Huishoudelijke voorlichting ten plattelande Jongerenaktiviteiteii Kadercursus Walcheren 30 P. J. G. De Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten Plattelande is op 9 februari 1935 opgericht. Zij wordt door verschillende ministeries volledig gesubsidieerd. Enkele van de organisaties die in de stichting en in de provinciale commisses zijn vertegenwoordgd zijn: de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de A.N.A.B., de vrouwenbond van het N.U.U., het Groene Kruis en vele andere. De huishoudelijke voorlichting is noodzakelijk met het oog op de verschillende nieuwe produkten, nieuwe woningmaterialen, veranderde werkmethoden, enz. Dat is één kant van deze stichting; een andere is het geven van cursussen, lezingen en demonstraties. En juist van deze laatste punten kunnen de Zeeuwse Plattelands Meisjes ook profiteren. JN vele afdelingen zijn de activiteiten betreffende het meisjeswerk miniem. Men weet niet wat er nog georganiseerd kan worden om leden te trekken. De stichting voor de huishoudelijke voorlichting biedt echter vele mogelijkheden. In het programma Van cursussen in 1965-1966 stond o.a. het volgende: verschillende voedingscursussen: over menu's. broodmaaltijden en met het onderwerp „van moestuin naar diepvries". huishouding: gasten ontvangen en gratie en charme, kleding en naaiwerk, tuin en bloemen, beter bewegen. Verder zijn er lezingen met als onderwerp: vrouw en reclame, gast en gastvrouw zijn, nieuws over moderne stoffen, het aanvullen van de garde robe. Er worden ook demonstraties in het bloemschik ken en het bereiden van koude schotels en har tige hapjes gegeven. was dan even een greep uit wat de huis houdelijke voorlichting biedt. U ziet dat er bijzonder interessante en leerzame dingen bij zijn. U kunt zich voor nadere inlichtingen en/of fol ders wenden tot het provinciaal secretariaat van de huishoudelijke voorlichting: Grote Markt 9, Goes of tot de secretaresse van de werkcommissie in uw streek. Dit zijn voor: Schouwen-Duiveland: mevr. S. Vis-v. d. Burg, Bette- waardsedijk 2. Zierikzee. St. Philipsland: mevr. Stols-Zandee. Henriëttepolder IA, Sint Philipsland. Noord-Beveland: mevr. de Regt-van Maldegem. „Anna Maria Hoeve", Wissenkerke. Tholen: directrice landbouwhuishoudschool, Simon Lindhoutstraat 1, Tholen. Zuid-Beveland: mej. A. D. J. Wielinga, Nachtegaal- laan 82. Goes. Walcheren: mej. C. G. Rezelman, Rembrandtlaan 25, Goes. Oost Zeeuw sch-Vlaanderen: mevr. v. Waes, Axelse- straat 10, Westdorpe. West Zeeuwsch-Vlaanderen: mevr. J. Luteijn-van Cruyningen, Ter moere 2, Zuidzande. Wanneer u een cursus, lezing of demonstratie aanvraagt, doet u dat dan twee maanden van te voren bij het provinciaal secretariaat (adres zie boven). In de maanden mei en juni worden er verschil lende propaganda-avonden gehouden in Zuid-Beve land. Bezoek deze avonden eens, wanneer u daartoe in de gelegenheid bent of vraag een folder aan. Het is beslist een goede aanloop voor uw activiteiten voor de meisjesleden in het komende seizoen. Laat het kleine, koude vlammetje, dat er nog is, eens groot en warm worden? ADDIE DE LOOFF. LEDENWEEKEND OP RENESSE P.J.G.-ers uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zyn onlangs bijeengekomen in het vormingscentrum „Hedenesse". Het waren 38 jongens en meisjes. Het weekend was bedoeld om samen over het onder werp: „verliefd, verloofd en getrouwd" te praten, en verder wat ontspanning te bieden. Men begon het weekend met kennismaken. Dit vond o.a. plaats door middel van een kennismakings- spel. Nadat ieder zijn corvee-opdrachten had ge kregen, begon het eigenlijke programma. Er werden dia's vertoond over de man-vrouw verhouding in het huwelyk, en wat daaromheen allemaal een rol speelt, 's Avonds was er een forum o.l.v. de heer Wasterval, waaraan werd deelgenomen door mevrouw J. A. Verhage-Risseeuw, huisvrouw- te Cadzand, en de heren H. L. A. Bom. arts te Cad- zand en O. A. Gielliet, kapelaan te Oostburg. Zij beantwoordden de schriftelijk gestelde vragen vol ledig. Vooral de heer Bom kreeg veel vragen op medisch gebied, die voor hem en ook voor het forum echter geen moeilijkheden opleverden. De persoon lijke vragen waren wat moeilijker, maar er waren er weinig. Er werd door het forum (en helaas weinig door de aanwezigen) gediscussieerd over vragen o.a. be treffende het gemengde huwelijk, het gebruik van voorbehoedmiddelen, de manier van voorlichting aan de kinderen, enz. De meningen waren praktisch allemaal dezelfde. Men kwam tot bevredigende antwoorden, die ook voor ons belangrijk en leerzaam waren, 's Avonds was er gelegenheid tot wat ontspanning. Men had een bar ingericht en voor dansmuziek gezorgd. Het was zeer gezellig, en niemand was het beu toen de avond gesloten werd. De volgende morgen was het vroeg uit de veren geblazen. Na het ontbijt werd een huisdienst ge houden. De preek van Wika Wasterval ging over de verhouding ouders-kinderen. De heer Wasterval beeft ons de goede weg gewezen. 's Middags sprak de heer Van Maurik over het onderwerp „Onze ouders in de moderne literatuur". Hierover werd door de groep gediscussieerd. Jan Cremers boek sloeg niet zo'n best figuur, geloof ik. Na de broodmaaltijd werd het hele weekend nog eens bekeken. Daarna sloot Adri D'Hont de bijeen komst. Het is een weekend geworden waarover iedere deelnemer nog wel eens zal napraten. Degenen die er niet geweest zijn zullen er veel spijt van moeten hebben. Gelukkig heeft men volgend jaar de kans om dit te voorkomen. Tot dan! Arno de Feijter. SPORTTRAINING NOORD-BEVELAND De afdeling Noord-Beveland organiseert iedere vrijdagavond om 18.30 uur een training voor de P.J.G.-sportdag. Deze training wordt gehouden op het Gemeentelijk Sportterrein te Kortgene. P.J.G. WALCHEREN NAAR WIM KAN Op 22 april in Vlissingen en op 26 en 27 april in Middelburg komt in samenwerking met de Z.V.U. het A.B.C.-cabaret van Wim Kan naar respectie velijk Brittania en de Schouwburg te Middelburg. Indien u als P.J.G.-lid van Walcheren van caba ret en humor van de hoogste plank wilt genieten, kunt u zich opgeven bij het sekretariaat van de Z.V.U., Koepoortstraat 6 te Middelburg, tel. 01180- 2715 of bij J. Roelse, Molenweg 11, Koudekerke, tel. 01185-360. Dan zal getracht worden plaatskaarten voor u te reserveren. Geeft u dan wel op welke avond u wenst te bezoeken! Geeft u zich wel zo spoedig mogelijk op. Voor de voorstelling te Vlissingen uiterlijk maandag 18 april en voor die te Middelburg uiterlijk donderdag 21 april. Denkt U aan de PEELAND-mars van morgen Start 7.30 uur in ,,De Scheldete Colijnsplaat. Inschrijving vanaf 7 uur. Minimum leeftijd 15 jaar. MEDEDELING In de Plattelandsjeugd van vorige week Is ver zuimd aan te geven, dat de foto van „Het Hoge Huis" ter beschikking is gesteld door de Provinciale Zeeuwse Courant. Voorts dient nog te worden vermeld dat het ar tikel over de Toneelwedstrijd 1965/'66 is geschreven door de voorzitter van de toneeljury, de heer T. II. C. van Arenthals. ONLANGS is de Walcherse kadercursus afge sloten, een cursus die volgens de deelnemers zelf zeer geslaagd is. De cursus werd op een aan tal middagen gehouden en had tot doel de deel nemende P. J. G.'ers te laten kennisnemen van de vele, dikwijls boeiende maar vaak ingewikkelde, problemen van onze huidige plattelandssamen leving. Vooral die gecompliceerde problemen lig gen vaak vlak by ons erf. Dikwijls laat men ze daar maar liggen, omdat men denkt dat men er toch niet uitkomt of ze toch niet kan oplossen. Juist de oplossing is zo moeilijk omdat het één meestal niet los staat van het andere. Daarvoor heeft de P. J. G. Walcheren dan ook deze cursus ge organiseerd. Men zal hierdoor niet zo snel meer zeggen, zoals „Muis" onlangs schreef, zé doen maar en zé zoeken het maar uit. Daarom zou ik de andere afdelingen en streken willen adviseren, organiseer ook eens zo'n cursus. En de leden adviseer ik, doe dan mee, het zal u in uw latere leven echt van- pas komen. Nu enkele technische gegevens van de cursus. De duur was negen woensdagmiddagen van 2l/i uur, met elke middag een andere docent. Deze gaf in het kort zijn of haar visie op het te behandelen onderwerp. Daarna gingen de cursisten in groepen het onderwerp bespreken. Na de koffie trad men dan met de inleider, via de groepen of individueel, in discussie. Op deze wijze werd er op diverse manieren over het onderwerp nagedacht en gedis cussieerd, en ieder kon zijn gedachten toetsen aan die van ae medecursisten en de spreker. Iedere cursist had een aantekenschrift ontvan gen en wat studiemateriaal. Bovendien was er voor elke middag een andere voorzitter en sekre- taris uit de deelnemers aangewezen. De voorzitter had de leiding van die middag, de sekretaris moest in een verslag schrijven over het onderwerp en zijn mening hierover weergeven. Deze verslagen zullen later worden vermeerderd en toegezonden aan de cursisten, docenten, organisaties en per sonen die hebben geholpen om deze cursus te doen slagen. Hierdoor kan ook na de cursus nog eens worden bekeken wat er zoal besproken is, en het stimuleert de hard nodige zelfwerkzaamheid in hoge mate. De cursuskosten waren voor de deelnemers mi nimaal, n.l. 10. De andere benodigde gelden wer den verkregen via subsidies en bijdragen. Een woord van dank is zeer zeker op zijn plaats. Deze kadercursus beoogde voornamelijk het eigen bewustzijn te versterken en zich de pro blemen meer eigen te maken; daarnaast was het doel, interesse te wekken voor het volgen van andere cursussen, bijv. de vierweekse volkshoge schoolcursus „Plattelandsjongeren op nieuwe wegen". Het was een cursus met inhoud, die een kleine bijdrage wilde geven tot een beter inzicht in een maatschappij, die revolutionair en dynamisch wordt genoemd. Laat ook de P. J. G. de toekomst beter inzien. Organiseer en doe mee, het zal u niet berouwen. Het kan de Zeeuwse wapenspreuk „Luctor et Emergo" gemakkelijker vervuld laten worden. De programmapunten van de cursus waren de volgende: 1. Vergader- en discussietechniek, door de heer M. Bundervoet, cursusleider van de volkshoge school „Olaertsduijn". 2. Kadervorming, waarom en hoe, door de heer W. Koster te Axel, lid van het Dagelijks Be stuur der Z. L. M. 3. Geestelijke stromingen in Nederland, door de heer R. J. Wasterval, direkteur van het vor mingscentrum „Hedenesse". 4. De pers en haar waarde voor de samenleving, door de heer G. A. de Kok, hoofdredakteur van de P. Z. C. 5. Wellevendheid en omgangsvormen, door mej. A. v. d. Leeden, sekretaresse Bond van Platte landsvrouwen. 6. Kent u Walcheren ook zo, door de heer M. P. de Bruijn, adjunkt-bibliothekaris van de pro vincie Zeeland. 7. Hoe verdelen we de ruimte, door de heer drs. J. L. P. Post, inspekteur Ruimtelijke Ordening. 8. Wie helpen ons op weg, door een forum van landbouwdeskundigen. 9. Wat gaat uit en komt in, in bedrijf en gezin, door de heer J. Markusse, agrarisch-sociaal voorlichter van de Z. L. M. Tenslotte zullen de cursisten nog een bezoek brengen aan een zitting van de Provinciale Staten van Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 30