UIT DE PRAKTIJK HET WORDT LAAT Droevige zaak Zaaien van groenbemester hoogste tijd Einde week beeld hopelijk gunstiger Moeilijkheden agrarische sector nemen toe (Uit de praktijk zie ook pagina 17) ALS wij ons vorige artikel thans zouden herhalen, dan waren we na weer veertien dagen verder, nog steeds actueel. Helaas! Opstandigheid en of moedeloosheid helpen natuurlijk niets, maar toch is het wel verklaarbaar dat de THOOLSE en FLIPLANDSE boer hieraan toch wel eens een beetje aan ten prooi valt. Ja het wordt wel laat, en hoelang zal het nog duren voordat we kunnen beginnen. Het ziet er vooral nog niet naar uit dat we vandaag, maandag, al aan de slag kunnen. We hebben de indruk dat we in gezelschap van Schouwen en Duiveland lelijk achteraan komen wat de inzaai betreft. Alleen als we in oostelijke en noordelijke richting gaan, dan kunnen wij constateren dat onze collega's er daar niet beter aan toe zijn en dat is dan de enige schrale troost die wij hebben. De vlassers die hier vlasland gehuurd hebben of vlas hebben gecontrac teerd, zien de vlasontwikkeling blijkbaar niet erg hoopvol in, want van die zijde schijnen er heel wat contracten geannuleerd te zijn. De o.i. hierdoor gedupeerde boer vraagt zich af, of dit nu enkel en alleen het late seizoen is, of dat de royale vlasuitzaai bij onze Zuiderburen daarin tevens een rol van betekenis speelt. Mogelijk zal hierdoor het aardappel areaal nog wat uitbreiding ondergaan. MAANDAG a.s. komen er weer een veertigtal Amersfoortse lyceïsten naar Tholen en St. Philipsland. Andere jaren konden deze leerlingen bieten helpen dunnen, nu zal dat niet het geval zijn, zij zullen zeer zeker met andere indrukken van onze bedrijven weg gaan dan hun voorgan gers. Men heeft deze leerlingen dit jaar onder kun nen brengen in de oostelijke helft van Tholen en St. Philipsland en dit is vrij gemakkelijk gegaan vertelde ons de voorzitter van de ontvangstcom missie. Een volgend jaar rekenen wij op plaat singsmogelijkheden in de westelijke helft. Op deze manier wil men er naar streven dat de gastadres- sen maximaal één keer in de 2 jaar deze leerlin gen ontvangen. O.i. is het een bijzonder nuttig streven dat men de kinderen uit de stad een beter inzicht geeft HET heeft helaas niet zo mogen zijn dat op SCHOUWEN-DUIVELAND de inzaai na Pa sen volop ter hand genomen kon worden. Het slechte weer heeft een spaak in 't wiel gestoken, zodat van vordering der werkzaamheden praktisch niet gesproken kon worden. Integendeel, verschil lende boeren zagen zich genoodzaakt om de spade te pakken en er op uit te trekken om het over tollige water op de akkers af te laten. Deze stag natie beïnvloedde de stemming van de ondernemer ongunstig, hetgeen te begrijpen is, maar daarnaast zullen ook de financiële gevolgen van de late, eventueel te late zaai niet uitblijven. Zondermeer kunnen we aannemen dat de top er al af is. Wanneer we bij 't begin van de laatste week van april hier de stand aangaande de voor- jaarszaai opnemen, dan moeten we constateren, dat er momenteel nog bedroevend weinig gezaaid - gepoot is. Gespecificeerd ziet het er hier als volgt oit: Zomertarwe voor 60 gezaaid. Zomergerst iets ongunstiger (hoewel zeer gering). Van het vlasareaal 't welk dit jaar weer beduidend min der zal zijn, moet nog wel de helft gezaaid wor den. Van de erwten moet ook nog meer dan de helft gezaaid worden. Van de suikerbieten was 10 ®/o gezaaid. Dit was zo ongeveer ook 't geval met de aardappelen (gepoot). Van de uien moet nog wel 80 gezaaid worden. Ten aanzien van de groenbemesters kan gezegd worden dat er nog zeer weinig uitgezaaid is. Al met al een droevige zaak en weinig verschil met 14 dagen geleden. Evenals vorig jaar is er nu ook weer een groot verschil in zaaitijd. Er zijn enkele boeren die voor een groot deel ldaar waren, maar de meeste heb ben weinig kunnen doen. Van de tijdig gezaaide gewassen is de opkomst goed tot zeer goed. 't Jonge gewas staat er over 't algemeen goed gezond en fris voor. Dit laatste kan ook gezegd worden van de kleine 3000 ha wintertarwe (vooral de Manella). Van sommige percelen wintertarwe kan nu al gezegd worden dat ze er te goed voorstaan. Hier zal CCC redding moeten brengen. De tijd van opkomst en de ontwikkeling van de gewassen loopt dus sterk uitéén. Dit geeft ook weer problemen o.a. voor de voorlichting via de waarschuwingskaarten, die door de Bedrijfsstudie- groep aan haar leden worden verzonden. Sommi ge leden zullen wel eens een kaart ontvangen, die op dat tijdstip voor hun gewas nog niet van toe passing is of waarvoor 't gunstige tijdstip al ver streken is. In een dergelijk voorjaar als dit, is dat nu eenmaal niet te voorkomen. Momenteel heeft 't weer zich in gunstige zin hersteld en hopen we dat werkzaamheden onge stoord ten uitvoer gebracht kunnen worden. van het leven en werken op een Zeeuwse boer derij en tevens dat men op die manier laat zien, dat het beeld dat men doorgaans krijgt van een boer via radio en vooral T.V. toch wel enigszins afwijkt van dit algemeen voorgestelde patroon, een patroon tevens waaraan onze „vriend" boer Koekoek o.i. een weinig positieve bijdrage levert. Gelukkig kan een goede beschouwer consta teren dat er meer „boeren" in de stad zijn dan daarbuiten! De leerlingen moeten in een werkstuk hun in drukken van deze werkweek vast leggen en daar uit valt duidelijk te constateren dat de daaraan bestede moeite beslist geen verloren moeite is geweest. Laten we hopen dat zij alleen het slot van de zaai- en pootwerkzaamheden kunnen mee maken. WE schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDE- REN dinsdag 26 april. De tweede zonnige dag na een periode van stilzitten. Hopelijk is het eind deze week hetzelfde weer zodat de werk zaamheden verder kunnen gaan. Opvallend is in ons gebied de grote verschillen tussen de polders, voor wat betreft het onder zaad zijn. Is in de Zaamslagpolder reeds zeer veel ge zaaid, daar staat tegenover dat b.v. veel loonwer kers in het oostelijk deel van Oost Zeeuws-Vlaan- deren nog al hun bieten gaan zaaien. Over het algemeen zijn er nog maar weinig aardappelen gepoot. De demonstratie met verzorgings- en grondbewerkingswerktuigen voor aardappelen is ook uitgesteld tot dinsdag 3 mei van 14.0016.30 uur te Schoondijke. Ondanks de drukte die er bij mooi weer zal zijn op het eigen bedrijf, zeker de moeite waard om te bezoeken. Voor het zaaien van groenbemestingsgewassen wordt het nu zeker de hoogste tijd. Voor late percelen die nu zware onkruidopslag hebben, kan men vlak voor het zaaien het aan wezige onkruid wegbranden door te spuiten 35 liter PCP in olie of 3 liter Reglone en als er veel gras aanwezig is 3 liter Gramoxone. Wat tevens opvalt, is dat juist nu er groot ver schil is in opkomst der gewassen en alles laat is, DEGEN en nog eens regen! Op deze manier is het voor vele gewassen toch wel een heel laat voorjaar geworden. Na de vele regen van dinsdag 19 april droogde de grond toch nog vrjj snel op. Toch was het aantal landbouwers dat vrijdagsmorgens nog wat kon uitvoeren zeer ge ring, kort na de middag was het weer al hele maal fout. Daarbij komt wel naar voren dat het westelijke deel van ZUID-BE VEL AND minder regen gehad heeft en daardoor verder met de werkzaamheden is gevorderd dan oostelijk Zuid-Beveland. Ruw geschat is thans (dinsdag 26 april) voor heel Zuid- Beveland zo ongeveer 85 °/o van de zomergranen, gezaaid. Voor vlas en erwten ligt dit percentage zowat even hoog. Van de suikerbieten is nog slechts 30 gezaaid, van de aardappelen hooguit 10 gepoot. Nu het zo laat is geworden kan de vraag gesteld worden of het nog zin heeft om zomertarwe, erw ten en vlas te gaan zaaien, of over te stappen op een ander gewas. Naast het feit dat het buiten gewoon moeilijk is voor deze gewassen een ver vanger te vinden lijkt het toch beter om zich te houden aan het eerst opgezette bouwplan. Ook het klaarmaken van de grond vraagt de nodige zorg. In zijn algemeen geldt wel dat niet te vroeg moet worden begonnen. De struktuur is door de slagregens zodanig kwetsbaar geworden dat bij te vroeg bewerken de nodige voorzichtig heid geboden is. Op verschillende percelen waren (of zijn) er nog moeilijkheden met de opslag van Italiaans raaigras, hier en daar ook met veel onkruid. Mede als oorzaken van de vele planten Italiaans raai gras kunnen worden genoemd het moeilijke ploe gen van de droge harde grond in het afgelopen najaar, vervolgens de zachte vorstarme winter, waardoor niet met eg of cultivator gewerkt kon worden, bovendien komt hier dan nog bij dat dit voorjaar pas laat met het uitrijden kon worden begonnen. Op vele percelen is dan ook met Gra moxone een bestrijding hiertegen toegepast. Komt veel onkruid voor dan kan wellicht beter van Reglone gebruik worden gemaakt. Op het moment van schrijven (dinsdagmorgen) ziet het er weer al wat hoopvoller uit en kan er weer begonnen worden. Krijgen we wat gunstiger weer dan kan in een dag of 4 a 5 er zeer veel werk uitgevoerd worden. Wanneer U dit blad dan ontvangt kan (hopelijk) het beeld er heel wat gunstiger uitzien. dat op zo erg veel percelen de hinderlijk „glan zende" plekken klein hoefblad („dokken") te zien zijn! Ook op percelen waar men het nu niet zon der meer gewoon is te zien! Intensief bestrijden van dit onkruid zal nodig zijn! Niet alleen een mechanische en/of chemi sche bestrijding in de stoppel, maar ook in het voorjaar. Opbrengstderving zal in de graangewas sen te verwachten zijn, maar deze weegt niet op tegen de schade in het volgend jaar. Meestal zal pleksgewijs spuiten dan ook de voorkeur verdie nen. Zo in mei 2% 1. 24 D/ha en ongeveer 2 weken later 4 1. MCPA/ha gevolgd door in sep tember 5 liter 24D zal zeer goed werk doen. De noodzaak voor deze grondige aanpak laat zich nu duidelijk zien. De aprilmaand, welke zo vaak een maand is waarin de agrariërs met vertrouwen de komende groeiperiode tegemoet zien, geeft dit jaar voor vele boeren en tuinders ook in West Zeeuws-Vlaanderen een toch wel heel ander beeld te zien. Want het is dit jaar regen en nog eens regen. En de grond is nu in de laatste week van april nog zo met water verzadigd, dat er ook in de eerstkomende dagen nog niets gezaaid kan worden. Toch moeten wij in vergelijking met onze collega's in vele andere streken van ons land nog van geluk spreken dat er bij wis reeds heel wat onder zaad is. Waarbij het zaaien en poten voor een deel wel onder minder gun stige omstandigheden is geschied: hier en daar zal zelfs wel eens een verdronken plek voorkomen, maar de kans op een positief resultaat is op zulke percelen toch wel groter dan wanneer nog alle zaaizaad en pootgoed in de schuur ligt. Want dan kan men van verschillende gewassen geen beste opbrengst meer ver wachten, waardoor de kans dat de financiële moeilijkheden in de agrarische sector nog verder zullen toe nemen helemaal niet denkbeeldig is. Trouwens, ook bij een normale oogst zien wij de moeilijkheden in de agrarische sector eerder toe- dan afnemen. Zeker als het blijft gaan zoals het de laatste jaren gegaan is. Want zolang zo veel mogelijk ondernemers ook de klein-ondernemers, met hun aandeel in de op te brengen lasten tot de zwaarst belaste groep worden gerekend, maar bij alles wat tot verbetering van de levensom standigheden wordt gedaan op het tweede plan komen, zodat er meestal weinig of niet door hen van wordt meegeprofiteerd, zien wij voor de ondernemers in de agrarische sector nog niet veel verbetering komen. Ook niet als de oogst dit jaar alsnog goed terecht zou komen. Daarvoor moet reeds te veel worden recht gezet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4