Vergadering Dagelijks Bestuur Z. L. M. 1$ Maandag 4 april j.l. vergaderde onder voorzitterschap van ir. J. Prins het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Goes. Uitvoerig beraadde de vergadering zich onder meer over problemen op het gebied van de luchtverontreini ging, de akkerbouw, de tuinbouw en de bedrijfsontwikkeling. Aan het begin van de vergadering richtte de voorzitter een speciaal wel komstwoord tot Mr. E. Wage, die voor de eerste maal de vergadering van het bestuur bijwoonde. WET RUIMTELIJKE ORDENING Het uitkomen van een zeer lezens waardige brochure van het Landbouw schap over de wet op de Ruimtelijke Ordening werd door de vergadering met instemming begroet. Nu een groot gedeelte van de uitvoering van de in de wet geregelde onderwerpen aan de gemeente besturen wordt overgelaten, zal het bestuur zich nader beraden hoe aan deze belangrijke materie meer aandacht kan worden geschonken. LUCHTVERONTREINIGING Mede naar aanleiding van een nota van de Directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, sprak de ver gadering uitvoerig over de luchtverontreiniging en de gevolgen daarvan voor mens, dier en plant. Door de te verwachten vestiging van diverse nieuwe indus trieën in Zeeland, werd dit onderwerp door de ver gadering van het grootste belang geacht. Met name kon zij zich verenigen rnet de in de ge noemde nota voorgestelde taxatie van de nul-fase, waarbij de stand van dier en gewas wordt vastgesteld op een tijdstip vóór het in bedrijf stellen van de betreffende industrieën. Deze momentopname van de algehele situatie, die op gezette tijden herhaald zal moeten worden, heeft het voordeel, dat later optre dende schade eenvoudig vastgesteld kan worden. Het bestuur besloot deze, gezien de Zeeuwse ont wikkeling, zeer belangrijke kwestie in overleg met het Landbouwschap aanhangig te maken bij het Pro vinciaal bestuur en te verzoeken om een nader be raad, teneinde toekomstige bezwaren zoveel als mo gelijk is te voorkomen. RAAD VOOR DE BEDRIJFSONTWIKKELING Naar aanleiding van een overzicht gegeven door dr. ir. C. W. C. van Beekom ten aanzien van de stand van zaken betreffende het aantal aanvragen, die zijn ontvangen, voor de ontwikkeling van de bedrijven in het kader van het O. en S. fonds sprak het bestuur over het ontwikkelingsbeleid in het algemeen. Men meende te moeten constateren, gezien ook het aantal Zeeuwse aanvragen tegenover het landelijk totaal dat het huidige ontwikkelingsbeleid nogal een zijdig is en te beperkt. Zowel ten aanzien van de belastingpolitiek als ten aanzien van het ontwikkelingsbeleid voor land- en tuinbouw kan Nederland de ver gelijking met de partners in de E. E. G. niet doorstaan. Daar van de zijde van de E. E. G. naar de mening van het bestuur vooralsnog geen stappen moeten worden verwacht ter har monisering van het subsidiebeleid, moet een sterke aandrang op het Nederlandse Ministerie van Landbouw toorden uitgeoefend. De huidige maatregelen betreffen alleen ontwikkelingsmo Betreffende de arbeidsproduktivitelt en de opvoli;ingssituatie op Walcherse bedrijver, is door het I.. E. I. in samenwerking met de R. L. V. D. voor de Zeeuwse eilanden een onderzoek ingesteld. Op het rapport dat hier over opgesteld is wordt op pagina 23 naderingegaan. Eén van de conclusies uit dit rapport is, dat als er meerdere zyoons zijn, het een goede voorzorg is om er één boer te laten worden en de overige tijdig een ander beroep te laten kiezen. gelijkheden in de gebouwensector van de indi viduele producent. Behalve de gebouwen zijn er ook andere sectoren, die dringend behoefte hebben aan een ontwikkelingsbeleid, terwijl hetzelfde geldt voor collectieve projecten in de sfeer van produktie en afzet. Als een eerste noodzakelijke stap werd wij ziging van de statuten van het ontwikkelings fonds noodzakelijk geacht, waardoor meerdere aanvragen voor honorering in aanmerking kun nen komen. ALGEMEEN De vergadering nam met instemming kennis van het bericht van de aanvaarding van een wijziging in de Successiewet, waarbij een vrijstelling van Succes sierechten groot 250.000 aan de voet wordt gegeven bij vererving tussen echtgenoten. Dit zal voor zeer velen in de agrarische sector een aanzienlijke ver betering betekenen. Naar aanleiding van een ontvangen vraag over de situatie bij het veer KruiningenPerkpolder sprak het bestuur rijn bezorgdheid uit over de huidige gang van zaken en de toekomstige ontwikkeling. Het bestuur was van mening dat hoewel door de desbetreffende instanties wordt getracht de bezwa ren zoveel mogelijk op te vangen, deze verbindings schakel zeer kwetsbaar is. Spoedige capaciteitsver groting is zeer noodzakelijk. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat vooral de afzet van de wintergroenten, zoals de koolsoorten voorspoedig verloopt. Ook de glasproüukten zijn aan de prijs; naar de hoofdprodukten sla en komkommers is een sterke vraag. De tomaten zijn door het ongun stige weer wat later dan normaal. Er zijn nog vrij grote voorraden fruit, waarbij de kwaliteit van de in gascellen bewaarde appels zeer goed te noemen is. Hoewel de export slechts beperkt is, blijft de prijs voor fruit van goede kwaliteit op een tamelijk bevredigend peil, dankzij een sterke bin nenlandse vraag. Wellicht zal de prijs voor de prima kwaliteit nog iets kunnen aantrekken. Voor de min dere kwaliteiten zijn de vooruitzichten waarschijnlijk eerder ongunstiger, mede door afnemende vraag van de zijde der industrie. Opgemerkt kan nog worden, dat Frankrijk belang stelling toont voor onze Goudreinette. De invoer van fruit uit het Zuidelijk halfrond komt op gang. Er schijnt ingekocht te worden tegen iets lagere prijzen, wat zou kunnen betekenen, dat van deze kant daardoor de concurrentie wat groter wil kunnen zijn. AKKERBOUW De heer J. B. Becu deed enkele mededelingen over de in de afgelopen maand bekendgeworden maat regelen ten aanzien van vlas en aardappelen. In aan sluiting hierop sprak de vergadering zijn teleurstel ling uit over het feit dat bij het vlas geen harmonisa tie met België is bereikt. Naar aanleiding van de ver dere mededelingen besprak het bestuur voorts de voorstellen van de Europese commissie inzake de bietenteelt. De prijs voor de bieten (met 16 zou dan worden per juli '67 59,73. Hier moet dan nog bijge teld worden een vergoeding voor de pulp, zodat het niet onmogelijk is dat men dicht komt bij de huidige 65,Het voorstel voorziet voorts in een ingewik keld contingenteringsstelsel per fabriek dat eerst dan in werking treedt, indien de totale produktie meer dan 105 is van de totale consumptie in de E. E. G De vergadering signaleerde het nogal grote verschil dat in het ontwerp wordt voorgesteld tussen indicatie en interventieprijs, terwijl men zich afvroeg of de aangehouden prijs-verhouding tussen tarwe en bieten wel een juiste basis is. Het grootste bezwaar van het bestuur richt te zich tegen het feit dat over de jaren die volgen na 1967 in de ontwerp-verordening niet wordt gesproken. Het is onaanvaardbaar dat- geen uitspraak zou worden verkregen over ver rekening van de stijgende kosten en de wer king van de inflatie. Naar de mening van de vergadering moet niet getracht worden een herzieningsclausule te verkrijgen, want die is bij de granen tot nog toe terzijde gelegdmaar dat gestreefd dient te worden naar automa tische aanpassing van de bietenprijs aan de hand van indexcijfers van kosten en inflatie, BENOEMINGEN De vergadering heeft de heer M. C J. Kosten als vertegenwoordiger van de Z. L. M. voorgedragen als lid van het bestuur van het P. O. C. De heer P. C. van Schaik is herkozen als bestuurs lid van de Gezondheidsdienst van Dieren. Voorts werd door het bestuur benoemd mevr. K. C. Bierensde Visser in de commissie van toezicht van de Landbouwhuishoudschool te Oostkapelle. Het bestuur benoemde in de plaats van de heer Cevaal de heer S. de Visser als bestuurslid van de verzekeringsinstellingen van de Z. L. M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 15