Het jubilerend boekhoudbureau derZ.L.M. Vertrouwen voor de toekomst I MEI 1916- I MEI 1966 - EEN HALVE EEUW BOEKHOUDBUREAU Z.L.M. s ^jlJFTIG JAAR Boekhoudbureau, zowaar een mijlpaal om bij stil te staan. Zoals Z.L.M.-voorzitter Prins reeds opmerkte is het Boekhoudbureau officieel, na besluit van het Hoofdbestuur van de Z.L.M., gestart op 1 mei 1916. Overal is alle begin moeilijk. Vanaf 1916 tot 1923 als gewone Z.L.M.-afdeling was de zaak gevestigd te Middelburg met als direkteur de heer W. Kosten. Vanaf 1923 tot 1930 gevestigd op de Vergaderzaal van het Landbouwhuis met als directeur de heer G. van Koeveringe, die tevens boekhouder was van de Z.L.M. 18 mei 1928 kwam de heer B. Meijers in dienst als eerste assistent. Er kwam nu meer tijd beschik baar om aan uitbreiding te werken. Vanaf dit moment is de groei ook gestadig doorgegaan van 74 in 1928 naar 130 in 1940. De tarwewet 1931 noodzaakte de heer Van Koeveringe zijn bemoeienissen met het Boekhoudbureau aan de heer B. Meijers over te dragen. Vanaf 1931 tot 1936 waren we gevestigd in de sociëteit V.O.V. naast het Landbouwhuis en vanaf 1936 tot 1941 in een nieuw kantoorgedeelte achter het Landbouwhuis. In de periode 19231941 waren we dus organisatorisch een gewone Z.L.M.-afdeling. De Duitse bezetting liet ook de Z.L.M. niet onberoerd en bracht in allerlei opzichten vele moeilijkheden; o.a. werd kantoorruimte gevorderd, terwijl de Z.L.M. werd opgeheven. Doordat we een gewone Z.L.M.-afdeling waren moest dit leiden tot opheffing van het Boekhoudbureau. JpENEINDE hieraan te ontkomen werd 20 januari 1942 opgericht een coöperatieve vereniging met als voorzitter en initiatiefnemer Ir. J. D. Dorst en als secretaris de heer D. W. Lindenbergh. De heer B. Meijers was direkteur. Een volkomen zelfstandige vereniging dus, ontsnapt aan de greep van de Landstand. Tijdens de bezettingsperiode werd Ir. Dorst genoodzaakt als voorzitter af te treden, omdat hij in gijzeling genomen zijn functie als zodanig niet kon uitoefenen. Voorzitter werd de heer P. Scheele-de Putter te Biezelinge, die deze functie bezette tot zijn over lijden in 1933. De heer D. W. Lindenbergh, 's-Heer Arendskerke, bleef secretaris tot 23 juni 1962. Vanaf die datum werd het secretariaat waargenomen door de heer B. Meijers. Als opvolger van de heer P. Scheele-de Putter werd aangewezen de huidige voorzitter. Vanaf 1941 tot 1938 huurde de Coöp. Vereniging het pand Wijngaardstraat 29 wat in 1938 werd aangekocht en inmiddels uitgebreid. Tot dat moment was het Boekhoudbureau weer vanaf 1943, bij herstel der Z.L.M., gewone Z.L.M.-afdeling. Door aankoop van pand Wijngaardstraat 29 moest een regeling worden gevonden die het Boek houdbureau en de Z.L.M. fiscaal losmaakte van elkaar. DE Coöperatieve vorm die vanaf 1943 slapende was geworden, werd gewijzigd en zo bestaan we heden ten dage nog. Alles uiteraard in nauwe samenwerking met de Z.L.M. Regelmatig zijn er allerlei contacten. Daaraan is zeker geen gebrek. Wat het Boekhoudbureau voor de leden en de Z.L.M.-ers betekent behoef ik niet nader te om schrijven. Het Boekhoudbureau is niet meer los te denken van Agrarisch Zeeland. Haast de fiscale zijn er zeker nog andere taken. We zijn adviesbureau voor onze leden op alle onderdelen van het leven, die het geldelijk en zakelijk leven in velerlei opzichten raken. Heel velen van onze Z.L.M.-leden hebben groot vertrouwen in het Boekhoudbureau. Dat dit mogelijk is hebben we te danken aan de initiatiefnemers van 30 jaar geleden, de doorzetters van 30 jaar geleden en alle harde werkers op ons bureau Wijngaardstraat 29 gedurende al die jaren. Allen, zonder enige uitzondering, hartelijk dank daarvoor. Met vertrouwen zien we de volgende mijlpad tegemoet wel wetende dat we alleen vertrouwen met vertrouwen kunnen winnen. Onze mogelijkheden liggen in de kracht van ons willen, denken en doen. J. A. STOLS, voorzitter. Ingang Wijngaardstraat van het Boekhoudbureau Ml Accountantsdienst der Z. L. M. te Goes. In nevenstaand overzicht hebben we ge tracht in korte trekken weer te geven tot welke ontplooiing ons nu 50-jarig bureau is gekomen. Vele punten zijn genoemd en even eens vele niet vermeld. Met blijdschap mogen we er gewag van maken dat de geest op ons bureau goed is en de samenwerking tus sen de afdelingen en de daar werkende func tionarissen uitstekend verloopt. Een bekend Zeeuws spreekwoord zegt: „het is een stil land waar het nooit eens waait". Dat geldt ook voor ons bureau. Wind stilte is voor een zeilschip wellicht even ge vaarlijk als een storm. De verhouding met de leden van onze coöperatie en de verdere deelnemers is over het algemeen zeer goed. Met dankbaarheid mogen we constateren dat ons werk wordt gewaardeerd en dat indien er klachten zijn deze over het algemeen eerlijk en ruiterlijk worden behandeld. Bij onze deelnemers con stateren we gelukkig een groeiend admini stratief besef, dat ons werk en de resultaten daarvan zeer ten goede komt. Zeer velen spreken niet meer van de boek houding als van een noodzakelijk kwaad, een fiscale noodwendigheid of dergelijke, maar gaan een goede administratie zien als een on misbaar hulpmiddel voor hun bedrijfsbeheer. Een halve eeuw vlood heen. Het was een veelzins bewogen periode. Een nieuwe periode staat weer voor de deur. Hopelijk minder fel bewogen, maar stellig weer vol wisselingen en mogelijkheden. We hopen op de ingeslagen weg voort te gaan. We zullen er naar streven ons werk steeds te verbeteren. We zullen proberen mis slagen zoveel mogelijk te voorkomen. Binnen het grote Z.L.M.-gezin treden we met vertrouwen de tweede halve eeuw binnen en marcheert ons bureau naar zijn eeuwfeest op. Meijers. Ingang Agnesgang. EEN halve eeuw is een lange periode. Ook voor een boekhoudbureau. Men spreekt dan wel van een gouden feest. Voor ons bureau is 1 mei 1966 dan ook een feestelijke dag en hoewel we nu niet gaan feestvieren, zou het toch onjuist zijn om dit feit geheel onopgemerkt te laten voorbijgaan. Na het artikel van de Z.L.M.-voorzitter en van de voorzitter van het Boekhoudbureau ligt het stellig in de lijn dat ook de directeur van dit bureau de verlopen halve eeuw eens in grote trekken de revue laat passeren. Nog te meer nu deze per 1 mei bijna 38 jaar aan dit bureau verbonden is. Over de oprichting en de geschiedenis van het bureau is in beide genoemde artikelen reeds gesproken, alsmede over de doelstelling. In dit artikel zal nu en dan aan deze punten, en dan alleen ter nadere aanvulling van bepaalde details, nog enige aandacht worden geschonken, maar in hoofdzaak zal gesproken worden over de interne organisatie en de aard der werkzaamheden, zowel in verleden als heden. (Zie verder pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 3