Schaftlokalen in land- en tuinbouw KORTE WENKEN BIJ, de stikstof bemesting moet u er rekening mee houden of het kuilgras gemaaïkneusd zal wor den of voorgedroogd. Voor het kneuzen is het ge wenst om niet meer dan 4 balen kalkammon per ha te geven om nog een voldoende suikergehalte in het gras, een niet te hoog eiwitgehalte en een niet te laag drogestofgehalte te krijgen. Voor het voor- drogen kan wel een baal meer worden gegeven. handdoeken. Nabij schaftlokaal of schaftgelegenheid moet voor de arbeiders ee« doelmatig gelegeti eh behoorlijk ingerichte W.C. beschikbaar zijn. Het aanbrengen van permanente voorzieningen voor seizoenarbeiders, die slechts korte tijd op het bedrijf werkzaam zijn, is in deze voorschriften niet vastgelegd. Deze worden niet meegeteld bij de arbeidsbezetting. De grens van seizoenarbeid is echter gesteld op slechts 4 weken. De landbouw- seizoenarbeider (die overigens in deze tijd van arbeidsschaarste steeds minder voorkomt) zal veelal een aanzienlijk langere arbeidsperiode op het bedrijf mee maken. In dat geval dienen zij wel meegerekend te worden tot de arbeidsbezetting! SANITAIRE VOORZIENINGEN UOEWEL op vele land- en tuinbouwbedrijven reeds wasplaatsen aanwezig zijn, komt nu de wetttelijke verplichting daartoe. Mede door het toenemend ge bruik van de vaak zeer giftige bestrijdingsmiddelen is het zich goed kunnen wassen na het werk toch wel een eis des tijds geworden. Tot het dwingend voorschrijven van douchen is nog niet overgegaan omdat daarbij warm-watervoorziening nodig zou zijn. Als minimale inrichting wordt voorgeschreven wasbakken met leiding watertoevoer en goede afvoer. De vloeren vóór en om deze wasplaatsen moeten van cement en goed te reinigen zijn. De redaktie van dit artikel is zodanig, dat op bedrijven waar (nog) geen waterleiding aanwezig is, volstaan kan worden met een pomp. SCHUILGELEGENHEID NU OOK IN DE TUINBOUW IYE in de C. A. O. Landbouw reeds bestaande regeling betreffende schuilhut of V schuilkeet bij het regelmatig verrichten van werkzaamheden door twee of meer arbeiders op een plaats meer dan 500 meter van het schaftlokaal gelegen, is nu ook in het Landbouwveiligheidsbesluit verwerkt en geldt nu dus ook voor de tuinbouw. Vastgelegd is dat als er 2 of meer arbeiders langer dan één dag werken op meer dan 500 meter van het bedrijfsschaftlokaal, er een tegen weer en wind beschutting biedende schuilgelegenheid beschikbaar moet zijn. Bedrijven, die arbeiders tewerk stellen op grote afstanden, kunnen gebruik maken van schaftwagens. De hieraan gestelde eisen zijn dezelfde als voor schaftwagens bij bouw- en aannemerswerken. B. Het was in ons kerstnummer 1964 dat wij een artikel plaat sten over te verwachten wijzigingen van het Landbouwveilig heidsbesluit betreffende de schaftgelegenheden in de land- en tuinbouw. Thans bijna 16 maanden later is in het Staatsblad de tekst verschenen van deze verwachte aanvulling. Destijds schreven wij reeds „Houdt met de nieuwe op stapel staande voorschriften in voorkomende gevallen rekening" Nü wordt de boer- en tuinderwerkgever nog zes maanden gegund om de. nodige maatregelen, die daarna dus verplicht zijn, te treffen. IN deze aanvulling van het Landbouwveiligheidsbesluit wordt onderscheid gemaakt tussen bedrijven met 10 of meer arbeiders en minder dan 10 arbei ders. De afmetingen en andere eisen waaraan een schaftlokaal moet voldoen voor 10 of meer arbeiders, komen vrijwel geheel overeen met de voorschriften die voor de bouwnijverheid nu reeds gelden. Aan de eisen waaraan een schaftgelegenheid voor een bedrijf met minder dan 10 arbeiders moet voldoen, is aan het aantal arbeiders geen benedengrens gesteld. In bedrijven met 10 of meer arbeiders moet een schaftlokaal beschikbaar zijn met een vloeroppervlak verband houdend met het aantal arbeiders. Er moet dag licht, ventilatie, enig meubilair en verwarming zijn aangebracht. BEDRIJVEN MET MINDER DAN 10 ARBEIDERS Op bedrijven waar minder dan 10 arbeiders werkzaam zijn en tijdens de schaft „verblijven" moeten eenvoudige, doch geschikte en zindelijke schaftgelegenheden beschikbaar zijn. In of nabij een schaftlokaal of schaftgelegenheid moet een doel matig ingerichte wasgelegenheid beschikbaar zijn met op elke wasplaats zeep en Doelmatig ingerichte wasgelegenheid. Om de hygiëne te bevorderen is in dit geval gekozen voor het zgn. „Franse" model W.C. BET gras dat in de maanden mei en juni niet nodig is voor de beweiding, moet worden gekuild. Eigenlijk is dit veel te zwak gezegd. In de maand mei moet 60°/o van het grasland worden bestemd voor de wintervoeding, voornamelijk voor kuilgras. Houd de koeien met behulp van een zware stikstof bemesting op een zo klein mogelijke oppervlakte en u zult genoeg wintervoer winnen. i*E afgelopen winter is bijzonder nat geweest en heeft wateroverlast op de percelen gegeven. Vele boeren denken dan direct dat dit alleen maar aan de drainage ligt. Vaak echter is de ploegzool op 25-30 cm diepte in de grond nog meer verant woordelijk voor het natte land. De slechte invloed kan door woelen in droge grond worden hersteld, maar vooral ook door een goede voorziening met organische stof. Groenbem ting geeft de grond een bufferend vermogen zowel tegen wateroverlast als tegen droogte. QP vele gemengde bedrijven breekt de boer in het voorjaar uit de bedrijfsgebouwen en gaat naar het bouwland. Een goede grc.dbewerking en tijdig zaaien is zeer belangrijk maar vaak krijgt het vee te weinig aandacht. Op tijd voeren en melken is ook in deze weken belangrijk om een goede pro- duktie te houden in de gehele zomer jN bepaalde gevallen kan het gebeuren, dat na het toepassen van tin-formuleringen de spuitapparatuur niet goed schoon is te krijgen. Er blijft dan een grijze wazige aanslag in de appa ratuur achter, welke met geen van de gebruike lijke hulpmiddelen is te verwijderen. Spuit men later met middelen, welke oxy der en- de bestanddelen bevatten, dan blijkt deze aanslag opeens verdwenen te zijn; de tinaanslag is dan namelijk in de spuitvloeistof opgenomen. Hierdoor ontstaat de kans op tinschade in het gewas. Om dit te voorkomen kan een eenvoudig hulp middeltje toegepast worden. Zodra na het spuiten van welke tin-formule ring ook, deze grijze aanslag in de apparatuur ont dekt wordt, dient de tank gespoeld te worden met een verdunde bleekwateroplossing tot de aan slag is verdwenen. Bleekwater is het middel, dat bij de huisvrouw bekend staat als „chloor". Het is bij iedere goede drogist te koop. Na deze behandeling moet de tank met veel water geheel worden doorgespoeld. Aldiis een „Liro-tip van Ligtermoet Chemie n.c."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9