De afzet van konsumptie-aardappelen in het Zuid-Westen Voorjaarswerk in de Land- en Tuinbouw DE Marktontwikkelingen maken aanpassingen aktueel L. C.C Goes De Coöperatieve Telers Vereniging te Zierikzee, schakel tussen producent en afnemer, in een modern gebouw. IN 1965 weiden in het zuidwestelijk zeeklei- gebied 23.000 van de totaal 56.000 ha in Ne derland verbouwde konsumptie-aardappelen ge teeld. In dit areaal neemt Bintje met 69 °/o de eerste plaats in. Ook de Eigenheimer bezet een aanmerkelijke oppervlakte (15% °/o). Afzet vindt plaats op de markt voor binnen landse konsumptie en op de toeleveringsmarkt voor export en fabriekmatige veredeling (frites, chips en dergelijke). De toelevering van de telerspartijen aan deze markten is steeds verzorgd door de kollekterende landhandel, een groep van handelaren en kom- missionairs die als zodanig een vertrouwde scha kel vormen tussen teler en afzet-groothandelaar. Afhankelijk van de eigen sorteer- en opslag mo gelijkheden neemt deze landhandel de telerspar tijen hetzij gesorteerd of als veldgewas van de telers over. TECHNISCHE MOGELIJKHEDEN EN ORGANISATIE HE technische mogelijkheden van de aardappel- bewaring die vroeger hoofdzakelijk in kui len plaatsvond zijn de laatste jaren sterk ver beterd. Het systeem van met buitenlucht gekoel de bewaarplaatsen werd steeds meer toegepast. In de vijftiger jaren zijn daarvoor een veertigtal coöperatieve aardappelbewaarplaatsen in het zuid westen gesticht. Organisaties, voortspruitend uit overleg tussen naburige aardappeltelers. Momen teel funktioneren in Zuid-Holland twintig coöpe ratieve bewaarplaatsen, in Zeeland zestien en in West Brabant zes. Daarnaast leggen enkele be staande aan- en verkoop verenigingen zich in een aparte afdeling ook speciaal toe op de beharti ging van de belangen van de aardappeltelers in hun werkgebied. Naast de bewaarfunktie hebben deze coöpera tieve bedrijven ook, in toenemende mate verzor gende funkties gekregen. Bij de oogst wordt al een groot beroep op de ontvangstorganisatie en -kapaciteit gedaan. De mechanisatie van de oogst is afgestemd op zo hoog mogelijke arbeidsproduk- tiviteit. Zo is het systeem gegroeid van rooien los op de wagen met direkte afvoer naar de defini tieve opslagplaats. Om snel te kunnen werken en beschadiging tot het uiterste te voorkomen wordt niet alle grond door de rooimachine uitgezeefd* De aangevoerde aardappelen bevatten dan ook nog veel grond, die uitgezeefd moet worden om de aardappelen grondvrij op te kunnen slaan. De ontvangstkapaciteit moet erop afgestemd zijn, dat de werkende rooimachines aan de gang kun nen blijven. Dat is een veelbetekenende eis, want de rooikapaciteit is groot. Bij goed werkbaar weer kan de oogst in acht tot tien dagen van het veld gehaald worden. In de onderscheiden gebieden Zeeland, Zuidhollandse eilanden en West Brabant lopen alleen al van het CEBECO-merk AMAC respektievelijk 55, 18 en 6 eenrijige en 54, 38 en 6 tweerijige rooiers. Deze, jongste ontwikkeling stelt de besturen van de bewaarplaatsen voor de nodige problemen. In samenwerking met de CEBECO-technische dienst, de rijkslandbouwvoorlichtingsdiensten, ir. X). C. M. Boonman te Wageningen en het IBVL wordt op initiatief van het Land- en Tuinbouw Coöperatie Centrum naar oplossingen voor de in- dividuële coöperatieve bewaarplaatsen gezocht. Tijdens het verloop van de bewaarperiode is er druk werk met het „klaarmaken" van de partijen voor aflevering, zowel van die welke centraal zijn opgeslagen als van die welke de leden in eigen bewaring hebben. Steeds meer worden ech ter de telers-bewaarpartijen centraal klaarge maakt. Het personeelstekort op de telersbedrijven en de grotere efficiëntie die op het centrale be drijf gehaald kan worden door de betere inrich ting leiden hiertoe. FUNKTIE VERRUIMING VOOR AFZETORGANISATIES DEN toenemend aandeel in de afzet wordt op- genomen door de grootwinkelbedrijven en de veredelingsindustrie. Zowel de ene als de an dere groep kopers hebben vergaande wensen be treffende konstante kwaliteit, konstante toeleve ring en liefst een konstante prijs. Deze kopers zoeken de verwezenlijking van hun wensen in het afsluiten van kontrakten. Het eerst wordt daar voor kontakt gezocht met een organisatie die groot genoeg is om werkelijk garant te staan voor zijn toezeggingen. Wanneer de leverancier daarnaast nog de zorg voor sortering en bewaring op zich kan nemen, wil de koper daarvoor extra betalen. Vooral als daarbij aan zijn speciale wensen ten aanzien van de diverse behandelingen wordt vol daan. Het merendeel van de coöperatieve aardappel bewaarplaatsen kan nu al voldoen aan de speciale wensen van de grootkopers. De coöperatieve aan- en verkoopverenigingen in Zeeland en West Bra bant vormen samen met andere aan- en verkoop- verenigingen in Nederland een afzetkombinatie in coöperatief verband die over ruime mogelijk heden beschikt. Bovendien neemt CEBECO ge deeltelijk in samenwerking met een groot deel van deze aan- en verkoopverenigingen deel in aard appel veredelingsindustrieën. Een voorbeeld hier van is N.V. Lanco te Ter Aar. Hierdoor is reeds voor een deel van de aardappelen die coöperatief worden afgezet een vaste plaats op de markt ver zekerd. In het gebied van de Zuidhollandse eilanden is de Nedato een belangrijke aardappelafzetorganisa tie. Deze organisatie wordt gedragen door een kombinatie van vier regionale coöperatieve ver enigingen en CEBECO-Rotterdam. De CEBECO- afzetkombinaties vervullen als zodanig al een be langrijke export- en groothandelsfunktie. NIEUWE METHODE VAN PRIJSVORMING MAARMATE de grootkopers een groter aandeel van het aanbod opnemen zal de grootver koper zich nauwer moeten indekken met teeltkon- trakten. Hierdoor zal de aardappelmarkt ener zijds sterker het karakter krijgen van een kon- stante-prijzenmarkt, wat zeer vele telers aantrek kelijk vinden. Anderzijds zal de resterende, niet gekontrakteerde markt zeer spekulatief kunnen worden. Deze markt wordt steeds nauwer en zal steeds onevenwichtiger reageren op overschot en tekortsituaties. Omdat de kostprijs per ha aard appelteelt vrij hoog ligt zullen meer en meer telers besluiten voor een direkt, dan wel indirekt kon- trakt te telen. Deze ontwikkeling zal meebrengen dat de feitelijke koop vervroegd zal worden tot vóór het poten, waardoor de bestemming van de aardappelen vast ligt en de teeltmaatregelen daar op afgestemd kunnen worden. Onder invloed van de technische ontwikkelin gen en de nauwer omschreven kwaliteits- en gra- deringseisen wordt de taak van de kollekterende handel steeds meer omvattend en technisch ook gekompliceerder. Aan. de eisen kan door de goed geoutilleerde groothandelaren, waaronder de coöperatieve bewaarplaatsen en aan- en verkoop verenigingen een niet onbelangrijke plaats in nemen, voldaan worden. JkLS welverzorgd pootgoedaardappeltje dat het gehele najaar en de daarop volgende winter als een troetelkindje van grote waarde behandeld is, moet het toch wel een rare gewaarwording zijn om na de eerste dag aan de grond te zijn toevertrouwd met een laag sneeuw te worden bedekt. Niet alleen de Eersteling of het Bintje werden door een aprilgrap der natuur in een winters pakje gestoken doch ook het bietenzaad, heel zorgvuldig met een precisiemachine gezaaid deelden in deze smart. Ook de al flink uit de kluiten gewassen wintertarwe met zijn diepgroene kleur kreeg het op die donderdagnamid dag te kwaad met een striemende sneeuwbui bij een temperatuur van 0 graden. De eerste gerst- en zomertarwesprietjes die net hun teer lijfje boven de grond hadden uitgeworsteld moeten toch wel enorm geschrokken zijn bij de omarming door koude sneeuwvlokken en hebben zich wellicht afgevraagd of een en ander niet op een misverstand berustte. «HEER is het eens temeer gebleken dat iemand die in het agrarische vlak opereert danig afhankelijk is van de natuur. Enkele weken klaagden de landbouwers al dat het een laat jaar zou worden en op veel akkers werd de voorjaarsarbeid al begonnen hoewel de grond toch nog niet voldoende droog was. Doch in het voorjaar begint het bij de boer te kriebelen en dan is er geen houden meer aan. De machines staan welverzorgd en goed gesmeerd al met één wiel buiten de grote schuurdeuren te wach ten op het teken van de baas waarop ze met hun tanden de grond open kunnen rijten. Het zaaizaad ligt gereed om aan de reeds van kunstmest voorziene grond te worden toevertrouwd. De week vóór Pasen bromde het overal op de akkers en de trekkers trokken hun gekooide wielen door het land om weldra de zaaimachine voorzichtig in keurig nette rijen achter zich mee te nemen. Na Pasen zijn de werkzaamheden praktisch overal gestopt door de zeer slechte weersomstandighe den. En het ziet er nog niet naar uit dat in de komende week op dit natte land veel gedaan zal kun nen worden. kE fruittelers zijn van hun winterwerkzaamheden waarvan de snoei de hoofdmoot uitmaakt, over gegaan op het voorjaarswerk. De aanblik van het veel rook veroorzakende snoeihoutverbranden is voorbij en zo hier en daar werd het eerste geluid van de nevel- of snelspuit opgevangen. De ziekte bestrijding vraagt alweer de aandacht en naast de mogelijke schurftinfecties zijn er dit voorjaar enorme massa's bladluizen uit hun eieren tevoorschijn gekomen. Deze moeten vi*oeg bestreden worden, omdat ze anders in de bloemknoppen kruipen en daar een ruïne kunnen veroorzaken. Veel kwekers hebben hun onkruid op de bomenrij chemisch doodgespoten en het is niet uitgesloten dat in diverse niet alle bedrijven de rest „in gras" blijft liggen. Regelmatig byhouden met de cirkelmaaier is dan de enige grondbewerking die de kweker moet uitvoeren. Het biedt voordelen want het zwart houden kost veel mechanisch werk. Alleen de grond moet er geschikt voor zijn, want op droge grond vraagt de grasmat teveel vocht. De bomen staan er overal goed voor met hier en daar wat minder perebloesem. De appels zullen weer heel rijk bloeien en het opengaan der bloesems staat bij omslaand weer voor de deur. De lente kreeg donderdag met de vallende sneeuw een winters aanzien en de spinazie met de er naast staande sla en radijsjes zullen heel lelijke gezichten getrokken hebben. De natuur gaat niettegen staande winterse omstandigheden, toch door. „Ondanks deze sneeuw eten we in juni toch weer aard beien", zei iemand die in de sneeuwbui zijn moeilijke weg zocht. En daar zullen we het maar op hou den.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11