Bosbouw en Cultuurtechnische School - Arnhem School te Bolsward Rijks Hogere Landbouw-Technologische DE naam van deze school, een opleiding die voortgekomen is uit de vroegere Zuivelschool, zegt tegen woordig niemand meer iets. Wanneer wij er echter aan toevoegen dat deze opleiding bedoeld is voor de levens- en genotmiddelen-industrie, is het voor iedereen duidelijk waarop dit onderwijs zich richt. 19 Voordat men aan de technische studie begint, wordt een basisopleiding van 1 jaar gevolgd. Hierin wordt of wel de HBS-leerstof nf wel de benodigde landbouwkennis bijgebracht. Voor de meeste leer lingen duurt de opleiding aan de HBCS. daarom 4 jaar. De studierichting bosbouw leidt tevens op voor rentmeester. Voor de MBCS duren de studieperioden resp. 6 maanden, 10 maanden en 6 maanden. De MBCS kent geen basisopleiding aan de school zelf. Hier duurt de technische opleiding 2 jaar. TOELATINGSEISEN IJEZIEN de eisen die deze opleidingen aan de leer lingen stellen wordt een geschiktheidsonder- zoek uitgevoerd. Tot de HBCS kan men worden toegelaten als men in het bezit is van: a. diploma MULO-B 4- diploma middelbare land bouwschool, óf b. diploma H.B.S.-B, of Gymnasium-B, èf c. diploma hogere landbouwschool. In de gevallen a. en b. kan men worden toe gelaten tot de le klas (basisopleiding), in geval c. kan men worden toegelaten tot de 2e klas (tech nische opleiding). In geval a. wordt men onderworpen aan een toelatingsexamen. Gedeeltelijke vrijstelling hiervan kan geschieden op grond van goede cijfers op de behaalde diploma-lijsten. Tot de MBCS kan men worden toegelaten als men: het kennisniveau heeft van ULO-A met wiskunde en daarbij ook het diploma van een middelbare landbouwschool bezit. Men moet een toelatingsexamen afleggen. Ge deeltelijke vrijstelling hiervan kan geschieden op grond van goede cijfers op de behaalde diploma- lijsten. KOSTEN De totale kosten van de studie zijn globaal weer gegeven in onderstaand overzicht: HBCS MBCS schoolgeld bosb- cultt bosb- cultt contributie 500,500,100,100, leermiddelen 550,550,350,350,— excursies 500,350,300,150,— praktijkcursussen 400,240,360,180, De kosten voor voeding, huisvesting, reisgeld enz. zijn niet in dit overzicht opgenomen. Een kamer met volledig pension in Arnhem kost gemiddeld 175,per maand. Er is geen internaat aan de school verbonden. Financiële studiesteun wordt door het Rijk ver leend aan leerlingen met een goede aanleg, van wie ouders of verzorgers bezwaarlijk de studiekosten kunnen dragen. Aanvragen voor deze studiesteun kunnen pas gedaan worden nadat de kandidaat is toegelaten tot de school. Gedurende de praktijkstages ontvangen de leer lingen een vergoeding voor het verrichte produk- tieve werk. Doorgaans is deze vergoeding voldoende om de in deze tijd te maken kosten te bestrijden. Nadere inlichtingen over de otudie aan de school worden schriftelijk of telefonisch (08300 -35357) verstrekt, terwijl de direkteur iedere maandag van 10.00 tot 12.00 uur spreekuur houdt. Dit opleidingsinstituut, dat al in 1903 werd gesticht door de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaat schappij, geeft een technische oplei ding in de bosbouw of de cultuur techniek in de ruimste betekenis. De funkties die de oud-leerlingen bekleden liggen daarom, behalve in de eigenlijke bosbouw en de cultuur techniek, ook op het terrein van de lands chaps verzorging, recreatie en natuurbescherming. Afgestudeerden hebben een werkkring gevonden bij: Staatsbosbeheer Cultuurtechnische Dienst Gemeentelijke Plantsoenendiensten; Waterschappen Koninklijke Nederlandsche Heide maatschappij Grontmij N.V. Instellingen tot behoud van natuur- en landschap. Aannemingsbedrij ven Rentmeestersbureaus, terwijl ook een aantal oud-leerlingen werkzaam is in ontwikkelingslanden. Vrijwel alle afgestudeerden hebben een leidinggevende, technisch-orga- nisatorische funktie of zij hebben een specialistische werkkring. In hun werk moeten zij dikwijls de veelzij dige gesprekspartner zijn, dip des kundig is op zijn eigen terrein, maar die daarnaast weet wanneer hij een specialist op een ander vakgebied moet inschakelen. De oud-leerling van de middelbare school vindt zijn funktie doorgaans op het niveau van opzichter, de oud-leerling van de hogere school doorgaans op het niveau van technisch ambtenaar of technisch hoofdambtenaar. De technische opleiding wordt gegeven op twee verschillende niveaus: Hogere Bosbouw en Cultuurtechnische School: HBCS; Middelbare Bosbouw en Cultuurtechnische School: MBCS. STUDIEPROGRAMMA De technische studie omvat drie perioden: a. een periode waarin de grondleggende vakken voor bosbouw en cultuurtechniek worden gege ven. Tevens wordt in deze periode de keuze ge daan tussen de studierichtingen: bosbouw of cul tuurtechniek; b. een praktijkperiode: praktijkcursussen, waarin men groepsgewijze buiten werkt en praktijkstages, die men individueel door brengt bij bedrijven, overheidsinstellingen of in het buitenland. e. een afstudeerperiode, waarin de leerlingen hun aandacht richten op de hoofdvakken die samen hangen met. hun studiekeuze. Voor de HBCS zijn deze studieperioden elk een jaar: de studie wordt afgesloten met een eind examen, waarin nog een werkstuk gemaakt wordt op basis van een praktijkprobleem. De produkten die de land- en tuinbouw produceren zijn toch voor een zeer groot deel bestemd voor de voeding van de bevolking en wel op zo'n wijze dat men het gehele jaar door de klant een zeer grote variatie van voedingsmiddelen moet kunnen aanbieden in een kwaliteit en in een verpakking die de klant er naar doet grijpen en zo, dat hij er ook wel wat voor over heeft om het in handen te krijgen, b.v. om het gemak, dat het artikel in het huishouden geeft. Wel is waar is de tuinbouw reeds zeer ver gevorderd en kan zij op bijna alle tijden van het jaar verse groenten op de markt brengen, voor vele produkten is dit toch vrijwel uitgesloten, alleen al om de prijs van het produkt, die voor velen te hoog zal worden. De industrie, die nu tot taak heeft dat gedeelte van de oogst, dat niet rechtstreeks in consumptie gaat, om te zetten tot een houdbaar produkt, is er in vele gevallen in geslaagd op goedkope wijze het grootste gedeelte van onze bevolking het gehele jaar door te voorzien van produkten voor de voeding die vergeleken met het oorspronkelijke produkt door de conservering weinig aan voedingswaarde, aan uiter lijk, enz. heeft ingeboet. Natuurlijk zit hier achter veel ervaring en in de laatste jaren ook veel studie, die in het bedrijf op de juiste manier moet worden opgelost. Dit laatste is nu juist het werkterrein van deze school, die zich ten doel stelt een opleiding te geven aan hen die later de dagelijkse leiding van fabrieken moeten verzorgen, die deze landbouw-grondstoffen moeten verwerken tot verduurzaamde voedings- en genotmiddelen. Hiervoor is nodig kennis van de rondstof met al zijn variaties die invloed kunnen uitoefenen op de wijze van verduurzamen, gevoel voer hygiëne, een grote mate van soepelheid om b.v. de dikwijls on regelmatige aanvoer te kunnen opvangen, vooral ook tact om met mensen te kunnen omgaan, zodat zij, ook in moeilijker omstandigheden als normaal, nog op verantwoorde wijze hun werk willen ver richten en tenslotte, zeker niet het onbelangrijkste, kostenbesef om de marge tussen de vaak niet al te hoog gestelde consumentenprijs en de inkoopprijs van de grondstoffen nog zoveel mogelijk te be nutten. OPLEIDINGSEISEN Op welke wijze heeft men nu deze opleiding ge organiseerd? Uiteraard is dit een opleiding waarvoor voldoende exacte kennis nodig is. Men heeft zich dus gebaseerd op de kennis van de leer ling die een 5-jarige HBS-B opleiding heeft. Voor '-.on die niet in het bezit zijn van dit diplo ma is er een overbruggingsklasse, de z.g. le klasse, waarin toegelaten kunnen worden leerlingen die zijn overgegaan naar de 4e klasse van de HBS, of het ULO-B diploma hebben beh nld; of examen voor 5-jarige HBS-A hebben gedaan, waarbij zij in deze klasse vrijgesteld zijn van de taal-vakken en de economische vakken. In de toekomst is deze klasse ook bestemd voor (Zie verder pagina 21.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 19