Een halve eeuw Boekhoudbureau Z.L.M. Gestadige groei UIT DE PRAKTIJK Duivenschade 17 (Vervolg van pag. 3.) j^EER beknopt kan hiervoor het volgende overzicht dienen. Het aantal verzorgde boekhoudingen bedroeg in de hieronder genoemde jaren: Aantallen verzorgde administraties door Boek houdbureau Z.L.M. 1916 - 5 1921 - 20 1926 - 67 1931 - 147 1936 - 360 1941 - 832 1945 - 970 1950 - 1699 1955 - 1960 1960 - 2199 1965 - 2541 1966 - 2642 We kunnen dus spreken van een gestadige groei, vooral in de na-oorlogse jaren. De werkzaamheden zijn mede door deze groei zeer sterk toegenomen. De personeelsbezetting geeft hiervan een duidelijk voorbeeld. In de periode voor 1940 was de personeelsbezet ting nog tamelijk klein, maar na 1940 komt er een sterke uitbreiding. Oorzaak hiervan was de groei, maar ook de sterke werkuitbreiding per aangeslo tene, vooral door oorlogsgevolgen en wetswijzigingen op fiscaal terrein. Van de personeelsbezetting is vanaf 1942 het volgende overzicht te geven: Personeelsbezetting Boekhoudbureau ZX.M. 1942 34 1957 51 1961 58 1965 59 1945 34 1958 53 1962 57 1966 58 1950 39 1959 53 1963 60 1955 37 1960 54 1964 57 Deze getallen geven slechts een globaal beeld, 'daar de voortgaande mechanisatie hierin een grote rol speelt. Werd in 1930 de eerste telmachine aangeschaft, thans beschikt het bureau over een aantal tel machines, schrijfmachines, een electronische reken machine, een boekhoudmachine, een eigen offset drukkerij en fotocopiëerinrichting, e.d. Naast deze mechanisatie moet nog worden ver meld, dat in samenwerking met nog 18 andere bij de Vereniging voor Landbouwboekhoudbureaus in Nederland aangesloten bureaus een proef wordt ge nomen met verwerken van onze gegevens via een computer. Als deze proef slaagt zal binnen enkele jaren de automatisering ook op ons bureau een rol gaan spelen. INRICHTING VAN ONS BUREAU Wat de indeling van het werk betreft is het bureau als volgt georganiseerd: 1. directie; 2. afd. boekhouding; 3. afd. landbouw boekhoudingen, onderverdeeld in afd. A., B. en C.; 4. bedrijfseconomische afdeling; 5. afd. loonbelas ting; 6. afd. accountantsdienst; 7. typekamer. WERKZAAMHEDEN VAN HET BUREAU Afdeling Landbouwboekhouding. Op deze drie af delingen wordt de boekhouding gevoerd van over wegend landbouwbedrijven en tuinbouwbedrijven. Daarnaast nog van een betrekkelijk gering aantal andere bedrijven, in hoofdzaak verwant aan de landbouw in de ruimste zin. Bedrijfseconomische afdeling. Deze afdeling verzorgt de bedrijfseconomische boekhouding van ongeveer 300 landbouwbedrijven in Zeeland en West Noord- Brabant, terwijl de statistische verwerking der ge gevens hier mede plaats vindt. Afdeling Loonbelasting. Deze afdeling bewerkt de aangifte voor de Loonbelasting en de Sociale wet geving voor ongeveer 130 bedrijven. Afdeling Accountantsdienst. Bij deze afdeling zijn ongeveer 120 verenigingen in de land- en tuinbouw en aanverwante branches, alsmede enkele grote be drijven aangesloten. Afdeling Boekhouding. Deze afdeling verzorgt de administratie van ons eigen bureau. Afdeling Typekamer. Op deze afdeling wordt alle typewerk verricht en eigen drukwerk verzorgd, als mede de volledige expeditie. AARD DER WERKZAAMHEDEN Afdeling Landbouwboekhoudingen Het werk aan de eigenlijke landbouwboekhou dingen is voortdurend aan grote veranderingen onderhevig. Wij hebben de ontwikkeling in de loop der voor bijgaande halve eeuw eens nagegaan. Een enigszins volledige beschrijving is hiervan niet te geven en we doen dan ook maar een aantal grepen. De beginperiode wordt gekenmerkt door een zeer eenvoudige opzet van de boekhouding. Van 1916 1923 werd praktisch volstaan met een veelal weke lijkse opgave van ontvangsten en uitgaven. Pas na die tijd werden kascontrole en controle op de be scheiden ingevoerd, terwijl alleen voor hen die dit wensten ook de gegevens voor de vermogensbelas ting werden verwerkt. Na 1923 gaat dit geleidelijk veranderen en ver beteren en slechts enkele jaren later is een volledige verzorging van de aangifte voor Inkomstenbelasting en Vermogensbelasting regel, met alle daaraan ver bonden controlemaatregelen. In de periode van 19301939 hadden we te maken met veel extra werk. We noemen slechts de Crisispachtwet en de Crisis hypotheekaflossingswet. Als in 1941 in de bezettingsperiode de wet In komstenbelasting 1914 moet plaats maken voor het Besluit Inkomstenbelasting 1941 heeft er een grote verandering plaats. Het systeem van de Inkomstenbelasting wordt ingrijpend gewijzigd door de overgang in het bron nen-fictiestelsel naar het reële stelsel. Oorlogsschade waaronder de inundatiegevolgen spelen een geduchte rol. Zeer veel land- en tuin bouwbedrijven in onze provincie zijn totaal ont redderd of vernield. De boekhouding moet opnieuw worden ingericht. Daarbij kwamen nog een groot aantal extra werkzaamheden waarvan we slechts noemen: a. in de oorlogsjaren, werkzaamheden in verband met schadevergoedingen wegens inundatie, voor al in Kruiningen; b. na de bevrijding, 1. de landbouwhersteluitkerin- gen; 2. de geldzuivering; 3. de vermogensaanwas- belasting; 4. de vermogensheffing ineens. Nog maar nauwelijks is het werk hieraan in hoofdzaak verricht of de stormramp van 1 febr. 1953 laat zijn invloed gelden. Met weemoed gedenken we ook hier een 15-tal van onze deelnemers die bij deze ramp de dood in de golven vonden. Weer lag veel van ons administratieve werk ont redderd neer en weer eisten de vergoedingsregelin gen veel extra werk. We noemen slechts: de schadevergoe^ingsrege- ling voor boomgaarden en de schadevergoeding wegens herbouw en herstel (zoütschade). Met de be lastingdienst moesten velerlei regelingen worden getroffen. We denken hier aan de veldinventaris- regeling van 1953 e.d. Nog maar korte tijd waren deze aangelegenheden afgewerkt of weer komt een wetswijziging in zicht. December 1958 wordt een geheel nieuw ontwerp wet op de Inkomstenbelasting en Vermogens belasting ingediend. De studie hiervan vroeg onze volle aandacht. We konden toen niet vermoeden dat het tot 1964 duren zou eer dit wetsontwerp, na legio wijzigingen en aanvullingen, wet worden zou. Met 1 januari 1965 trad deze wet in werking en ook nu staan we weer voor een labyrinth van veranderin gen. Ook nu brengt de mogelijkheid van de be- lastingvrije opwaardering van bedrijfsgebouwen es boomgaarden volgens art. 70 van de Wet Ink. Bel. 1964 veel extra werk voor ons bureau mee. De fiscale afdelingen staan in voortdurend con tact met diverse fiscale autoriteiten. Veel zakelijke tegenstellingen kunnen gelukkig in een sfeer van goede verstandhouding worden behandeld. Bedrijfseconomische afdeling Doel van de werkzaamheden van deze afdeling is om de administratie van de land- en tuinbouw bedrijven zodanig te bewerken dat deze dienstbaar kunnen zijn aan de bedrijfsvoering. Oorspronkelijk waren de werkzaamheden zeer beperkt, maar thans zijn reeds ongeveer 300 bedrijven die hun bedrijf laten „doorlichten". Deze afdeling werkt veelvuldig samen met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst ten einde de aangesloten bedrijven zoveel mogelijk be drijfseconomische voorlichting te geven. Behalve de bovengenoemde werkzaamheden van de fiscale afdelingen en de bedrijfseconomische af deling, moet hier worden gewezen op, wat ik zou willen noemen, het „algemene servicewerk" dat wordt verricht. We zouden het zo willen zeggen, dat er niet vele facetten van het zo gevarieerde maatschappelijk leven zijn, waarop geen adviezen van ons bureau worden gevraagd en die, voorzover we daarover in staat zijn, ook worden gegeven! Dat vele malen adviezen worden gevraagd die buiten de gezichtskring van ons bureau vallen, zal geen verwondering wekken evenmin als het feit dat wij vraagstellers dan regelmatig naar terzake des kundigen verwijzen. Accountantsdienst Deze afdeling, die geheel los van de boekhoud- afdelingen is georganiseerd, is belast met de con trole van een groot aantal verenigingen en bedrijven op het gebied van land- en tuinbouw en aanver wante terreinen. Als regel worden de administra ties niet door ons Bureau gevoerd, maar door de verenigingen, e.d. zelf gevoerde boekhoudingen ge controleerd. Deze afdeling beweegt zich wat de fiscale zijde betreft vooral op het gebied dat door de Vennootschapsbelasting wordt bestreken. ACTIVITEITEN IN Z.L.M.-VERBAND In samenwerking met het secretariaat der Z.L.M. en de daaraan verbonden functionarissen worden diverse werkzaamheden verricht in het algemeen belang van de Z.L.M. en zijn leden en ruimer ten behoeve van land- en tuinbouw in het algemeen. In dit verband kunnen genoemd worden: 1. regelmatige besprekingen tussen Secretariaat en Boekhoudbureau, waarbij behalve de Secretaris der Z.L.M. en de Directeur ook de hoofdambte naren zijn betrokken. 2. jaarlijkse rondgang langs de kringen van de ZX.M. ter bespreking van alle voorkomende zaken. 3. lezingen voor de kringen en afdeling van de Z.L.M. op fiscaal- en bedrijfseconomisch terrein. Met veel genoegen kan hier worden vermeld dat de samenwerking tussen de diverse Z.L.M.-afdelin- gen met het Boekhoudbureau zeer goed is en, wat zeer belangrijk is, veel en goed resultaat oplevert. Binnen de grote Z.L.M.-gemeenschap trachten we elkaar zoveel mogelijk te helpen en aan te vullen. Verder optreden naar buiten betreft vooral de samenwerking in landelijk verband. Met name moet hier worden genoemd de Vereniging van Landbouw- boekhoudbureaux en de Centrale Accountantsdienst voor Coöperatieve Verenigingen. Daarnaast wordt medegewerkt in diverse com missies zowel van de Z.L.M. en het K.N.L.C., de drie Centrale Landbouw Organisaties, het Landbouw schap en de Ned. Fruitteelt Organisatie. (Vervolg van pag. 4) AP WALCHEREN is er na Pasen maar weinig meer gezaaid. Alleen op donderdag 14 april was de grond weer bewerkbaar. Degenen die toen weer begonnen hebben hun werkzaamheden in een fikse sneeuwbui moeten beëindigen. Vanaf die tijd tot maandag 25 april was het door de veelvoorkomende regenbuien onmogelijk de in zaai voort te zetten. Ten opzichte van andere gebieden in ons land hebben we hier nog niet te klagen. Naar schat ting is er in ons gebied 70 ingezaaid. Er zijn streken waar een aantal bedrijven vrijwel geheel klaar zijn, in andere streken daarentegen zijn er veel bedrijven waar nog maar 2030 is inge zaaid. Dit komt vooral voor in de komgebieden. Van de suikerbieten is ook 70 ingezaaid. Dat is voor ons gebied nog een flink areaal op een redelijk tijdstip. Voorzover thans te beoor delen valt is de opkomst van de vroegstgezaaide bieten goed. Ondanks de vele regen zijn we niet erg bezorgd over opkomst van de gewassen, ge zien de ervaringen vorig jaar. Het blijkt echter dat we tot en met 23 april al aanzienlijk meer neerslag hebben gehad dan vorig jaar tot genoem de datum. Zo hier en daar komt piasvorming voor op het bewerkte land. Sommige kollega's hebben erg te kampen met opslag van wintertarwe en Italiaans raaigras. Voor bietenland is dit bijzonder bezwaarlijk. Doodspui ten met Gramoxone zal wel de enige oplossing zijn. Hieraan moeten we toch wel de voorkeur geven boven frezen. Op enkele percelen erwten komt nogal wat schade voor door postduiven. Blijkbaar zijn er nog duivenliefhebbers die zich van het ophokverbod weinig aantrekken en hun duiven ook nog onvol doende gevoerd op elk willekeurig tijdstip de vrij heid geven. Méér kontrole op naleving van dit ophokverbod lijkt gewenst. De grasgroei is goed doch het weiland te dras sig om het vee in te scharen. Op sommige bedrij ven moest het vee weer op stal worden gehouden omdat de graszode teveel werd beschadigd door stuktrappen. Gelukkig is er op de meeste bedrij ven nog voldoende wintervoer aanwezig. Alleen het dure krachtvoer moet worden aangekocht Voor de veevoederhandelaar dus een meevaller. De grasvoorraad neemt ondertussen steeds toe, zodat er op vele bedrijven wel ingekuild zal kun nen worden. Belangrijk is dat er aan de afwer king van de kuilen de nodige aandacht wordt be steed. In de afgelopen winter zagen we weer ver schillende kuilen waarvan de kwaliteit maar zeer matig was. Ondanks onze drukke bezigheden is het gewenst toch voldoende aandacht te besteden aan het opzetten en afwerken van de kuil. Vooral het indringen van regenwater moet worden voor- kpmen. De bedoeling is toch hoogwaardig voer te winnen voor de stalperiode! UITSTEL DEMONSTRATIE Gezien de weers- en bodemomstandigheden waren wij genoodzaakt de demonstratie met ver- zorgings- en grondbewerkingswerktuigen voor aardappelen, die vrijdag 29 april te Schoondijke zou worden gehouden, wederom uit te stellen. De nieuwe demonstratiedatum is thans vastge steld op dinsdag 3 mei a.s. van 14.00 uur tot 16.30 uur. Een eventuele uitsteldatum is gesteld op vrijdag 6 mei a.s. - Namens de regelingscommissie, de specialist voor landbouwwerktuigen, A. REMIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17