Cycocel tegen legering bij tarwe VOOR wintertarwe is een hoeveelheid vaij 4'/2 a 5 liter Cycocel per ha vol doende gebleken (circa 2 kg werkzame stof). Er bestaan wel rasver schillen; Felix reageert b.v. sterk, Apollo weinig. De overige rassen vormen een middengroep met een goede werking van Cycocel. Er is evenwel geen reden voor de huidige rassen verschil in hoeveelheid te maken. (Vervolg van le pagina) Het kortere en stevigere gewas is minder gevoelig voor legering. In verre weg de meeste gevallen kan door een bespuiting met CCC legering geheel worden voorkomen of althans sterk worden uitgesteld en verminderd. Op andere granen dan tarwe heeft Cycocel geen of een onvoldoende uit werking. Alleen bij haver zijn er misschien mogelijkheden tot versteviging van de stengel door een late bespuiting. Het effect van Cycocel op de verkorting van de tarwestengel is afhankelijk van het tijdstip van bespuiting, van de hoeveelheid middel en van het ras. Verkorting door Cycocel bij verschillende rassen. Van links naar rechts: Felix, Flevina, Manella, Ibis en Cleo. Tijdstip van bespuiting PEN bespuiting met Cycocel vóór he schieten, bij een gewashoogte van 15 a 20 cm, geeft een sterke verkorting van de onderste stengelleden. De langere, hogere stengelleden worden dan weinig verkort. Een bespuiting tijdens de eerste helft van het schieten, bij een gewashoogte van circa 35 cm, geeft vooral een sterke verkorting van de bovenste stengel leden. De totale verkorting is groter dan bij de vroege bespuiting. De boven ste stengelleden zijn immers langer en een verkorting daarvan geeft een groter effect dan verkorting van de toch al korte, onderste stengelleden. In beide gevallen is de verbetering van de stevigheid gelijkwaardig. Een te vroege bespuiting, bij een gewashoogte onder 15 cm, werkt minder goed op lengte en de stevigheid. Een te late bespuiting werkt eveneens onvoldoen de, dus bij een gewashoogte van meer dan 40 cm. De bespuiting op het latere tijdstip gewashoogte circa 35 cm verdient meestal de voorkeur omdat dan de zwaarte van het gewas beter kan worden beoordeeld dan bij een vroege bespuiting. Hoeveelheid middel Zomertarwe reageert met een veel sterkere verkorting op bespuiting met Cycocel. Bij de meeste rassen is 2Va liter voldoende om een goede stevigheid te bereiken (1 kg werkzame stof). Alleen voor Peko is een grotere hoeveel heid nodig (circa 4 liter). Invloed op de opbrengst OP een staand gewas geeft bespuiting met Cycocel meestal geen rendabele meeropbrengst (bij gelijkblijvende stikstofhoeveelheid). Daar is dit mid del ook niet voor bedoeld. Het is in de eerste plaats een middel om legering te voorkomen. Vooral vroege legering kan veel kilo's kosten. Dat geldt niet alleen voor platgeslagen percelen tarwe. Ook een zwaar „hangend" gewas lijdt al flink schade. Legeren of „hangen" kort voor de oogst geeft meestal weinig op- brengstschade. De meeropbrengst door bespuiting met Cycocel hangt af van het tijdstip en de mate van legeren bij het nietbespoten gewas. De prijs van Cycocel zal waarschijnlijk omstreeks 13 per liter zijn. Voor wintertarwe komen de kosten dan op ongeveer 65 per ha aan middel, voor zomertarwe op de helft van dit bedrag. Zeker bij vroege legering is de schade al gauw groter dan 300 kg tarwe. Voor te zware gewassen en dan vooral wintertarwe kan Cycocel met voordeel worden toegepast. Cycocel en stikstof KAN bij gebruik van Cycocel ook meer stikstof worden gegeven? Dat is een voor de hand liggende vraag nu men dit verstevigingsmiddel kan toepassen. Uit de proeven is wel gebleken dat bij een verhoging van de stik stofgift met één of twee baal per ha de tarwe wel overeind gehouden kan worden. De vraag is evenwel of zo'n verhoogde stikstofgift samen met Cy cocel rendabel is. De resultaten van de verschillende proeven lopen nogal uiteen. In enkele proeven kon met Cycocel en extra stikstof een duidelijk hogere opbrengst worden behaald. Dit is evenwel zeker niet algemeen. Een dergelijk gunstig resultaat kan waarschijnlijk alleen worden bereikt op gronden die sterk op stikstof reageren, een hoge opbrengst kunnen geven en bij vroeg gegeven stikstof legeringsgevoelig zijn. Zolang het onderzoek geen duidelijke richtlijnen heeft opgeleverd over het al of niet rendabel zijn van extra stikstof in combinatie met Cycocel kan dit niet algemeen worden aanbevolen. Waar men een goed effect verwacht kan proefsgewijze toepassing worden overwogen. Legeringsvoetziekten HET op grote schaal optreden van legeringsvoetziekten in 1965 bood de gelegenheid Cycocel te testen in door deze ziekten (oogvlekkenziekte en Fusarium) aangetaste tarwe. Uit verschillende proeven bleek dat bespuiting met Cycocel deze door voetziekten aangetaste gewassen goed overeind kon houdëri. Schade door legering kon geheel of vrijwel geheel worden voorkomen. De aantasting zelf wordt door dit middel niet bestreden; de voetziekteschade bij een staand gewas wordt er dus niet door verminderd. Het optredén Van legeringsvóetziekten laat zich (nog) niet voorspellen. Onderzoek hierover zal moeten uitwijzen of langs deze weg schade door legeringsvoetziekte grotendeels is te voorkomen. Invloed op korrelkwaliteit en stro IN sommige proeven bleek de uiterlijke korrelkwaliteit iets achteruit te gaan bij Cycocel-bespuiting. Het korrelgewicht is soms iets lager. Bij een gelegerd gewas is de achteruitgang in uiterlijk en gewicht veel groter. Bij de aanbevolen hoeveelheden Cycocel is de invloed van Cycocel op ge zonde gewassen van ondergeschikt belang. Verkorting van het tarwegewas geeft kans op een sterker optreden van kafjesbruin (Septoria nodorum), een schimmelziekte met schade aan blad en aar. Dit kan leiden tot een lager korrelgewicht en daardoor een lagere opbrengst. Daarom mag de verkorting niet te groot zijn. Aan de andere kant is bij een gelegerd gewas de kans op schade door deze ziekte veel groter. Vooral wanneer Cycocel wordt toegepast als „noodrem"-bespuiting tegen legering weegt het bezwaar van toenemend kafjesbruin niet zwaar. De opbrengst aan stro wordt door de halmverkorting met 5 a 10 ver laagd. Of er ook een nadelige werking op de kwaliteit is kon nog niet wor den nagegaan. Zaaizaadteelt IYE tarwe-aar wordt door een bespuiting met Cycocel weinig of niet be- invloed, maar de lengte van het gewas wel. Om moeilijkheden bij de keuring zoveel mogelijk te voorkomen zal men op moeten passen voor een te sterke verkorting. Verder verdient hier het vroegere tijdstip de voorkeur boven het latere tijdstip dat immers een sterkere verkorting geeft. Werking van Cycocel op een proefveld met voetzieker tarwe. Een staand gewas ondanks hoge stikstofgift. Gras en klaver onder tarwe INZAAIEN van gras- of klavergroenbemester onder tarwe als dekvrucht is ook bij Cycocel-bespuiting goed mogelijk. De groei van de groenbemes- ters wordt er niet door beïnvloed. Door het uitschakelen van legering is de slagingskans van de groenbemester groter. Voor sommigen kan dit een bij komende reden zijn om Cycocel te gebruiken. Omdat Cycocel een wat steilere bladstand heeft is het wel zaak te zorgen voor een voldoend dekkend gewas. s

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 5