TUINBOUWKLANKEN Verkiezingen op Walcheren Kernenergie voor bestrijding uievlieg Chemie vervangt arbeid en techniek Belangrijke veilingsvergadering Gaat het fout met de Hollandse uien? Voert export-klaar aan 21 BEDRIEGEN wij ons niet dan is de kassla-oogst in WALCHEREN over z'n hoogtepunt- heen. Zoals we reeds meldden was de prijs niet om over naar huis te schrijven en de kwaliteit in onze kas sen zéér goed. Dit vergoedt dan weer de prijs. Beslist overbodig vinden we de veilingopgave in de P.Z.C., waar we welgeteld tien sorteringen sla genoteerd zagen. Daar elke sortering met de prijs in de andere grijpt werkt dit storend. We hopen dat de steller van de veilingprijsopgave ons een een voudiger menu voorschotelt. Als u dit artikeltje leest zijn we weer al in de stille week met zijn hoogtepunt de Goede Vrijdag, bekroond met de herdenking van de Opstanding op Paasmorgen. Hoewel er veel verandert, prijzen we ons gelukkig dat ons volk in z'n geheel onze Christelijke dagen zó in hoge ere houdt. Nu is de nuancering wel anders dan in onze jeugd, maar globaal is het wezen onzer religie niet veranderd noch aangetast. IN de afgelopen periode hebben we ook hier de stemming voor de Provinciale Staten gehad. Ook wij hebben ons verwonderd over de afwijking van het geijkte patroon. Eens wat deining in een rustige vijver hoeft niet altijd slecht te zijn. Dat er echter zo'n flinke bries zou opsteken was meer dan we verwachtten. Daar onze knapste politici geen concreet ant woord weten, durven ook wij niet verder gaan dan onze verwachting uit te spreken dat vele kiezers weer terug zullen keren naar hun oor spronkelijke partijen. Wij hebben de politieke winnaars voor de t.v. gezien en gehoord, maar na het uitspreken van hoe het niet moet hebben we vergeefs gewacht op het antwoord hoe het wel moet We hébben verschillende keren het genoegen gehad de oud-secretaris onzer Z. L. M. te horen als hij van een vergadering uit Brussel kwam. Als men dan, fris van de lever, hoort welke strijd er geleverd wordt om de prijzen, waarmee ons bestaan is gemoeid, in de E.E.G. op peil te houden, dan vragen ook wij ons af: Wie geeft een oplos sing, en dan concreet, om één miljoen Amster dammers goedkope melk en de boeren een hoge prijs te geven Het schrale weer der laatste weken heeft wel regulerend gewerkt. Door de vele wind hebben we bijna niet kunnen spuiten. De laatste winter groenten tegen steeds oplopende prijzen in de markt. Zelfs de uien zijn bijzonder vlot in prijs gestegen. De slaprijs is o.i. wel wat lager geko men, want met de koude was de vraag naar „groen voer" minder. En nu maar afwachten wat de grote stroom voorjaarsgroenten zal doen! Want de reeds enkele jaren in 't vooruitzicht gestelde interventieprijzen voor de groentenmarkt zijn o.i. nog verder van ont verwijderd dan een landing van een mens op de maan. t Vriend Willem houdt de wilde kastanjes bij en bij een zekere bladontplooiing stuurt hij een be richtje naar „de Bilt". Hij krijgt dan mede als tegenprestatie de tabellen der laatste jaren met landelijke gegevens. Frappant is: 1. Gemiddeld is tussen vroegste en laatste meldingen maximaal slechts 10 dagen verschil. 2. Het zuiden ligt gemiddeld 814 dagen voor met z'n meldingen op 't noorden, terwijl Zee land slechts een kleine voorsprong heeft op 't West- land, wat menigeen niet zal verwachten. r wetenschap ontwikkelt zich steeds verder. Toepassing van atoomenergie in de land bouw ter bestrijding van de uievlieg ligt in het verschiet. Dit bleek ondermeer op het onlangs ge houden congres van het Nederlands Atoomforum te Bunnik. Daar de toepassing van bestrijdings middelen tegen de uievlieg, steeds minder effect sorteert, zoekt men naar nieuwe wegen. Men onderzoekt nu de mogelijkheid om de uievlieg te gaan bestrijden door in de bedreigde gebieden grote hoeveelheden gestereliseerde mannetjes- vliegen los te laten. Dr. H. J. de Fluiter van het plantenziektekun- dig onderzoek deelde op het congres mede dat deze sterelisatie door straling kan gebeuren, waar door geen verder nageslacht kan ontstaan. Er dient nog een diepgaand onderzoek ingesteld te worden omtrent de levenswijze van de vlieg, de stralingsdosis enz., werk dat nog jaren zal duren. In die tijd zullen we het nog met de traditionele middelen moeten doen. VONDEN we veertien dagen geleden schrijven dat de ontwikkeling van de tuinbouwgewas- sen vroeg was, thans moet uw correspondent uit ZUID-BE VEL AND constateren dat er inderdaad niets zo veranderlijk is als het weer en dat we nog lang niet toe zijn aan de bloesemritten dooi de aan fruitteelt zo rijke gebieden Goes, Kapelle en Krabbendijke. De bedrijven krijgen echter wel weer een mooier aanzien. Er wordt opruiming gehouden van snoei- hout, onkruid en diverse andere rommeligheden en vaak is er tijd om de gebouwen wat op te knap pen. Bij een rondritje trof het ons dat vooral de ouderwetse Zeeuwse zwartgeteerde schuren met hun wit omzoomde deuren en raampjes een sie raad zijn voor het landschap. Het staat zó zin delijk en ook zó gedegen en karaktervol, dat het ons spijt dat ook dit eigene van Zeeland steeds meer verdwijnt. Het valt ons op, dat dit jaar de chemische on kruid bestrijding doorbreekt. Het lijkt er op, dat na enige jaren aarzeling thans vrijwel ieder is verzoend met het feit dat hij zijn grondbewer kingswerktuigen als verouderd en by na waarrre- loos moet beschouwen. Ja, zoiets valt niet ge makkelijk. Alleen al omdat je niet graag consta teert dat bijv. je verstekfrees een miskoop Is ge weest, ben je in staat om er mee te blijven rijden, en dan dus de fout te maken niet met de ontwik keling mee te gaan. Als we het wat positiever zien, moeten we op merken dat de chemische onkruidbestrijding juist in tijds ontwikkeld is om het tekort aan arbeids krachten wat op te vangen en de loonpost in de hand te houden. Behalve voor de gebruiker van de chemische middelen is deze ontwikkeling voor andere men sen zeer ingrijpend. Het geld neemt thans een heel andere loop. Verhoudingsgewijs minder naar ar beid, minder naar smeden en garages, meer naar de bestrijdingsmiddelenhoek. De chemie neemt het vaandel van de techniek over in de voortgaande ontwikkeling. Ondanks alle klachten over een slechte structu rele aanpassing in de landbouw was het treffend enige tijd geleden te lezen dat de tuinbouwpro- ductie steeds toeneemt, terwijl het aantal arbeids krachten gedurig mindert. Een vergroting dus van de productie per man. Er zijn nog niet zoveel groe pen in Nederland waarbij ditzelfde uit de verf komt. Het blijkt dus dat we op de goede weg zijn en dat de toepassing van moderne methoden kansen bieden voor vakbekwame ondernemers. Op SCHOUWEN-DUIVELAND zijn we ook zo langzamerhand aan het eind van het vergaderseizoen gekomen. Maar van één vergadering willen we nog melding maken. Dit betreft dan de ledenvergade ring van de veiling der Z.H.E. te Rotterdam op zaterdag 26 maart 1966. Van de circa 1200 leden waren er ongeveer 150 aanwezig, waarbij van ons eiland echter alleen de „bekende" gezichten te zien waren. De nu veel gemakkelijker verbinding heeft geen groter bezoek aan deze vergadering tot gevolg gehad. De belangrijkste feiten waren: a. De fusthuur gaat naar boven en er zijn nog maar 50 kisten meer vrij van huur naar duur; b. De provisie van verpacht fruit wordt verhoogd van 2 tot 3 c. Bij de omstempelingwaarbij alle kisten ingeleverd moesten worden, is gebleken dat er zo'n slordige 200.000 kisten bij de leden waren; d. Een geldlening van f 1.500.000 voor de financiering van aankoop grond a 78 (achtenzeventig gulden) per vierkante meter voor de bouw van een fruitloods en verdere mechanisering van het bedrijf. Tenslotte was het belangrijk dat er na ruime afschrijvingen toch nog een winst overbleef van circa 18.000, dat bij een omzet van I8V2 miljoen gulden. Een veiling die toch wel gezond draait, maar ook nog veel problemen heeft. Daarvan willen we dan noemen: ruimtegebrek en vernieuwing machines pakstation. Daarbij doorkruist ook de fusie-gedachte tussen de verschillende veilingen de toekomstgedachten en -plannen. Maar toch zijn we overtuigd dat bestuur en diréktie voor hun taak zijn berekend en alles doen om dit bedrijf op verantwoorde wijze te laten draaien ten bate van de leden. Wanneer u dit leest is de chemische onkruidbestrijding uitgevoerd. We geloven dat in deze rich ting weer meer is gewerkt dan vorig jaar. Door het koude weer is de ontwikkeling van onze vrucht bomen wel vertraagd. Aan de zwarte en rode bessen zagen we veel beschadiging van de wind en de hagelbuien. Zo gaan we dan de lente in met de verwachting dat we spoedig de werkelijkekoekoek mogen zien en horen. VU IE geregeld bij de uienhandel is betrokken, als teler, commissionair, groot- of kleinhan delaar, of als zaadhandelaar, heeft zich dit jaar wel eens bezorgd afgevraagd, waar het met onze uienafzet naar toe gaat. Begin maart was de prijs van onze uien op de Duitse markt zo laag gezakt, dat er van een lonende handel geen sprake meer kan zijn. Onze prijsontwikkeling ligt meer aan de KWA LITEIT van onze Hollandse uien dan aan het ge bruik. In een periode van tekorten op de markt gaat alles weg, maar als er een overvloedige hoe veelheid ter beschikking staat, wordt er streng geselekteerd. En er zijn veel kapers op de export markten Als men dan ook de noteringen op de buiten landse markten bestudeert, blijkt dat begin maart in Duitsland (na het eigen land nog altijd onze grootste afnemer) de prijzen van de aangevoerde uien zéér uiteen liepen. Zo deden de Poolse uien in die tijd 13 DM per baaltje van 25 kilo, terwijl de Hollandse (U.C.B.-goedgekeurde!) uien ternau wernood 8 DM opbrachten. Er waren n.l. veel klachten over te zachte uien. Afrikaanse- en Ita liaanse uien werden in Duitsland ook beter be taald. Kijken we naar Parijs, dan zien we dat ook daar de prijsontwikkeling sterk in het nadeel van onze Hollandse uien was. Gelukkig wordt er door de zaadfirma's met alle krachten gewerkt aan de research om te komen tot een beter sortiment. Hierdoor krijgen we de beschikking over zodanig verbeterde, harde uienrassen, dat we gerust de concurrentie met uienleveranciers als Polen en andere landen weer aan kunnen binden. Gezien de grote financiële belangen, die bij de uienteelt op het spel staan, kan een beter sorti ment, afgestemd op hardheid en houdbaarheid, alleen maar toegejuicht worden. AP THOLEN moeten we helaas constateren dat er nog maar weinig gezaaid is. Enkele per celen graan zitten er in, maar uien en andere tuinbouwzaden zijn nog maar weinig aan de grond toevertrouwd. Ook gladiolen en vroege aardappe len zijn er nog maar weinig geplant. Momenteel is de slaoogst in volle gang, de prijs is goed, tenminste wanneer men z'n produkt netjes en goed exportklaar op de veiling aanvoert. Daar hapert zo nu en dan wel eens wat aan, het is wel wat extra werk om het produkt export- klaar te maken, maar daar wordt men ook voor betaald. Wanneer men door minder goede sor tering of klaarmaken in de C klasse valt, is het niets bijzonders dat men dan met 5 cent per krop minder genoegen moet nemen. Een klein reken sommetje maakt uit dat dit f 1,20 per bak is, vaak is het dan nog zo dat het net een flinke partij is, dus wat haastwerk, de schade is dan niet gering. Overige groenten zoals spinazie zaten ook goed in de prijs, evenals het witlof, wat nu bij velen inmiddels is geruimd, bracht een goede prijs op van 1,67 per kg. Wie nog een overhoekje radijs heeft gezaaid is ook nog meegenomen, tegen een kwartje per bosje. Het is plezierig werken wanneer de prijzen wat mee zitten; laten we hopen dat de eerstkomende teelten ook weer goed zijn. We moeten echter nog niet in een hoera-stemming geraken, want de vele kosten die hier tegenover staan zijn ook niet ge ring. De winterbloemkool is erg ongelijk, toch kom je zo hier en daar nog wel eens een redelijk hoekje tegen. De grillige winterperiode heeft er niet veel goeds aan gedaan, ja, zodanig dat de prijs het niet goed meer kan maken. De tulpen hebben het vorige week ook niet zo best gehad met al die maartse buien en windstoten van wind kracht negen en meer. Goed met spuiten bijhou den is het devies. Verschillende ruiten zijn zo hier en daar gesneuveld, de verzekering dekt in vele gevallen de schade, maar het brengt toch allemaal de nodige zorg en werkzaamheden met zich mee. De uien gaven nog even een opkikker - tje in de prijs, maar het was helaas van korte duur en maar weinig mensen die in deze vreugde hebben gedeeld. De verkiezingsstrijd is inmiddels ook weer voor bij; de partijen hebben hun best gedaan om zoveel mogelijk voor zich stemmen te winnen, door zich van de zonzijde te laten zien. Wat al deze leuzen betreft kunnen we met vol goede moed verder sjouwen om ons dagelijks brood en toebehoren te verdienen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 21