Uoor de <^Oreuw Doelmatig huishouden en vrjje tijd RECEPTEN 21e Internationale Huishoudbeurs Van dekens tot koffiefilters Haarverzorging Woninginrichting Zelf schilderen VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN ME/ROUW L N HUIJSMAN - GRIEP DE Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer C. Egas, noemde het een opmerkelijk feit, dat hij als man de 21e Huis houdbeurs mocht openen, nadat een rij van belangrijke en charmante vrouwen dit in de voorafgaande jaren heeft gedaan. DE reeks van middelen, die de vrouw ten dienste staan bij de schoonheidsverzorging, is uitgebreid met een haarverzorgingsapparaat: de haarkrulset. 17 Hij vroeg zich af of er een goede reden was deze gigantische huishoudelijke show nu door een man te laten openen. Hebben ondeugende dames de organisa toren soms ingefluisterd, dat het goed zou zijn de aandacht van de mannen te vragen voor de huishoudelijke zaken? Het zou mij niet verbazen. Het wordt hoog tijd, dat de mannen wat meer interesse voor het huishouden en voor de huisvrouw gaan tonen. Voor de vrouw als huwelijkspartner hebben de meeste mannen wel inté resse, voor de geurige gerechten, die zij in haar keuken weet te brouwen niet minder. Beseffen de mannen, dat hun vrouwen met het huishoudgeld weten te toveren? Wij behoren onze vrouwen niet alleen op de trouwdag de drempel over te dragen, maar hen heel ons leven op onze handen te dragen, aldus de Staatssecretaris. Wij laten sinds de tijd der Batavieren onze vrouwen nog altijd hard werken. De vrije tijd is in 25 jaar met 50% toegenomen, maar het meest voor de man, want als manlief thuis is, neemt veelal haar werk nog toe. De meeste vrouwen hebben te weinig vrije tijd, wat niet alleen schadelijk is voor haarzelf, maar ook voor man en kinderen. Bovendien wordt het wenselijk geacht, dat de vrouw, ook als zij gehuwd is, in het produktieproces wordt opgenomen, al is dit vaak slechts voor enkele uren per dag. MAN MOET MEE AANPAKKEN IN DE HUISHOUDING! MAAR dan moet de man ook mee aanpakken in de huishouding. Dit zal aan het gezinsleven en aan de opvoeding van de kinderen ten goede komen en als de man straks met plezier van zijn pensioen wil genieten, moet hij tijdig leren mee te huishouden met zijn vrouw. Samen koken, da's gezellig! Samen de afwas doen, dat is leuk! Heel veel bejaarden missen een stuk levensgeluk, omdat de man met twee linkerhanden staat. Boven dien wordt het geluk van heel wat bejaarden verstoord als de vrouw gebrekkig wordt en de man onhandig is. Dan moeten zij uit ellende voortijdig naar een verzorgingshuis. En als de vrije tijd toeneemt en de jongere echtparen steeds meer en meer met tent en caravan op weg gaan, waarom moet de vrouw dan de huishouding doen? Heeft zij niet evenveel recht op rust en vakantie als de man? Daarom is het nuttig, dat de man meegaat naar de Huishoudbeurs om te zien, dat ons bedrijfsleven haar taak verstaat. Wij leven niet meer in de economie der schaarste maar in de économie van de overvloed. Een overvloed van goede en mooie produkten, die hier tentoongesteld is. VOORLICHTING VAN STEEDS MEER BELANG Naarmate de reclame als stille verleider en als steeds geraffineerder verleider, sterker naar voren treedt zullen onze vrouwen (en wij) steviger in onze schoenen moeten staan. Meer dan ooit is het nodig, dat wij „waar-bewust" en „prijsbewust" kopen. MEER GELD DAN VROEGER Wij hebben meer geld en grotere keuze dan vroeger; maar goed leven betekent voor een groot deel, een goede keuze doen en waar voor je geld krijgen. Die keuze betreft niet alleen de interne kwaliteit van de waren, maar in vele gevallen ook de bruikbaarheid. Talloze huishoudelijke apparaten zijn bedoeld om arbeidsbesparend te werken. Doen ze dat? Functioneren ze goed en werken ze voordelig? Dat zijn vragen, die vrouw en man raken. Slechte apparaten verzuren het leven van de vrouw, dus ook van de man. LEVEN IN HET GEZIN Als nooit tevoren leeft de moderne mens in zijn gezin. De functie van de arbeid is verschraald. De ontspanning en de cultuur zijn diep het gezin bin nengedrongen met het „Doe het zelf" en met de massamedia als grammofoonplaat, radio en TV. Arbeid verricht je om geld te verdienen; leren doe je in het gezin. En dat leren vraagt smaak, vraagt schoonheid en verzorging. Een smaakvol interieur behoeft niet extra duur te zijn. Er zijn vele produkten in de sector van „doe het zelf". Op eenvoudige wijze kunt U zelf Uw eigen meubelen monteren, U kunt zelf behangen, zelf schilderen of zelf kunstvoorwerpen maken. De keukens, die U op deze Beurs kunt zien, zijn verruimd, verfraaid en beter uitgerust. Het is een genot om hierin te werken. De mannen weten niet wat zij missen als zij niet kunnen koken. Laten wij niet vergeten, dat wonen belangrijk is voor ons geluk! Zo ongeveer sprak dus een man, die de feër ge noot de 21ste Internationale Huishoudbeurs te ope nen. Waarvan wij overigens in een reportage in een dagblad tijdens een gesprek met zijn vrouw lazen dat jde heer Egas zelf de tijd ontbreekt om zijn vrouw in de keuken te helpen! De Vitherma deken. De temperatuur van 37-40° C wordt in de deken zelf geregeld, zodat de warmte onafhankelijk van andere omstandigheden blijft. Absoluut veilig; is op de Beurs ingeschakeld in een aquarium met vissen! Er is een koffiemolen met breeksysteem en voorraadhouder, die U mogelijk op Uw TV-scherm hebt gezien. Met de koffiefilters krijgen wij het ook al gemakkelijker. Melitta brengt er één, waarop een maat verdeling is aangebracht voor het aantal kopjes. Zij, die vetloos moeten eten kunnen het vlees zonder vet in de Tefalpannen of braadsleden braden. Het vlees blijft niet vast zitten, de pan blijft schoon. Uit diverse enquêtes is gebleken, dat slechts 30 van de Nederlandse vrouwen regelmatig een bezoek aan de kapper brengt, 60 van de dames zetten zelf krulspelden of rollers. De krulset bestaat uit een kunststofhuis, waarin zich twee buisvormige elementen bevinden. Op deze elementen worden zes klemmen voorverwarmd. De totale opwarmtijd bedraagt circa 10 minuten, waarna een thermostaat ervoor zorgt, dat de temperatuur constant blijft. De klemmen kunnen zonder bezwaar worden vastgepakt en er is geen gevaar voor schroeien en breken van het haar. Het droge haar is in bijgeleverde wikkels gerold en men kan zelf de krulling bepalen door de klemmen hierover 5, 6 of 7 minuten te laten zitten. Zij, die hierover meer willen weten kunnen op de Beurs of door hun handelaar worden ingelicht hoe zij deze krulset precies moeten hanteren. De beurs blijft geopend tot en met zondag 24 april. Er zijn op de Huishoudbeurs vele variaties t« zien wat betreft kleuren en dessins van de stof fering. Deze vele variaties vragen uiteraard wel enige zelfbeheersing. Vroeger ging ieder zich vol gens een vast schema inrichten, doch nu er zoveel keuze is, verraadt het resultaat de goede of slechte smaak van de bewoners. Er is nog nooit een tijd geweest waarin de consument uit zoveel houtsoorten kon kiezen als nu: teak, palissander, noten, wengé, cregon pine, eiken en zelfs kunsthout, dat niet meer van echt hout is te onderscheiden, vormen slechts een deel van de keuzemogelijkheden. In het alge meen is het huidige meubel beter geconstrueerd dan vroeger. Er is een enorme keuze in vloerbedekking. De Hollandse Tapijtindustrie N.V. Alkmaar brengt „Minitret" aan de markt. Dit is een vaste vloer bedekking, compleet met onder tapijt, speciaal ont wikkeld voor slaapkamers. Het is gemakkelijk te onderhouden, hygiënisch en verkrijgbaar in zeven pasteltinten. Gordijnstoffen lijken ieder jaar mooier te worden en menig dessin verraadt de hand van de kunste naar, die het ontwierp. en toe moet er nodig wat geschilderd worden in huis. Door gebrek aan personeel moet de schilder ons vaak heel lang laten wachten. Op de Beurs is te zien hoe wij zelf met succes kunnen schilderen. Het is heus tegenwoordig niet zo moeilijk meer. Flexa heeft zeer snel drogende grondmaterialen in de handel gebracht. In één ruk kunnen we op één dag best een paar deuren schil deren. Ook die nare, tranen verwekkende ammonia heeft de moderne zelfschilder niet meer nodig. Voor het afnemen van het houtwerk gebruikt hij nu Flexa Rinser, een frisruikend reinigingsmiddel, dat vet en vuil volkomen verwijdert en de oude verflaag goed hechtend maakt. Kale plekken worden eerst ge schilderd met Flexa 50 Minutes Primer grondverf, die in 50 minuten droogt. Even wachten en dan' de beschadigde plekjes bijwerken met 15 Minutes Putty, een plamuur, die al iri een kwartier hard is en na even iuchtig schuren onmiddellijk overgeschilderd kan worden. Dan aflakken met Flexa Enumel en na een uurtje als de verf stof droog is, kan desnoods de kamer weer worden ingeruimd. Tot zover in vogelvlucht iets over het interieur. GROTE OMELET 5 eieren 3 eetlepels melk of water peper, zout, fijngesneden peterselie 1 ons magere ham 2 gekookte aardappelen 1 ons doperwtjes 1 ons gekookte worteltjes 1 paar sjalotjes 100 gram margarine of Cr oma. Snijd ham, aardappelen en worteltjes in stukjes en fruit ze samen met de gesnipperde sjalotjes in de helft van de margarine of Croma. Doe er op het laatst de doperwtjes bij, klop de eieren, het water of de melk, de peper en het zout goed door elkaar. Laat in \en koekepan de rest van de margarine of Croma smelten. Giet de eieren in de pan. Prik er voortdurend met een vork in totdat de eieren be ginnen te stollen. Laat de omelet op een laag vuur heel lichtbruin worden. Leg de groente, de ham en de peterselie er op. VóUw de omelet dubbel en ser veer deze pp. een verwarmde schotel. KIP MET PERZIK 1 braadkip, zout, peper, nootmuskaat, 1 ge snipperde ui, fijngesnipperde wortel, 1 blik perziken, eventueel wat kersen uit blik, 150 gram boter, margarine of Croma. Wrijf de kip in met een mengsel van zout, peper en noodmuskaat. Braad ze in de hete, doch niet te bruine boter, margarine of Croma aan alle kanten mooi bruin. Laat ze op een laag vuur in plm. 1 uur gaar worden (Ui en wortel op het laatst mee- fruiten). Leg de kip op een schotel, schik de halve perziken met de holle kant naar boven er omheen, vul elke perzikholte met een theelepeltje bruine suiker en leg hierop ter garnering een kers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17