Veel Golden Delicious te koop cid£i(i C\(7 WEEKOVERZICHT NOTERINGEN ER was in de afgelopen periode op de Zeeuwse veilingen veel Golden Delicious te koop en over het algemeen werd een beste kwaliteit aange boden. Aanvoeren van 100 ton exportkwaliteit per veiling kwamen voor. Alles is nu afkomstig uit de gascellen en opnieuw blijkt, dat dit toch wel een ideale bewaarmethode is voor dit ras. Er is vrijwel geen uitval. Wanneer men in het najaar gele appels in de cel heeft gezet komen deze er even fris als in oktober, weer uit. Wanneer men groene vruchten in de cel heeft geplaatst, komen ze er ook groen uit en het duurt dan onder de huidige omstandigheden wel enige tijd alvorens ze geel zijn. Dat is het na deel van de lage buitentemperaturen van dit voor jaar. Een voordeel hiervan is dat de kwaliteit van de appels zeer goed blijft en dat de handel niet bang behoeft te zijn door kwaliteitsachteruitgang door hoge temperaturen. UTRECHTSE VEE- EN PAARDEDAGEN 15 ons verstrekt door Nobeco Kortgene TARWE. In de afgelopen week kochten de fabrieken op mei-levering tegen onveranderde prijzen. Het aanbod leek wel sterk ingekrompen. Exportmogelijkheden naar Duitsland deden zich niet voor als gevolg yan tweede-hands offertes in Franse tarwe die daar concurrerend in de markt lagen. Voor de Nederlandse industrie kon de Franse tarwe niet interessant genoemd worden omdat deze te duur uitkomt vergeleken met de door de molens gevoerde noteringen. VOERGRANEN. Voergerst zat vorige week in de verdrukking doordat het aanbod van Franse gerst die in april geleverd moet worden sterk bleef aanhouden. Het werd daardoor vrijwel ondoenlijk om voor onze gerst de juiste marktprijs te vinden wegens gebrek aan mogelijkheden. Wanneer deze periode voor bij is lijkt een opleving voor de Nederlandse gerst tot de mogelijkheden te behoren. Voor haver ontstond in het binnenland meer vraag, zonder dat dit echter belangrijke prijsverhogingen meebracht. Het duurt nog wel tot half mei voordat de eerste boten met overzeese haver verwacht kunnen worden. Terwijl Duits land geen kooplust toonde werden wel regelmatig zaken gedaan met binnenlandse verwerkers die dus kennelijk hun gereserveerde houding wat lieten varen. PEULVRUCHTEN. De export van groene erwten en spliterwten in de maand maart j.l. was 1913 ton (vorig jaar 3836 ton). In de periode augustus 1965 t/m maart 1966 werd in totaal uitgevoerd 18982 ton (vorig jaar 31375 ton). Gedurende de afgelopen week leek er zo nu en dan eens wat stemming te komen wanneer er blijkbaar weer orders waren, maar dit werd al spoedig afgeremd toen op de iets verhoogde prijzen enig aanbod loskwam. De buitenlandse vraag was nog steeds te beperkt om de markt op een beter plan te brengen. In maart j.l. was de export van schokkers 709 ton (vorig jaar 1150 ton). In het tijd vak augustus 1965 t/m maart 1966 was de totale uit voer 3830 ton (vorig jaar 6135 ton). Ook hier was het nog altijd de te voorzichtige vraag die handel van enig belang onmogelijk maakte. Bruine bonen wer den in de goede kwaliteiten hoger genoteerd. Er was behoorlijke belangstelling bij een klein aanbod. Ca- pucijners van de nieuwe oogst werden hoger aange houden. De termijnmarkt sloot vrijdag 15 april j.l. prijshoudend met de volgende verrekenprijzen 3% groene erwten, april: 50,75; mei fjuni fnovember 3% schokkers, april 58,mei 58,25; juni 58,50; november 62, ZADEN. De export van karwijzaad was over maart j.l. 457 ton. In de afgelopen week was er weinig handel en de prijzen toonden daarbij een dalende tendens. De uitvoer van blauw maanzaad beliep in maart j.l. 195 ton. De activiteiten in dit artikel kwamen volkomen stil te liggen. DE CONS. AARDAPPELMARKT. De huidige weersomstandigheden blijven de hoge aardappel prijzen stimuleren. Men mag aannemen dat thans praktisch alle telers hun bewaarrisico aan de han del hebben overgedragen. Een reden voor ons om na deze week de aardappeloverzichten te stoppen. De gang van zaken op de aardappelmarkt van deze week kan geschetst worden als lui duur, waarbij het binnenland praktisch de enige koper is. Verschil in tijdstip van levering, kwaliteit en grof te bepalen hierbij de hoogte van de prijs. Bovendien speelt het inzicht van de kopers over de afloop van dit seizoen een belangrijke rol. Algemeen is men wel van mening, dat er dit jaar een behoorlijke import moet zijn om de behoefte te dekken tot de nieuwe oogst. In hoeverre en tegen welke prijzen dit gerealiseerd kan worden is niet te zeggen. Het ziet er echter niet naar uit dat deze import goedkoop zal worden. De bezitters van oude aardappelen handelen hiernaar en zien de afloop van dit seizoen met optimisme tegemoet. AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 1319 april. Verstrekt door G. de Vries en Zonen N. V., Amsterdam. Voor Zeeland: Goes, tel. 011006451. Consumptie-aardappelen. Bintje 40 opw. april. De noteringen op de aardappeltermijn- markt bewogen zich in de afgelopen periode nog steeds in opwaartse linie tot ongekende hoogte. Werd in het begin 37,50 genoteerd, gaven elke volgende beursdag verdere stijgingen te zien tot 39,60 en zelfs tot 43,10 om op de laatste beursdag wat terug te vallen tot ƒ40,90. De slotnotering was ƒ41,40 ƒ40,60. De weekomzet beliep 902 contracten, terwijl de openstaande positie terug liep naar 153. BEURSBERICHT MARKT GOES, 19 april 1966 Aardappelen. Bintje 35 mm opw. 31,tot 33,25 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sorteer- kosten voor rekening koper. Voederaardappelen no teerden 5,tot 6,per 100 kg. Vlas. Öe notering per kg voor goede kwaliteit is 2025 ct. Voor gewone kwaliteit bedraagt de prijs 1020 ct Gerepeld vlas 1035 ct. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,68 per kg. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS <Ld. 18 APRIL 1966. Tarwe: 2e helft april, 38,75, le helft mei 38,75, nieuwe condities, franco fabrieken. Kippengerst: 32,50, loco, basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwali teit: 33,aug./sept., Cambrinus, nieuwe oogst, basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: Cam brinus, nieuwe oogst, augustus/september 34,50 basis boordvrij. Haver 52/53 kg: 31,loco, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot f 41,uitgez. partijen iets hoger, franco Rotter dam. Groene erwten 3 kwaliteit: april, 50,50, nieuwe oogst, sept./okt., 55,franco Rotterdam. Groene erwten 6kwaliteit: april, 48,50, franco Rotterdam. Groene erwten industrie: geen zaken. Termijnmarkt-maandagochtendcall.: prijsh., geen za ken. Schokkers op monster: tot 44,uitgez. par tijen iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3 °/o kwaliteit: 58,april/mei, nieuwe oogst, sept./okt., f 62,franco Rotterdam. Schokkers 5 °/o kwaliteit: 55,april/mei, franco Rotterdam. Termijnmarkt- maandagochtendcall.: geen zaken, stemming prijs houdend. Kapucijners op monster: geen zaken. Ka pucijners 5 70,nieuwe oogst, oktjnov., franco Rotterdam. Bruine bonen op monster geschoond: tot 135,franco Rotterdam. Bruine bonen doorsnee kwaliteit: nieuwe oogst 92,50, franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 192,50, laten, loco, fran co Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: 136,50, loco, nieuwe oogst, 138,50, sept./okt., franco Rotter dam. Termijnmarkt cons, aardappelen. (Ochtendcall.) Bintje 40/opw., april, 42 x 40,70 41,42, laten, 41,20 bieden. Aardappeibeurs: Bintje 40/opw. binnenl. sort, af binnenland tot 40, VEEMARKT ROTTERDAM Slachtvee. Slachtrunderen: extra kwaliteit 4,40 4,70, le kwal. ƒ4,00—4,30, 2e kwal. 3,55—3,85, 3e kwal. 3,35—f 3,50; Worstkoeien 3,253,40; Slachtstieren 3,904,35; Paarden 3,403,90. Alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren: extra kwal. 2,90f 3,10, le kwal. ƒ2,75—ƒ2,85, 2e kwal. 2,502,70, 3e kwal. 2,40— 2,50; Nuchtere slachtkalveren 1,451,60. Alles per kg levend gewicht. Gebruiksvee. Melk- kalf koeien 10501450; Vare koeien 9251275; Vaarzen 800975; Pinken 600725; Graskalveren 425600; Nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 60130; Schapen ƒ95ƒ115; Lammeren 95ƒ105. Alles per stuk. 19 april. UET was gisterenmorgen weer mis. Weer had het geregend en ons werk kon weer niet door gaan buiten. De temperatuur is iets gestegen, doch vorige week leek het meer op december dan op april. De sneeuw lag 4 cm dik op de akkers en bleef zelfs de gehele dag liggen, zó koud was het! In sommige delen van ons land heeft het die nacht nog gevroren en aan de bijna bloeiende fruitbomen veel schade aangebracht. Het was ook zo'n triest gezicht, op de mooi bloeiende tulpen en narcissen een laagje sneeuw te zien liggen, iets wat gelukkig in ons land zelden voorkomt. De mooi bloeiende amandel en prunissen waren ook overdekt met sneeuw en de rose gloed der bloempjes was weg door de witte kleur der sneeuw. De boer loopt nu langs zijn weer natte akkers en peinst: wanneer zullen ze dit jaar eens bezaaid zijn! We lazen dat in Zeeland 40 der bieten is gezaaid en dat is vergeleken met andere delen van ons land waar van 5 tot 10 ingezaaid is, wel een heel verschil. Ja, we horen dan wanneer het zo laat koud is, verhalen van vroegere jaren waarin ook in april met sleden over besneeuwde straten werd gereden. Toen alles nadien gezaaid moest worden en de oogst toch later niet tegenviel. We troosten ons hierbij dan maar, al zagen we het gaarne anders. Het koude weer schijnt geheel Europa in de ban te hebben want we lazen in Engeland en Zweden van veel sneeuw en in Frankrijk een nacht van 5° C. We staan er machteloos bij en kunnen niet anders doen dan afwachten tot het weer weer beter wordt. Buurman Willem had zondag ook natuurlijk een groot verhaal over het weer en Plone zei tegen hem: „Ik gelöve, dat je der toch nog al wat bie doet, het is a zo lank geleên jon." „Nee, nee", zei buurman, „belange nae nie, ik weet het nog goed dat ik vlas gezaaid ad, het mooi bovenkwam en toen een veertien dagen laeter een dajg lank onder de sneeuw gelegen eit en 't eit er niks van ewêten; dat was nog 't mooiste van olies. Toch is het één keer gewist, in een êel vroeg voor jaar, dat de aerpels al êel mooi stongen, zo rond olf mei, en ze in één nacht ollemaele bevrozen bin, de Eigenheimers meer dan de Bintjes. Je kón het een dog of wat laeter gewoon ruuken dat de stien- gels gewoon rotten. We èn daer niks an gedaen. Allêene maer ofgewacht wat daer van terecht zou kommen, 't Wier warm weer, ze liepen wel goed uut, maer toen we ze in september rooiden wassen der gin grote an, 't waren ol poters, wel vee oor, maer toch gin opbriengst want zeker is zeker, as je véé peta ter opbriengst wil èn dan mot je der bonken bie èn, oor, anders kom je der nie an". ■Het was meen ik in 1936 zeker te weten. We hebben het jaar 1936 opgezocht en wat buurman Willem gezegd had, bleek waar. Op 10 mei aard appels geheel afgevroren toch nog aardig terecht gekomen stond erbij, dus nog tevreden mensen niettegenstaande de grote teleurstelling in mei. Want een mooi gewas zo zien bevriezen was toch voor de boer een zeer naar gezicht, dat kunnen we ons goed indenken, dat zijn zo van die onge kende risico's van de boer, die toch „zeer" kun nen doen. De prijzen van deze appel trokken de vorige week verder aan. Klasse I grote maat werd alge meen verkocht tegen prijzen van rond 90 cent per kg tot 95 cent. Klasse I 70-75 mm deed tussen 85 en 93 cent; I 65-70 mm rond 80 cent per kg en I 60-65 mm tussen 60 en 70 cent. Degenen die grote vruchten hebben, komen hiermede weer het verst en de gang van zaken gedurende het gehele seizoen geeft aan leiding om nog eens te wijzen op de nood zaak om grote vruchten te telen. Bij een gun stige vruchtzetting moet er beslist flink ge dund worden. Verstandig is het, om ook de publicatie van het Proefstation in Wilhelmina- dorp over dit onderwerp, eens door te nemen. Goudreinette is er thans in Zeeland vrijwel niet meer te koop. De grote maten liepen rond 70 cent per kg. Kleine maat rond 50 cent. Jonathan werd er ook niet veel meer aangeboden. De grote maat klasse I kwaliteit van dit ras deed rond 60 cent per kg. Kleine maat rond 45 cent. Klasse II gaf zeer grote verschillen in prijs te zien en deed tussen 25 en 45 cent per kg. In Krabbendijke waren zeer ruime aanvoeren van Winston waarvoor ook een toenemende vraag bestond. De grote maten kwamen iets boven 90 cent per kg. Middelmaat tussen 75 en 80 cent en de kleine maat tussen 40 en 50 cent. Overigens ligt de prijs van dit ras nog steeds lager dan enkele maan den geleden, toen steeds boven een gulden per kg werd betaald voor de grote maten. Een bewijs dat men het wat de prijs betreft niet bekijken kan en er ook veel pleit voor pool vorming voor dergelijke rassen. De bekende Utrechtse Vee- en Paardedagen zul len dit jaar gehouden worden op vrijdag 19 en za terdag 20 augustus a.s. Het avondprogramma wordt dit jaar verschoven naar de vrijdagavond en zal weer in het teken van een „luchtig zomeravond-programma" komen te staan en bijzonder gevarieerd zijn. Op 19 augustus hopen de gezamenlijke warm- bloedlstamboeken een nationale manifestatie te ge ven, die klinkt als een klok. Hierop sluit in de mid daguren het nationaal concours-hippique aan. Op zaterdagmorgen staat de nat. veetentoonstelling in het middelpunt van de belangstelling, terwijl des middags het tweede nat. concours-hippique plaats vindt. Een enorm groot aantal stamboeken heeft reeds medewerking toegezegd, zodat men in Utrecht paarden, pony's, groot en klein vee in alle variëtei ten zal kunnen bewonderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 15