Onderwijsnotities OLVE EINDEXAMEN R. M. L.-T. S. GOES DE KANTWERKSCHOOL IN BRUGGE V E N S V VA R I 18 7 9 I N G ELKE OLVEH POLIS IS WINSTDELEND INAS-OPLKIDING LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL ZIERIKZEE KOOKWEDSTRIJD IN DE LANDBOUWSCHOOL TE ZIERIKZEE 20 Na gehouden eindexamen werd het diploma uitge reikt aan de navolgende leerlingen: A. Aarnoudse, Yerseke; A. B. Blok, Rilland-Bath; M. van Damme, Rilland-Bath; C. J. Dteleman, Wissen- kerke; J. Th. Fluyt, Leiden; J. A. Gaanderse, Eikerzee; J. L. van Gorsel, Oud-Vossemeer; L. M Gijzel, Bieze- linge; M. op 't Hof, Ellewoutsdijk; B. M. Hoogenboom, Noordwelle; M. Janse, Wolfaartsdijk; H C. de Jonge, Kats; B. H. Jonker, Bruinisse; P. J. de Koeyer, Ye»-. Op een feestelijke bijeenkomst in de Landbouw huishoudschool te Zierikzee heeft de uitreiking van de speldjes aan de Inas leerlingen plaats gehad. Bij deze gebeurtenis waren ouders der leerlingen, com missie van toezicht en personeel van de school aan wezig. De leerlingen waren gekleed in hun groene uniform, hetgeen een fleurige indruk maakte. Mejuffrouw Van Liere, directrice van de school, sprak een hartelijk woord van welkom tot de aan wezigen en richtte een bijzonder woord tot de ge slaagde leerlingen. Daarna reikte zij d§ rapporten uit en vertelde een en ander over de stageperiode. Vervolgens speldde mevrouw Der Weduwen de Inas speldjes op. Ook zij feliciteerde de leerlingen met het bereikte resultaat en de ouders met de presta ties van hun dochters. De drie beste leerlingen, Anneke v. d. Kasteele, Jettie Stouten en Carla v. d. Bijl mochten een pre sentje in ontvangst nemen. Alle leerlingen zijn geslaagd. Zij gaan nu een jaar in stage en worden geplaatst in de ziekenhuizen: Sophia kinderziekenhuis te Rotterdam, Delta zieken huis Poortugaal te Rotterdam, Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee en in het ziekenhuis te Dirks- Welllcht vraagt u zich na het lezen van dit op schrift af, of hier sprake is van een drukfout. Ko ken in de Landbouwschool dat is toch wel iets bu it ongewoons Het was dan ook geen gewone gebeurtenis, maar het ging op woensdag 30 maart om de jaarlijkse kookwedstrijd van de negen Landbouwhuishoud- scholen der Z.L.M. Het stond bij voorbaat vast dat deze wedstrijd op Schouwen-Duiveland moest plaats vinden, omdat leerlingen en leerkrachten de Oosterschelde over wilden om de nieuwe brug te zien. Uitziende naar een geschikte zaal voor deze wedstrijd viei het oog op de prachtige kantine van „De Kluut", die voor dit evenement de geschikte accomodatie bood. En zo stapten deelneemsters, supporters en begeleidende leerkrachten die bewus te woensdag de Landbouwschool binnen. De heer J. van Wijk voorzitter van de kom missie voor 't Landbouwhuishoudoiiderwijs heette de gasten van deze middag van harte wel kom. inzonderheid de deelneemsters aan de wed strijd. Dank zij de medewerking van de P.Z.E.M., die de kooktoestellen gratis beschikbaar stelde en installeerde kon dit evenement weer doorgang vinden. Mejuffrouw van der Leeden stelde de jury voor en gaf nog enkele aanwijzingen waarna de kook sters konden beginnen. Het menu bestond uit de volgende onderdelen: gehakt, spinazie, gekookte aardappelen en chocoladevla met slagroom. TP/ OENSDAG 30 MAART, werd in de vakschool voor meisjes te Goes een modeshow gegeven door de leerlingen van de opleiding lerares naald vakken (Na). In haar openingswoord zei de directrice, mej. Gesman, dat deze show niet was een show van confectiemodellen, maar een show van werkstuk ken door de leerlingen zelf gemaakt. Alle vier klassen van de Na-opleiding hadden meegewerkt, zodat een groot aantal mannequins een ruime ver scheidenheid in modellen kon laten zien, waarhij mevr. G. F. WaandersMewissen, één der oplei ding sier ar essen, als -vlotte en deskundige lady speaker optrad. Het was een fleurig komen en seke; C. Kooman, Zierikzee; M. J. W. van Liere, Ril land-Bath; M. Lobbezoo, Krabbendijke; J. Nijsse, Wol faartsdijk; A. de Regt, Kapelle-Biezelinge; C. P. Re- mijnse, Wissenkerke; O. D. Ruyssenaers, Zevenher- gen (N.-Br.); P. van Sabben, Oudelande; G. Schouwe- naar, Wemeldinge; W. P. Stouten, Zonnemaire; P. L. Tmmers, St. Philipsland; C. Vogelaar, Emmeloord (N.O.P.); D. G. Vogelaar, Dinteloord; C. G. de Vrieze, Kloetinge; J. J. de Vrieze, Eikerzee. Afgewezen: 1. land; in de rusthuizen: Duinoord te Haamstede, Ten Anker te Tholen en in enkele gezinnen. De stage periode is verdeeld in 6 maanden ziekenhuis, 3 maan den inrichting, 2 maanden gezin en maand vakan tie. Gedurende deze tijd blijven de meisjes leerlingen van de school en worden als zodanig regelmatig door leerkrachten van de school bezocht en komen zelf meerdere malen voor een contactbijeenkomst op school terug. Na dit stagejaar komen zij nog enkele maanden op school, waarna het eindexamen wordt afgenomen, en zij gediplomeerd Inas zijn. Namen van de leerlingen der Landbouwhuishoad- school te Zierikzee die geslaagd zijn voor de tussen- proef 1966. H. van Almenkerk, L. Bliek, H. v. d. Cingel, M. Pannekoek, S. Schouls en I. Goudswaard, allen te Zierikzee; M. v. d. Bijl en J. Stouten, beiden te Brou wershaven; J. van Bloois en A. v. d. Kasteele, beiden te Noordgouwe; J. Quist te Dreischor; I. den Boer te Kerkwerve; W. den Haan te Haamstede; A. van Oeve- ren te Burgh; C. v. d. Bijl te Zonnemaire; I. Hut en J. Seton, beiden te Oude Tonge; S. Breen te Ouddorp; T. Bui is te Battenoord. Nog even de werkwijze nagekeken in het kook boekje en toen aan de slag! „Juffrouw, mijn plaat wordt niet warm" klonk het angstig uit een hoek. Het euvel was gauw verholpen -de hoofdschake laar moest nog omgedraaid worden. De jury be staande uit 3 dames en 2 heiden liep speurend rond. De dikte van die vla werd bekeken maar evenzeer de dikte van de aardappelschillen. Aan het eind van de middag /.aten de kooksters vermoeid, maar voldaan bijeen. Niemand had de vla laten overkoken en niets was aangebrand. Toch kon er maai' één de eerste zijn en de spanning steeg, naarmate de jury met het keuren en proe ven vorderde. De uitslag iuidde als volgt: Prinses Beatrixschool te Kruiningen le prijs (212 punten); Landbouw- huishoudschool „Prinses Marijke" te Schoondijke 2e prijs (207 punten) en Landbouwhuishoudschool „Oranjezon" te Oostkapelle 3e prijs (203 punten). De wisselbeker verhuisde dus van Haamstede naar Kruiningen, terwijl alle meisjes voor hun prestaties in deze wedstrijd een kookboekje ontvin gen. Tenslotte een woord van dank aan de heer Evel- eens voor de geboden gastvrijheid en aan de leer krachten en de leerlingen uit Zierikzee en Haam stede, die hielpen met het opruimn van het lokaal. A. v d LEEDEN. gaan van meisjes, in pyama's, nachthemden, dus ters in allerlei modellen en kleuren. Zelfs het zo moeilijk te verwerken brushed nylon was gebruikt. Bij de schorten (in cocktail- en huishouduitvoe- ring) was ook Zeeuws schortenbont verwerkt, ter wijl eveneens op-art te bewonderen was. De lange broeken waren alle uitstekend van pasvorm en werden geshowd met jacks of jasjes. In rokken en blouses, werk van de eerste klas, was veel variatie. De jurkjes muntten bijna alle uit door goede pasvorm en afwerkinghetzij door een stijlvolle kraag, hetzij door een goede knoop- versiering of fijne naaldplooien. Ook de Mon- driaanjurken ontbraken niet. De mantelpakjes Vorige zomer werden wij met enkele dames uit genodigd de kantwerkschool in Brugge te komen bekijken en wij hadden ons van dat bezoek heel wat voorgesteld. Deze school heeft in de loop der tijden tal van prachtige werkstukken afgeleverd, die aan vorstelijke personen ten geschenke werden gegeven. Zo herinneren wij ons nog de prachtige kanten tafelloper, die in 1926 het toenmalige Belgische kroonprinselijke paar Leopold en Astrid ter gelegen heid van hun huwelijk werd aangeboden. Deze loper was op de kantschool in Brugge gemaakt. Wij ver wachtten dus nijvere kantklosters aan het werk te zien, die prachtige werkstukken onder handen hadden. Het bezoek pakte wel een beetje anders uit. In de eerste plaats maakte het kleine schoolgebouw een armoedige indruk en toen wij de klasselokalen bin nengingen, steeg onze verbazing ten top. Onder toe zicht van een paar streng uitziende zusters zaten daar een aantal kinderen van 6 tot 10 jaar achter hun kantkussen en hanteerden klosjes en spelden. Zij maakten uitsluitend kantjes voor zakdoekjes of kleedjes, die naar de zusters ons verteldeéi, werden verkocht. De meeste van deze jonge kinderen zaten 's avonds thuis ook achter hun kussen om er nog een paar francs bij te verdienen. Wij kregen dan ook de indruk, dat deze kinderen uit niet wel varende gezinnen kwamen. In de tweede klasse troffen wij een ouder meisje aan, die een wat ingewikkelder techniek meester was. Men wil proberen de kunst van het kantklossen in ere te houden, maar er is geen droog brood mee te verdienen, zodat men wat leerlingen betreft zijn toevlucht heeft moeten nemen tot kleine hummels, in de hoop, dat zij later dit handwerk weer aan een volgende generatie zullen doorgeven. Vroeger be hoorde het kantklossen in Brugge tot de huisin dustrie en wie tien jaar geleden deze stad bezocht heeft, zal zich nog wel de kantwerksters herinneren, die voor dewinkeltjes, waar Brugse kant te koop was, hun vaardigheid met klosjes en spelden toon den. In 1965 was er niet één vrouw in Brugge te bekennen, die in het openbaar achter haar kant kussen zat. De leidster van de school vertelde ons ook. dat het materiaal hoe langer hoe moeilijker te krijgen is. De koperen speldjes worden niet meer gemaakt en evenmin het heel fijne garen, dat voor het fijne kantwerk gebruikt moet worden. Het prachtige kantwerk, dat eertijds op de be roemde school in Brugge werd gemaakt, konden wij slechts op foto's bewonderen. Wij vroegen ons af of de kleine hummels, die nu zo ijverig met klosjes en speldjes bezig waren dit handwerk ook nog zidlen beoefenen als zij ouder geworden de lonen, die er in de industrie te ver dienen zijn, hebben leren kennen. Hopelijk krijgen zij dit creatieve handwerk- so lief, dat zij het later als vrije tijdsbesteding trouw zullen blijven. waren stuk voor stuk juweeltjes, sommige met een gehaakte blouse. Ook de mantels, moeilijke stuk ken voor deze leerlingen, oogstten veel lof. Het slot van de show was een zwarte avondjurk met moderne kr aalver siering en een gevoerde stola. De deelneemsters aan de show kregen een hartelijk applaus. Na het bijwonen van de show was er gelegen heid om een kléine tentoonstelling te bezoeken zowel van de opleiding voor lerares Na, als voor lerares N XIX (landbouwhuishoudkunde). Van beide opleidingen werd een sober, stijlvol en tevens fleurig beeld gegeven van de leerstofonder delen. Tot deze aanblik werkten in niet geringe mate de zelfgemaakte bloemstukjes en „bloem stukken" mee, die de lokalen en de gangen sier den, vervaardigd door de N XIX opleiding. In de keuken werd een demonstratie gegeven van het maken van allerlei hapjes en kon tevens een en ander worden gekeurd. Naast de opleidingen van lager en uitgebreid lager nijverheidsonderwijs heeft de school middel baar nijverheidsonderwijs. De vakschool voor meisjes te Goes is in Zeeland de enige opleidings- vhool bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Behalve uit Zeeland volgen ook meisjes uit Noord- Brabant en Zuid-Holland één der beide opleidin gen. We mogen in onze provincie dankbaar en ook enigszins trots zijn, dat er voor onze meisjes zo vlak bij huis zovele mogelijkheden zijn om een specifiek vrouwelijk beroep te leren, waarmee zij later als werkende vrouw een levenstaak kunnen vinden, of waarvan zij in eigen gezin veel profijt kunnen hebben. Mevr. C. M. v. d. LINDE. MODESHOW VAKSCHOOL VOOR MEISJEV. TE GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 20