle spanning moet worden weg genomen. Het garen is geschikt voor alle weefsels en bovendien voor leer en plastic. Het kan chemisch gereinigd worden. Voor wassen en strijken gelden de regels, die betrekking hebben op alle synthetische garens en weefsels. De winkelprijs bedraagt ƒ1,06 per klosje. Het lijkt ons alleszins waard met dit nieuwe garen een proef te nemen en wy raden u dan ook aan de naam even op te schrijven of dit kleine ar tikeltje te bewaren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17