UIT DE PRAKTIJK APRIL - DOET WAT HIJ WIL Ook op Walcheren wens niet in vervulling Zuid-Beveland - weinig gevorderd Noordbevelandse opkomst gewassen goed Denk aan de geleidelijke overgang voor het vee van stal naar wei HET verhaal wordt eentonig en een beetje melancholiek, want de boer stapt iedere dag dat de aprilmaand vordert met een beetje beteuterd en tevens teleurgesteld gezicht zijn bedrijf iA, om te kijken of het moge lijk is de reeds gedeeltelijk zaaiklaar gemaakte akkers opnieuw te bewer ken en te zaaien. Doch iedere keer weer moet hij ervaren dat het niet meevalt en als zijn blikken dan de sombere wolkenpartijen aan de hori zon ontwaren, welnu dan vervliegt iedere hoop om spoedig aan de starter van de tractor te trekken om te kunnen beginnen. Met zijn handen diep in zijn broekzakken en een somber gemoed stapt hij dan maar terug naar zijn boerderij en laat zijn personeel de trekker, de wagen of de andere werktuigen nog maar eens schoonmaken en nazien of zoekt andere „kluts- karweitjes" op, waardoor er nog iets van de zoveel „drie gulden zoveel" per uur terug verdiend kan worden. De in deze tijd van het jaar, wanneer de tijd van het zaaien en poten reeds ruimschoots is aangebroken, onrustige boer stapt in zijn auto en kijkt dan of zijn collega's er net zo overdenken als hij. Onderweg worden de problemen en de mogelijkheden nog eens met „lotgenoten" besproken en dan komt de zon door. Dan duurt het niet lang of de „meest felle" gaat van start. Het valt nog wel niet mee, maar hij kan van het eind en optimist als hij onder deze omstandigheden is, denkt hij dat het nu wel droogzal blijven en dan kan er morgen gezaaid worden. De collega's kunnen het nu ook niet meer binnen houden en ook zij volgen. Maarde andere morgen moeten zij opnieuw ervaren dat hun optimisme te vroeg is en gelaten wacht men weer af tot zon en wind opnieuw uitnodigen om de akkers te bewerken. AL met al echter is er zodoende nog weinig gezaaid op onze schiereilanden, eigenlijk vrij wel niets meer dan toen we ons vorig artikel schreven. Wij hopen nu maar dat, wanneer deze bijdrage door U gelezen wordt, het Zeeuws Land en Tuinbouwblad al enkele dagen op U lag te wachten, omdat U het te druk had om Uw lijf blad te lezen. Nu althans hebben we op THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND nog tijd om de altijd boeiende raads- verslagen van St. Philipsland te lezen, waarin de meningen nogal eens ver uit elkaar liggen, wan neer het gaat om subsidies voor culturele instel lingen, recreatieve voorzieningen e.d. Juist daarom te meer viel het ons op dat de raad dit keer eensgezind tegen het waterschap ten strijde trok nu men van die zijde de dijkrecreatie in verant- DE wens van vele kollega's op Walcheren om vóór de Paasdagen met de inzaai van de meeste percelen klaar te zijn is niet in vervul ling gegaan. Een aantal bedrijven zijn een flink eind gevorderd, maar het gros van de bedrijven is nog niet zo ver. De regenval, hoewel niet van grote betekenis varieerde van streek tot streek binnen ons gebied, zodat men in de ene streek nog verder gevorderd is dan in de andere streek. Door de zachte regen had de struktuur van de grond niet te lijden, integendeel de bewerkbaar heid werd nog eerder beter. Daar het echter ook weinig zonnig en drogend was stagneerde het werk toch verschillende dagen. Voor hetgeen reeds gezaaid is, is het gunstig zowel wat de kiemingsvoorwaarden betreft (vocht en temperatuur) als de te verwachten resultaten van de chemische onkruidbestrijding met bodem- herbiciden in bieten, erwten en uien. Sukses is vrijwel verzekerd. Tijdens het zachte weer is veel vee in de wei gebracht. Het grasbestand is goed en bij aanhou dend gunstig weer mag een zeer goede grasgroei worden verwacht. Door een juiste beweidings- teehniek en het tijdig maaien voor kuil en later IV/EER zijn we 14 dagen verder en nog is de voorjaarsinzaai maar weinig gevorderd. De hoe- veelheid neerslag in de maand maart is met rond de 60 mm ongeveer normaal geweest, maar iedere keer was het toch weer te veel om in het land wat te kunnen doen. De eerste percelen zomertarwe en zomergerst staan al boven, ook het eerste vlas en de eerste erwten komen reeds voor de dag. Ook is dit het geval met de allereerst gezaaide suikerbieten. Hoeveel er voor de Paasdagen precies gezaaid en gepoot is, is moeilijk te schatten per polder en per bedrijf is er een zeer grote variatie hooguit is dit 40 Voor de suikerbieten is dit hoog stens 12 a 15 Zo wordt het toch wel een laat voorjaar. Dat straks niet alleen de gewassen gezaaid moeten worden is nog niet zo erg, maar belangrijker is, dat bovendien op vele bedrijven dan ook nog de kunstmest gestrooid moet worden. Het gebruik van samengestelde meststoffen wordt in zo'n voorjaar dan wel wat meer aantrekkelijk. Het uit strooien soms in meerdere keren van enkelvoudige of het zelf mengen en daarna uitstrooien vraagt dan extra tijd. In Zuid-Beveland zijn op verschillende percelen proeven genomen met het injecteren van vloei bare ammoniak (NHz). Het toedieningsapparaat hiervan weegt vrij veel en het blijkt wel dat de grond voldoende droog moet zijn om dit te kunnen verdragen. De periode om met succes NH3 toe te kun nen dienen is dan ook sterk afhankelijk van de tijd die beschikbaar is tussen het moment dat de grond voldoende berijdbaar is en het moment dat het gewas gezaaid zal worden. Op verschillende percelen zal deze periode dan ook vrij beperkt zijn. De wintertarwe begint reeds flink te groeien, ook is duidelijk te zien dat op de meeste percelen de stikstof flink zijn werk doet. Er loopt al heel wat jongvee buiten, juist voor de paasdagen heeft men om van het werk af te zijn er heel wat naar buiten gebracht. Jammer is het wel dat hier en daar nog graslanden voorkomen waarbij verondersteld kan worden dat deze nog geen N hebben gehad. Bij het aflezen van de grote hoeveelheid neerslag 12 mm) na de tweede paasdag zakt de moed om snel te beginnen ons weer in de schoenen. Het uitrijden is hierdoor wéér enkele dagen uitgesteld. Het gaat nu toch voor verschillende gewassen toch wel de hoogste tijd worden dat we een kans krijgen om ze aan de grond toe te kunnen vertrouwen. woorde „goede" banen wilde leiden. Uit de discussie in de raad en op de perscon ferentie die het waterschap gaf kon men duide lijk constateren dat deze dijkrecreatie bijzonder moeilijk op de juiste wijze geregeld kan worden. De belangen zijn n.l. heel erg tegenstrijdig, de exploitant van de dijk wil onvertrapt gras, het waterschap moet waken voor de schade en de argeloze hengelaar, met zijn gezin „zonnebaden" wil het zich graag zo gemakkelijk en plesant mo gelijk maken en haalt stenen uit de glooiing om zijn hengelstok vast te zetten en prikt zijn harin gen in de dijk om zijn tent te verankeren. Het zoeken naar de gulden-midden-weg en het geven van een goede voorlichting aan beide partijen kunnen hier hopelijk tot het gewenste resultaat leiden. voor hooi moet er naar gestreefd worden in het beweidingssysteem de zogenaamde groeitrappen te krijgen. Het vee beschikt dan steeds over jong mals gras, wat. de prduktio tengoede komt, terwijl de kwaliteit van de zode er door wordt verbeterd. Aan de leden van de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting is weer een handig boekje verzonden han delende over plantenziekten- en chemische on kruidbestrijding in diverse gewassen. De komende maanden kan dit boekje van groot nut zijn ten einde de diverse mogelijkheden van bestrijding na te gaan. Een tabel met de prijs van de diverse bestrijdingsmiddelen geeft informatie over de kos ten van de aanwending van deze middelen. Het is dan ook gewenst dit boekje zuinig te bewaren, zodat het indien nodig geraadpleegd kan worden. Ook de gele waarschuwingskaarten zijn en zul len weer worden toegezonden op de meest ge schikte tijd. De ontvangst van een dergelijke kaart is het sein om het betreffende gewas te kontro- leren op het voorkomen van een eventuele aan tasting, of het juiste stadium waarin het verkeert in verband met een chemische onkruidbestrijding. ZN de achter ons liggende twee weken heeft men op NOORD-BEVELAND maar onge veer twee dagen in het land kunnen werken. Het zaaiwerk is dus veel minder ver dan we hadden gehoopt. Nog bijna alle aardappelen en zeker de helft van de bieten moeten momenteel (maandag) nog aan de grond worden toevertrouwd. Voor de aardappelen hoeft een wat latere poottijd nog niet direkt schadelijk te zijn, maar vooral voor de bie ten is het jammer omdat toch duidelijk is bewe zen dat dit gewas half april gezaaid gemiddeld minder opbrengst geeft dan gezaaid in de laatste helft van maart. Bij onze traditionele werkmetho den hadden we de bieten graag wat gespreid i.v.m. de arbeidsverdeling. Nu tillen we aan dit punt minder zwaar. In de eerste plaats is het precies op tijd dunnen bij precisiezaai minder nodig en in de tweede plaats is met een bietendunner ook een behoorlijke werkspreiding mogelijk. Naast chemische onkruidbestrijding zullen we deze bietendunner wel wat anders moeten gebrui ken dan we zonder onkruidbespuiting gewend wa ren n.l. meer als BIETENDUNNER en minder als RIJENWIEDER. Het gebruik als RIJENW1EDER, waarvoor dit werktuig jaren geleden mede is ge ïntroduceerd, hield in dat we zo vroeg mogelijk begonnen en dan in meerdere bewerkingen met pennen of kleine mesjes de bietenrij uitkamden om er wat bieten uit te slaan en onkruid te vernie tigen. Naast een geslaagde chemische onkruidbe strijding behoeven we alleen maar de overtol lige bieten op te ruimen. Dit betekend dat we, na meting met een tellat de bieten in één of hoog stens twee bewerkingen brengen op de stand waar we ze op dat moment willen hebben. We kunnen hiermee dus gerust wachten tot de stand goed is te beoordelen en verder met een meer of minder breed mesje (om toch de gewenste rustige slag van de dunner te houden) deze bewerking uit voeren. Het ziet er naar uit dat de opkomst van de vroeg gezaaide gewassen goed zal zijn. De eerste rijtjes zomertarwe, gerst, vlas en erwten zijn al mooi te zien. Het weer was ook gunstig voor de vroeg gespoten bodemherbiciden tegen het on kruid in bieten en erwten. Regen of zon het is dus in de landbouw altijd wel ergens goed voor. OP SCHOUWEN-DUIVELAND waren de werk zaamheden met Pasen nog niet ver gevor derd. De verscheidenheid van grond hier geeft uiteraard grote verschillen. Er zijn bedrijven waar men al aardig opgeschoten is, maar daarnaast zyn er ook die met Pasen nog niets gezaaid of gepoot hadden. Vooral is dit 't geval in Schouwen. Van de zomergranen moest nog wel de helft gezaaid wor den. Van 't vlas was ongeveer de helft gezaaid. Van de uien, erwten moest nog wel 80 gezaaid worden. Van de suikerbieten was nog geen 5 gezaaid, en van de aardappels was nog geen 5 gepoot. Ook het DNOC-spuiten op wintertarwe was niet klaargekomen, hoewel 't maar enkele percelen be trof waar de spuitkar niet op kon. Ook waren er nog enkele percelen wintertarwe die nog geen N. ontvangen hadden. Waar wel vroeg gezaaid is dient men er al rekening mee te houden, dat de jonge planton in 't begin van de groeiperiode be laagd kunnen worden door allerlei insecten en ook door ziekten. Geregelde controle is nodig. Be denk wel dat de belagers erg klein zijn en moei lijk te ontdekken, maar dat de gevolgen groot kun nen zijn. Voor de veehouders zal spoedig (dit is te hopen) de dag weer aanbreken, dat het vee de stal kan verlaten. Vóór 't echter zover is (hier en daar ziet men naast jongvee ook al melkvee enkel overdag buiten) dient men de nodige ver zorging in acht te nemen. Aandacht aan weide- installatie, doorloopmelkstal of -wagens enz. De gevreesde kopziekte maakt ieder jaar weer slachtoffers onder de melkveestapel. Tracht alles in 't werk te stellen om dit te voorkomen. Eén van de middelen hiervoor is 't voeren van anti- kopziektekoek. Dit geeft wel eens moeilijkheden en dan is menging van deze koek door 't andere voer een oplossing. Een geleidelijke overgang van stal naar weide helpt eveneens de kopziekte voorkomen. Indien mogelijk dan moeten de dieren de eerste 14 dagen 's nachts opgestald worden en bijgevoerd met hooi of pulp. Bedenk steeds dat voorkomen beter is dan genezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4