Van het Landbouwschap ffrr FFFT JL BRAMwr oFSOM/Tt KOOLZAADREGELING OOGST 1966 Veemarkt Rotterdam Gaat het fout met de Hollandse uien? ONTWERP- HEFFINGSVERORDENING POOTAARDAPPELEN 1966 ROOIPREMIE VOOR DE FRUITTEELT EXPORTVRAAG NAAR FRUIT NAM TOE 27 (Vervolg van pag. 5) Ï\E toeslag op het koolzaad van de oogst 1966 zal bij beschikking van de minister van Land bouw worden toegekend op basis van de mei inventarisatie. De uitbetaling zal, evenals de graantoeslag, door het Landbouwschap kunnen geschieden. In Brussel is nog geen overeenstemming bereikt over de vraag of de toeslag in het eerste stadium van de afzet of in het eindstadium van de be stemming moet worden toegekend. Mede met het oog hierop stelde het ministerie van Landbouw het op prijs wat dit betreft nog geen positie te kiezen voor de regeling van de oogst 1966. De hoofdafdeling Akkerbouw werd daarom in over weging gegeven de toeslag voor oogst 1966 uit te keren in de vorm van een toeslag per hectare koolzaad. De hoofdafdeling ging daarmee akkoord, op voorwaarde dat het financiële resultaat hiervan niet slechter zou zijn dan bij uitkering van een toeslag op het produkt. De hoofdafdeling stelde daarom voor de toeslag te bepalen op 500,per hectare. Het bestuur van het Landbouwschap besprak dit voorstel in zijn openbare vergadering van 6 april en besloot dit voor te leggen aan de minis ter van Landbouw. Slachtvee. Slachtrunderen, extra kwal. 4,40 ƒ4,75; le kw. 4—4,35; 2e kw. 3,60—3,90; 3e kw. ƒ3,40—ƒ3,55; Worstkoeien ƒ3,25—ƒ3,40; Slachtstie- ren 3 95—4,40; Paarden 3,30—ƒ3,90. Alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, extra kwal. ƒ2,75—ƒ2,85; le kw. ƒ2,55—ƒ2.65; 2e kw. ƒ2,30—ƒ2,55; 3e kw. ƒ2,15— ƒ2,25; Nuchtere slachtkalveren 1,35—1,50. Alles per kg levend gewicht. Gebruiksvee. Melk- en kalfkceien 10501450; Varekoeien 925—1250; Vaarzen 800—11000; Pin ken 600—750; Graskalveren 425600; Nuchtere kalveren voor fok of mesterij ƒ50—ƒ110; Schapen 95115; Lammeren 100110. (INGEZ. MED.) Wie als teler, commissionair, groot- of kleinhandelaar, of als zaadhandelaar, bij de uienhandel is betrokken, vraagt zich dit jaar bezorgd af: vQuo Vadis? Waarheen?" Begin maart was de prijs van onze uien op de Duitse markt zo laag, dat er van een lonende handel geen sprake meer kon zijn. De oorzaken van deze prijsontwikkeling moet meer in de KWALITEIT van onze Hollandse uien dan in het GEBRUIK van uien in het algemeen worden gezocht. In een periode van tekorten op de markt wordt alles wel gekocht, maar als er een over vloedige hoeveelheid ter beschikking staat, wordt er streng gelet op de kwaliteit. Er. er zijn veel kapers op de kust! Als men de noteringen op de buitenlandse markten verder bestudeert, ontdekt men, dat begin maart in Duitsland (na ons eigen land nog altijd de grootste afnemer van Hollandse uien) de prijzen van de aangevoerde uien zéér uiteenliepen. Zo deden de Poolse uien in die tijd 13 DM per baaltje, terwijl de Hollandse uien (UCB-goedgekeurd!) ternau wernood 8 DM opbrachten. Afrikaanse en Italiaanse uien werden in Duitsland ook beter betaald dan de Hollandse. Kijken we naar Parijs, dan zien we, dat ook daar de prijsontwikkeling sterk in het nadeel van onze Hollandse uien was. Ook waren er bij de Hollandse partijen veel klachten over te zachte uien. Door de zaadfirma's wordt hard gewerkt om door selectie tot een beter sortiment te komen. Door publicaties in vakbladen en advertenties is nu bekend, dat er reeds vol gend seizoen zaad beschikbaar zal zijn van het ras DURA, een ras met een hoger droge stofgehalte, waardoor de hardheid en de be- waarbaarheid zodanig verbeterd zijn, dat we gerust de concurrentiestrijd met uienleve- ranciers uit Polen en andere landen weer kunnen aanbinden. Bij de uienteelt staan grote financiële belangen op het spel; een beter sortiment, afgestemd op hardheid en houdbaarheid, zal door ieder die met de uienhandel annex is, alleen ma^r worden toegejuicht. JJE ontwerp-heffingsverordening pootaardappe- len 1966 is gepubliceerd. In de mei-vergade ring zal dit ontwerp ter vaststelling aan het be stuur worden voorgelegd. In overleg met het be drijfschap is de hoofdafdeling Akkerbouw over eengekomen, dat de exporteursomzetheffing ver vangen zal worden door een plombeheffing die door Landbouwschap en bedrijfschap zal worden opgelegd aan de bedrijfsgenoten die onder hen ressorteren. Het ligt in de bedoeling dat de hef fing uiteindelijk zoveel mogelijk door de handel wordt gedragen. Daarom wordt de telers aange raden om bij de verkoop van pootaardappelen doorberekening van de door hen betaalde heffing aan de handelaren te bedingen. Tevens is in deze heffing eenvoudigheidshalve de areaalheffing op genomen die thans is vervat in de Heffingsveror dening pootaardappelen 1965. De areaalheffing be draagt 200,per hectare pootaardappelen en de plombeheffing wordt gesteld op 0,70 per 100 kg. Voorts behelst de ©ntwerp-verordening de be paling, dat over het niet tijdig betaalde heffings bedrag 6 °/e rente per jaar berekend kan worden. DESPROKEN werd een nota van de afdeling Fruitteelt, waarin het verstrekken van sub sidies op het rooien van boomgaarden wordt be pleit. De afdeling Fruitteelt acht het verstrekken van rooisubsidies dringend gewenst, omdat daar door bedrijfsbeëindiging zal worden gestimuleerd. Er is immers voor „schoon" land meer interesse dan voor land waarop een oude boomgaard staat. In geval van bedrijfsbeëindiging zou uit het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds over de totale op pervlakte fruit van het bedrijf een extra-uit kering van 2000,per hectare verstrekt moe ten worden. Dit bedrag zou dan als vergoeding voor de kosten van het rooien gezien moeten worden. Voorts acht de afdeling rooisubsidie gewenst om het opruimen van minderwaardig fruit te be vorderen. Het is voor de afzet in het algemeen van grote betekenis als er minder slecht fruit aan de markt zou komen. Hiertoe zou aan bedrijven met ten hoogste 2 ha fruitaanplant een rooipre- mie van 1500,per hectare verstrekt moeten worden indien zij besluiten het gehele oppervlak verouderde boomgaard te rooien. Voor beide voorstellen zou bovendien moeten gelden dat de te rooien oppervlakte per bedrijf minstens 25 are moet zijn en dat het aantal bo men per ha voor hoogstammen minstens 80 stuks moet zijn en voor struikboomgaarden minstens 200 stuks. Het bestuur van het Landbouwschap zal de no dige stappen bij de betrokken instanties onder nemen. f £M_y£BKBO£K uur. 19 april. UET was deze keer met Pasen druk op de Zeeuws© wegen en vooral maandag was het een geronk en gerij van belang. We hebben nog nooit zo'n stroom auto's over de grote wegen van ons eiland zien trek ken. De Oosterscheldebrug was wel een van de meest bezochte en bereden attrakties. Volgens de opgaven waren er maandag ruim 12.000 auto's overgetrokken. Ook de Benares te Westkapelle was een trekpleister waar duizenden naar toegereden zijn. Het weer was 's morgens wat donker, maar werd steeds beter, op de middag scheen de zon, maar later op de dag werd de bewolking weer zwaarder en kwam de regen, Wij zijn ook rondgereden met onze gasten, je kunt toch geen twee dagen in huis blijvenMaar we heb ben de grote weg maar 2 x overgestoken en ons ver plaatst over de binnenwegen, waar we wel eens ver keer tegenkwamen maar toch konden genieten van wat de natuur ons bood. We zagen de tere puntjes van de zomertarwe en de gerst bovenkomen; sommige nog licht geel, andere reeds wat donkerder, het fijne donkere vlas opkomen, dat de grond reeds bijna bedekte, dan weer percelen waar nog niets aan gedaan was, wellicht moeten hier nog aardappels of bruine bonen op worden gezaaid. De bietenpercelen met soms wat diepe sporen van de spuitmachine er in. Je moet er toch bij zijn voor ze opkomen. En zelfs zagen we al een perceel bieten staan, ze stonden nog wat onwennig geel boven, maar ze waren er toch. Heel wat aardappels waren reeds gepoot of was men nog bezig te poten. We zagen zelfs nog een paard voor een aardappeléénrijer lopen en de man er naast liep rustig zijn perceeltje aardappels te poten, geen oog hebbend voor de grote drukte op de hoofdweg, rustig draaiend op het kopeind, even vullen en weer vooruit, zo zijn 2e Paasdag goed bestedend, misschien later op de dag nog wel uitgeregend. Je kunt ook alles niet van te voren weten. Het is dit voorjaar ook maar stelen geweest, we hadden helemaal geen vast weer en een lange pen ode van opschieten was er niet bij. Op de groene tarwe en graszaadakkers zaten tientallen meeuwen precies of er witte papieren op lagen, het was een mooi ge zicht. Het rundvee stond nog wat onwennig bij de hekkens in de weide, ze hadden nog echt zo'n stal- kleur en ook enkele jonge paarden zagen nog naar de stal, het haar nog wat lang en piekerig. Buurman Willem en Plone waren met Pasen maar thuisgebleven. Jó, zei Willem, 't wordt ellengs maer geverlikker op de weg mie die daegen, je ziet in de weke ol maer meer van die leswaegens, ielke dag motten der mensen eksamen doen, van die geslaagden, nemen der wel ienkelen een auto en zo kommen der als mder meer. Ik lasse in de krante, dat er in eóns land ruum 20 mensen verongelokt bin mie de Paes- daegen, dat is toch erg ée, nee ik gae liever as 't wat minder druk is mie Plone der op uut. Ja, we kunnen buurman geen ongelijk geven. AARDAPPELTERMIJN MARKT Weekbericht 612 april verstrekt door G. de Vries Zonen n.v. Amsterdam ,voor Zeeland; Goes tel. 011006451. Consumptie-aardappelen. Bintje 40 mm opw. april. De noteringen over deze periode hadden slechts betrekking op een 3-tal beursdagen en alhoe wel de pryzen aan bepaalde schommelingen onder hevig waren, bewogen zich deze vrijwel rond de 37 met bepaalde uitlopers als 37,90 en daartegenover 36.40. Op de laatste beursdag was de hoogste note ring 37,20 en de laagste 36,40. Aan het slot wer den nog v/ëei zaken gedaan op 37,welke prijs bleef gelaten met een biedprijs van 36,70. De week- omzet was 360 contracten (v.w. 870). De openstaande positie bleef vrijwel gelijk, n.l. thans 370 en v.w. 390. BEURSBERICHT MARKT GOES 12 APRIL 1966 Aardappelen. Bintje, 35 mm opw. ƒ29ƒ31,25 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. Sorteer- kosten voor rekening koper. Voederaardappelen 5 6 per 100 kg. Vlas. Goede kwaliteit 2025 ct~gewone kw. 1020 ct.; gerepeld vlas 1035 ct. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,81 per kg. Er kwam in de afgelopen periode opnieuw weinig verandering in het prijspeil op de Zeeuwse veilingen. Gemiddeld werd Golden Delicious iets duurder, terwijl Winston iets goedkoper werd, voornamelijk voor de kleinere maten. Jonathan bleef zoals gewoonlijk zeer grote verschil len in prijs te zien geven, terwijl Goudreinette goed gevraagd was, zowel voor de binnenlandse markt als voor uitvoer naar België en Frankrijk. De export van appels is op het ogenblik trouwens toch van meer betekenis dan ze in de voorgaande weken was. In de periode 28 maart tot 2 april be droeg de totale Nederlandse appelexport volgens ge gevens van het Uitvoer Controle Bureau van Tuin- bouwprodukten 1143 ton. In de weken daarv was het meestal wel met 900 ton bekeken. De e>i is geheel gericht op West-Duitsland, Frankrijk en België welke landen in bedoelde week resp. 561, 320 en 261 ton Nederlandse handappelen afnamen. In de komen de weken kunnen op de Zeeuwse veilingen nog flinke aanvoeren van Golden Delicious en Winston worden verwacht. Er zit namelijk nog heel wat in de cellen. Het rijpingsproces zal nu ock wel vlugger gaan ver lopen. Wanneer de temperaturen stijgen, is het ver standig om de kwaliteit goed in de gaten te houden en het produkt zeker niet te lang buiten het koelhuis op te slaan. Tot nu toe is het weer ideaal geweest voor het be houd van de kwaliteit van het fruit. Wat de prijzen betreft het volgende: Golden Deli cious deed in de week voor Pasen in Zeeland voor de goede partijen grote en middelmaat vanaf 80 tot even boven 90 cent per kg. Voor Winston kwamen de beste partijen aan 85 tot 90 cent per kg. Jonathan al naar gelang van de kwaliteit tussen 40 en 60 cent per kg en Goudreinette tussen 50 en 70 cent. Langzamerhand komen ook de aardbeien uit de ge stookte kassen aan de veiling. Voor de paasdagen waren het echt nog primeurs, die toen verkocht werden tegen zeer hoge prijzen van rond ƒ4,per doosje met 200 gram aardbeien, dat is 20,per kg. In de komende week mag op een flinke toenam© van het aanbod van dit produkt worden gerekend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 27