PRIJSVRAAG Kastelen in Zuid-Beveland De jeugd heeft het voorrecht onbevooroordeeld te kunnen zijn ER. was een bommeldrom In Turkeye EH ZULLEN weinig mensen zijn die de geschiede nis van het Hoge Huis te Oud Sabbinge zo goed ^en als de heer J. Knuit te Wolfaarts dijk. Op een van de koudste avonden van deze win ter hebben we hem opgezocht en gevraagd iets te ^er liet Hoge Huis, waarvoor hij zoveel belangstelling heeft. WAT er na 1350 met het kasteel gebeurd is, weten we niet. Wel weten we, dat het in de vorige eeuw, en ook nog wel in onze eeuw, gebruikt werd als boërderij. Tot ongeveer tien jaar geleden werd het in vrij vervallen toestand bewoond. 27 VAN DE „GOESE" PAGINA Onder het motto „uit belangstelling kan begrip voort komen", hadden wij een gesprek met Wim de Jager, de nieuwe voorzitter van de Christelijke Plattelands jongeren. Wim de Jager werd op zestien-jarige leeftijd lid van de afdeling Nieuwdorp-Lewedorp van de C. P. J. Drie jaar ge leden werd hij dagelijks bestuurslid. Naast zijn werk op de boerderij heeft het verenigingsleven en de sport zijn warme belangstelling. Uit dit gesprek willen wij naar aanleiding van gestelde vragen de indrukken en meningen van Wim de Jager weer geven. Vraag: Wat is volgens jou de belangrijkste doelstelling in het jongerenwerk Antwoord: in de eerste plaats om de jeugd een goede vorming te geven, zodat ze later niet alleen een bekwaam boer kunnen zijn, maar ook op ekonomisch, sociaal, kortom op elk terrein volwaardige leden van de maatschappij zullen zijn. Vraag: Hebben onze verenigingen in deze tijd nog een werkelijke reden van bestaan? Antwoord: Volgens mij wel. Ik vind het erg belangrijk de jongeren in te schakelen in het organisatiewerk, zodat ze leren hoe ze zich later als volwassen mensen kunnen laten gelden. Vooral voor de landbouw al» geheel is dit van belang, omdat ons land grotendeels van de industrie bestaat. Ik betreur het, dat er drie landbouworganisaties zijn, omdat één organisatie veel sterker zou staan. Vraag: Denk je dat onze verenigingen samen kunnen smelten en in welk tijdsbestek? Antwoord: Eén organisatie zal wel ieders wens zijn, maar om dit te verwezenlijken In de eerste twintig jaar zal het niet meevallen, zo het al niet onmogelijk is. Maar dat het er op de duur niet van komen zal, wil ik toch ook niet beweren. Het voornaamste struikelblok is wel het christelijk onderwijs. Daar hechten wij wel bijzonder veel waarde aan. Vraag: Wat zijn je bezwaren tegen de PJ G? Antwoord: Als organisatie heb ik tegen de P J G weinig bezwaren. Het grootste bezwaar zie ik in het ontbreken van het betrekken van God tijdens de bijeenkomsten. Vraag: Zie je in de P J G voordelen die de C P J niet heeft? Antwoord: Hierop kan ik moeilijk antwoorden omdat ik de P J G niet van dichtbij ken. Het grootste voordeel vind ik, dat jullie vereniging veel groter is en dus veel sterker staat. Het tweede pluspunt is, dat jullie de mogelijkheid scheppen volkshogescholen te bezoeken, bijvoorbeeld de vierweekse. Vraag: Lees je de Plattélandsjeugd wel eens en wat vind je er van? Antwoord: Een enkele keer. Wat ik ervan vind? Ik zou me er best op willen abonneren. Vraag: Welk soort avonden organiseren jullie voor je leden? Antwoord: De afdelingen hebben onder andere gespreksavonden. Provinciaal organiseren we kader- kursussen en wedstrijddagen. Deze laatste ook in samenwerking met de P J G, oriëntatieritten en natuurlijk onze jaarlijkse toogdag. Vraag: Keur je het goed dat jullie leden onze dansavonden bezoeken? Antwoord: Ik ben er niet tegen, maar heb er zelf geen behoefte aan. Dat moet iedereen voor zichzelf weten. Ik hoop dat de samenwerking zoals die nu is tussen onze organisaties, in de toekomst zal blijven bestaan en dat we uiteindelijk tot één organisatie zullen kunnen komen. ^JEÏNSPIREERD door de publikaties over oude boerderijen in Zeeland, die regelmatig in dit blad verschijnen, kwamen we op het idee eens na te gaan of er in vroeger tijden kastelen in Z.-Beveland hebben gestaan. Bij nadere informatie bleek, dat er onder andere te Kapelle en Kruiningen wel iets gestaan moet hebben, maar helaas konden we hier niets over te weten komen. Het enige bestaande kasteel is te vinden in Oud Sabbinge (bij Wolfaartsdijk); "Het Hoge Huis". Van "De Hellenburg" te Baar land zijn de fundamenten opgegraven. VOOR ONGEREMDE RIJMERS Die ging met zjjn zussen uit rije. Toen kwam er een aap Met een snuit als een raap, En die gooide die zussen met keie. uit Winnie de Pooh. JN Connecticut In een waterput, Verdronk mijn tante Eefje. Jaren later Dronk mijn oom 't water Nog uitsluitend door een zeefje. John O'Mill. o dit zijn zogenaamde „Limmerikken". Eén van onze afdelingsleden verzon laatst ook een pakkende „Limmerik". Maar h\j bleef voor de laatste regel steken. Wij nodigen onze lezers uit hem te helpen. Welke slimmerik maakt een goed eind aan deze Limmerik? Morgen ga ik zeilen, zeilen op de zee, Zeg eens aardig meisje, vaar jy met me mee? Het meisje dacht na En toen zei ze ja Deze laatste regel moet dus rijmen op „zee" en „mee". Voor de leukste vondst hebben wij een aardige prijs in petto. De inzending sluit 14 dagen na verschijning van dit blad. Meer vondsten zijn toegestaan. Opsturen aan de heer R. Wartena, Molenweg 21, Kattendijke. Veel succes. Door gebrek aan plaatsruimte zijn niet alle ideeën die in de afdeling rijpten tot uitwerking kunnen komen. Een interessant artikel van Job Kakebeeke over het Veerse Meer is blijven liggen en zal mogelijk later worden gepubliceerd. Niettemin stellen wij het op hoge prijs deze twee pagina's te mogen vullen. "HET HOGE HUIS" DE HEREN VAN SABBINGE De geschiedenis van dit kasteeltje gaat terug tot in de 12e eeuw. De eerste bewoner die we kennen is Aegidinius, of Gilles, Heer van Sabbinge. Deze heer van Sabbinge kennen we, doordat hij op 13 februari 1208 tezamen met Graaf Willem van Hene gouwen een brief ondertekende. In 1290 vinden we Wouter, Heer van Sabbinge, die lid was van de Vierschaar. De Vierschaar uit de Middeleeuwen is vergelijkbaar met het Hoog gerechtshof, zoals we dat tegenwoordig kennen. Hieruit blijkt dus wel, dat Wouter in die tijd een zeer belangrijk persoon geweest is. Dan kennen we nog Jan van Sabbinge. Van hem weten we alleen, dat hij schildknaap is geweest en omstreeks 1350 geleefd heeft. FUNKTIE VAN HET KASTEEL Uit de bouw valt op te maken, dat het onder andere benut werd voor verdedigingsdoeleinden Dit is duidelijk te zien aan de muren die 1 a lVt meter dik zijn. Ze zijn gebouwd van zogenaamde moppen die in kleur variëren van lichtroze tot diep rood. Ook de grote kelder wijst duidelijk in deze richting. Voor tijden van beleg moest er immers een grote hoeveelheid voedsel opgeslagen kunnen worden. Een derde bewijs wordt geleverd door de schiet en/of kijkgaten die zich in de muren bevinden. Bovendien bleek het vroeger omringd te zijn door een gracht. De ongeveer 20 meter hoge toren was van heinde en verre zichtbaar. "HET HOGE HUIS" IN DE VORIGE EEUW Enige jaren geleden werd het aan de gemeente Wolfaartsdijk verkocht voor het symbolische bedrag van één gulden. De gemeente verkocht het op haar beurt aan de tegenwoordige eigenaar, die het zorg vuldig liet restaureren, Bij deze restauratie heeft onze gastheer, de heer Knuit, een belangrijke rol ge speeld. De huidige eigenaar heeft getracht de oude vorm zo goed mogelijk te bewaren. Op één punt is van de vroegere bouw afgeweken, het kasteel heeft er een zijvleugel bij gekregen. Ook de twintig meter hoge toren is weer in ere hersteld. Oud Sabbinge kan met recht trots zijn op haai kasteel. "DE HELLENBURG" JN tegenstelling tot het Hoge Huis zijn van de Hellenburg alleen de fundamenten bewaard ge bleven. Omdat het vermoeden bestond, dat er nog res ten van het kasteel aanwezig zouden moeten zijn, begon men in 1958 te graven. De onderzoekingen wijzen uit, dat het kasteel in de 14e eeuw gebouwd moet zijn. De ingang bevond zich aan de noordkant. Op aanwijzingen van de heer van Rooyen, die ons over dit kasteel inlichtte, begon men met het onderzoek op het voorplein, wat achter de ingang is gelegen. DE NAAM JJ|TAARSCHIJNLIJK dankt De Hellenburg zijn naam aan het woord Helium of Helle. Hiermee werd Zeeland omstreeks het jaar 700 aangeduid. I DE GESCHIEDENIS ^JVER de historie van het kasteel zijn weinig konkrete gegevens bekend. Men neemt aan, dat Hendrik en Costijn van Renesse, die in 1312 bezittingen in Baarland ver wierven, de stichters van De Hellenburg zijn. Later, van 1450-1452, werd het kasteel vergroot door Frederik van Renesse, die na een ruzie met de bisschop van Utrecht, verbannen werd en zich in Baarland vestigde. In 1477 werd De Hellenburg door een waters nood verwoest. Het volgende bericht dateert van een gravure uit 1606. Het kasteel was toen reeds in verval. Uit de "Croniek van Stnallegange" citeren wij nog het volgende: "Voormaals stond er een swaer en heerlijk kas teel, rontom in sijne wateren".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 27