WEEKOVERZICHT TE VERWACHTEN AANBOD SLACHTVARKENS DE MOND- EN KLAUWZEER- BESTRÏJDINGSMAATREGELEN KRACHTIGE GROEI BIJ O. L. V. E. H. 25 NOTERINGEN Ons verstrekt door NOBECO Kortgene TARWE Het seizoen is langzamerhand zo ver gevorderd dat wij onze berichtgeving sterk kunnen gaan inkrimpen, tenzij dat zich bijzondere ontwikkelingen zullen voordoen. Op de tarwemarkt bleef alles bij het oude. De fabrieken kregen wat meer aanbod op de ongewijzigde prijzen. De heffing op onze tarwe in Duitsland werd op 1 april j.l. met ca. 0,60 per 100 kg verhoogd. Dit was een gevolg van het verder uit elkaar lopen van de prijzen. In Duitsland werd de drempelprijs met de normale staffel aan gepast, terwijl hier de franco-grensprijs gebaseerd is op de fabrieksnotering die slechts met 0,10 om hoog ging. De Duitse markt stond sterk onder druk van offertes in tweede-hands partijen franse tarwe. Ook de heffing op franse tarwe werd daar met ca. 0,50 per 100 kg verhoogd. Gezien het gehele markt- beeld kon moeilijk over grote perspectieven gesproken worden. Onder de gegeven omstandigheden levert bewaring van tarwe niet eens de rentekosten op, laat staan het bewaarloon. Wanneer de prijzen nog een verandering in gunstige zin te zien zullen geven dan moeten zich daarvoor wel spoedig redenen gaan presenteren want anders is de tijd voorbij. Momenteel zijn blijkbaar de grote houders nog niet bereid hun vraagprijzen te verlagen, terwijl de industrie het nog houdt op de bekende prijzen en kondities. VOERGRANEN. De gerst is in een stadium ge komen waarbij de houders de verdere ontwikkeling rustig afwachten. Men ging er van uit dat het goed kope tweede-hands aanbod geruimd moet zijn al vorens van een nieuwe basis voor de prijsstelling gesproken zal kunnen worden. Als gunstige faktor kan daarbij vermeld worden dat in Frankrijk de houders van gerst niet meer afgeven. De eigenaar dige situatie ging zich nu voordoen dat franse ex porteurs in het buitenland reeds verkochte hoe veelheden gingen terugdekken. Dit kan dus de druk op de markt verlichten. Bij haver is het aanbod van boerenpartijen praktisch tot een einde gekomen. De noteringen werden op grond daarvan hoger aan gehouden. De verkopers waren daarbij nog niet van zins om te offreren. De konsumptiesektor toonde zich echter nog weinig geïnteresseerd. PEULVRUCHTEN. De iets betere stemming die wij vorige week konden melden ging in de verslag periode weer verloren. De handel verliep kalm bij zeer geringe omzetten. Onder die omstandigheden was het moeilijk om zich een goed beeld van de markt te vormen. Bij schokkers deden zich evenmin nieuwe gezichtspunten voor. Bruine bonen waren in de betere kwaliteiten op' de bestaande prijzen te verkopen. Al datgene wat echter niet zonder meer goed te noemen was bleef onverkoopbaar. Bij kapu cijners kon nauwelijks van een markt gesproken AAItDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 30 mrt5 april 1966 verstrekt door G. de Vries Zonen, n.v., Amsterdam, voor Zeeland, Goes tel. 011006451. Consumptie-aardappelen. Bintje 40 mm opw. april. Op de eerste beursdag van deze periode bewogen de noteringen zich rond 36,om na enkele dagen terug te vallen tot 32,70 met grote schommelingen. Daarna liepen de prijzen evenwel weer op tot 37,50 op de laatste beursdag met aan het slot transacties op 37,30. De slotnotering gaf prijzen te zien van 37,30 laten ƒ37,10 bieden. De weekomzet beliep 870 con tracten (v.w. 799). De openstaande positie liep terug van 587 naar 390. BEURSBERICHT MARKT GOES 5 APRIL 1966 Granen en peulvruchten. Voor tarwe geen notering meer. De voorraad is praktisch geruimd. Kleine groene erwten 2541,50; schokkers 25 ƒ41,50; capucyners ƒ45—ƒ50; bruine bonen ƒ60 110 (mits zonder grond). Alles boerenschoon af boerderij per 100 kg. Wegens de geringe handel en het vergevorderde seizoen, laatste notering. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw. 2931,25 per 1.00 kg. Levering aan de sorteerinrichting. Sorteer- kosten voor rekening koper. Voederaardappelen no teerden 56 per 100 kg. Vlas. Goede kwaliteit 2025 ct.gewone kw. 10 20 et.; gerepeld vlas 1035 ct. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,72 per kg. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS d.d. 4 april 1966 Tarwe: le helft april 38,70, 2e helft april 38,75, 1 e helft mei 38,85, 2e helft mei 38,90, nieuwe kon dities, franco fabrieken. Kippengerst: 32,50, loco, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: 30,50, loco, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 41,uitgezochte partijen iets hoger, franco Rot terdam. Groene erwten 3 °/o kwaliteit: 50,april, nieuwe^ oogst, sept./okt. 53,franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: 48,april, franco Rotterdam. Groene erwten industrie: tot 36, franco Rotterdam. Termynmarkt-maandagochtend - call: geen zaken, stemming nauwelijks prijshoudend. Schokkers op monster: tot ƒ44,uitgezochte par tijen iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3 *lo kwaliteit: 58,alle termijnen, nieuwe oogst, sept./ okt. 59,50, franco Rotterdam. Schokkers 5 */o kwa liteit: 54,alle termijnen, franco Rotterdam. Ter- mynmarkt-maandagochtendcall: geen zaken, stem ming prijshoudend. Kapucijners op monster: Geen worden. De termijnmarkt sloot vrijdag 1 april j.l. voor erwten en voor schokkers goed prijshoudend met de volgende verrekenprijzen: 3% groene erwten: april ƒ51,50, mei juni 3% schokkers: april 58,50,, mei 58,75, juni 59, ZADEN. Karwijzaad had vorige week wel wat handel met van dag tot dag schommelende prijzen. De markt eindigde in een matte stemming. Blauw maanzaad werd een vergeten artikel. DE KONSUMPTIE AARDAPPELMARKT. Het hoge prijsniveau op de aardappelmarkt bleef deze week gehandhaafd. Duitsland was op deze prijzen echter geen koper. De afzet beperkte zich tot het binnenland en incidenteel naar België. Deze week werden ook de voorraadcijfers per 16 maart j.l. bekend gemaakt. Volgens deze gegevens blijft de aardappel voor de rest van dit seizoen een schaars artikel. De prijsvorming in de komende weken zal echter bepaald worden door de exportmogelijkhe den, die er op dit hoog niveau nog zullen zijn, de eventuele daling in het binnenlands verbruik en de mogelijkheden tot import. Het is bekend dat er zowel uit Polen als uit de Middellandse Zee-landen aardappelen naar hier onderweg zijn. Het is echter de vraag of deze import, die gedeeltelijk ieder jaar plaatsvindt, de prijsontwikkeling van de Nederland se aardappelen in de weg zal staan. zaken. Bruine bonen op monster: geschoond, tot f 124,uitgezochte partijen iets hoger, franco Rot terdam. Maanzaad exportkwaliteit: 195,april, nieuwe oogst, 170,—, sept./okt., franco Rotterdam. Karwyzaad exportkwaliteit: 139,laten, april, nieuwe oogst, 141,—, sept./okt., franco Rotterdam. Termynmarkt konsumptie aardappelen: (Ochtend- call) Bintje 40/opw., april, 99 X 35.— tot ƒ36,30, 36,40 laten, 36,30 bieden. Aardappelbeurs: Bintje 40/opw. binnenl. sort, af binnenl. ƒ34,— tot 35,—. Bintje 35/opw. exp. sort, bestemming Duitsland, ge sorteerd in 2 maten, afhankelijk van grofheid, 33. tot 34,—. VEEMARKT ROTTERDAM Slachtvee: Slachtrunderen, extra-kwal. 4,35 4,70, le kwal. 3,954,25, 2e kwal. 3,553,80, 3e kwal. 3,353,50; Worstkoeien 3,203,35: Slachtstieren 3,90—4,35; Paarden 3,30—3,90. Alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, extra-kwal. 2,70f 2,80, le kwal. ƒ2,50—ƒ2,60, 2e kwal. f 2,30—2,50, 3e kwal. ƒ2,10 2,20; Nuchtere slachtkalveren 1,35f 1,50. Alles per kg levend gewicht. Gebruiksvee: Melk- en kalfkoeien 10501450; Vare koeien 925—1250; Vaarzen 800100*3; Pinken 600—750; Graskalveren 425600; Nuch tere kalveren voor fok of mesterij 50f 100; Scha pen 90110; Lammeren 95105. Alles per stuk 5 april. maand maart 1966 heeft bij ons geen beste u indruk achtergelaten. Het begon zo mooi maar al vlug is het veranderd en al is er nu niet zoveel neerslag gevallen, het was toch te veel om al ons werk, dat we wilden uitvoeren, ook inderdaad kon doorgaan. Het is te hopen dat april het beter doet; er moet nog veel gebeuren om alles er in te heb ben! Vele akkers liggen nog onbewerkt en het wordt nu toch tijd. Er is weinig groei; alleen een iets groenere tint van de wintertarwe kunnen we waarnemen maar 't gaat traag. Het is maar te koud, de noordenwind houdt de groei tegen. We vieren weer zo Pasen, het feest van de op standing. Donkere dagen na het grote offer aan het kruis gebracht, dat niet werd begrepen en ver staan doch na drie dagen de mensheid weer hoop gaf, die bijna verloren bleek. Pasen is het begin weer geworden van waaruit de mensheid weer verder leven kon. In de natuur is het bij Pasen ook weer alles nieuw, de blad en boomknoppen botten weer uit, in de tuinen bloeien de Paaslelies weer uitbundig, de primula's geven met hun donkerblauwe of rode kleuren weer effect tussen het groen en de eerste vroege tulpen staan in bloei. De amandelboom staan met Pasen ook in bloei; zijn tere rose bloem pjes liggen als een netwerk van fijne kant over de takken gespreid. Op de akker staat 't gele bloem pje van het hoefblad zonder bla ren nog te bloeien. De wilde eend bij de vijver is weer teruggeko men en heeft reeds een tiental eieren gelegd waar op ze straks gaat broeden. De merel is bezig in de oude appelboom z'n oude nest wat meer toonbaar te maken en sleept er alles naar toe. Wanneer er een andere merel in de buurt komt staan zijn veren zo overeind en is de luchtslag aan de gang. Luid schreeuwend en pikkend probeert hij de nieuw aangekomene weg te jagen uit zijn territoir, waarin hij de opperbevelhebber is. De houtduif zit 's avonds en 's morgens te koeren om een metgezel die met hem samen eenhuis wil bouwen. En ze doen dat met minder zorg en papieren, waarmee wij als mensen worden geplaagd wanneer we bouwplannen hebben! Ze kiezen de veiligste plek uit en gaan de eerste tak leggen. Zo wordt het weer voorjaar, april en mei de mooiste maanden van het jaar, alles nog nieuw en onbeschadigd. We kunnen er van genieten wan neer we de natuur ingaan en alles weer mooi zien worden als elk jaar. Straks weer Pasen, onze families komen weer, kinderen en kleinkinderen weer terug naar het ouderlijk huis na lange afwezigheid. Prettige Paasdagen aan allen! In de maand februari 1966 werden volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 63.300 zeugen gedekt. Dit aantal is bijna T hoger dan in februari 1965 (61.100). maar bijna 9f4' lager dan in februari 1964 (69.400). De mond- en klauw- zeerepidemie zal hierop nog slechts van geringe invloed zijn geweest. In de provincies Overijseï, Gelderland en Noord-Brabant heeft in februari 1966 een geringe toename van het aantal dekkingen plaats gehad in vergelijking met februari 1965, ter wijl er in Limburg een geringe afname viel waar te nemen. Hoewel het verloop van het mond- en klauwzeer zich gunstig blijft ontwikkelen, is het besluit tot schorsing van de varkensmarkten en het organiseren en houden van keuringen, tentoonstellingen e.d. tot 16 april 1966 gehandhaafd. UOOR het Onderling Levensverzekering Genoot- schap „De OLVEH van 1879" is 1965 wederom een goed jaar geweest. Uit het jaarverslag, dat op 13 april a.s. aan de te houden algemene vergadering zal worden uitgebracht, blijkt de produktie van nieuwe verzekeringen voor het eerst het kwart miljard overschreden te hebben, een stijging van ruim 10 met het vorig jaar. De netto vooruitgang van de portefeuille bedroeg 12 waardoor het to taal verzekerd bedrag steeg tot ruim anderhalf miljard gulden. Ondanks de verhoging van de kosten laat het bedrijfssaldo geen noemenswaardige verandering t.o.v. dat van 1964 zien. Aam <le algemene vergadering van deelnemers zal worden voorgesteld om ha aftrek van tie noodzake. lyke reserveringen, het premie-overschot van ƒ1.339.488— (vorig jaar ƒ1.258.370.—) aan tie deelnemers ten goede te laten komen. Ook zij, die reeds pensioen, of rente-uitkeringen genieten, de len in deze winst. In de afgelopen tien jaren werd op deze wijze een bedrag verdeeld van ruim 9.200.000, De ver deling komt in het algemeen neer op toekenning van een aandeel in het premieoverschot van 4 van de jaarpremie. De deelnemers zullen binnenkort een aanbod ontvangen tot omzetting van hun rekening premie overschot in Rentespaarobligaties Zekerheidsfonds van 25 of een veelvoud daarvan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 25