De Hogere Landbouwschool te Dordrecht School- en Beroepskeuze 11 ^OLGENS het programma van de Hogere Landbouwschool van het K.N.L.C. te Dordrecht Is de bedoeling van deze opleiding vooral het vormen van toekomstige boeren die in elk opzicht voor hun veelzijdige taak berekend zijn. Daartoe krijgen de leerlingen niet alleen een gedegen theoretische vakopleiding die gesteund wordt door een ruime praktijk op verschillende bedrijven, maar ook een brede algemene ont wikkeling. Verscheidene leerlingen volgen dit onderwijs echter om later een betrekking op landbouwgebied te verwerven. Het blijkt, dat de studie aan de H.L.S. in dit opzicht zeer gevarieerde mogelijkheden biedt. We komen de gediplomeerde H.L.S.-crs dan ook in vele funkties tegen. Sommigen zitten in het voorlichtingswerk als assistent, specialist of bedryfs- dleskundigc by de Rykslandbouwvoorlichtingsdienst, als agrarisch of economisch sociaal voorlichter bij een landbouworganisatie of als voorlichter by een par ticuliere industrie. Anderen hebben een interessante werkkring in het weten schappelijk onderzoek op een landbouwproefstation of bij één van de vele landbouwinstituten. Diverse oud-leerlingen zijn werkzaam bij de cultuurtechnische Dienst en ondernemingen die zich bezig houden met de uitvoering van cultuurtechnische werken. Verschillende industrieën en handelslichamen blijken behoefte te hebben aan jonge mensen die deze opleiding hebben gevolgd. De laatste jaren zijn ook verscheidene oud H.L.S.-ers leraar of praktijk leraar geworden aan lagere landbouwscholen. Bovendien heeft de gediplomeerde H.L.S.-er de mogelijkheid zijn studie voort te zetten aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Hy kan ook aan de Utrechtse Universiteit voor dierenarts gaan studeren. De studie voor ver schillende middelbare onderwijsakten zoals die voor landbouwkunde, biologie, economie, enz. staat eveneens voor hem open. Sommige oud-leerlingen ver kregen op grond van hun H.L.S. diploma zelfs toegang tot buitenlandse uni versiteiten. Hoe wordt men nu leerlingen van een hogere landbouwschool en hoe ver loopt de opleiding aan een dergelijke school? Toelatingseisen O i toegelaten te kunnen worden tot de 1ste klas van de H.L.S. moet men overgegaan zijn van de derde naar de vierde klas van een H.B.S. of in het bezit zijn van een Mulo-B diploma of een daarmee gelijkwaardige op leiding hebben genóten. Kandidaten die het einddiploma van de vijf-jarige H.B.S. hebben behaald, kunnen worden toegelaten tot de 2e klas. In de eerste maanden van hun studie moeten zij dan de leerstof van enkele vakken, zoals plantkunde, bodemkunde, akkerbouw en veeteelt, bijwerken. Degenen die onvoldoende met de praktijk van de landbouw op de hoogte zijn, kunnen verplicht worden eerst een jaar te gaan werken op een gemengd bedrijf. In dat jaar krijgen de voorpraktikanten gelegenheid kursussen op prak tijkscholen te volgen. Door middel van taken kunnen ze hun kennis van talen en wiskunde op peil houden. Bovendien moeten ze verslagen maken van hun ervaringen. Voor leerlingen met een diploma van een M.L.S. kan met ingang van sep tember 1966 aan de Dordtse H.L.S. een schakelklas worden verbonden, als daarvoor tenminste voldoende belangstelling bestaat. Via deze schakelklas kan men dan in één jaar de sprong van de M.L.S. naar de H.L.S. maken. Het spreekt wel vanzelf, dat alleen zeer goede leerlingen van de M.L.S. die boven dien over veel studiezin beschikken, deze krachttoer zullen kunnen volbrengen. Duur en verloop van de opleiding ir studie aan de H.L.S. duurt 3 volle jaren. Hierin is iets meer dan een half jaar praktijk opgenomen. De eerste praktijkperiode valt van half juni tot half september tussen de le en 2e klas. In de 2de klas hebben de leerlingen een voorjaarspraktijk van half maart tot eind april. Ze gaan dan in de zomer en het najaar weer naar hetzelfde bedrijf en wel van half juli tot eind oktober. Dit bedrijf moet een ander zijn dan dat waar de leerling zijn eerste praktijkperiode heeft doorgebracht. In de eerste klas worden vrijwel uitsluitend algemeen vormende en basis vakken gegeven, zoals talen (Nederlands, Frans, Duits en Engels), exacte vakken (wiskunde, natuurkunde, scheikunde), plant- en dierkunde, geologie, aardrijks kunde. geschiedenis, bodemkunde, akkerbouw en veeteelt. In de tweede klas komen daar vele landbouwvakken bij en worden op het eind al verschillende vakken met een examen afgesloten. Daartoe behoren o.a. alle talen, wiskunde, plant- en dierkunde. In de derde klas komen vrijwel alleen-nog landbouwvakken op het rooster voor. De leerlingen hebben dan ook een zekere keuze - mogelijkheid tussen akkerbouw - en veeteeltvakken, waarmee aan hun bijzondere belangstelling tegemoetgekomen kan worden. Praktisch onderricht aan de Dordtse H. L. S. Getracht wordt steeds een soepele overgang te maken van de praktijk op het bedrijf naar de theorie in het leslokaal. Daartoe krijgen de leerlingen bij het begin van de 2de klas gelegenheid een cusus van één week te volgen op de volkshogeschool in Roekan je. Voor het begin van de lessen in de 3de klas gaan de leerlingen een week naar een praktijkschool. De meesten hebben de praktijkschool in Schoondijke al leren kennen tijdens hun voorpraktijk of tijdens een oriënterende kursus aan het begin van de eerste praktijkperiode. Kosten van de opleiding |£ET schoolgeld bedraagt ƒ80.— per jaar. Daarbij wordt dan nog ƒ10,— leerlingenkontributie gevraagd ter bestrijding van een deel van de niet door het Rijk gesubsidiëerde kosten van de opleiding. Daarbij komt in totaal een bedrag van 1 300,— boeken en andere leer middelen. Voor excursies en kursussen op praktijkscholen e.d. is ongeveer eenzelfde bedrag nodig. Met de leerlingen van de 2de klas zijn de laatste jaren buitenlandse excursies gemaakt en wel naar Denemarken, Frankrijk en Engeland. De grootste kosten zijn echter wel verbonden aan de huisvesting van de leerlingen die te ver weg wonen om van huis uit heen en weer te reizen. Voor kost en inwoning zal men tegenwoordig ongeveer 150,per maand moeten rekenen. De school beschikt over een groot aantal adressen van geschikte pensions. Indien de ouders niet in staat zijn de studie geheel of gedeeltelijk zelf te bekostigen, dan kan van Rijkswege een renteloos studievoorschot of een studie toelage worden toegekend. Dit geldt echter alleen voor leerlingen die goede studieresultaten behalen. De nodige formulieren voor het aanvragen van deze financiële steun zijn bij de direkteur van de school verkrijgbaar. De uiterste termijn voor het indienen van een dergelijke aanvraag is 15 september. De aangifte van nieuwe leerlingen kan geschieden tot uiterlijk 15 juli. Het is echter van belang eventuele kandidaten reeds vroegtijdig voorlopig aan te melden, dus al voordat zij geslaagd zijn voor het Mulo-examen of vóór de overgang op de H.B.S. Het adres van de school is: Oranjelaan 264, Dordrecht, Tel. 01830-34974.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11