6 Beschouw de CCC-bespuIting als een noodoplossing. Voor nadere inlichtingen over onkruidbestrijding e.d. is het boekje „Chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden op onze landbouwbedrijven" een goede gids. In mei zijn op de proefbedrijven interessante proe ven te zien. Let in alle gewassen op de vroege akkerthrips. In blauwmaanzaad kan een bietendunner ook als onkruiddunner worden gebruikt. Let goed op kopziekteverschijnselen bij uw koeien. Vroeg maaien voor kuilvoer geeft vlug nagras. Bezint eer gij begint bij het gebruik van de bieten- dunner. Gedenk het spreekwoord „Al lijkt het nog zo slecht, het komt terecht". DE MAAND De maand mei wordt een drukke maand op de agrarische bedrijven. De inzaai van de landbouwgewassen is dit jaar in vele gebieden sterk vertraagd. Wie had gedacht dat de vroeg gezaaide gewassen op 14 april nog met een laagje sneeuw zouden worden bedekt. We zien hieruit dat de oude zegs wijze „April doet wat hij wil" in 1966 voor 100 °/o op waarheid berust. De groei van de reeds voor Pasen gezaaide gewassen is goed. Het grootste areaal in onze provincie moest echter op 20 april nog gezaaid worden. De weilanden liggen er prima voor. Wat doet men ermee als het steeds te nat is? Als Pluvius niet snel ophoudt met schreien, zal er veel te laat gezaaid en gepoot moeten worden. De agrariërs die vroeg hebben kunnen zaaien, zullen in de maand mei hun aandacht moeten richten op de verpleging. Veel bewerkingen geeft meer kans op uitdroging en kluiten in de rug. WINTERTARWE Voor DNOC is thans zowel de tarwe als het onkruid te groot. Om het onkruid toch de kop in te drukken, zullen groeistoffen aangewend moeten worden. De mogelijkheden hiervoor zijn reeds in de maand april beschreven. Begin mei kan nog goed Italiaans raaigras worden ingezaaid als groenbemes- ting in erwten. Het onderploegen van een grasgroenbemester heeft in het najaar van 1965 nogal moeilijkheden opgeleverd. Mede daardoor ziet men dit voorjaar veel percelen waar dit gras al weer welig tiert. Dat neemt echter niet weg dat uit het oogpunt van groenbemesting deze teelt toch wel grote voordelen biedt van toepassing. CCC kan worden toegepast vanaf volgens de zgn. Feekes- schaal stadium 5 (einde uitstoeling) tot aan stadium 7 (2e knoop van de stengel voelbaar). Een bespuiting in stadium 7 geeft een sterkere verkorting dan een bespuiting in stadium 5. Voor het afremmen van een te zwaar gewas zal in het algemeen stadium 7 het meest in aanmerking komen. De zwaarte van een gewas kan dan ook beter beoordeeld worden dan bij een vroege bespuiting. Een nog latere bespuiting geeft in toenemende mate kans op minder effekt en eventueel opbrengstderving. Het stadium 7 zal meestal bereikt worden bij een gewaslengte van plm. Teveel eggen kan opbrengstderving geven en geeft bovendien onvoldoende bestrijding van het onkruid. 35 cm. De lengte van het gewas is hierbij echter een minder juiste maatstaf, beter is het af te gaan op de aanwezigheid van de 2e stengelknoop. Met een gemengd verspuiten met groeistoffen is in ons land nog geen ervaring opgedaan. Voor in de keuring zijnde originele en elitegewassen wordt toepassing van CCC ontraden. Zie verder de hierover reeds eerder gepubli ceerde artikelen. ZOMERGRANEN De zaai van zomertarwe is op een groot aantal percelen niet volgens plan uitgevoerd kunnen worden. Velen zullen dan ook op zomergerst zijn over gestapt. Een vroege bespuiting, bij plm. 3 blaadjes van het gewas, met DNOC Een bezoek aan een proefbedrijf is nuttig voor elke agrariër. CCC (Cycocel) Over dit middel is er de laatste tijd al veel geschreven en gesprokëh. Waar legering verwacht wordt, kan dit middel zeer zeker op haar plaats zijn. Er zal echter in de praktijk nog heel wat ervaring mee moeten worden opgedaan om duidelijk te kunnen aangeven waar toepassing wel verantwoord is en waar niet. Zo bedragen in wintertarwe de kosten aan middel -f spuitloon toch altijd nog een 70 a 80 gulden, dat wil zeggen dat men met een meeropbrengst van 200 kg per ha (dat is al een verschil van plm. 5 nog maar amper de kosten •r uit heeft, laat staan dat men er beter van wordt. Enig misverstand blijkt hier en daar gerezen te zyn over het juiste tijdstip

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 6