Moed verloren, al verloren Laat zaaien en chemische onkruidbestrijding bij suikerbieten Wi nterbloemkool <Vervoig van pag. 1) In de fruitteelt vraagt men zich af wat de nacht vorst uiteindelijk voor de vroegbloeiende rassen aan schade opgeleverd zal hebben. De kastuinder zit met het plantgoed dat rijp is of dat hij af moet nemen en hij moet stoken tegen wil en dank. Wanneer wij bij dit beeld nog de schapen-, var kens- en kalfsvleesafzetmisère voegen is het beeld van de klagende boer voor een buitenstaander weer compleet. Men zou er hoogstens hoge aard appelprijzen tegenover kunnen stellen, maar hoe veel boeren hadden die nog? WIE zich spiegelt aan een ander, spiegelt zich zacht, pleegt men te zeggen. Het is de vraag of deze uitspraak in dit geval opgaat. De agrariërs zitten overal te tobben. Tussen en boven de rivieren is er op de klei nog weinig kans geweest het voor jaarsseizoen te doen aanvangen. In de Zuiderzeepol ders moet het niet beter zijn. Op het zand is het vaak niet veel beter. Daar kampt men alweer op tal van plaatsen met wateroverlast. De Maas treedt weer bui ten zijn oevers. Elders staan ook de uiterwaarden onder water. Op de Veluwe staan langs de rand van de Gelderse vallei zelfs de bossen met de voeten in het water. Recreatieterreinen of kampeerterreinen kon men met Pasen niet bereiken. De auto's moesten op de hoofdweg blijven staan. De boer-kamphouder moest zijn kampgasten met het melk wagentje ophalen. In de veenkoloniën is de toestand blijkbaar iets beter. Daar overweegt men de Groninger boeren te gaan helpen, gezien volgend bericht van de Veen koloniale Boerenbond. WIE HELPT EEN COLLEGA OP DE KLEI Van de zijde van het bestuur van de Groninger Maatschappij van Landbouw vernamen wijdat als gevolg van de abnormaal slechte weersomstan digheden tachtig tot negentig procent van de lan derijen op de klei nog moet worden ingezaaid 6 of bepoot. Hoewel we wisten, dat er nog maar slechts weinig voorjaarswerkzaamheden waren verrichtzijn we toch van de mededeling, dat vrij wel alle landerijen er nog net zo bij liggen als voor de winter, wel geschrokkenMen kan zo lang zamerhand spreken van een noodsituatie. Nu zijn de werkzaamheden in ons gebied ook laat tot zeer laat. In het algemeen echter is de toestand hier toch aanzienlijk beter dan op de klei. Dit heeft bij ons 't denkbeeld doen rijzen een aktie ter hulpverlening aan onze collega's daar op touw te zetten. De gedachten zijn hierbij uitgegaan naar het instellen van een onderzoek naar het beschik baar zijn of komen van bemande en/of onbemande trékkerzaai- en pootmachines. Ook is er behoefte aan bieten-precisiezaaimachines. Onze vraag is dus, wie is in de gelegenheid en wil zijn collega te hulp komen, wanneer zich daar voor de gelegenheid voordoet? De Groninger Maatschappij en de V.B.B. ver lenen hun bemiddeling bij het in contact brengen van de te helpen en de helpende partijen. WE lezen over natste winters, somberste maanden, koudste maanden sedert zoveel tientallen jaren of sedert mensenheugenis. De humoristen vragen U op welke dag dit jaar de zomer zal vallen. In 't Fries Landbouwblad vonden we een vergelijking met 1917, toen de aprilmaand eveneens ongewoon koud was. Zeer ongunstig, lezen we, is ook de geringe zonne schijn. In maart '66 werden in De Bilt al 64 uren zon te weinig gemeten en ook de eerste aprilhelft was met 24 tegen 75 uren bijzonder somber. De laatste zes weken hebben wij een tekort kunnen constateren van 115 uren zonneschijn, vanaf 1 januari van 140 uren. Na 15 april leverde alleen donderdag 21 april ons drogend, zonnig weer in Zeeland. Daarna kwam de regen opnieuw. Koude, gebrek aan zon en rijkelijk vloeiende regenval, 't is een opeenstapeling van kwade faktoren voor de boer. IN 1917, mijn geboortejaar, heb ik mijn vader vaak horen vertellen, werd er 17 april een blokje ge zaaid, doch pas 23 april kon werkelijk doorgezet wor den met de zaai. Er was in dat 4e oorlogsjaar niet veel kunstmest meer. Toch werd het voor die tijd een behoorlijk tot goed jaar. De prijzen zullen daaraan niet vreemd geweest zijn, maar ook de opbrengsten vielen niet tegen. Nu was men in die jaren met veel minder tevreden dan thans. 15 a 16.000 kg suiker bieten per gemet was best, 20 mud tarwe ook. We mogen echter in aanmerking nemen dat de tegen woordige rassen tot hogere produkties in staat zijn Of ze dat alle zijn onder ongunstige of tegenwerkende omstandigheden is wel de vraag. Op 3 mei 1917 ge pote aardappelen gaven echter y2 mud van de roe en dat was een vrij algemeen beeld. Hoe kon dat JlET Fries Landbouwblad vertelt hoe die meer dan kille aprilmaand van 1917 gevolgd werd door een duidelijk te warme mei en juni. Die maanden waren resp. 2, 3 en 3,5 graad Celsius „te warm" en dn zomer als geheel vertoonde een thermische afwijking van plus 1,3 graad C. Verder waren beide maanden aan de opvallend droge kant en daaraan gepaard scheen de zon abnormaal veel. Nu weten we allen dat geen jaar gelijk is. Maar moed verloren, is al verloren. Er is nog veel mogelijk Een goede zomer en een goed najaar kunnen wonde ren doen. Net zo goed als we nog jaren zouden kun nen uitzoeken die het lieten zitten en die tot slechte resultaten zonder meer voerden. Voor de nationale economie is de komende agrarische jaarproduktie ook van zeer grote betekenis, ook al zou men dat niet altijd uit de reakties zeggen. We hebben het maar over te geven. Of zoals de man die langs de deur kwam en met blauwe letters op het witte aarden bord, dat Moeder hem daartoe gaf, schilderde Ik bouw het land met mijn verstand en verder moet ik wachten op gunstig weer van God de Heer en niet op eigen krachten. Poortvliet. T~\E oogst van winterbloemkool is op gang gekomen. De stand van het gewas is erg uiteenlopend. Bij sommige percelen is tamelijk weinig uitvalop andere is het aantal weg gevallen planten zo hoog dat van een misoogst kan worden gesproken. De gemiddelde uitval wordt op 50 geschat. Andere jaren hing het slagen in hoofdzaak af van het al dan niet optreden van strenge vorst. In een zachte winter tons de teelt een succes, in een strenge winter ging vrijwel de hele oogst verloren. Dit seizoen waren er andere factoren in het spel. De heer Wattel komt in de „Mededelingen" van de Z. G. V. tot het vol gende: 25 uitval door te natte grond; 20 door houtduiven en slechts 5 door vorst. J~\E abnormaal natte winter heeft dus zeer veel nadeel be- rokkend. Droge percelen steken daarom gunstig af. De houtduiven hebben echter ook enorm huisgehoudenZe toon den zich onverschrokken en lieten zich nergens door verjagen. Dit tot verdriet van de telers die hun kostbare kool geleide lijk in de magen van het hongerig gedierte zagen verdwijnen. De heer Wattel raamt de duivenschade op minstens vijftig duizend gulden. Terecht wordt gesteld dat plannen beraamd moeten worden om herhaling in volgende jaren te voorkomen- Voor degenen die een redelijk gewas hebben ziet de nabije toe komst er florissant uit, want men verwacht gunstige prijzen vow winterbloemkool van goede kwaliteit. De heer Pldt- schorre is best te spreken over zijn winterbloemkool. Op zijn goed door latende grond is de stand bevredi gend. TENGEVOLGE van de sterk verlate uitzaai van suikerbieten verkeren vele bietentelers in onzekerheid over het gebruik van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen. Gezien de vele vragen die het Instituut voor Rationele Suikerproductie hier over bereiken heeft het Instituut enige punten die voor de bie tentelers van belang zijn in onderstaand korte berichtje samen gevat. IIET sterk verlate zaaien van de suikerbieten kan consequenties hebben voor de toepassing en de werking van de chemische onkruidbestrijdingsmidde len. Na overleg met het Rijkslandbouwconsulentschap voor Plantenziekten te Wageningen wordt de aan dacht van de suikerbietentelers op de volgende punten gevestigd 1. Het spuiten vóór het zaaien, van onkruidbe strijdingsmiddelen die anders pas bij het zaaien of daarna gespoten worden, moet om verschil lende redenen ontraden worden, 2. Onder de eventuele bijzondere omstandigheden van grond en onkruidontwikkeling zou gedacht kunnen worden aan de toevoeging van IPC aan een veel gebruikt middel als Pyramin ter ver sterking en verbreding van de werking van dat middel. Ofschoon het niet onmogelijk is dat deze combinatie onder bepaalde omstandig heden voordelen kan hebben moet erop ge wezen worden dat er tot nu toe zeer weinig praktijkervaring bestaat omtrent de toepassing ervan. Vooral op lichtere, van nature vocht- houdende klei- en zavelgronden en wellicht ook op rivierklei en leemhoudende, humusarme zandgronden kan de toevoeging van IPC risico's met zich meebrengen, met name onder vochtige omstandigheden. De noodzaak van de toevoe ging van IPC is verder onder deze omstandig heden dubieus. Op zwaardere en of humusrijke gronden zullen de risico's zeer beperkt zijn maar ook daar is nauwelijks sprake van enige ervaring op praktijkschaal. 3. Wanneer het onkruid, bijvoorbeeld op reeds zaaiklaar gemaakte maar nog niet ingezaaide percelen, reeds zover ontwikkeld is dat het niet meer reageert op de gebruikelijke middelen en ook niet mechanisch bestreden wordt, kan gedacht worden aan de toepassing van para quat (o.a. Gramoxone). Dit middel heeft een scheermes-werking: het vernietigt alle onkruid dat helemaal of bijna boven staat en heeft geen nawerking. Van dit product wordt 3 liter per ha gebruikt voor een volleveldsbespuiting. Er moet op ge wezen worden dat een mengsel van de beide middelen Pyramin en Gramoxone zeer snel uit zakt, zowel bij gebruik van weinig als bij ge bruik van veel water zodat de spuit vloeistof niet homogeen meer is, met alle gevolgen va» dien. Wil men Gramoxone toepassen naast Pyramin dan zal men dus twee maal moeten spuiten. 4. Stel de toepassing van de onkruidbestrijdings» middelen niet meer uit dan strikt noodzakelijk is. De bieten kunnen 5 dagen na het zaaien boven komen. 5. Bescherm het gewas door zeer nauwkeurig de juiste dosering goed te verdelen, vooral wan neer onkruidbestrijdingsmiddelen worden ge bruikt waarvan bekend is dat zij bij over dosering gevaarlijk kunnen zijn voor bieten. Dit is vooral belangrijk wanneer op een wijde zaadafstand gezaaid wordt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 5