HET perceel in Vroonland is 1.40 ha (3Vz gemet) groot. Er moest een stevige prijs voor worden betaald. Met inbegrip van beschrijvingskosten e.d. kwam het op 30.000,Voor boomgaard nogal duur, maar voor intensieve kascul- tuur nog te doen. Dit te meer, omdat er op gebouwd kon worden en de aan sluiting voor electriciteit en waterleiding gunstig lag. Tevens dicht bij de veiling, wat toch ook een groot voordeel is. Deze bijkomstige voordelen verhoogden vanzelfsprekend de waarde van het perceel. DF heer Beenhakker had op dat moment een kas in het „Doenkere weegje" te Biezelinge. Door hem was op een vrij klein stuk grond in het najaar 1959 zijn eerste kas gebouwd, slechts 550 vierkante meter groot. Het daarop volgend voorjaar (1960) had hij reeds uitgebreid met 300 m2 en vervolgens was er in 1961 nogmaals 1000 m2 bijgebouwd. In totaal dus 1850 m2. ]0 De bestaande kas kon hij tegen een bevredigende prijs aan een collega ver kopen en zelf begon hij opnieuw. AANKOOP ANDER PERCEEL Er moest aan het stuk grond veel opgeknapt worden. De beplanting was verouderd en alles werd dus gerooid. De grond was ongelijk en moest met bul- dozers geëgaliseerd worden. Onder de bomen groeide, wat er maar groeien wilde, dus behalve gras ook brandnetels, zuring, enz., zodat dit nogal wat tijd en moeite kostte om in orde te brengen. Die verwilderde ondergroei had echter achteraf ook zijn voordelen, want het bleek bij grondonderzoek, dat het gehalte aan organische stof (humus) bijna 7 bedraagt. Dat spaart een flink bedrag aan stalmest en turfmolm uit. Een kijkje in de kas. Overigens is er toch royaal met stalmest en tuinturf in de kas gewerkt, want de heer Steenbakker meent terecht dat de grond in prima conditie moet zijn. Op goede grond kan goede groei en opbrengsten verwacht worden. WEER EEN NIEUWE KAS "JN november 1963 kwam de nieuwe kas klaar, 2000 m- groot. Inmiddels werd er vorig jaar nog 1570 m2 bijgebouwd, zodat de totale oppervlakte thans 3570 m2 bedraagt. Het is momenteel het grootste complex in de omgeving van Kapelle. In het Westland teelt men tomaten en komkommers in kascomplexen die veel groter zijn en vaak zelfs verscheidene ha beslaan. Met die produkten kan dat op zo'n grote schaal. Bij aardbeien is een oppervlakte van 3000 m2 echter al vrij veel, omdat de pluk een knelpunt vormt. Als het bij aardbeien blijft, zit de heer Beenhakker met zijn 3500 m2 daarom waarschijnlijk wel aan het maximum. Er is een redelijke spreiding in de pluk. Ten eerste werd de voorste helft verwarmd en wat de Glasa betreft tevens belicht, zodat de oogst hier vroeger valt. Voor de verwarming zijn er twee heteluchtkachels met een capacitet De bungalow kon eind vorig laar worden betrokken. Levens Wie in de trein raast van Goes naar Krul- ■ingen, ziet een eindje voorbij de overweg bij Kapelle-Biezelinge een paar kassen en e«n nieuwe bungalow. De bungalow wordt bewoond door de heer J. Beenhakker, die tevens eigenaar is van een kas ter grootte van 3500 m2, de grootste in dit gebied. Alles wijst er op dat het iemand is die flink doortast en heel wat aandurft. Som migen vinden een dergelijke veel geld vragen de aanpak nogal riskant. Anderen menen dat de investeringen beslist verantwoord zijn, om dat op deze manier een bedrijf wordt opge bouwd dat een goed inkomen kan opleveren. En iedereen vindt het een „mooi spul letje". Men erkent algemeen dat het ideaal is om zo bij het bedrijf te wonen. TWEE PIONIERS De heer Beenhakker was een der eersten in de omgeving van Kapelle die met aard beien onder staand glas begon. Men kan hem dus min of meer zien als een pionier van de glasaardbeienteelt in dit gebied. Toen hij startte was alleen de heer Hermes hem voor. Die had de spits afgebeten door aardbeien te telen in een oude druivenkas. De heer Hermes komt dus de eer toe allereerst té zijn geweest. De huidige kas van de heer Beenhakker staat op grond, die vroeger eigendom was van wijlen de heer A. van der Graaff. Deze was indertijd ook een voortrekker op tuinbouw gebied, want hij nam het initiatief tot het stichten van de veiling te Kapelle. Hij was onderwijzer aan de lagere school te Biezelinge, doch had tevens een boomgaard in Vroonland te Kapelle. Deze boomgaard werd in 1963 verkocht in drie percelen. Het voorste perceel werd op een openbare verkoping gekocht door de heer Beenhakker. BEGONNEN IN 1959 In deze kas werden aardbeien geteeld met tomaten als nacultuur. Hij had echter liever een groter stuk land, met de mogelijkheid er een huis bij te bouwen. Daarom benutte hij de kans, toen hij de boomgaard in het Vroonland kon kopen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 10