Moed verloren, al verloren 50 Jaar BoekMbiireaii Z.LJI Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van Land enTuinbouwenVeeteelt in Zeeland Ir. M. A. Geuze Ons commentaar IIET lijkt er op dat het weer van jaar tot jaar slechter gaat worden. Nu is het na al die natte jaren sinds 1960 al weer vanaf de half november 1965 invallende vorst in de war. Men zou de neiging krijgen de geruchten te gaan geloven dat de satellieten en ruimtevaartuigen zoveel gaten en wervelingen in de stratosfeer, ionosfeer en hoe het luchtdek van onze pla neet verder heten mag hebben veroorzaakt, dat het allemaal daardoor in d$ war raakt. Het wordt dan ook een bar laat jaar. En op zaterdag 23 april, het moment dat we dit schrijven, wijst nog niets op verbetering. Nu "heet het in de landelijke pers dat er in Zeeland al veel gebeurd is en vooral in het westen is dit ook het geval. Maar er zijn ook districten en polders waar het net andersom is en waar bitter weinig gezaaid en helemaal niet gepoot is. Ik zou niet graag de schade betalen van de nu wel onzaaibare en ontsmette zomertarwe, terwijl er zaaiklaar verhuurde vlas contracten zijn met de bepaling dat het contract vervalt als er 20 april niet gezaaid is. En wie niet gezaaid heeft, zit vol zorgen, maar wie wel gezaaid heeft niet op de goede zware grond die niet stuk te krijgen is, maar wel op de lichtere slempige of oudere ontkalkte gron den zit ook vol zorgen om een goede egale opkomst. Iedereen, en dat geldt iedereen, die niets aan onkruidbestrijding kan doen of wat voor verpleging dan ook, met name spuiten, vraagt zich af waar zijn teelten dit jaar op moeten uitlopen. De loonspuiters kunnen niets uit voeren; de loonwerkers weten na de lange onderhoudswinter met hun personeel nauwelijks meer wat te beginnen. De veehouderij met lage weilanden moest soms na de sneeuwjacht vam vorige week het vee weer ophalen, maar de voedervoorraden raken op. Anders loopt het vm de grasmat te vertrappen. (Zie vcrder pag n rrauMcf-ring bij abonncmen' rerneuzea VRIJDAG 29 APRIL 1906 54e Jaargang No. 282$ Q EZE week richten wij het zoeklicht van ons commentaar op één der instellingen van onze Z. L. M. Dat gebeurt niet zo vaak. Er is dan ook een heel goede reden voor; het Boekhoud- bureau bestaat op 1 mei 1966 n.l. vijftig jaar. En dit is aanleiding genoeg om eens stil te staan bij het werk, de betekenis en ook de historie van deze eerste instelling van onze organisatie. Zoals dat ook bij de andere instellingen, als de Verzekeringen en het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau die na de tweede wereld oorlog tot stand kwamen, het geval was, werd het Boekhoud- bureau opgericht omdat er behoefte aan bestond bij de leden van de Z. L. M. Niet dat deze behoefte nu direct bij d. start van het bureau al zo groot was, want men startte met vijf deelnemers, maar het toen malig bestuur voorzag dat door de nieuwe belastingwetgeving, die toen van kracht werd, een nieuw terrein van advisering en dienstverlening voor de leden ontstond, waarop de organisatie actief moest zijn. Men heeft het juist gezien, want de belasting wetgeving is niet eenvoudiger geworden en wie van de ruim 2500 deelnemers van dit moment zou het willen stellen zonder de des kundige verzorging van de boekhouding en de advisering? LJ ET was de heer I. G. J. Kakebeeke, de latere Inspecteur van de Landbouw, die in een vergadering van het Hoofdbe stuur op 22 april 1915 al wees op de wenselijkheid om de leden te adviseren bij het invullen van de biljetten voor de Inkomsten belasting. En toen de secretaris van de Z. L. M., de heer G. A. Vorsterman van Oyen, in dat jaar op de Algemene Vergadering in een inleiding had gewezen op het belang van de bedrijfsadmini stratie in verband met de inkomstenbelasting, was het boekhoud bureau eigenlijk al geboren. Onmiddellijk daarna viel het bestuurs besluit tot oprichting van dit bureau. Binnen de Z. L. M. die een algemene taak heeft ten aanzien van het behartigen van de belangen van de leden, ontstond zo een afdeling met een deeltaak, n.l. het behartigen van belangen en het verlenen van diensten op fiscaal en administratief gebied. P\ E groei van het bureau liet vooral de laatste 25 jaar een verheugende ontwikkeling zien. Ook de taak breidde zich uit. Het bleef niet bij het voeren van de administratie van de deel nemers en het behandelen van de fiscale aangiften alleen. Ook het bedrijfseconomisch aspect vooral de laatste jaren van grote betekenis geworden door het vele kapitaal dat land- en tuinbouw nodig hebben kreeg alle aandacht. Er werd een be drijfseconomische afdeling aan het bureau verbonden, die de deelnemers op dit moeilijke gebied voorlichting geeft. Maar ook de advisering nam toe en deze bleef niet beperkt tot louter de fiscale vraagstukken, maar ging een zeer breed werkterrein omvatten. De vragen die worden ontvangen hebben betrekking op elk gebied waaraan financiële aspecten zijn ver bonden. De deskundigen van het bureau zijn zo tot vertrouwens mannen van de leden geworden. Er was en is nog meer. Ook op organisatorisch gebied speelde en speelt het boekhoudbureau zijn rol. Niet alleen het bestuur der Z. L. M. hoeft nooit verstoken te zijn van deskundig advies om trent fiscale en bedrijfseconomische zaken, want dat spreekt nog al van zelf. Maar ook in groter landelijk verband in commissies en besturen kon meegesproken worden over de ingewikkelde fis cale kwesties, die ook voor de ondernemers in het Zuid-Westen van groot belang zijn. Mede in dit voor de leden niet in het oog lopend verband, is veel goed werk verricht. ET EN woord van waardering is bij dit jubileum zeker op zijn plaats. In de eerste plaats aan het adres van de bestuur ders van dit bureau, die de algehele verantwoordelijkheid dragen voor wat het bureau doet. En voorts aan de heer Meijers onder wiens al jarenlange leiding de betekenis van het Boekhoudbureau uitgroeide tot wat het nu is en die een aantal deskundigen om zich heen verzamelde voor wie geen vraag te veel is. Het belang en de betekenis van deze instelling is in deze afge lopen 50 jaar wel gebleken. Er is geen twijfel mogelijk dat ook in de toekomst er behoefte blijft aan een goed geoutilleerd en des kundig bureau wat onze leden bijstaat op het fiscale en bedrijfs economisch terrein en al wat daarmee samenhangt. De gelukwens bij dit 50-jarig bestaan behoeft zich dan ook niet te beperken tot het boekhoudbureau maar kan zich uitstrekken tot alle leden van de Z. L. M. die een deskundig bureau achter zich weten staan. Pr. Bij de 57e verjaardag, die H. M. Koningin Juliana morgen 30 april hoopt te vieren, bieden wij haar en haar gezin onze eerbiedige gelukwensen aan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1