Rapporten, Publikaties en Mededelingen ONDERWIJSNOTITIES INSTELLING SCHAKELKLAS AAN DE HOGERE LANDBOUWSCHOLEN CONTACTAVOND DER LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL TE SCHERPEN1SSE TUINBOUWSCHOOL KAPELLE HOE moet de boer zijn bedrijf of de uitbreiding ervan financieren? Op deze vaak voorkomende vraag is geen pasklaar antwoord te geven. In een dezer dagen verschenen handleiding „Financiering van het landbouwbedrijf", samengesteld door Drs. S. Cuperus en Drs. J. Kamminga, en verkrijgbaar als Publikatie nr. 28 bij het P.A.W. te Wageningen (prijs 1,75; storten op giro 966643) wordt dit dui delijk aangetoond. De vaak gebruikte financierings regels zijn theoretisch niet aantoonbaar en bieden praktisch geen houvast. Slechts door het stellen van alternatieve financieringsmogelijkheden en het na gaan van de gevolgen dezer mogelijkheden kan de juiste keuze worden bepaald. Aan de hand van een uitgewerkt voorbeeld is aangegeven hoe dit, uit gaande van een rentabiliteitsbegroting en een be ginbalans, op een verantwoorde wijze kan geschie den. Hierbij hebben de schrijvers zich ten doel ge steld de onderlinge samenhang tussen de verschil lende begrotingen duidelijk te maken, waardoor een sluitend geheel is ontstaan. Het is juist dit laatste wat tot dusverre ontbrak. Verder zijn ook de ver snippering in de financieringsliteratuur en de vaak beperkte behandeling redenen geweest tot deze pu blikatie, die bovendien alle belangrijke financie ringsmogelijkheden beknopt behandelt (voorziening uit eigen vermogen, huurkoop, huur en pacht, in breng in natura, hypotheek, afnemerskrediet, borg tocht en nog enkele kredietmogelijkheden). 13 AANMELDING VOOR 1 MEI a.s. PEN toenemend aantal leerlingen, dat de Middelbare Landbouwschool volgt, heeft behoefte gezien hun capaciteiten en de hogere eisen, die het maatschappelijk leven stelt aan een mogelijkheid tot door stroming naar een Hogere Landbouwschool. Daarnaast is het ook binnen de wet op het voortgezet onderwijs mogelijk een voorbereidend jaar te verbinden aan de hogere beroepsscholen. Deze redenen hebben ertoe geleld om met ingang van het schooljaar 19661967, bij wijze van experiment, aan een aantal hogere landbouwscholen de gelegenheid te bieden een schakelklas aan hun scholen te verbin den, aldus de Directeur van het Landbouwonderwijs, ir. P. v. d. Schans, in een schrijven aan de besturen en directeuren van Middelbare Landbouwscholen. In principe zijn alle leerlingen, die een einddiploma van de Middelbare Landbouwschool, c.q. Landbouw- winterschool hebben behaald, toelaatbaar tot deze schakelklas. Bij de toelatingsprocedure zal echter nauwlet tend worden toegezien, dat deze leerlingen qua begaafdheid en belangstelling in staat geacht kunnen worden, na het doorlopen van het voorbereidende jaar, de hogere landbouwschool te volgen. Daarom zal ook aan de directeuren van de hogere landbouwscholen, die een schakelklas aan hun school willen verbinden, worden verzocht een selectie toe te passen bij degenen, die zich aanmelden. De leerlingen en oud-leerlingen moeten dan ook rekening houden met de hieruit voortvloeiende beperkte mogelijkheid van deze doorstroming. Slechts leerlingen met goede resultaten en een flinke persoonlijkheid maken een kans. Candidaten doen het verstandigst zich eerst met de betrokken directeur van de M. L. S. te verstaan, alvorens zich bij een der desbetreffende hogere landbouwscholen aan te melden. In veiband met de tijdrovende toelatingsprocedure (test via een school- en beroepskeuze adviesbureau) zul len de candidaten zich vóór 1 mei 1966 bij een der onderstaande scholen moeten hebben aangemeld. Rijks Hogere School voor Tropische Landbouw te Deventer (alleen voor de daaraan verbonden Nederlandse richting). Hogere Landbouwschool van het Kon. Ned. Landbouw Comité te Dordrecht. Chr. Hogere Landbouwschool te Ede. Rijks Hogere Landbouwschool te Groningen. Hogere Agrarische Scholen van de K. N. B. T. B. te 's Hertogenbosch (alleen voor de Hogere Landbouw school). Bijz. Hogere Landbouwschool in Friesland te Leeuwarden. T\INSDAGAVOND, 22 maart j.l., werden de ouders der leerlingen van de lagere land- en tuinbouw- school te Scherpenisse uitgenodigd tot het bijwonen van de contactavond. Na opening door de voorzitter der commissie van toezicht sprak de heer ir. J. Roest, direkteur der middelbare landbouwschool te Schoondijke, over het studieprogramma der M. L. S. en de aansluiting op dit onderwijs van de L.L.S. Met nadruk werd gewezen op de grote noodzaak van „ondernemerschap" vooral bij de jonge boer, die zal staan in een wereld die zeer snel aan het veranderen is. Indien enigs zins mogelijk, werd de ouders aangeraden hun zoon naar de M. L. S. te sturen, mede in verband met de grootste mogelijkheden die ontstaan door inwerkingtreden van de Mammoetwet. Tevens werd de aftredende voorzitter van de commissie van toezicht, de heer W. A. de Wilde, dank gebracht na het vele werk dat hij verricht heeft voor de school, en de nieuw benoemde voorzitter de heer A. C. Breure geïnstalleerd. Medegedeeld kon worden dat de school binnen afzienbare tijd verlost zal zijn van haar huisvestingsproblemen. Na de pauze vertoonde de direkteur der school, de heer A. C. van Heusden, een boeiende kleuren film over het leven van de mens, verspreid om de aarde. In aanwezigheid van de Kommissie van Toezicht, de vertegenwoordigers van de Inspectie op het Land bouwonderwijs, het gemeentebestuur van Kapelle, de plaatselijke afdeling van de N.F.O., de directeur van de veiling en de directeur en leraren werden in res taurant „De Caisson" de diploma's uitgereikt. Na een openingswoord door de directeur, waarin hij wees op de bereidheid van velen om zich verder te ontwikkelen werden met een toepasselijk woord door Ir. H. Naezer de diploma's uitgereikt van de kursus Steen- en Cementwerk. De heer C. L. de Wilde gaf de diploma's van de cursussen Motorenge- bruik en Groenteteelt onder glas, ook vergezeld van felicitaties. Wethouder De Jager deelde de diploma's van Ziekte- en onkruidbestrijding in de fruitteelt uit. Ook hij sprak de leerlingen toe. Verder werd nog het woord gevoerd door de voor zitter van de commissie van Toezicht, de heer C. Traas en namens de N.F.O. door de heer C. L. Oele. Allen wezen op het grote nut om door middel van cursussen bij te blijven. Namens de cursisten werden aan de leraren boeken, boekenbonnen, enveloppen met inhoud overhandigd. De geslaagden waren: Cursus steen en cementwerk: P. Eversdijk, M. de Jager, G. P. Vermaire, C. Vermaire en M. Glas, allen te Kapelle; M. Griep en J. van Velzen, beiden te Krabbendijke: J. van Leeuwen en M. Oudeman, bei den te Kattendijke; C. Kluifhout te Yerseke; H. C. Poleij te Hansweert. Cursus Groenteteelt: P. Ganseman, B. de Koeijer, J. A. Mieras en M. Mansbergen, allen te Kapelle; J. Veerhoek te Biezelinge; mej. D. Dekker, J. C. Blom- aard en D. J. Wagenaar, allen te Kloetinge; J. A. Kallewaard te Colijnsplaat; A. Nieuwenhuijzen en H. Oostdijk, beiden te Kruiningen; M. Oudeman te Kat tendijke; J. M. Platschorre te Driewegen; J. M. de Vejj te Krabbendijke; H. J. Zuijdweg en J. J. Zuidweg, beiden te Yerseke. Cursus Mc toren gebruikA. M. Hoogesteger, P. de Koeijer, A. Schouwenaar, J. van Stel, W. Slabbekoom, F. Wisse en M. C. Wisse, allen te Kapelle; A. C. Kloosterman en D. de Waard, beiden te Biezelinge; A. Boogaard te Hoedekenskerke; A. Gijsel te Wemel- dinge; R. Jansen te Rilland; E. Oppeneer te Terneu- zen; W. de Pachter te Ritthem; P. A. de Meester te Goes. Cursus Ziekte- en Onkruidbestrijding in de fruit teelt: D. Rouw te Kapelle; P. van de Vrie te Bieze linge; S. H. van de Boomgaard en M. Buteijn. beiden te Kruiningen; J. F. Burger, A. A. Glerum, M. Schou wenaar, M. A. de Schipper, L. J. Wabeke en J. Wal- rave, allen te Wemeldinge; M. J. Dek te Borssele; B. M. van Goudzwaard te Kats; A. J. Hoogstrate, A. Jacobs en J. J van de Plasse, allen te Koetinge; D. L. van der Jagt te Yerseke; R. Jansen, Rilland; J. van de Kreeke en P. Sinke, beiden te 's Heer Hendrikskinde ren; J. P. Kriekaard te Goes. FINANCIERING VAN HET LANDBOUWBEDRIJF JAARVERSLAG VAN HET PROEFSTATION VOOR DE GROENTETEELT IN DE VOLLEGROND OVER 1965 JJET 180 pagina's tellend verslag is bijzonder goed uitgevoerd. De tekst wordt verduidelijkt met een groot aantal foto's. In het voorwoord schrijft de directeur van bet proefstation, Ir. J. van Kampen, dat de opper vlakte vollegrondsgroenten in Nederland in 1965 aanzienlijk terugliep, namelijk met rond 7000 ha. De teruggang was het grootst voor doperwten en bonen (beide 32 en witlof (25 °/o). Voor diverse andere gewassen was het 10-20 Goede resultaten werden door het proefstation verkregen op het gebied van oogstspreiding. Vooral met vervroegen werd succes geboekt: bij asperges en bleekselderij kon het oogsttijdstip zelfs met 5-7 weken worden vervroegd. Veel aandacht werd ook besteed aan veredeling, teelt- en rassenonderzoek, chemische onkruidbe strijding, ziektebestrijding en arbeidsrationalisatie. In samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen werd marktonderzoek verricht, o.a. betreffende de kwaliteit en presentatie van de produkten. Ir. Van Kampen maant tot voorzichtigheid bij uitbreiding van de vollegrondsgroenteteelt. Men moet in de eerste plaats denken aan kwalitatief hoogwaardige produkten. Er is geen grote behoefte aan meer, doch wel aan steeds betere groenten! ERVARINGEN BIJ DE ONKRUIDBESTRIJDING IN DE VOLLEGRONDS GROENTETEELT IN 1965 Samengesteld door J. G. Verlaat. Rapport nr. 19 van het Proefstation voor de Groenteteelt in de Vollegrond. Februari 1966. Prijs ƒ4,00, 82 pag. Overzicht van de proeven die op een groot aantal gewassen werden genomen met diverse middelen. CHEMISCHE BESTRIJDING ZIEKTEN EN PLAGEN EN ONKRUIDEN IN DE LANDBOUW Het bekende jaarlijks verschijnende „oranje boekje" is ditmaal verschenen als een gezamenlijke uitgave van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdiensten Zeeland, Zuid-Holland, W. N.-Brabant en Zuidelijk Gelderland. Samengesteld door de specialisten planteziekten in genoemde gebieden, in overleg met R.L.C. voor planteziekten te Wageningen. Het boekje geeft een volledig overzicht van de bestrij ding van deze ziekten, plagen en onkruidbestrijding van landbouwgewassen enz. zowel wat betreft tijd stip van bestrijding, middelen en hoeveelheid per ha met daarnaast punten die van belang zijn. Voor vele boeren en loonspuiters is dit in het spuitseizoen „het" zakboekje geworden. Ook op de scholen wordt het reeds vrij algemeen gebruikt als praktische handleiding naast de meer fundamenteel gerichte leerboeken. Spuiten is in de landbouw verantwoordelijk werk. Aan de hand van een handleiding als deze zal een boer of hij zelf spuit of het laat doen, beter in staat zijn om de vele mogelijkheden de iirzijn geval meest juiste werkwijze te kiezen. De brochure is reeds in een behoorlijk aantal in Zeeland verspreid. Voor belangstellenden die nog geen exemplaar ontvingen, zijn nog in beperkte mate (gratis) een aantal beschikbaar. Aan te vragen bij de kantoren der R.L.V.D. te Axel en Goes. PZ-SNELHOOIER TYPE 1966 |JE N.V. Kon. Handel Mij. Wed. J. C. Massee en Zn. wijst ons op de nieuwe uitvoering van de PZ- snelhooier die een aantal belangrijke verbeteringen inhoudt, zoals: a. Het materiaal voor de tanden is dikker en de windingen groter, zodat een sterkere veer wordt verkregen. b. Een nieuw ontworpen kettingspanner zal een gemakkelijker spannen van de ketting garan deren tot deze geheel is versleten. c. De V-snaren zijn van nog betere kwaliteit, zodat vroegtijdige breuk zo goed als uitgesloten moet worden geacht. d. De driepuntsbok is versterkt. e. In standaarduitvoering is de machine uitgevoerd met een achterplaat aan de bovenzijde van de ketting, hetgeen uit veiligheidsoverwegingen een groot voordeel is en hetgeen bovendien beter oogt. f. De prijs bedraagt momenteel 1.345,inklusief Walterscheid aftakas en geschikt voor 3-punts hefinrichting. Een veelzijdige machine, waarmee de kleinere bedrijven alle hooibewerkingen zeer vlot en voor treffelijk „rond" kunnen zetten, dankzij de tand- verstelling en ventilator. Een Nederlands produkt, waarvan er vorig jaar (1965) ruim 1500 in Nederland alleen al zijn geplaatst!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 13