0 «r> P' Golden Delicious werd iets duurder gfutcuk 4^1 (ut ffr t&ftttb* Weerboek WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 19 (Qrs verstrekt door Nobeco Kortgene) Tarwe. De fabrieken kochten vorige week nog voor mei-levering op de bekende prijzen en condities. Er ging bijzonder weinig om. Op de Franse markt kwam weer beweging door een verkoop van o.a. 400.000 ton tarwe aan de Sowjet-Unie voor levering tot juli/aug. a.s. Het is niet waarschijnlijk dat, gezien de door de verkopers gemaakte prijs, de binnenlandse industrie zich nog voor Franse tarwe zal gaan interesseren. Het. inlandse produkt is bij de huidige prijzen nogal wat goedkoper. De molens verwachten kennelijk hun, ove rigens boven het interventie-niveau liggende, note ringen te kunnen handhaven, nu de vooruitzichten voor export van onze tarwe verre van rooskleurig lijken. Uitvoer naar derde landen is onmogelijk omdat onze exporteurs geen restitutie ontvangenden binnen de E. E. G. (naar Duitsland) is niets tot stand te bren gen omdat de heffing op onze tarwe in Duitsland van ca. 6,50 per 100 kg dit verhindert. Voergranen. Wij zullen voor de voergranen onze berichtgeving gaan beëindigen nu het seizoen vrijwel afgelopen is. In voergerst was vorige week maar op zeer kleine schaal wat te doen. Gewacht wordt op het verminderen van de druk van Franse gerst. Doordat de belangstelling van Duitse zijde teleurstelde viel de havermarkt tegen. Op de bestaande prijzen werden regelmatig voorraden geliquideerd. Peulvruchten. De invoer van erwten uit België/ Luxemburg over de maand februari j.l. was 1080 ton, waarmede het totaal over het lopende seizoen op 12746 ton kwam. Aan het eind van de vorige week werd de stemming voor groene erwten beter, wat een lichte prijsverhoging tot gevolg had. Er was wat at tentie van buitenlandse kopers en de exporteurs sche nen meer vertrouwen in de markt te gaan stellen. Ook schokkers deden het wat beter, waardoor bij een mi nimaal aanbod een vrij vaste markt ontstond. Er was enige vraag uit Japan. De noteringen voor nieuwe logst werden ook hoger aangehouden. Bruine bonen waren goed geprijsd voor de uitgesproken prima kwa liteiten. De mindere soorten leken onverkoopbaar. De termijnmarkt sloot vrijdag 22 april j.l. voor erwten prijshoudend en voor schokkersgoed prijshoudend met de volgende verrekenDriizen:' 3 groene erwten april 52,-r-, mei -juni s okt. 56,50, nov. 56,75, dec. 57,-—. 3 schokkers april 59,50, mei 59,50, juni 60,okt. 63,25, nov. dec. Zaden. Karwijzaad was door gebrek aan export orders de gehele vorige week zeer kalm gestemd. De laatste beursdag bracht een lichte opleving. Blauw- maanzaad is een artikel waarover al gedurende en kele weken niet meer gesproken wordt. AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 2026 april 1966 verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam, voor Zeeland Goes tel. 011006451. Consumptie-aardappelen. Bintje 40 mm opw. april. Met een weekomzet van 136 contrac ten werd de aardappeltermijnmarkt van de oogst 1965 beëindigd. De noteringen in de afgelopen week liepen nogal wat uiteen onder invloed van het gladstrijken der posities. Zaken werden gedaan op 40,en 42,30 met aan het slot 39,50 en 40,50. Technisch heeft de afwikkeling een gunstig verloop gehad. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS d.d. 25 april 1966 Tarwe: mei-aflading, f 38,75, nieuwe condities, fran co fabrieken; Haver 52/53 kg: ƒ31,50, loco, basis franco Rotterdam; Groene erwten op monster: tot 44,uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam; Groene erwten 3 kwaliteit: 53,mei, nieuwe oogst, sept./okt., 56,50, franco Rotterdam; Groene erwten 6 kw.: 51,mei, franco R'dam; Groene erwten industrie: Geen zaken. Termijnmarkt-maandag- ochtendcall: prijshoudend, geen zaken; Schokkers op monster: tot 46,uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam; Schokkers 3 kwaliteit: 59,mei, nieuwe oogst, sept./okt., 64,franco Rotterdam; Schokkers 5 kwaliteit: 57,50, mei, franco Rotter dam; Termijnmarkt-maandagochtendcall: goed prijs houdend, geen zaken; Kapucijners op monster: nieuwe oogst, sept./okt., 75,franco Rotterdam; Bruine bonen op monster: geschoond, tot 135,franco Rotterdam; Maanzaad exportkwaliteit: 190,loco, franco Rotterdam; Karwijzaad exportkwal. 138,50, loco, nieuwe oogst, sept./okt.. 140,franco Rot terdam; Kippengerst: 32,50, loco, basis boordvrij. BEURSBERICHT MARKT GOES (26 april 1966) Aardappelen: Bintje, 35 mm opw. 34,tot f 36,25 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. Sorteer- kosten voor rekening koper. Voederaardappelen no teerden 5,tot 6,per 100 kg. Vlas: De notering per kg voor goede kwaliteit is 2025 cent. Voor gewone kwaliteit bedraagt de prijs 1020 cent. Gerepeld vlas 1035 cent. Daar praktisch alle voorraden aardappelen en vlas zijn geruimd zal er voorlopig geen beursbericht ver schijnen. Eieren: De eierprijs bedraagt 1,54 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM Slachtvee. Slachtrunderen: extra kw. 4,404,70, le kwal. ƒ4,00—ƒ4,30, 2e kw. 3.55—f 3,85, 3e kwal. 3,35—3,50; Worstkoeien 3,25—3,40; Slachtstieren 3,854,30; Paarden 3,503,90. Alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren: extra kwal. 2,803,00; le kwal. 2,70—2,80, 2e kwal. 2,40—2,70, 3e kwal. 2,20 2,40; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,451,60. Alles per kg levend gewicht. Gebruiksvee: Melk- en kalfkoeien 10501450; Vare koeien 9251275; Vaarzen 800—1000; Pinken 600750; Graskalveren 425600; Nuchtere kalveren voor fok- en mesterij 70140; Schapen 85ƒ110; Lammeren 80ƒ100. Alles per stuk. Op de Zeeuwse veilingen waren in de afgelopen periode opnieuw prachtige partijen Golden Delicious te koop. Het kwantum werd zelfs nog wat groter dan in de voorgaande weken, toen het toch ook reeds erg ruim was. De vraag was groot en de prijzen kon den verder aantrekken. Er kwam meer vraag voor West Duitse rekening. Voor dit doel is een appel met een wat groenere tint gevraagd. De handel moet er daar nog enige tijd mee kunnen werken en dat is moeilijker'wanneer de vruchten fel gekleurd zijn. Het gevolg was, dat de groenere partijen even duur betaald werden als de gele en dat is dit seizoen meestal niet het geval geweest. Er werden in de afgelopen periode weer partijen Golden Delicious verkocht voor een gulden per kg, een prijs die altijd als het ware een magische in vloed heeft op de teler. Dat kwam overigens maar sporadisch voor en betrof een excellente partij. Klasse 1 deed voor wat betreft de grote maat al gemeen tussen 85 en 95 cent per kg. Klasse II grote maat noteerde ook al gauw 80 ct. per kg. De kleinste maat van dit ras werd verkocht tegen prijzen van 55 tot 65 cent per kg. Winston werd ook weer duurder. Goede partijen kwamen dicht tegen een gulden per kg. Daar staat dan tegenover dat de kleinste maat van dit ras rond 40 cent per kg noteerde. Opnieuw een bewijs, dat er grote vruchten geteeld moeten worden. Niet alleen heeft men daar vlugger veel kilo's van maar ook de prijzen zijn aanmerkelijk beter. In Goes werd nog Conference uit het gas ver kocht waarvoor rond een gulden per kg werd be taald voor de grote en middelmaat en rond 90 cent voor de kleine maat. II d kwaliteit van dit ras steeg tot 73 cent, evenals redelijke kwaliteit III fijn en voor III grof werd ook iets boven 80 cent per kg be taald. In Kapelle-Biezelinge nam het aanbod van aard beien uit de kassen toe. De vraag bleef goed op peil en de prijzen konden zich vlot handhaven. Eind vo rige week deed de goede kwaliteit tussen 1,60 en 1,90 per doosje. Sommige telers konden daarbij reeds aardige partijen leveren die dan vlot werden gekocht voor export naar België en in mindere mate voor de binnenlandse markt. TOT NAJAAR DALING EIERPRIJZEN TE VERWACHTEN De grootste produktie van kippeëieren van maart tot en met juli en de uitbreiding van de pluimveestapel in ric andere E.E.G.-landen zijn er de oorzaak van dat het prijspeil van eieren voor de producenten niet zo gunstig is. Men kan in ver band hiermede verwachten dat de prijzen zich tot het najaar op een lager niveau zullen bewegen dan vorig jaar het geval was. Daarna zal het prijspeil weer iets aantrekken. Het gevolg zal waarschijnlijk zijn. dat men in Nederland met de broederij achter zal blijven en „achter de markt aan" zal produce ren. Dit is echter volstrekt af te raden, omdat men als 't prijspeil laag is, de produktie moet uitbreiden om later in staat te zijn van de goede prijzen te profiteren, aldus de mening van de voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrels. 26 april 1966. PISTEREN was het weer eens een mooie lente* dag na een week van regen en wind en wei* nig opklaringen. De temperatuur was iets milder maar er was geen opdrogen van de grond bij en de boeren moesten van de akkers afblijven. Het wordt als maar moeilijker om binnenwerk te vin den wanneer het zolang buiten geen werkbaar weer is. We luisteren telkens maar naar het weer- praatje en slaan telkens maar op de barometer, dat ie bang wordt wanneer we er voorbijkomen. We lopen zoals er wel eens gezegd wordt met je ziel onder je arm. Het is een vreemd gezegde maar het betekent, men kan er niets aan ver anderen en moeten werkeloos toezien. Hetgeen van de gewassen boven staat groeit langzaam, je ziet het wat steviger worden, de ge zaaide zomertarwe en de gerst, het vlasland loopt wat voller en de kleine bietenplantjes worden wat donkerder. Wanneer je over de rijen kijkt ziet het geheel wat groener dan 14 dagen geleden. De karwij en de Wintertarwe zijn het meest gegroeid; je kunt al weinig grond in de tarwe meer zien en de karwij gaat goed de hoog te in. In de weiden groeit het gras ook hard, voor al waar al vroeg de stikstof op lag. Het vee heeft het er dan ook best naar de zin, nu het wat war mer wordt. Ja, we zouden ook zo vlug mogelijk aan de gang willen maar laten we toch begrijpen dat de regen nog niet weggezakt is en we moeten oppassen óm geen brokken te maken. Voor de korst op de nog opkomende bietjes moet het ook niet te hard dro gen, dan kunnen ze het niet opbrengen om er door te komen en daar ze het nu alleen moeten doen valt dat heus niet mee. In zo'n moeilijk voorjaar voelen we weer eens hoe afhankelijk wij boeren zijn van de natuur en hoe moeilijk ons vak hierdoor kan zijn. Heeft de huizenbouwer wat last van de regen, dan is zijn werk een week later klaar. Maar de boer, wan neer hij niet zaaien kan, heeft misschien en h-^ve opbrengst hierdoor of moet wellicht zijn zaaiplan veranderen omdat het te laat is geworden voor .net een of ander gewas. Gelukkig komen zulke jaren niet veel voor maar we komen ze toch tegen. Dan kan de uitkomst in 't najaar wel eens danig tegen vallen! We denken daar meestal maar niet aan want we hebben het in de regel te druk met ons werk. Wat kan vlas, bieten en gerst op tijd ge zaaid niet meer aan opbrengst geven dan wan neer het te laat is gezaaid? Neen mooi staat het er niet voor al kan het nog meevallen! Maar zo leeft de boer nu eenmaal al tijd! We hoorden buurman Willem vorig jaar tegen een hoge ambtenaar zeggen: „We steken wel één poter in de grond maer we weten nooit oevee der van 't naejaer uutkommen zullen. Dat is oltiet een vraege, zo is 't mie vee onzer perdukten oor. Jul- der dienken dat de boer conservatief is en op z'n centen zit maer dat mot ie wel, want der rolt ielke maend gin sjek van zovee gullen in z'n brieven- busse as bie julder oor!" DUITSE GRENS WEER OPEN VOOR LEVEND NEDERLANDS SLACHTVEE Met ingang van donderdag 28 april 1966 zal de Duitse grens opengaan voor de invoer van levende slachtvarkens en slachtrunderen Inbegrepen vette kalveren afkomstig uit geheel Nederland, uitge zonderd de provincie Overijssel en de provincie Gel derland, alléén voor het gebied ten noorden en ten oosten van Rijn en IJssel (Gelderse Achterhoek). In dit gedeelte van het land is het mond- en klauwzeer nog niet geheel bezworen. De Nederlandse Veeartsenijkundige Dienst is er in geslaagd na langdurig overleg te Bonn met de be voegde Westduitse veterinaire diensten een regeling te treffen, die levende slachtdieren toelaat in de aan Nederland grenzende gebieden van Niedersachsen en Nordrhein-Westfalen, mits het transport vergezeld gaat van het normale certificaat van gezondheid vol gens E. E. G.-regeling. Tevens geldt als voorwaarde, dat de dieren uitsluitend per spoor vervoerd mogen worden naar de Westduitse slachthuizen, die door de betrokken veterinaire diensten worden aangewezen. De Duitse autoriteiten hebben deze overeenkomst naar het Ministerie van Landbouw cn Visserij nader mededeelt aangegaan in goed vertrouwen, dat de Nederlandse Veeartsenijkundige Dienst de her komst van de slachtdieren uit niet door mond- en klauwzeer bezochte gebieden, kan garanderen. Voor dit doel is een regeling in voorbereiding, volgens welke Nederlandse exporteurs bij de districtsinspec teurs van de Veeartsenijkundige Dienst voorgenomen transacties moeten melden met opgave van de voor export bestemde slachtdieren en de bedrijven van herkomst. De hierbij betrokken organisaties van han delaren worden intussen met nauwkeurige instructies nader ingelicht. Het is bij het overleg verder duidelijk gebleken, dat uitvoer van in Nederland geslachte dieren nog niet mogelijk is. De Westduitse autoriteiten hebben kun nen aantonen, dat door invoer van buitenlands vlees met mond- en klauwzeervirus meermalen besmetting in Westduitse landen is veroorzaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 19