De grootste ommelet van mijn leven en na de schoonmaak »n lampje aan pols 7 *|<ETEISTERD door datgene wat door de huisarts als voorjaarsgriepje was bestem peld, lagen we dit jaar drie weken achter op ons tijdsche ma. Een schema waarin zowel de onvermijdelijke schoonmaak als de voorbereidingen voor het Paasfeest hun vaste plaats hadden en dat dus nu, dankzij Joost-mag-weten wat voor vi rus, volledig in het honderd was gelopen. Zoiets kan uiteraard in de beste families voorkomen en die beste families weten er dan ook meestal wel een mouw aan te passen. Waarom dit bij ons nooit lukt, biedt derhalve mo gelijkheden genoeg voor min der vleiende conclusies. Hoe het ook zij, de feiten wezen in de richting van een chaos, welke dan ook niet lang op zich liet wachten. De misplaat ste eerzucht om alsnog op tijd schoon en wel klaar te zitten voor het eierfeest hadden op de avond voor Pasen geresul teerd in een huiskamer waar de gezellige sfeer hoofdzake lijk gemarkeerd werd door emmers sop en opgerolde ta pijten, terwijl de toestand in de keuken door het adjectief "vrolijke" even afdoende als misleidend was gekarakteri seerd. Een onverwachte bezoeker was wellicht in staat geweest om met één nuchtere opmer king ons het heilloze van ons streven te doen inzien en ons voor de paasdagen naar een hotel te doen vertrek ken. De onverwachte bezoekers stonden echter op dat moment waarschijnlijk allemaal in hun eigen keuken eieren te verven of iets dergelijks want er kwam geen hond. De deur stond wijd open voor een scala aan moeilijkheden en neuroses welke dientengevolge niet uitbleven. EVEN »ALS JIJ nou even iets leuks met eieren doet" zei mijn vrouw vaagjes "dan zal ik proberen de kamer weer wat bewoonbaaT te maken." Aange zien ik mijn ganse leven bij mijn weten nog nimmer iets leuks met een ei gedaan had, hetgeen altijd een kwalijke start oplevert. Daar kwam bij dat zich in de hele keuken geen spatje waterverf meer bevond voor het eier kleuren. De schoonmaak had hier ook wreed ingegrepen want in de vuilnisbak zag ik nog de restanten in wilde schakering dooreen liggen. Eerlijkheidshalve moet ik er bij zeggen dat er zich daarentegen wel een volle emmer witkalk op het aanrecht bevond, maar eieren zijn tenslotte al witDaar hiermede dus de enige leuke kant aan de affaire, het schilderen, kwam te vervallen, zakte mijn paashumeur bedenkelijk. Aangezien bij ons tevens de naïeve opvatting heerst dat een ongekleurd ei een doordeweeksei en dus geen paasei is, moesten er andere bereidings mogelijkheden worden uitgedacht dan het simpele koken en wel onmiddellijk. Ik had me voor meditatie hierover juist op de wasmachine teruggetrokken, toen m'n vrouw met haar sopemmers binnenstormde onder het voor wendsel dat deze emmers gevuld moesten maar volgens mij alleen in haar funktie van alomaan- wezig controlelichaam. "Hoeveel heb je er klaar?" De verwachte en enige vraag die op dat moment misplaatst was. "Geen bliksem", antwoordde ik met een gebaar naar de verf in de vuilnisbak. "Oh gunsthele maal niet bij gedacht.Nou, dan maak je er maar wat anders van hèsprak moe achteloos en verdween pijlsnel de gang in. GEHAKT "JA, gehakte biefstuk", riep ik haar zwartgallig na, doch het was verspilde moeite want het arbeidsgeraas uit de huiskamer overstemde al weer alles. Inmiddels bracht het woord "gehakt" me op de gedachte alle eieren dan maar stuk te smijten waarna als vanzelf het idee ontstond om een ome- lette te creëren. Nu stond de afwas er ook nog, zodat ik met het eerste aan barrels geslagen ei een wanhoopsrush maakte in de richting van het eerste het beste voorwerp waar je nog iets in kwijt kon. Op verfijnde wijze kon ik nu wraak nemen op mijn vrouw, daar genoemd voorwerp bestond uit een van haar (gelukkig omgespoelde) emmertjes. Toen het eerste ei over de dam was volgden er meer en welda begon ik er nog aardigheid in te krijgen ook, temeer daar het lawaai in de huiskamer be duidend afnam. Als het een beetje méé zat waren we straks toch nog gelijk klaar en was daarmee het ongelooflijke toch geschied: de zege op het tijd schema. Neuriënd haakte ik de antieke koekepan van de muur die daar in rustiger dagen alleen als de coratie hing. Alle tekenen wezen er op dat ik bezig was de grootste omelette van mijn leven te ver vaardigen, want om eerlijk te zijn ik was de tel allang kwijt bij het stukslaan en in de emmer laten glijden. Met een zwierig gebaar plaatste ik de pan Ik de tel al lang kwyt.. op het fornuis en mikte er een ferme kluit botetf in. Een vrolijk geknisper vulde de keuken en wel» dra begon de boter een fraai bruin kleurtje te ver tonen. BIJNA Jj|ET GROTE moment was bijna gekomen, toen de keukendeur openging en mijn vrouw met een triomfantelijk gezicht binnenstapte. "Ik ben klaar", riep ze vrolijk, "en nou jij weer!" Ik wees zwijgend, doch niet zonder trots op m'n veelbelovende pan op het vuur. Het maakte kennelijk wel enige indruk want met iets van ontzag zei m'n vrouw: "Dat is geen halve maatregel.... daar kon nog best eens iets goeds van komenIn de tussen tijd vervolgde ze monter: "zal ik nog gauw even de keukenvloer doen dan hebben we dat ook gehad Als je even opzij wilt gaan"Niet doen" schreeuwde ik, maar het was al te laat. In één soepele beweging greep ze de emmer met eierstruif en het volgend moment was de keuken één omelette. In de verbijsterende stilte, die op deze daad volgde, realiseerde ik me dat dit dan ook inder daad wel de grootste omelette was, die ik in m'n leven gezien had maar veel praktisch nut bleek er van die gedachte verder niet uit te gaan. Wat even later wel bleek uit te gaan was het echtpaar dat gemeend had in te kunnen lopen op hun tijdschema. We zijn uiteindelijk toch nog be- hoorlijk aan onze paastrekken gekomen in het dichtstbijzijnde restaurant, maar zelden heeft een ober vijandiger gegrom geregistreerd als toen hQ als extra attractie eenomelette serveerde. S. GRAHAM. zij ovet het algemeen tweemaal zoveel energie als werkëlijk nodig zou zijn. Dat dit hem niet alleen in het afleggen van kilo meters tussen de vertrekken onderling - in vele Nederlandse huishoudens komt daar nog heel wat trappen lopen bij! - maar ook in het vele reiken en bukken. Dit laatste wordt vooral in de keuken gedaan: het onpraktisch opbergen van het kookgereedschap, te lage ligging van de gootsteen en ander ongerief. Hiervoor heeft men zeventig procent te veel in spanning berekend. Bedoelde onderzoekingen werden meestentijds verricht met centimeter en stopwatch. Soms werd ook eeii klein electrisch lichtje aan de pols van het vrouwelijk proefkonijn bevestigd; zij moest dan daarmee afwassen of strijken. MET PLEZIER IN KEUKEN naar de doelmatigheid waarmee de bewegingen worden verricht, vertoont zich op de gemaakte foto's van dat lichtje een lichtspoor, dat uit enkele rustige lijnen of uit een aantal verwarde krabbels bestaat. In Nederland begint men thans eveneens het ge hele terrein van het huishouden wat wetenschap pelijker te bezien en bepaalde noodzakelijkheden te verkennen. Huisindeling, behoorlijk sanitair, keukeninrich ting, drooggelegenheid voor de was, voldoende berg ruimte voor kleren, eten, fietsen en vele andere zaken vragen de aandacht. Ten dele wordt het lichamelijk welzijn van de vrouw gediend als men er in slaagt haar aan een werkelijk praktische inrichting van het huishouden te helpen. Voor een ander deel - en dat is zeker even be langrijk - is het een kwestie van geestelijke hy giëne als de huisvrouw efficiënt en daardoor met plezier kan werken. NEDERLANDSE AKTIVITEIT JN HET BEGIN van dit artikel was er sprake van de "American Heart Association". Volledigheids halve zij hier vermeld, dat kortgeleden in ons land een Nederlandse Hartstichting is opgericht. Over de doelstellingen van deze stichting lezen wij onder meer: onderzoek naar de oorzaken van hart- en vaatziekten, in het bijzonder van het hart infarct en naar de beste wijze van behandeling en preventie. Voorts stelt deze instelling zich ten doel het geven van voorlichting aan artsen en patiënten, resp. de bevolking in haar geheel, alsook het geven van deskundige adviezen op het gebied van reva lidatie, omscholing en tewerkstelling. De Nederlandse Hartstichting wil ook de opspo ring van hartafwijkingen bevorderen door middel van groeps- en bevolkingsonderzoek en uit dit alles blijkt wel, dat er op dit gebied ook in ons land noodzakelijke aktiviteiten tot ontplooiing gaan ko men. Dr. ALFREDA BRIEDfc.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7