Cycocel tegen legering bij tarwe VRIJDAG 25 MAART 1966 54e Jaargang No. 2822 Officieel orqaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland Ons commentaar Werking van Cycocel Frankering bij abonnementTèrneuzen JJU de strijd voor een redelijke basis voor het boereninkomen 1966 weer voorbij is, Is er dachten wij alle aanleiding voor een nabe schouwing. We schreven hierboven „redelijke basis", want hierom gaat het dachten wij. Het gaat niet om het gehele inkomen en ook niet om een vast inkomen met het uitsluiten van onder- nemersrisico's. Immers, de prijsvaststelling van de overheid betreft niet alle produkten van akkerbouwer en veehouder, het is beperkt tot de basis-produkten. Bovendien houdt de vast gestelde prijs we wezen er vorige week ook al op nog niet in dat deze prijs inderdaad be haald wordt. De kwaliteit en de afzetmogelijk heden spelen bij alle basisprodukten wel dege lijk een rol. De risico's voor de boer zijn niet onaanzien lijk. Juist omdat het om een basis voor het in komen gaat is de prijsvaststelling van de over heid zo'n belangrijke zaak. Wat doe je immers als de basis al te smal is De recente prijsbeslissingen van de Minister heeft gelijkvallers en tegenvallers te zien gege ven. Meevallers zitten er voor ons nooit in. Dat zit in het systeem van het redelijk overleg, waarbij overvragen praktisch niet voorkomt. De verantwoordelijkheid van de Minister voor de tegenvallers in de prijsvaststelling is dan ook groot. De prijzen, die samenvallen met de vraag prijzen (voor de akkerbouwprodukten dit Jaar) geven toch reden van bezorgdheid. Bezorgdheid met name om het perspectief. De akkerbouw prijzen immers zitten vrijwel allemaal op het niveau van de binnenkort in te voeren E. E. G,- prijzen. De kosten stijgen en zullen blijven stij gen, ook is het hopelijk niet meer in het ijltem po van de laatste Jaren. Dit is geen Nederlands verschijnsel, alleen maar een Europees pro bleem. DE prijzen zuilen dus moeten worden aange past. De vraag voor onze sector is alleen hoe dat zal gebeuren en wanneer. De regelingen voor de E. E. G.-prijzen laten hieromtrent nog al wat in het ongewisse. Het is dachten wij de verantwoordelijkheid van de Minister om vooral nu in Brussel weer nieuwe prijsafspraken worden gemaakt over de prijsaanpassing van de agrarische produkten in de toekomst een duidelijke E. E. G.-uitspraak te krijgen. Het is van uitermate groot belang lijkt ons, om te weten dat we niet voor onbepaalde tijd vastzitten aan de prijsniveaus die nu besproken Worden, en op welke wijze herzieningen van prijzen tot stand zullen komen. Het gaat hierbij om het perspectief van de gehele agrarische sector. Het laatste punt, waarbij we op de verant woordelijkheid van de overheid willen wijzen is het kan haast niet anders de concurren tievervalsing. Het subsidiebeleid en de belas- tingpolitiek ten aanzien van onze sector zal on getwijfeld moeten worden aangepast aan dat wat Duitsland en Frankrijk doen. Het omge keerde dat deze grote landen liet systeem van het kleine Nederland zullen overnemen lijkt ons J— om ons voorzichtig uit te drukken niet waarschijnlijk. De wel eens (niet in onze eigen kring ove rigens) gehoorde stelling dat wij met aanpas sing niet zo'n haast behoeven te maken, omdat het buitenland met name subsidies geeft om de achterstand ten opzichte van Nederland in te halen heeft ons altijd verbaasd. Moet je dan een voorsprong door het dulden van dergelijke on gelijke omstandigheden weggeven? Overigens van wie zijn de opmerkingen dat het bedrijfs leven zelf in structuur van productie en afzet oog wel wat kan doen? Toch niet alleen maar van de winsten in den kwade (Zie verder pagina 3.) Op 11 maart werd door de deskundigen over de goedkeuring van het halmverkortingsmlddel Cycocel (COC), door American Cyanamid Company in Europa in de handel gebracht, gunstig beslist. Dit middel, waardoor een kortere en steviger halm wordt verkregen kan het risico van legering van granen aanmerkelijk verminderen. De foto laat het resultaat zien van het groeiremmend effect van Cycocel dat in dit geval een sterkere verkorting gaf Jan nodig was, maar toch geen schade aan het gewas tot gevolg had. CEPURENDE twee jaren zijn in ons land proeven genomen met CCC, merknaam Cycocel. Nu dit middel is u goedgekeurd voor toepassing in de praktijk, is het nuttig de belangrijkste resultaten van het uitgevoerde onderzoek samen te vatten. Ir. N. M. DE VOS, P. A. W. - Wageningen Bespuiting met Cycocel heeft bij tarwe de volgende uitwerking: 0 De halmen blijven korter; M De halmen zijn dikker en steviger; De kleur van het gewas is donkerder en de bladstan d vaak wat steiler; M De grootte van de ~ren en de bladeren wordt niet of nauwelijks beïnvloed; M Het in de aar komen wordt iets vertraagd, maar by de oogst is er geen verschil in rijping. (Zie verder pagina 5.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1