- UIT DE PRAKTIJK 0C H1 B1 4 JET is bijna half maart, als we dit overzicht schrijven en ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is er nog steeds op het land weinig werk ver richt. Terwijl van datgene wat reeds werd uitgevoerd op de meeste plaatsen niet veel eer viel te behalen. En waarop dan ook nog wel een flinke nacht vorst mag volgen, wil de vastgereden grond een wat beter struktuur krijgen! Nu komt het er voor de groei van de zomertarwe niet zo nauw op aan, of deze wat aan de natte kant wordt gezaaid, maar wanneer men op de zware grond zo'n perceel in het najaar moet gaan ploegen, wordt men er goed aan herinnerd dat de grond in het voorjaar te nat werd bewerkt. Soms zijn zulke percelen in hetzelfde jaar niet behoorlijk meer te ploegen, iets waarmee in het voorjaar maar heel weinig rekening wordt gehouden.- Op de wintertarwe en trouwens op alle overblijvende gewassen werd de kunstmest reeds grotendeels gestrooid, terwijl ook hier en daar reeds een D.N.O.C. bespuiting werd toegepast. Maar voor de rest is het nog wachten op andere weersomstandigheden om aan de grote slag te beginnen. De meeste agrariërs hebben dan ook gelegen heid gehad om het huwelijk van onze Kroonprin ses via de televisie te kunnen volgen. Jammer overigens, dat dit gebeuren nogal wat deining heeft teweeggebracht, of deze dag wel of niet ge werkt zou worden en of wel of geen doorbetaling van loon zou plaatsvinden. Maar wat voor de meeste bedrijven weer wel op een extra last zal neerkomen, niet alleen nu, maar wellicht ook bij volgende gelegenheden. Wij weten echter nog niet waar wij deze extra kosten kunnen verhalen en begrijpen dan ook nog niet waarom voor de landbouw geadviseerd werd om deze dag aan het personeel met behoud van loon vrijaf te geven. Wij zagen deze dag veel meer als een dag waarop men gelegenheid moest geven om een snipperdag op te nemen. Dan was er ook wel wat meer eenheid in de afwikkeling van deze dag geweest. Nu werd naar ons gevoel de weg van de minste weerstand bewandeld. Waarmee echter de moeilijkheden niet uit de weg zijn ge ruimd, maar volledig verschoven naar het be drijfsleven. Waarmee wij ons niet gelukkig voe len. Reden waarom we er in deze rubriek op terugkomen. IYE aktiviteiten op het veld zijn op WALCHE- v REN nog zeer beperkt. Voor het uitvoeren van grondbewerkingen is de grond nog niet ge schikt. De grond heeft een redelijk goede struk tuur, doch is nog te vochtig. We hebben behoefte aan wat sterker drogend weer. Overigens is het voor de Walcherse omstandigheden nog niet laat wat het tijdstip van inzaai betreft. De bemesting van het grasland vraagt nu ook weer de aandacht. Percelen bestemd voor maaien hetzij voor kuilen of hooien kunnen bemest wor den met 500 kg Kas per ha. Op de bekende „kopzieke percelen" dient voor beweiding maar een matige voorjaarsstikstofgift te worden gegeven, in de orde van 150-200 kg kas/ ha. Magnesium-houdende kalkammonsalpeter is hier wel het best op zijn plaats. Deze maat regelen kunnen er toe bijdragen dat het voor komen van kopziekte zoveel mogelijk beperkt blijft. Verder is het wenselijk dergelijke percelen te bestemmen voor kuilen en/of hooien zodat hierin niet geweid behoeft te worden tijdens de kritieke periode voor het optreden van kopziekte. Bovendien wordt dan een verlaging van het kali gehalte in de grond bevorderd, wat indirekt ook de kans op het optreden van kopziekte vermin dert. Verder kan het voorhanden hebben van droge zetmeelrijke produkten van belang zijn. Door deze bij te voeren tijdens de eerste maand van de wei- deperiode gaat dit de opname van grote hoeveel heden gras tegen wat een gunstige invloed heeft in verband met het vóórkomen van kopziekte. Alhoewel de weersomstandigheden bij deze ziekte ook ec~. rol spelen zien we dat er toch nog verschillende maatregelen mogelijk zijn waardoor de schade beperkt kan blijven. De coöp. melkfabriek „Walcheren" te Middel burg vierde onlangs haar 50-jarig bestaan. Deze instelling is één van ue peilers van de melkvee houderij op Walcheren. Wij feliciteren bestuur en leden van harte met dit heugelijke feit en spre ken de wens uit dat dit bedrijf nog vele jaren tot zegen mag zijn van agrarisch Walcheren. Per soonlijk twijfelen wij hieraan niet gezien de grote aktiviteiten die worden ondernomen wat betreft de aanpassing van het bedrijf om, bij de tijd te blijven. Wanneer we onze oren in de praktijk te luiste ren leggen, dan blijkt dat de oppervlakte snijmais in ons gebied weer zal verminderen. Vooral om voertechnische redenen slaat dit produkt niet op alle bedrijven aan. Ook de loonwerker die dit gfe- was met maaikneuzer en maisbek oogstte voelt weinig meer voor uitvoering van dit werk. De verspreide liggirg en de betrekkelijk kleine per celen zijn niet direkt een aantrekkelijk werk- objekt! MU half maart, is er ook op ZUID-BEVELAND nog vrijwel niets gezaaid. Met de nog natte ondergrond en de talrijke regenbuitjes van vorige week zijn de kansen om deze week nog wat in het land te doen wel zeer klein geworden. Graszaad, karwij en wintertarwe beginnen al aardig te ontwikkelen. Nog lang niet overal heeft men kans gehad om de N op de wintertarwe te |OK de THOOLSE en FLIPLANDSE boer kon maandag nog niet beginnen aan het voor- jaarswerk. Zelfs heeft hij nog geen kunstmest kun nen strooien op zijn wintertarwe. Wel zijn ons een paar gevallen bekend dat men nog over paar den beschikte en men de kunstmest met de paar- denstrooier toediende, hetgeen redelijk ging. De chemische onkruidbestrijding in wintertar we heeft helaas ook nog niet plaats kunnen vin den en dat is heel erg jammer omdat men het on kruid in een jong stadium moet kunnen bestrij den. Het land is echter nog niet redelijk berijd baar en dus kunnen we weinig anders doen dan onze tijd afwachten. Dat geldt straks wanneer de eerste grijze kopjes op de akkers komen, ook in hoge mate. Als het land goed droog is, dan zo vroeg mogelijk graan, peulvruchten en bieten zaaien, maar nooit te vroeg beginnen dat is alleen maar nadelig. Nu we dan toch niet in het land kunnen wer ken kunnen we nog wat meer aandacht besteden aan de laatste vergaderingen van het wintersei zoen. De algemene kringvergadering was redelijk bezocht; het slechte weer in aanmerking nemend viel het eigenlijk toch wat tegen! Het onderwerp dat Dr. Ir. Mesu behandelde was actueel en interessant, vooral voor Tholen aan de vooravond van de Schelde-Rijnverbindingswerken. Het ziet er overigens naar uit dat het nog vele jaren zal duren voordat Tholen en in aanzienlijk mindere mate St. Philipsland over voldoende zoet water uit de omg ving zullen kunnen beschikken, zo dit ooit realiseerbaar zal zijn voor de inten sieve cultures. Lang niet alleen de land- en tuinbouw heeft be lang bij 'zoet water, met name de industrie zal in steeds toenemende mate gebruik moeten maken van dit water. Er zullen diverse grote werken worden uitgevoerd om de Oosterschelde tot een zoet waterbekken te maken. Hopelijk maken wij dit zelf nog mee, maar toch zijn we geneigd daar bij een vraagteken te plaatsen. Naast de ontzilting van het water hebben we in sterke mate te maken met de vervuiling, voor al van de rivieren die het water aanvoeren. Om deze vervuiling van het water tegen te gaan wer den reeds kapitale werken uitgevoerd en ook dit zal in versneld tempo moeten worden voortgezet. Op deze vergadering deelde voorzitter Van Wes ten mee dat de noodzakelijke uitbreiding van de landbouwschool thans op vrij korte termijn ver wacht mag worden. Onze landbouwschool heeft zich onder de deskundige leiding van de heer Van Heusden, die gelukkig voor Tholen heeft gekozen toen hij in gelijkwaardige functie in een ander deel van de provincie kon worden benoemd, steeds op hetzelfde peil gehandhaafd. In een zich om schakelend land- en vooral tuinbouwgebied is een dergelijke school onmisbaar! Dat de nodige acco- strooien. Op enkele percelen tarwe is reeds met DNOC tegen het onkruid gespoten. Hoe vroeger men dit kan doen, hoe beter het resultaat in de meeste gevallen is. Voor een chemische onkruidbestrijding in de karwij is het door de snelle ontwikkeling van dit gewas gedurende de laatste weken nu te laat ge worden. Alleen met eg en wiedmachine zijn hier nu nog mogelijkheden. Een ieder heeft hu zijn bouwplan wel opge steld, hopelijk is ook het zaaizaad en het poot- goed reeds besteld en op de bedrijven aanwezig. Is dit nog niet het geval, dan is het wel gewenst dit snel te doen anders is het zaaizaad niet tijdig aanwezig. Hoe het bouwplan er in zijn totaliteit straks uit zal zien, zullen we over een week of wat beter kunnen beoordelen. Met de afzet van de produkten loopt het zeer verschillend. De aardappelprijzen houden zich zeer goed, met de uien wil het deze winter in het ge heel niet. De uitkomsten van beide produkten zullen wel van invloed zijn op de uit te poten en te zaaien oppervlakte. Echt weer eens „achter de markt aan zaaien". Voor de gemengde bedrijven gaat het nu ook weer van belang worden om te zorgen dat de voederbieten met 1 april opgevoerd zijn of in ieder geval voldoende gekopt, zodat ze geen groe ne uitlopers meer vormen. Zonder bezwaar kan dan met het voeren op andere voedermiddelen als ingekuilde suikerbietenkoppen en blad en/of droge- en natte pulp worden overgeschakeld. modatie daarbij niet mag en kan ontbreken spreekt wel voor zich zelf. NA al een tijdje wat ongeduldig naar de be richten te hebben gekeken of geluisterd ziet het er nu toch naar uit dat het voorjaarswerk kan beginnen. Vandaag (maandag) waren op NOORD-BEVELAND diverse trekkers in het land, de meeste nog wel met een kunstmeststrooier maar toch ook al een enkeling met een egge en een zaaimachine. Voor de zomertarwe is het wel tijd, voor de andere gewassen zien wij nog niet direkt reden tQt haastwerk. De grond is onderin heel wat natter dan vorig jaar en daar zullen we mee hebben te rekenen. De levering van het onkruidbestrijdingsmiddel Pyrazon schijnt ook weer wat vlotter te lopen. Hoewel de gehele verkoop en distributie soms wel eens wat vreemd aandoet. Ook op het gebied van onkruidbestrijdingsmiddelen lijkt een soort „al leenheerschappij" niet aan te bevelen. Enkele geiijKwaaraige middelen aan de top is in feite voor de gebruiker een veel gezonder situatie. Door de schaarse levering en m.h.o. op de kosten zal er nog wel vrij veel rijenbespuiting worden toe gepast. Zeker op de zwaardere gronden (waar door het hogere slibgehalte meer middel nodig is en waar minder zaadopslag voorkomt) moeten we nu ook niet direkt doen of een rijenbespui ting niets meer betekent. Bij een spuitbreedte van ongeveer 20 cm en het gebruik van goede scnoiieis zai in de meeste gevallen het onkruid tussen de rijen weinig problemen geven. Overi gens zit het er wel in dat de omstandigheden ons vrij snel naar een volveldsbespuiting zullen brengen. Maar dat neemt toch niet weg dat op dit moment voor heel wat bedrijven de toepassing van rijenbespuiting, mede door de kostenbespa ring, een aanvaardbare tussenoplossing vormt. Met de in het kader van de ruilverkaveling te realiseren aansluitingen op het elektriciteits net is inmiddels een begin gemaakt. Dit begin is heel wat later gekomen dan aanvankelijk was toegezegd maar laten we hopen dat dit werk, dat in totaal 70 aansluitingen omvat, nu snel achter elkaar zal worden uitgevoerd. Zowel in de huis houding als op het bedrijf is elektriciteit van daag aan de dag een moeilijk te vervangen nuts voorziening. [IJ 't begin van de 3e week van deze maand (14-3) nemen de activiteiten op SCHOU- WEN-DUI VELAND geleidelijk aan weer toe. De genen, die nog niet klaar waren met het ploegen, Kregen nu de kans om dit werk af te maken. Het betrof hier de lichte gronden, waarbij op enkele percelen direkt gezaaid werd (zomertarwe en zomergerst). Over 't algemeen zit er nog weinig structuur in de grond. In tegenstelling tot vorig jaar, toen leek het erop, dat de ploegsneden geheel uit losse grond bestonden, zal het dit voorjaar oppassen worden bij het klaarmaken van een goed zaai- bed. Vermoedelijk zal men veel geduld moeten opbrengen om iets goeds te kunnen bereiken. Ge zien de grote verschillen in grond is het te hopen dat we niet het beeld te zien krijgen van min of meer „opgejaagd" door enkele „vluggerds". Hoofdzakelijk bestaan de werkzaamheden uit kunstmeststrooier Het was juist gezien van de Bedrijfsstudiegroep om vóór het seizoen nog een instructiemiddag te houden van een paar veel voorkomende merken-systemen kunstmest strooiers n.l. Lely-, centrifugaal- en Vicon-pen- del. Een goede 100 belangstellenden maakten op 't vliegveld te Haamstede bij schitterend weer van deze gelegenheid gebruik zich op de hoogte te stellen van de juiste werking en toepassing van deze machines. In de praktijk ontbreekt nog wel eens het een en ander aan een juist gebruik en afstelling. Hopelijk is deze instructie voor ve len leerzaam geweest. Vooral gezien tegen de achtergrond van de krap pe arbeidsbezetting op onze bedrijven, is het nood zakelijk om in al die gewassen, waarin we het onkruid goed te lijf kunnen gaan, dit beslist niet na te laten, om zodoende in een volgend jaar, wanneer we een ander gewas telen, waarin che mische onkruidbestrijding moeilijker of riskanter is, minder last te hebben van het altijd maar te rugkerende onkruid. Momenteel is 't gunstig om in de wintertarwe DNOC te spuiten, daar 't on kruid nog vrij klein is en dus het meest gevoe lig. Als de grond 't toelaat is het dus gewenst zo vlug mogelijk een DNOC bespuiting toe te pas sen. Op de laatste vergadering van de Bedrijfsstu diegroep werd aandacht geschonken aan de struc tuur en organische stof voorziening van de grond (inleiding door de heer J. van der Weele). On danks de grote belangrijkheid van beide punten kon de voorzitter maar een gering aantal leden welkom heten. Na de uitvoerige en leerzame dis cussie sloot de voorzitter met de hoop op ees goed boeren jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4