Mechanisch snoeien Fruitprijzen blijven stabiel 22 Vooral in Amerika schijnt men bij het snoeien steeds meer gebruik te maken van pneumatisch of hydrau lisch snoeigereedschap. Wellicht weet U hoe dit werkt: een lichte druk is voldoende om takken ter dikte van enkele centimeters snel af te knippen. In ons land hebben deze apparaten nooit opgang gemaakt. Ze zijn ver scheidene malen beproefd althans de pneumatische scharen maar steeds kwam men tot de conclusie dat het op de ouderwetse manier vlugger, beter en goedkoper ging. Daarbij moet men in het oog houden dat men in Amerika de snoei veel gemakke lijker opvat dan in ons land. Vooral in het westen heeft men zoveel zon, dat aan een boom die naar Nederland se begrippen veel te dicht is, toch nog redelijk gekleurd fruit kan groei en. Men teelt er fruit aan grote strui ken op sterke onderstammen. Uit die struiken knipt men een paar flinke takken weg en de snoei is afgelopen. Hier neemt men geen genoegen met zo'n snoei en dat zal wel de belang rijkste reden zijn dat mechanisch snoeien niet voldeed. lijk aantal malen knippen per boom. Daarbij komt dan nog circa twee gulden per uur aan bijkomende kosten voor de apparatuur (rente en afschrijving) en de trekker (alleen variabele kosten meegeteld). Het verschil .tussen pneumatische en hydraulische scha ren is beperkt. GUNSTIG PRAKTIJKOORDEEL Een tweetal aanwezige fruittelers, de heren Mur- man en Van Brenk, die deze winter met de hydrau lische schaar hebben gewerkt, waren het hiermee niet eens. Ze hadden de ervaring opgedaan dat het wel sneller ging dan met handsnoeien. Dat kwam volgens hen omdat een andere, meer aangepaste snoeiwijze werd gevolgd (meer dikkere takken weg nemen en wat minder het dunne hout knippen) wat betekent dat iets grover werd gewerkt. Dat hoeft volgens hen echter niet ongunstig te zijn voor op- rengst en kwaliteit. Tevens werden de snoei-uren beter benut, omdat men met de draaiende trekker op de hielen steeds tot doorwerken wordt gemaand. Men liet één man vanaf de grond snoeien en een ander vanaf een werkrek. Zo kon men de hele boom gelijk behandelen en was alles goed bereikbaar. De heer Murman kon vorig jaar met 4 man op 30 ha niet 'ijdig rondkomen Nu lukte het met 2 1 3 man wel. DEMONSTRATIE In de boomgaard van de heer Murman, 9 jaar oud en beplant met grote spillen op matig sterke onder stam (5 x 3 m) werd gedemonstreerd op Golden Deli cious. Wij willen hierover kort zijn en volstaan met op te merken dat we voorlopig nog niet overtuigd zijn van de voordelen van mechanisch snoeien. De na delen wegen voor ons veel zwaarder dan de eventuele voordelen en de gevolgde snoeiwijze kon ons niet erg bekoren. Waarschijnlijk zal echter mechanisch snoeien toch geleidelijk ook in ons land opgang maken, omdat noodgedwongen overgegaan zal moeten worden op grover snoeien. Momenteel kijken we er heel raar tegen aan, maar misschien kan het anders en toch nog redelijk goed. Zou het geen aanbeveling verdie nen proeven in deze richting te nemen? Voor het verfijnde werk bij kleine lage bomen op IX zijn de verkrijgbare hydraulische scharen te plomp en te groot. Ze komen alleen tot hun recht in grotere, vrij hoge bomen. Wat Zeeland betreft, maken ze dus eventueel kans in de oudere beplantingen op sterke onderstammen. Voor onze moderne spiiiebedrijven zijn de huidige mechanisch werkende scharen niet ge schikt. A. v. O. NIEUW TYPE SCHAAR De ervaringen waren dus gebaseerd op pneumatische scharen. Deze wer ken met perslucht. Intussen zijn er hydraulische scharen, die met olie druk werken. Ze hebben het voordeel dat de druk naar behoefte kan wor den geregeld via een ventiel op het handvat. Door verscheidene telers is deze schaar in de afgelopen winter gepro beerd en in sommige gevallen tot te vredenheid van de gebruikers. In samenwerking met de Coöp. Land- en Tuinbouwvereniging „De Boerenbond" te Geldermalsen is daar om op 23 maart j.l. door Cebeco een persconferentie georganiseerd, waar dit nieuwe hydraulische snoeigereed schap werd besproken en gedemon streerd. De schaar weegt ruim 2 kg en is in 5 lengten verkrijgbaar. De lengte van 90 cm is de meest gangbare. De bek van de schaar is naar alle kanten draaibaar. Door de druk van 120 180 atmosfeer ontstaat op het mes van de schaar ca. 900 kg druk. De be nodigde druk moet geleverd worden met behulp van een trekker NIET ENTHOUSIAST De heer P. van Lookeren Campagne van het I. T. T., die op de bijeenkomst aanwezig was, gaf op verzoek zijn mening weer over de apparatuur. Hij bleek niet enthousiast. Enkele nadelen: a. Het verplaatsen van de schaar van de ene tak naar de andere vraagt door de lange „steel" aanzienlijk meer tijd dan bij gebruik van een gewone snoei- schaar. b. De slangen waarmee de scharen met de trekker zijn verbonden, bemoeilijken het werk. c. Afgeknipte takken vallen vaak in de boom en moeten er dan weer uitgevist worden. Bij hand- snoeien houdt men de tak vast en gooit die na afknippen in het middenpad. hi bepaalde gevallen, b.v. als veel dikke takken weggeknipt moeten worden, kan de hydraulische schaar in het voordeel zijn. Ook bij het snoeien van plantsoenen, waar veel ladderwerk en zaagwerk is, kan dit het geval wezen Overigens zal over het geheel genomen het gewone „handsnoeien" goedkoper uit vallen. Bij tijdsstudies werd de indruk verkregen dat mechanisch snoeien 25 meer tijd vroeg, bij een ge- Het prijspeil op de Zeeuwse fruitveilingen onder ging in de afgelopen periode weinig verandering ten opzichte van de voorgaande week. Golden Delicious blijft het belangrijkste ras en wanneer er voldoende gele kleur op de vruchten zit worden bevredigende pl ijzen betaald. De grote maten doen dan algemeen tussen 80 en 90 cent per kg en soms nog iets daarboven. De middel maat doet ook al gauw 75 cent per kg en de kleine maat 60 cent. Het aanbod werd in de afgelopen periode wat min der, voornamelijk omdat de telers niet voldoende gele appels beschikbaar hebben. Het rijpingsproces ver loopt namelijk allerminst vlot. In verband hiermede is er op het ogenblik sprake van een matig aanbod op de fruitveilingen. Omdat de tijd voor het klaar maken van het produkt ook klein is, hebben de veilingen van Krabbendijke en Kapelle- Bïezelinge besloten in de week na Pasen slechts één keer fruit te veilen en wel op donderdag in Krabben dijke en op vrijdag in Kapelle-Biezelinge. In Goes wordt normaal geveild op dinsdag en donderdag. Door het poolen van het fruit en het feit dat de aanvoer in hoofdzaak via het pakstation loopt, heeft men hier het aanbod wat beter in de hand. Uit de koelhuizen worden thans ook nog steeds heel wat partijen Jo nathan aangeboden. De kwaliteit van dit ras is zeer verschillend en als gevolg hiervan is er ook een grote variatie in de prijzen. Goede kwaliteiten doen al gauw tot 60 cent per kg voor de grote maten maar wanneer er geen kleur op zit dan is het met 30 35 cent voor de grote maat wel bekeken. Opnieuw blijkt dit seizoen dat Jonathan kleur moet hebben om een redelijke prijs op te brengen. Telers die geen Jonathan met kleur kunnen telen zullen er goed aan doen de lessen die ze de laatste jaren kregen met dit ras, ter harte te nemen. Winston kon vorige week niet meer aan een gulden per kg komen. De duurste deden tot 95 cent (in Krabbendijke) Goudreinette grote maat klasse I werd verkocht voor 6575 cent per kg middelmaat voor 50 tot 60 cent en de kleine maat voor 40 tot 45 cent per kg. Conférence uit de gascellen deed vorige week don derdag in Krabbendijke voor de grote maat 84 cent? middelmaat 82 cent en de kleine maat 74— 76 cent per kg. Klasse II was gemiddeld 23 cent goedkoper dan de klasse 1.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 22