BINATIE ELT - LANDBOUW DINGEN VAN DE WEEK ER liggen verscheidene proeven op het bedrijf, vooral ook snoeiproeven. Zo zijn er ook enkele pererassen proefsgewijs a la Guilliams gesnoeid, met wat variatie. Guilliams snoei bij Cornice als proef. De boom blijft bij deze plantafstand te klein. Peren 0,53 ha Precoce de Trevoux 4 x 4,00 m 0,46 ha Triomphe de Vienne 4 x 2,50 m 0,80 ha Conference 4 x 2,50 m 1,28 ha Beurré Hardy 4 x 4,00 m 2,28 ha Doyenné du Comice 4 x 3,00 m Ook de peren zouden thans eventueel nauwer geplant worden; de sterkgroeiende rassen (Hardy en Precoce) op 3 meter en de andere rassen op 2 meter in de rij. Zo te zien is er zowel bij de appels als bij de peren meer de nadruk gelegd op kwaliteit en prijs (veel Cox's, Hardy en Comice) dan op produktie per ha. triJF KILOMETER WINDSCHERM ^JE appels gaven in 1965 (vijfde groeijaar) een aardige produktie, terwijl ook zelfs enkele pererassen al mee gingen doen. De eerste jaren bleef de groei van de appels iets beneden de verwachting. Dat kwam in de eerste plaats door gebrek aan vol doende beschutting en in de tweede plaats door een bespuiting met „verkeerde" gusathion. Van deze bespuiting had vooral de Golden te lijden. Trouwens, ook voor wind is dit ras extra gevoelig. Om de wind te breken werd zeer veel aandacht besteed aan de beschutting. Het bedrijf is rondom omgeven door windschermen van populieren en (aan de oostkant) elzen. In totaal komt er niet min der dan 5 kilometer windscherm voor. In 't algemeen zijn er blijvende windschermen van els om de 50 meter, met op halve afstand nog tijdelijke singels van populieren. Verder komen er om de 100 meter dwarssingels voor van Populus Vereecken, die zo danig zijn geplant dat ze het doorrijden met machi nes en werktuigen niet belemmeren. WEINIG ONDERTEELT JN het oudste gedeelte werd onderteelt toegepast met bruine bonen. Daarna werden grasstroken ingezaaid. Als een akkerbouwer volvelds al weinig over houdt, kan er met verbouwen van landbouwgewas sen op stroken tussen fruitbomen niets te verdienen zijn. Bovendien wordt de structuur van de grond meestal slechter. Aldus de mening van de heer Luteijn. In de jongste aanplant is er bij de peren nu een „onderteelt" van Golden Delicious, in totaal 750 boompjes. Met deze wijkers komt het percentage Golden tijdelijk op een wat aantrekkelijker peil. Overigens werd hier geen gebruik gemaakt van tussenteelt van land- of tuinbouwgewassen. In de oudste aanplant werden de stroken inge zaaid met Engels raaigras. Op droogtegevoelige grond is dit wellicht niet op zijn plaats, maar op dit bedrijf is sprake van een prima vochthoudende bodem en deze grassoort (weidetype) voldoet goed. In de jongere aanplant werd het mengsel ge kozen dat in Zeeland vaak wordt gebruikt en be staat uit ruwbeemd, veldbeemd en roodzwenk. Dit grasbestand vormde sneller een volle, gesloten zode rten het Engels raai, maar de indruk is dat het min der organische stof produceert. Overigens voldoet ook dit mengsel wel goed. VOOROPKWEEK VAN PEREN »E meeste perebomen die in het jongste deel van het bedrijf zijn geplant, hebben eerst in het oudste blok gestaan. Dit met de bedoeling direct met een oudere, vrij grote boom te beginnen. Deze methode is goed. Men kan er de lange wachttijd van peren aanzienlijk mee bekorten. Om het volle profijt te trekken is het echter gewenst met tweejarig plantmateriaal te beginnen, dat 3 jaar op te kweken en dan op de definitieve plaats te zetten. De heer Luteijn kon indertijd geen goed begin materiaal krijgen en boekte daarom niet zo veel voordeel als er anders uitgehaald had kunnen wor den. In die tijd waren er niet voldoende tweejarige bomen te koop en was er zelfs gebrek aan éénjarige boompjes. Maar nogmaals: op zichzelf is deze vóóx*- opkweek een goede methode. DE SNOEI VAN DE PEREN JBEREN vormen gemakkelijk een te sterke kop, vooral wat betreft rassen als Comice en Hardy. Er wordt naar gestreefd de kopgroei af te remmen en de onderste takken voldoende zwaar op te kwe ken. Liefst wil de heer Luteijn vooral in de jeugd dat de gesteltakken en de koptak ongeveer even dik zijn. Bij de oudste bomen is dat niet gelukt. Hierbij werd de kop de eerste jaren normaal ingesnoeid, zodat hij onevenredig zwaar werd en nu elk jaar zeer sterk „gedrukt" moet worden. Bij de jonge bomen lijkt het beter te lukken. Hiertoe werd de kop veel korter ingesnoeid dan de gesteltakken, zodat de harttak nu vaak zelfs zwak ker is. Omdat de ervaring leert dat bij een Comice en Hardy de kop later altijd weer al vlug sterk wordt, zodat men hem laat gaan, vindt de heer Luteijn dat juist wel goed. GUILLIAMS VOORLOPIG VERLIEZER De heer Moeliker van het Rijkstuinbouwconsu- lentschap (zeer gewaardeerd als voorlichter) heeft in herhalingen bomen helemaal volgens Guilliams recept gesnoeid, andere zo weinig mogelijk en weer andere „normaal". Bij de Comice is het resultaat van de Guilliams snoei voorlopig niet gunstig. De niet ingesnoeide koppen zijn enorm doorgeschoten en hebben veelal weinig bloemknoppen gevormd. Ook verder zullen de Guilliams bomen over het algemeen belangrijk minder bloeien, terwijl ze bovendien door de ge volgde snoeiwijze kleiner zijn en de ruimte niet op zullen vullen als men zo doorgaat. Ook bij de andere pererassen levert de Guilliams snoei tot nu toe geen duidelijke voordelen op. De proef wordt echter doorgezet. Het is nog te vroeg voor een definitief oordeel. De heer Luteijn verwacht voor het winderige Zeeland niet veel heil in de doorgeschoten koppen en hij meent dat ook overigens de Guilliams richt lijnen slechts voor een deel zullen standhouden. Niettemin was het gunstig dat de heer Guilliams wat leven bracht in de pere-brouwerij. Hij zette iedereen aan het denken en studeren. VERDERE UITBREIDING? zijn geen directe plannen voor uitbreiding van de fruitteelt. Mogelijkheden zijn er uiteraard wel. Aansluitend is nog grond genoeg, ook voor ver vanging als bodemmoeheid op het huidige perceel problemen voor herinplant zou opleveren. Men kan echter rustig de toekomst afwachten. Vooral omdat het een firma is zijn beide broers er bij gebaat dat het bedrijf in zijn ge heel zo goed en gunstig mogelijk draait, zo wel wat de akkerbouw als de fruitteelt be treft. De gebroeders en hun echtgenoten kun nen het best met elkaar vinden (eerste voor waarde voor slagen!) en daarom worden alle beslissingen in goede verstandhouding ge nomen. Zoals in het begin van het artikel al werd be toogd: een goede regeling van de bedrijfs opvolging is uitermate belangrijk. In dit geval werd met de oprichting van een firma een goede vorm gevonden. In een ander geval kan een andere oplossing beter zijn. U zult weten dat de Z. L. Af. voorlichting geeft op dit gebied. Gaarne wordt u op ver zoek persoonlijk ingelicht en van advies ge diend.' nOOR de hogere temperaturen vei loopt op het ogenblik de ontwikkeling van de knoppen der- fruitbomen zeer vlug. Het zal niet lang meer duren of het Zeeuwse fruitland heeft haar feestkleed aange trokken en er zal volop te genieten zijn van de bloe sempracht. Dit weekeinde zullen de eerste peren en de vroegbloeiende pruimen in volle bloei staan en steeds uitbundiger zal dan het bloesemfeost in de boomgaarden worden. Zonder twijfel zullen velen zich in de komende weken opmaken om een tocht te maken langs de bloeiende boomgaarden waaraan vooral het gebied van midden Zuid-Beveland zo rijk is. Degenen die tijdens de Paasdagen reeds het plan hadden een tocht langs de bloeiende boomgaarden te maken en dit ook uitvoerden, zullen zich wel bedro gen hebben gevoeld. Onze provinciale pers bracht op de zaterdag voor Pasen het bericht dat er volop te genieten was van de bloesempracht in Kapelle en omgeving. Ter illu stratie stond er een fraaie foto bij van een bloeiende pereboom bij een hofje, een foto die ongetwijfeld vele jaren oud zal zijn geweest en die In deze tijd moeilijk meer te maken zal zijn, omdat de enorm grote Noord- Hollander vrijwel nergens meer te vinden zijn. Jammer is het, dat dergelijke van een grote ondes kundigheid getuigende berichten nog steeds in de krant komen. Vanzelfsprekend hebben we er niets op tegen dat in de krant melding wordt gemaakt van het moois dat de boomgaarden te zien kunnen geven in deze tijd van het jaar maar dan dienen dergelijke berichten op waarheid te berusten en niet te worden gebracht op een tijdstip waarop er nog geen bloesem te bekennen valt. Aan vele fruittelers in Kapelle en omgeving is rond de Paasdagen gevraagd waar er bloeiende boomgaarden te vinden waren. Ze moesten al degenen die er voor gekomen waren om er van te genieten, zeggen dat ze het ook niet wisten. In de komende weken zal dat gelukkig anders worden. Voor de teler is de bloeitijd een periode waarin hij meer zorgen heeft dan anders omdat deze periode in feite bepalend is voor de grootte van de oogst die zal volgen. Nu weten we wel dat de grootte van de oogst uit eindelijk niets zegt omtrent het resultaat dat behaald zal worden maar niemand ziet toch graag dat zijn oogst mislukt. Dat de grootte van de oogst het financieel resultaat niet bepaald, hebben we het afgelopen seizoen gezien. In de afgelopen periode hebben de veilingen van Goe9 en Kapelle-Biezelinge hun omzetcijfers over het boek jaar 19651966 bekend gemaakt. Deze cijfers tonen aanmerkelijke verschillen met het vorig jaar. Toen was er een enorm grote fruit oogst maar de geldelijke opbrengst viel tegen. Vooral bij de Goesse veiling was de omzetstijging het afgelopen jaar spectaculair. Hier bedroeg de om zet 12,7 miljoen gulden tegen het jaar daarvoor 8,9 miljoen gulden. Bij de veiling in Kapelle-Biezelinge steeg de omzet van 10,1 miljoen gulden tot juist 12 miljoen gulden. Bij deze veiling heeft de verminderde aanvoer van kleinfruitprodukten een rol gespeeld. De overige veilingen, die hun boekjaar op 31 decem ber afsluiten, konden toen ook allemaal melding ma ken van hogere omzetten. Een uitzondering hierop vormden de meeste Thool- se veilingen, waar de lagere opbrengsten van de uien duidelijk merkbaar was. Vanzelfsprekend zijn we als telers dankbaar voor deze hogere veilingomzetten. Niet vergeten mag ech ter worden dat het ook dringend noodzakelijk is dat de omzetten stijgen want we hebben voortdurend te maken met het probleem van de stijgende kosten. Ook voor 1966 zullen we weer rekening moeten houden met hogere loonkosten. Hopelijk zullen de prijzen dit goed maken, maar we zullen er van uit moeten gaan, dat dit wordt opgevangen door een hogere arbeidsproduktiviteit. De post ziektebestrijding vraagt zeer veel geld. De chemische onkruidbestrijdlng komt de laatste tijd sterk naar voren. Het vraagt handen vol geld, maar het is toch altijd noch voordeliger het op die manier te doen dan op de oude wijze. Wat de ziektebestrijding betreft mogen we ook de aandacht van de kleinfruittelers nog eens vestigen op de noodzaak van een grondige aanpak van dit onder deel van hun bedrijfsvoering in het komende seizoen. Met name de botrytisbestrijding zal alle mogelijk® aandacht moeten hebben. Elk jaar opnieuw wordt door deze zwam enorm grote schade veroorzaakt bij de kleinfruitgewassen. Dan zijn het aardbeien die ec het slachtoffer van worden, een volgende keer fram bozen en dan weer de bessen. De ervaring heeft ech ter geleerd dat een goede bestrijding belangrijke re sultaten op kan leveren. Wanneer men klehtfruit heeft, is er daarom alles voor te zeggen deze ziekte bestrijding zo serieus mogelijk uit te voeren. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9