De Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Boskoop Het Zeeuws Technisch Instituut School voor Weg- en Waterbouwkunde te Goes 17 |\E R.M.L.S. Boskoop, opgericht in 1898, is één van de oudste middel bare tuinbouwscholen in Nederland. Gevestigd in het boomkwekerscen trum Boskoop, dat mede door zijn internationale export-handel ver maard is, is het onderwijs van ouds her vooral op het boomkwekersvak gericht. Daarnaast werd reeds van de oprichting af veel aandacht ge schonken aan de aanleg en het on derhoud van tuinen. Hieruit volgt dat de leerlingen na het behalen van het einddiploma vooral een werkkring zoeken in de boomkwekerij in binnen- of buiten land en bij gemeentelijke plantsoen diensten of andere instellingen, die «ich op het gebied van de groenvoor ziening bewegen. Bovendien geeft de brede opzet van het onderwijs de mogelijkheid een betrekking te vin den bij het tuinbouwkundig onder soek, de Planteziektenkundige Dienst, industrieën van meststoffen en be strijdingsmiddelen enz. De school is een "zware" middel bare tuinbouwschool. Na een voor praktijk van 8 maanden, duurt de school 3 jaar. De schooljaren lopen van mei tot meL De leerstof is veel zijdig en omvat naast de typische teeltvakken< waaronder ook de aan leg en het onderhoud van tuinen moet worden begrepen, vele grond- leggende en algemeen vormende vakken als natuur-, plant- en schei kunde, economie, talen enz. Aan de praktische vorming van de leerlin gen wordt grote aandacht besteed. De school is zo ingericht dat de leer lingen halve dagen school hebben en de andere helft van de dag op Bos- koopse kwekerijen werken. Daardoor leren zij het boomkwekerijvak gron dig kennen. Bovendien worden in schoolverband nog praktijklessen ge geven. Deze intensieve combinatie van theorie en praktijk is voor de meeste leerlingen bijzonder aantrek kelijk maar vraagt wel de nodige inspanning en doorzettingsvermogen. Leerlingen met een MULO diploma, het diploma van een 3-jarige HBS of van een gelijkwaardige op leiding worden zonder toelatingsexamen toegelaten. Kandidaten, die een dergelijk diploma niet bezitten en bijvoorbeeld een Lagere Tuinbouwschool hebben afgelopen, moeten een toelatingsexamen afleggen. Dit examen omvat de vakken Nederlands en reke nen, terwijl de kandidaten ook blijk moeten geven van een goede algemene vorming. Bij het talenon derwijs op de school wordt rekening gehouden met het verschil in vooropleiding. Het schoolgeld bedraagt 20,per jaar. Daarbij komen uiteraard de uitgaven voor excursies, boeken enz., die circa f 300,per jaar bedragen. Tenslotte moeten de leerlingen, die niet in de naaste omg ving van Boskoop wonen, rekenen op jaarlijkse pension kosten ten bedrage van 2500, DE HOGERE TUINBOUWOPLEIDING TE BOSKOOP II1 niveau van deze opleiding ligt duidelijk bo ven het peil van de middelbare tuinbouwschool. De opleiding kent twee richtingen. In de A-richting wordt vooral het ontwerpen van beplantingen on derwezen. Dit is dus de afdeling tuin- en land schapsarchitectuur. De leerlingen van deze richting moeten beschikken over een goede creatieve aan leg en worden hier ook op getest. Bij de B-richting staan de technische uitvoering van de beplanting en het onderhoud hiervan op de voorgrond. Hierbij zijn naast de plantenkennis, ook vakken als cul tuurtechniek, landmeten enz. belangrijk. Daarom moeten de leerlingen van deze richting een goede wiskundige aanleg bezitten. De afgestudeerde leerlingen van de A-richting vinden een werkkring als assistent-tuinarchitect bij de gemeentelijke plantsoendiensten, tuinarchitecten bureaus, stedebouwkundige bureaus enz. Na het verkrijgen van voldoende ervaring kan vervolgens het examen voor de titel "Erkend Tuinarchitect" worden afgelegd. De gediplomeerden van de B-richting krijgen als technisch ambtenaar bij overheidslichamen, cul tuurtechnische instellingen e.d. een leidinggevende taak te vervullen bij de aanleg en het onderhoud van beplantingen. De opleiding duurt vier jaar. Dit geldt voor beide richtingen. Van deze vier jaren is één jaar een praktijkjaar, dat wordt doorgebracht bij tuinar chitectenbureaus, plantsoendiensten, het Staatsbos beheer, cultuurtechnische instellingen enz. Ook hier wordt dus aan de praktische vorming veel aandacht besteed. De schooljaren lopen van september tot juli* Leerlingen met het diploma van een school voor algemeen vormend onderwijs (HBS, Lyceum, Gym nasium, MMS) kunnen zonder toelatingsexamen ge plaatst worden in de eerste klasse, voor zover het aantal dit toelaat. In deze eerste klasse worden in kompakte vorm de tuinbouwvakken gegeven, die in de middelbare tuinbouwschool worden onderwe zen. Na dit eerste jaar moeten de leerlingen dus de A- of de B-richting kiezen. Leerlingen met het diploma van een driejarige middelbare tuinbouwschool, waar "aanleg en onder houd van tuinen" een onderdeel van het leerpro gramma vormt, kunnen tot de 2de klasse van de A-richting toegelaten worden. Zij moeten echter blijk geven van een goede esthetische aanleg en al gemene ontwikkeling. Plaatsing in de 2de klasse van de B-richting is voor deze leerlingen ook moge lijk, mits zij tevens in het bezit zijn van het MULO- B of een gelijkwaardig diploma. De studiekosten bedragen ongeveer 3500,per jaar, pensionkosten inbegrepen. JJET Z.T.I. geeft een volledige opleiding voor weg en waterbouwkunde, voor funkties bij o.a.: Rijkswaterstaat, bij de dienst der Zuiderzeewerken, domeinen, provinciën, grote waterschappen of pol ders, gemeenten, Nederlandse spoorwegen, Staats bosbeheer, Nederlandse Heidemaatschappij, Gront- mij, particuliere ingenieursbureaus, grote aanne mersbedrijven enz. De studie is verdeeld over 3 studiejaren. Na het 2de studiejaar volgt een z.g. praktisch jaar waarin de leerling in de praktijk werkzaam is. Het eerste studiejaar omvat een minimum van 530 lesuren, het tweede studiejaar 650 lesuren en het vierde studiejaar 800 lesuren, verdeeld over 36 weken. Het derde studiejaar, het praktijkjaar, vergt van de leerlingen tijdens het praktisch werken het ma ken van 14-daagse verslagen, welke tijdig worden ingezonden en worden gewaardeerd. Er moeten 24 verslagen in totaal worden gemaakt. Tijdens dit jaar mogen de leerlingen onder voordelige condities deelnemen aan een 14-daagse kursus aan een der Volkshogescholen in Nederland. In het praktisch jaar wordt de leerling thans 175,per maand vergoed bij verblijf in zijn woonplaats, bij verblijf buiten de woonplaats wordt nog een pensionvergoe ding van max. 175,per maand betaald. SCHOOLGELD EN LESTIJDEN HET schoolgeld bedraagt voor het le, 2e en 4e studiejaar 480,per jaar. Hierin zijn alle kos ten begrepen behalve die van de aankoop van stu die boeken, tekenmateriaal enz. Voor de gehele stu dietijd kunnen deze kosten gesteld worden op ca. 300,—. De lestijden zijn zodanig geregeld dat zij sluiten op aankomst en vertrek van de treinen van het station Goes. De leerling kan elke dag tijdig aanwezig zijn en ook weer thuis komen. Voor hen die zeer ver weg wonen is, indien zij dit wensen, verblijf op school in beperkte mate mogelijk. De lessen worden verdeeld over 2 a 3 aaneen sluitende dagen per week. Tijdens de léssen wordt de stof zodanig gedoceerd dat de leerling in de ove rige dagen van de week thuis hiervan diktaten maakt. De vakken Projektietekenen. Algemene bouw kunde, Bouwkunde. Wegenbouw. Bruggen en Slui zen vereisen naast het maken van diktaten ook het vervaardigen van tekeningen van de in de lessen behandelde stof. Gemiddeld worden per week 2 3 tekeningen opgedragen. Deze tekeningen moeten in potlood (later in inkt) netjes en volledig worden gemaakt en ingeleverd. Voor het volledig maken van het opgedragen huiswerk is per lesweek 30 uren nodig. TOELATING ^OOR toelating tot deze opleiding is nodig, dat de leerlingen beschikken over voldoende voor kennis. Als norm wordt gesteld: tenminste eindexa men L.T.S. met zeer goede cijfers dan wel U.L.O.-A met wiskunde. Het aantal leerlingen dat wordt toe gelaten is beperkt. EXAMENS ^'rOOR overgang van tweede naar derde studie jaar wordt een examen gehouden. De gehele studie wordt besloten met een eindexamen af te nemen door een examencommissie waarvan de le den geheel buiten de school staan. Bij voldoend af gelegd examen wordt het "einddiploma" met pun- tenlijst verstrekt. EXAMEN WEG- EN WATERBOUWKUNDE ZEELAND glNDS de oprichting van de school in 1922 is de gehele opleiding gericht geweest op de moge- (Zie verder volgende pagina.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17